Miroslav Liba: Berbrův nástupce | Díl II: Ivánku raději mlč

Všemocný vládce českého fotbalu Roman Berbr, jenž léta doslova určoval, co se ve fotbale uděje, za pokračovatele svých nečistých praktik označil Miroslava Libu, člena výkonného výboru FAČR a předsedu středočeského krajského svazu. Trefil se přesně. Dvaašedesátiletý Liba se ve fotbale představil v mnoha pozicích. A lidé, kteří ho v nich poznali, dospěli k názoru – člověk nepříliš vysokého intelektu, lidsky skoro nesnesitelný, ovšem ochotný kdykoli k jakékoli podlosti.

Zdroj: Karikatura ruik.cz

Jako brankář Miroslav Liba velkou díru do fotbalu nevydlabal, prosadil se s píšťalkou v ústech. A nutno přiznat zanechal stopu poměrně významnou.

Postupně se přes prapodivné síto privilegovaných a zavržených – které v jeho období ovšem nebylo tak pevně usoukané – dopracoval až do nejvyšší soutěže, dokonce se na sedm let (1997-2004) dostal na listinu UEFA, kde řídil mezinárodní zápasy včetně tří kvalifikací mistrovství Evropy a jedné mistrovství světa.

Za posunem vzhůru šel urputně. „Vzpomínám si, jak chodil plakat za Ádou Hennem, za federace předsedou komise českých rozhodčích, aby ho posunul do vyšších soutěží,“ odkrývá Libův tah Ivan Grégr, jeden z nejlepších českých rozhodčích v historii. „Dodnes se mi z něj dělá zle,“ nebojí se ostřejších výrazů.

Libovu další činnost sledoval. „Byl to opěrný bod Romana Berbra,“ přesouvá se Grégr už do současnosti. „Odvolat ho z volené funkce nelze, to je v rozporu se stanovami,“ uznává pravidla. „Sám by proto měl odstoupit a uvědomit si, kam český fotbal zavedl, do jakého bahna. Morálního, ale i odborného.

A teď by chtěl řídit asociaci?“ naráží signatář petice Výzva2021, která apeluje na delegáty valných hromad, aby nevolili prohnilé vedení, na fakt, že by Liba měl po Berbrovi převzít úlohu prvního temného muže českého fotbalu.

Z rozhodcovského dresu Libu svlékla a odznak FIFA mu odpárala korupční aféra s ovlivňováním zápasů v roce 2004, s níž byl spojen.

Liba přímo potrestaný nebyl, byť o jeho zapojení ´Ivánek´ rovněž mluvil, údajně měl velice vlivné ochránce, ale trávník s píšťalkou v profesionálních soutěžích už nesměl.

Díl I: Reprezentace za úplatek

Díl III: Znalec pobaltských hymen

Díl IV: Podnikatel s fotbalem

Díl V: Poštovní holub

Díl VI: Komanda v rajonu

Díl VII: Školitel bez odborných vědomostí

Sedmidílnou sérii Miroslav Liba: Náčelníkův nástupce sepsal Stanislav Hrabě pro časopis Hattrick.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Frank Lampard: Jsem zklamaný, že jsem tuto sezonu nedostal čas

Dny Franka Lamparda na lavičce Chelsea jsou sečteny. Klubová ikona opouští Blues po 18 měsících a je z toho evidentně zklamána. "Jsem zklamaný, že jsem tuto sezonu nedostal čas."

Barcelona v obřím dluhu! Finanční zpráva odhalila jeho astronomickou výši

Že je Barcelona ve finančních potížích, o tom se ví a mluví dlouho. Ostatně proto chtěl klub se svými hráči vyjednat snížení mezd. Nyní katalánský velkoklub zveřejnil finanční zprávu, která odhalila výši obřího dluhu a vysvětluje jeho příčiny.

Letenský svatostánek, aneb místo, kde se psala historie ČR, a především domov všech Sparťanů

Na Letné, jak se přezdívá Generali Česká Pojišťovna Aréně, se odehrály velké fotbalové bitvy, k velkým zápasům zde nastoupila i česká reprezentace a poblíž se tvořila budoucnost české demokracie.