Spojte se s námi


Fortuna liga

Okénko minulosti: 10. února uplynulo 120 let od narození legendárního fotbalisty Matthiase Sindelara. Českého rodáka, o čemž se dlouho nevědělo

Obdivovatelé hvězdy rakouského Wunderteamu, účastníka MS 1934 v Itálii, věděli, že má české kořeny, ale vždy žili v přesvědčení, že se narodil už ve Vídni a je tedy rakouským patriotem. On však do hlavního města císařství přišel v roce 1905 s rodiči jakou dvouletý kluk.

Publikováno

dne

Obdivovatelé hvězdy rakouského Wunderteamu, účastníka MS 1934 v Itálii, věděli, že má české kořeny, ale vždy žili v přesvědčení, že se narodil už ve Vídni a je tedy rakouským patriotem. On však do hlavního města císařství přišel v roce 1905 s rodiči jakou dvouletý kluk.

Jeho rodiště Kozlov u Jihlavy se k němu dlouho nijak nehlásil. Vše se však postupem odhalilo. „Pátrání spustil polský novinář z Krakova, který se na něj v 80. letech minulého století dotazoval na místních úřadech,“ uvádí Vlastimil Svěrák, pracovník Moravského zemského archívu. „Tehdy uváděl německé jméno obce Koslau,“ upřesňuje.

Nahlédnutí do matrik přineslo jasné zjištění: Matěj Šindelář se narodil na Moravě.

Rodina se v jeho necelých třech letech odstěhovala za lepším živobytím do Vídně, do hlavního města tehdejší Rakousko-Uherské monarchie, ostatně v městě nad Dunajem především ve čtvrti Favoriten žila velká česká menšina.

Pádem komunistického režimu, kdy se odhalovaly i ty nejtajnější dokumenty, se doložení o Šindelářově původu urychlilo a upřesnilo. Nejen kozlovští fotbalisté si uvědomili, jakou osobnost by mohli ve své kronice přivítat. „Velice aktivní v tom byl předseda tělovýchovné jednoty Václav Fousek,“ odhaluje Svěrák.

Oslovený byl korunovaný král kanonýrů všech dob Josef ´Pepi´ Bican, snad nejslavnější český fotbalista všech dob. Vídeňský rodák, který se však v roce 1937 vrátil do země svých předků a hájil barvy Slavie Praha.

Se Sindelarem se vlastně pral o místo středního útočníka proslulého rakouského Wunderteamu vedeného trenérem Hugem Meislem (rodákem z Malešova u Kutné Hory), který počátkem 30. let 20. století válcoval všechny soupeře. Společně dovedli rakouský výběr na mistrovství světa 1934 v Itálii až do semifinále a nakonec ke čtvrtému místu, oba se zapsali mezi střelce v duelu s Francií.

„Ani Bican však nevěděl, že se jeho kolega narodil v české obci, domníval se, že jako on pochází z Vídně,“ prozrazuje Svěrák.

Když v roce 1995 byla Šindelářovi odhalena v Kozlově pamětní deska na jeho počest, nesměl u toho Bican chybět a patřil mezi nejvzácnější hosty. „Matthias byl vynikající fotbalista, jeden z nejlepších, který kdy běhal po trávníku,“ uznával král kanonýrů svého kolegu, ale i konkurenta.

Sportovní rivalita panovala u nich veliká. Sindelar byl ikonou Austrie Vídeň, Bican městského soka Rapidu.

Matthias Sindelar, který tragicky zemřel v roce 1937, se stal jednou z největších rakouských fotbalových legend, na kterou se vzpomíná i dnes.

I v jeho rodném Kozlově.

Zdroj: Wikipedia, Austria Wien

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.