Spojte se s námi

Fortuna liga

„Ščasný navždy ven z klubu!” volají fanoušci. Avšak zkušený trenér má Spartě co dát, což za poslední rok dokázal

Zveřejněno

dne

Hloupá prohra na stadionu Slovácka znamenala další ztrátu bodů a fanouškům Sparty již došla trpělivost. Po zápase, ve kterém Letenští neproměnili dvě penalty, dostali dvě červené karty a nakonec padli 2:1, se z hostujícího sektoru ozývalo hromové “Ščasný ven”. Vyvrcholila tak zlost za špatné výkony a výsledky. Zkušený trenér ovšem má Spartě co dát, i když jako hlavní kouč po podzimní části sezony skončí a nahradí ho nový stratég.

Zdroj: sparta.cz

V různých diskuzních vláknech se fanoušci pátého celku minulé sezony české ligy dožadují rezignace sportovního ředitele a trenéra v jedné osobě, zkušeného Zdeňka Ščasného. Nelíbí se jim samozřejmě výsledky a také nezlepšující se výkony. Situace se naopak vůbec nezlepšuje. Ščasný po svém nástupu mužstvo ihned pozvedl, stabilizoval sestavu a Sparta reálně bojovala o první místo. Jenže přišlo pár ztrát a už se zase ve spojitosti s historicky nejúspěšnějším českým klubem skloňuje slovo krize.

Sparta má aktuálně dvanáctibodovou ztrátu na první Slavii, podzim je co se týče zisku bodů stejný jako za Stramaccioniho a fanoušci logicky nadávají na trenéra Ščasného. Ten si sám zavařuje svými prohlášení po utkáních, kde se místo přímého pojmenování chyb vymluví na absenci klíčového hráče nebo dokonce terén. Přitom hlavním důvodem špatných výkonů Sparty je samotné rozestavení 4-4-2. Venku totiž Letenští nedominují tolik jako na Letné právě kvůli absenci jednoho muže ve středu hřiště.

Většina týmů Fortuna ligy totiž hraje ve formaci se třemi záložníky, a proto poměrně jednoduše přečíslí dvojici Frýdek – Kanga. Krásnou ukázkou je zápas v Karviné. V první půli byli domácí lepší díky jednomu hráči navíc ve středu pole, jenže Budínský se těsně před pauzou nechal vyloučit, síly uprostřed se srovnaly a Sparta již dotáhla klání ke tříbodovému konci. Na Letné dominuje, velkou práci dělají fanoušci na tribunách, kteří své oblíbence dokáží vyburcovat k ještě lepšímu výkonu, a tudíž Letenští kontrolují zápas i přes menší počet hráčů v srdci zálohy.

Faktem je, že Sparta se aktuálně hlavně kvůli šíleným venkovním výkonům nachází čtvrtém místě a po ztrátě vedení v Uherském Hradišti naplno propukla zloba fanoušků, kteří ještě více ukazují svou nespokojenost. Velký počet z nich si přeje konec kouče Ščasného. Někteří dokonce vyzývají samotného trenéra, aby si uvědomil, že není tím správným na jakoukoliv pozici v klubu a rezignoval. Samozřejmě, že nemají pravdu. Ovšem jejich zloba na Ščasného je docela pochopitelná – své názory píší spíše emočně, nezakládají si na faktech a zároveň fotbalu prostě odborně nerozumí. Ščasný sice nemá ve Spartě budoucnost jakožto hlavní kouč, avšak na místě sportovního ředitele odvádí fantastickou práci.

Do klubu přišel v zimě a společně s Tomášem Rosickým tvoří hlavní duo, které se stará o výběr posil či odchody. A svou práci dělají znamenitě. Všichni starší hráči, kteří přišli za doby italského trenéra Stramaccioniho, jsou pryč. Místo nich kádr doplnili aktuálně klíčoví hráči kádru. Guélora Kangu, Nicolaeho Stanciua, Florina Nitu, Milana Heču, Benjamina Tetteha, Alexandra Chipcia, Uroše Radakoviće nebo také méně povedené posily Golgola Mebrahta a Mihaila Ristiće přivedl právě Ščasný.

Šest z nich jsou členy ideální sestavy. Zejména nákupy Tetteha a Stanciua se povedly, oba dva jsou hlavními tahouny ofenzivy a v zimě na ně určitě přiletí plno nabídek. Oproti dřívějším novým tvářím mohou všichni vyjmenovaní hráči nastupovat delší dobu, vůbec nemusí zůstat u jedné až dvou sezon, ale například Tetteh, Heča, Radaković nebo Stanciu mohou Spartě pomoci i na délku více než pěti let. Ve strategii přivádění mladších posil chce Ščasný evidentně pokračovat, protože většina vytipovaných jmen, které se objevují v novinách, jsou perspektivní.

Jak vidno, zloba fanoušků na Ščasného kvůli výsledkům je rozhodně oprávněná, avšak klubu má co dát jakožto sportovní ředitel.

Reklama
8 komentářů

8 Comments

 1. Luděk

  4.12.2018 na 22:13

  To jste si ten článek Zdeňku napsal sám? Měl jsem Vás rád jako hráče, neměl rád jako zhrzeného, Spartou propuštěného trenéra, spolukomentátora v TV, který při každé příležitosti na Spartu nasazoval. Odpustil jsem, další trenérská štace nebyla špatná. Ale člověk se nemění a Vaše současné působení je velké zklamání. Mám silný pocit (jistotu), že prospěch Sparty je u Vás pouze v rovnici = můj prospěch. A jsem rád, že jste se neobjevil v kalendáři legend (potvrzení výše uvedeného?). A těším se na dobu “po Ščasném”. Luděk

 2. Roman

  5.12.2018 na 11:45

  Taky mě napadlo jestli to nepsal sám Ščasný 😀 Naprosto mimo…ten člověk musí ze Sparty odejít, nebo se stane(min.se jim stává) hrobařem. Navíc jeho neustále plakaní do medii tomu taky nepomáhá.
  Jako sportovní řiditel je spíše k smíchu a jako trener..nu, viděli sjme za posledních par let co se Spartou provedl…

 3. Michelle

  5.12.2018 na 13:57

  Toho novináře si zaplatil Ščasný podle těch hloupostí, co píše. Tohle nikdo racionálně uvažující, který Spartu sleduje, nemůže napsat ze své vlastní hlavy. Názory fanoušků “Samozřejmě” vycházejí z faktů, protože výběr hráčů, taktiky, tréningy má na starosti Ščasný a vzhledem k tomu, že tým nebyl schopný vyhrát ani 1 z 5 posledních zápasů, je evidentní, že dělá vše na co sáhne špatně.
  “Ve strategii přivádění mladších posil..” Takže Nita je mladý hráč, Kanga je mladý hráč,.. To se Jakub Lebloch musel pořádně ožrat, než si sedl za klávesnici.
  “Guélora Kangu, Nicolaeho Stanciua, Florina Nitu, Milana Heču, Benjamina Tetteha, Alexandra Chipcia, Uroše Radakoviće nebo také méně povedené posily Golgola Mebrahta a Mihaila Ristiće přivedl právě Ščasný.” Tohle je třešínka na dortu, protože všichni tito hráči kromě Stanciua a Heči, svými výkony dokázali, že nemají ani na 1. českou ligu. Všichni tito hráči dokázali, že jsou nejhoršími z týmu. A utvrdil jste fanoušky v tom, že mají pravdu:
  Ščasný ven ze Sparty a nadobro!

  • Tommy.

   6.12.2018 na 8:16

   To není novinář ale normální hospodskej žvanil. Tenhle server nemá žádný seryjozní novináře.

  • Jirka

   10.12.2018 na 11:27

   Ten článek je fakt hloupost, Ščasný je hrobař Sparty. Ale to co píšeš o posilách které přivedl je taky kravina… Kanga je problémový, výkonostně patří k lepším, nebýt Stanciua a Tetteha hraje Sparta o záchranu. Heča především na Slovacku rozhodně nezklamal, ale Nita Spartě několika skvělými zákroky zachránil spoustu bodů. Chipciu lepší průměr. Uroš mě zklamal, dělá hodně chyb. Rističe těžko hodnotit když nedostal pořádnou šanci. Golgol je totální úlet, jeho angažmá prostě nechápu… Tudíž říci že Kanga, Nita, Chipciu nebo Tetteh nemají ani na 1.ligu je jedna z největších hovadin co jsem kdy slyšel nebo četl..

 4. Tommy.

  5.12.2018 na 14:55

  Co to plácáš ze nesmysli???

 5. petr

  6.12.2018 na 8:33

  me se zdenda libi a moc, postavme mu sochu legenda

 6. daniel

  6.12.2018 na 15:06

  no když jsi to psal tak te snad Zdenda kouřil

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Fortuna liga

Slovácko si pod Svědíkem připisuje další výhru, Duklu z posledního místa nepustilo

Zveřejněno

dne

Jestli nějaký tým nemá pražská Dukla v oblibě, je to dozajista Slovácko, vždyť proti němu před dnešním kláním nebodovala celkem desetkrát v řadě. Tuto sérii si dneska chtěli hosté cestující na Moravu rozhodně zlepšit, avšak předčasný dárek svému kouči Skuhravému bohužel nedali.

zdroj: www.fcslovacko.cz

Kdo bude mít v utkání navrch, bylo jasné hned od úvodního hvizdu. Slovácko si ihned vytvořilo územní převahu, hostující hráče přehrávali, hýřili aktivitou a projevovalo se u nich vyšší sebevědomí, které nabrali po přeci jen lepších výsledcích. První příležitost si vytvořil Navrátil, když svým projektilem po deseti minutách hry těsně minul branku. Tribuny se radovaly až o dvě minuty později. Akce vedená po levé straně hřiště vyústila ke stažení většiny hráčů k Divíškovi, na nějž se soustředil přespříliš i brankář Rada. Divíšek však chytrým způsobem poslal na druhou stranu vápna oblouček, který přeletěl všechny zúčastněné z Dukly a který z naprosté blízkosti uklidil za brankovou čáru Zajíc – 1:0.

Dukla se snažila co nejdříve reagovat, nicméně působila o něco těžkopádněji než její soupeř z Uherského Hradiště. Breda svou první střelou na branku Trmala pouze testoval svá měřidla, následně se událo několik závarů po rozích Dukly. Do konce první poloviny a několika (náznacích) šancí se již skóre neměnilo.

Trenér Dukly Skuhravý se o přestávce snažil své borce nabudit k lepšímu výkonu, provedl i dvě změny v sestavě, což se po 45. odehraných minutách moc nevídá – na hřiště šli Krunert a Kott namísto Bredy a Bilovského. Ani tyto změny však gól nepřinesli, byť Dukla začala působit jistěji a její hra se zlepšila.

V 67. minutě bylo Slovácko blízko ke vstřelení druhého gólu, kdy se jim téměř podařilo proměnit šanci po závaru v Radově brankovišti. Než byla hra přerušena kvůli nízké viditelnosti způsobené pyrotechnikou v hledišti, Dukla se ještě dostala k poslednímu vzepětí, ale nebylo jí to nic platné. V nastavení druhého poločasu se hosté ještě zlobili na rozhodčího, když volali pro zapískání penalty pro kontakt Divíška s Brandnerem, píšťalka rozhodčího však zůstala potichu. Slovácko tak zvítězilo 1:0 a potěšilo své fanoušky před blížícími se Vánocemi.

Kouč Svědík zhodnotil zápas následovně: „První poločas z naší strany byl opravdu dobrý, povedl se nám úvod, dali jsme rychle gól a hráli jsme tak, jak jsem si představoval, tedy agresivně, se zisky míčů a efektivně jsme využívali míče k rozvíjení akcí. Bylo jich hodně, ale stále nás trápí finální fáze, jsme prostě nedůrazní v koncovce. Ve druhé půli na nás dolehla důležitost utkání, pustili jsme Duklu do hry, obraz byl vyrovnanější. Soustředili jsme se na udržení výsledku, což je pro nás nesmírně důležité.”

Svědíkův trenérský protějšek z lavičky Dukly Skuhravý viděl výkon mužstev takto: „Byla to zasloužená prohra. To, co jsme předvedli v prvním poločase, nemělo s ligovým fotbalem nic společného. Po změně stran jsme se trochu zvedli zařazením dvou mladých hráčů, ale dlouhodobě se potýkáme se střeleckou impotencí. Bez vstřeleného gólu se nedá uspět. Pro nás bude důležité učinit na jaře takové kroky, abychom byli konkurenceschopní. Pokud se má Dukla v nejvyšší soutěži zachránit, tak bude potřebovat posílit. Musí se změnit charakter týmu. Máme šikovné hráče, ale chybí mu válečnické srdce. Mužstvo není v tomto směru dobře poskládané.”

1. FC Slovácko 1:0 FK Dukla Praha

Branka: 12. Zajíc.
Rozhodčí: Franěk – Fišer, Kožár

ŽK: Navrátil, Šimko, Kalabiška – Bezpalec, Ďurica
Diváci: 3112

Slovácko: Trmal – Šimko, Hofmann, Krejčí, Divíšek – Navrátil, Daníček, Havlík – Janošek (78. Hellebrand), Kalabiška (86. M. Kadlec) – Zajíc (64. Kuchta)

Dukla: Rada – Ostojič, Raspopovič, Ďurica, Souček – Bezpalec, Miloševič – Brandner, Breda (46. Krunert), Bilovský (46. Kott) – Podaný

Zdroj zápasových dat: www.fortunaliga.cz

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Sparta nedokázala zvítězit ani v posledním utkání a přezimuje tak na pátém místě

Zveřejněno

dne

Pražská Sparta potěšila své odpůrce v dalším zápase. S Příbramí se dostala do vedení, nicméně po chybě brankáře Heči srovnal středočeský tým krok. Letenští tak zakončí podzimní část ligy na pátem místě, domácí na dvanácté pozici mají na sestupové pozice pět bodů k dobru.

Zdroj: sparta.cz

Začátek utkání přerušili sparťanští fanoušci. Nespokojenost s vedením projevili nejen pokřiky, ale také vhazováním světlic na hrací plochu. Utkání tak muselo být na pět minut přerušeno. Jakmile se opět začalo hrát, Rezek našel parádním pasem Voltra, který sice dokázal míč procedit skrz brankáře Heču, nicméně podle rozhodčího s faulem.

Na druhé straně mohl svůj tým poslat do vedení Pulkrab, ovšem jeho hlavičku dokázal z brankové čáry vyrazit obránce. Ve 31. minutě se už ale sparťané radovali. Po pasu Vukadinoviče dokázal míč perfektně nasměrovat Benjamin Tetteh, který poslal svůj tým do vedení.

Zvýšit vedení Sparty mohl o pět minut později Frýdek, který ale z nadějné situace pálil nad branku. Ze stejné situace pálil nepřesně i Wiesner. Příbram ale dokázala stav zápasu vyrovnat. Po přímém kopu Rezka si nešťastně míč do vlastní branky srazil brankář Heča a stanovil tak poločasový výsledek na 1:1.

Druhý poločas začal být pro oko diváka zajímavý až od 80. minuty. Costa si z kraje vápna nachystal míč a technickou střelou těsně minul branku. Na druhé straně po zajímavém signálu střílel osamocený Mingazov, který trefil tyč sparťanské branky.

Poté se pokoušel hlavou vstřelit branku i Pulkrab, brankář Příbrami Kočí ale svůj tým podržel. Zápas tak skončil nerozhodně 1:1.

Sestavy:

1.FK Příbram: Kočí – Nový, Tregler, Kodr, Antwi – Mingazov (90+1. Průcha), Keita, Soldát, Jan Rezek – Fantiš (C) (85. Nitrianský), Voltr

AC Sparta Praha: Heča – Wiesner (78. Zahustel), Radaković, Štetina, Costa – Chipciu, Sáček, M. Frýdek (C), V. Vukadinović (83. Hložek) – Tetteh (62. Drchal), Pulkrab

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Třetí nula v řadě! Baník se doma rozloučil s podzimem remízou 0:0

Zveřejněno

dne

Páteční večer byl na Městském stadionu v Ostravě-Vítkovicích věnován zápasu domácího Baníku proti Sigmě.

Zdroj: sigmafotbal.cz

V poloze obou měst můžeme vidět paralelu s postavením v tabulce letošního ročníku Fortuna ligy. Baník byl kolo před koncem podzimní části nahoře v tabulce (3. místo) a vyskytuje se „nahoře“ na Moravě, olomoucká Sigma se naopak vyskytovala v tabulce dole, 3 body nad posledním místem, a leží „dole“ na Moravě. Lze tak tedy říci, že hosté ze Sigmy měli do Ostravy kratší cestu autobusem než byl rozdíl v tabulce Fortuna ligy mezi oběma týmy.

V zápase, který je posledním před zimní pauzou, nebylo na co se šetřit. Nízké tempo a vyklusávání nedovolovalo ani mrazivé počasí, které fotbalu již příliš nesluší – při dvou stupních pod nulou to není ideální ani pro hráče, ani pro diváky. I přes to si jich do ochozů našlo cestu 6251, před čímž nelze než zatleskat.

Obě mužstva byla do jisté míry limitována zraněním svých hráčů – za Baník nenastoupili zranění Baroš a Šindelář, kvůli karetnímu trestu nehrál ani Jánoš. Sigma nemohla počítat s Vepřekem a na poslední chvíli ze sestavy vypadnuvším Nešporem, svým nejlepším střelcem.

Hned ve čtvrté minutě se hnal do první šance Baník, Fillo se dostal zblízka ke střele, byla však zblokována Kalvachem. Po rohu hlavičkoval vedle Diop. Pokud se fanoušci těšili na pokračování útočných výpadů domácích, museli být mírně zklamaní. Další dvě šance si totiž připravili olomoučtí fotbalisté. V 16. minutě ohrozili branku Laštůvky sérií střel, které byly zblokovány, až na tu poslední, které byla vypálena z kopačky Pilaře, těla obětavě hrajících domácích nestačila. Brankář Laštůvka ji však vyrazil na roh a mohl tak nadále doufat v „zisk“ tří odchytaných nul v řadě. Ve 26. minutě se k zakončení dostal i Houska, i to však skončilo zákrokem Laštůvky.

Pět minut před koncem prvního poločasu se domácí dostali k obrovské šanci, respektive dokonce tří za sebou! Po přímém kopu, který zahrával Hrubý, letěl míč do pokutového území. Ondřej Šašinka si ho našel a okamžitě ho směřoval na Buchtu, nicméně byla zblokována. Dame Diop byl dalším, který se dostal ke střele, Buchta však jeho pokus vyrazil. Do třetice se míč odrazil na kopačky domácích, druhou šanci měl Šašinka, ani tentokrát však nebyl úspěšný a Buchta si připsal druhý zákrok v krátkém sledu.

V 58. minutě mladý stoper Baníku s italskými kořeny Patrizio Stronati rozezvučel hlavičkovaným pokusem konstrukci brány, balón skončil na spojnici tyče a břevna! Po hodině hry tlak Baníku opadl a ke slovu se dostali i hosté. Yunis se v 70. minutě dostal v nadějné pozici k hlavičce, ale minul. Mimo prostor tří tyčí skončil i pokus Housky, který přestřelil.

Posledním okamžikem, kdy se schylovalo ke gólu, byl Granečného průnik do šestnácky po brejkové situaci, ale trefil spolehlivě chytajícího Buchtu.

Po bezbrankové remíze tak Ostrava přezimuje se 34 body nejhůře na pátém místě (v případě výhry Jablonce i Sparty), Olomouc s 19 body se může propadnout až na čtrnácté místo (pokud zvítězí jak Příbram, tak i pražští Bohemians 1905 a Slovácko).

Bohumil Páník zápas ohodnotil následovně: „Měli jsme dobrý vstup do utkání. Dvacet minut jsme hráli slušně, pak Olomouc dokázala chytit střed hřiště a byli tam rychlejší. Ve druhé půli jsme to chtěli rozhodnout v prvních patnácti minutách. Vytvořili jsme si tlak a spoustu rohů. Olomouc to ubránila a pak byla nebezpečná hlavně po zisku míče. Měli jsme možná dvě velké šance, oni ale taky. Remíza je spravedlivá, obě mužstva mohla dát gól, nedala. Je to pro nás 34. bod, musíme být pokorní, protože těch bodů jsme udělali hodně.”

Václav Jílek spokojený byl s výsledkem spokojený o něco méně: „Baník měl oba vstupy do poločasů lepší, v těch desetiminutovkách byl lepší. Ve hře jsme ale byli nebezpeční a nebylo účelem kontrolovat hru. Myslím si, že jsme byli připraveni stejně dobře jako na Slovácko, jen jsme nedotáhli finální fázi. Navíc nám chyběli tři beci ze základní sestavy, což byla velmi složitá situace. Jsem zklamaný jedním bodem. Mohli jsme tady bodovat za tři.”

FC Baník Ostrava 0:0 SK Sigma Olomouc

Rozhodčí: Královec – Nádvorník, Moláček

ŽK: Diop, Fillo, J. Šašinka – Plšek.

Diváci: 6251.

 

Ostrava: Laštůvka – Pazdera, Procházka, Stronati, Fleišman – Fillo, Mešaninov, Hrubý, Holzer (78. Granečný) – Diop, O. Šašinka (67. J. Šašinka)

Olomouc: Buchta – Zahradníček, Kalvach, Jemelka, Chvátal (64. Lalkovič) – Houska – Falta, Dvořák (90+3. Chytil), Plšek, Pilař (78. Texl) – Yunis

 

Zdroj: www.fortunaliga.cz

Pokračovat ve čtení
Reklama

Facebook

Reklama

Oblíbené