Spojte se s námi


Ostatní

Hitem Evropských her v Krakově se stal teqball. Uvidíme ho někdy na olympiádě?

Evropské hry, které se poprvé uskutečnily v roce 2015 v Baku a jejichž třetí vydání hostilo Polsko, jsou stále mladý projekt. Rovněž nedávno se ovšem zároveň začala rozvíjet jedna z jejich nových součástí – sport zvaný teqball. V Krakově jeho soutěže byly hojně navštěvované diváky a směrem do budoucna má olympijské ambice.

Publikováno

dne

Evropské hry, které se poprvé uskutečnily v roce 2015 v Baku a jejichž třetí vydání hostilo Polsko, jsou stále mladý projekt. Rovněž nedávno se ovšem zároveň začala rozvíjet jedna z jejich nových součástí – sport zvaný teqball. V Krakově jeho soutěže byly hojně navštěvované diváky a směrem do budoucna má olympijské ambice.

Teqball v sobě propojuje nohejbal a stolní tenis. Hraje se s fotbalovým míčem na speciálním prohnutém stole s pevnou průhlednou „síťkou“, který může sloužit i k příbuznému sportu s názvem teqvoly.

Zápas je hrán na dva vítězné sety do dvanácti bodů. Hráči můžou balon odehrát za použití maximálně tří doteků, přičemž se ho mohou dotýkat všemi částmi těla kromě rukou.

Olympijské ambice

Jedno z nejrychleji se rozvíjejících sportovních odvětví vzniklo v roce 2012 v Maďarsku. Do Česka se dostalo až o sedm let později, od té doby Česká asociace teqballu pořádá turnaje po celé republice. Zastřešující světovou organizací je Fédération Internationale de Teqball (FITEQ).

Před třemi lety se moderní sport stal součástí Globální asociace mezinárodních sportovních federací (GAISF). To potvrzuje cíl dostat se v budoucnosti do programu olympijských her.

Předpoklady pro to jsou slibné. Popularita rychle roste, dokonce i řada fotbalových hvězd má teqball v oblibě. A světová špička je v jeho případě mnohem širší než v Čechy oblíbenějším nohejbalu.

Kromě Maďarů či právě tuzemských sportovců se hře ve velké míře věnují a dobrých výsledků v ní dosahují například Srbové, Rumuni, Poláci, Francouzi, Brazilci, ale i mnoho zástupců afrických nebo asijských zemí. Založeno už bylo celkem 141 národních federací a proběhly čtyři světové šampionáty.

Teqballová show v Krakově

Zatím poslední významnou akcí byly soutěže na nedávných Evropských hrách, díky čemuž se teqball poprvé představil na velké multisportovní události. Hráči, organizátoři i fanoušci v Polsku ho široké veřejnosti ukázali ve velmi dobrém světle.

Krakovský rynek totiž oproti běžným turnajům ve sportovních halách poskytl bojům nevšední atmosféru, podpořenou stovkami diváků na tribunách nebo hlasitou hudbou. „Věděli jsme, že se bude hrát na náměstí, ale že to tu bude takhle nabité a v takové kulise, to jsem nečekal,“ cituje Sport.cz slova českého reprezentanta Lukáše Flakse.

V jednotlivých kategoriích, jejichž klání občas narušilo nepříznivé počasí, dosáhli Češi na solidní výsledky. Flaks s Gabrielou Flaksovou měli ve smíšené čtyřhře dokonce na dosah medailové umístění. V zápase o bronz ovšem prohráli s domácí dvojicí Alicja Bartnická, Marek Pokwap 6:12 a 10:12.

Z ostatních turnajů, jejichž výhoda mimochodem spočívá v tom, že je možné je odehrát během jediného dne, stojí z pohledu českého týmu na Evropských hrách za zmínku mimo jiné postup Ivy Buřvalové mezi osm nejlepších singlistek. Čtvrtfinále si rovněž zahráli Flaks s Petrem Bubniakem v mužském deblu a Zachová s Buřvalovou v tom ženském.

Medailisté v teqballu na Evropských hrách 2023

Ženská dvouhra:

  1. Kinga Barabasiová (Rumunsko)
  2. Amelie Julianová (Francie)
  3. Nanna Lind Kristensenová (Dánsko)

Mužská dvouhra:

  1. Apor Györgydeák (Rumunsko)
  2. Adrian Duszak (Polsko)
  3. Hugo Rabeux (Francie)

Ženská čtyřhra:

  1. Lea Vasasová, Zsanett Lujza Janicseková (Maďarsko)
  2. Kinga Barabasiová, Katalin Daková (Rumunsko)
  3. Alicja Bartnická, Ewa Kamińská (Polsko)

Mužská čtyřhra:

  1. Csaba Banyik, Balász Katz (Maďarsko)
  2. Bogdan Marojević, Nikola Mitro (Srbsko)
  3. Adrian Duszak, Marek Pokwap (Polsko)

Smíšená čtyřhra:

  1. Lea Vasasová, Balász Katz (Maďarsko)
  2. Maja Umićevićová, Nikola Mitro (Srbsko)
  3. Alicja Bartnická, Marek Pokwap (Polsko)

Zdroj: European Games, FITEQ, Český olympijský tým

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.