Spojte se s námi


Fortuna liga

Okénko minulosti: Praotec rozhlasové sportovní reportáže Josef Laufer, mezinárodní tajemník Slavie Praha

Český rozhlas oslavil 18. května 100. výročí zahájení pravidelného vysílání. Mezi vyhledávané pořady patří bezesporu sportovní reportáže. Za jejich zakladatele je považován Josef Laufer.

Publikováno

dne

Český rozhlas oslavil 18. května 100. výročí zahájení pravidelného vysílání. Mezi vyhledávané pořady patří bezesporu sportovní reportáže. Za jejich zakladatele je považován Josef Laufer.

Nikdy netušil, že se stane rozhlasovou legendou. Přišel k tomuto věhlasu jaksi mimochodem, shodou okolností. Byl po ruce a oslnil davy posluchačů. K novinařině měl blízko, pracoval pro Československou tiskovou kancelář, jako uznávaný mezinárodní tajemník tehdy nejúspěšnějšího českého fotbalového klub (do roku 1948) se umně pohyboval ve sportovním prostředí.

Do historie sportovní rozhlasové žurnalistiky se nesmazatelně zapsal v neděli 3. října roku 1926 během fotbalového zápasu Slavia Praha proti maďarskému mistrovi Hungarii, kdy jako první Evropan okomentoval v Radiojournalu sportovní událost v přímém přenosu.

Akce byla pečlivě nachystaná, Radiojournal si připravil temperamentního žurnalistu M. J. Horáčka (také hrával dříve pod přezdívkou Blackey za Slavii), ten ale přítomný nebyl. Asi zmeškal tramvaj, nebo zaspal, hledaly příčinu dobové zdroje.

Jako králík z klobouku byl vytažen Laufer. „Mezinárodní tajemník Slavie byl toho času ještě v kabině hostující Hungarie,“ popisuje příběh spisovatel Vítězslav Houška v knize 50 slavných slávistů, která vyšla v nakladatelství Český klub v roce 2009.

„Tu do dveří vpadla skupina navzájem si do řeči skákajících a zmateně gestikulujících postav. Laufer vyrozuměl, že se musí okamžitě přemístit k nějakému mikrofonu, který ještě v životě neviděl, a že nesmí nechat přítomné klubko rozčilených pánů ve štychu, a že když nepůjde, bude ostuda,“ přibližuje Houška událost.

Šel. „Věrnost Slavie mu byla nade vše, takže se podřídil nutnosti,“ je zaznamenáno v knize.

Evropskou premiéru ukončil o poločase, aby nebylo ostudy více. Nebylo. Přenos se moc líbil, Laufer se přesunul k mikrofonu nastálo.

Záhy se stal rozhlasovou veličinou. „Jeho hlas byl sladký a šťavnatý jako zralá broskev,“ chytá se opět slova spisovatel Houška. Hodně Laufrovi prospěla znalost fotbalového prostředí, dokázal velice přesně a trefně posluchačům předat, co se děje na trávníku.

Bez jeho reportáží si fanoušci nedovedli fotbalová zápolení ani představit. S uchem přilepeném na přístroji se zatajeným dechem sledovali památné finále mistrovství světa 1934 v Římě, kdy statečný československý tým vzdoroval propagandistickému zadání fašistického režimu Benita Mussoliniho dobýt světový pohár za každou cenu.

Rovněž Laufer patřil mezi morální vítěze. „Doslovem k římskému finále ještě podotýkám, že jsem to tehdy nebyl já, jenž razil později okřídlená slova ´zlatí hoši´, nýbrž jeden z pražských novinářů, který je telefonoval z Říma svému listu,“ přiznal ve své publikaci 50 let našeho sportu vydané v roce 1955 v nakladatelství Mladá fronta, čímž odmítl autorství vlasteneckého přirovnání.

Josef Laufer se stal legendou sportovní rozhlasové reportáže.

Zdroj: SK Slavia Praha, 50 slavných slávistů

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.