Miroslav Liba: Berbrův nástupce | Díl VII: Školitel bez odborných vědomostí

Všemocný vládce českého fotbalu Roman Berbr, jenž léta doslova určoval, co se ve fotbale uděje, za pokračovatele svých nečistých praktik označil Miroslava Libu, člena výkonného výboru FAČR a předsedu středočeského krajského svazu. Trefil se přesně. Dvaašedesátiletý Liba se ve fotbale představil v mnoha pozicích. A lidé, kteří ho v nich poznali, dospěli k názoru – člověk nepříliš vysokého intelektu, lidsky skoro nesnesitelný, ovšem ochotný kdykoli k jakékoli podlosti.

Zdroj: Karikatura ruik.cz

Předseda středočeského svazu, člen výkonného výboru, ale rovněž delegát UEFA – to jsou hlavní funkce Miroslava Liby. Delegace na mezistátní či mezinárodní zápasy přinášejí nejen prestiž, ale i docela slušné požitky včetně vysokých diet a odměn. Nikdo nechce z této vybrané skupiny vypadnout.

Aby mohl být delegátem UEFA, musí tuto funkci plnit i v domovské asociaci. Není to nic neobvyklého, naopak je to žádoucí, že uchazeči dělají vědomostní testy, aby prokázaly, že odborně na vyžadovanou práci stačí.

Tvořila se listina delegátů pro ligový ročník 2017/2018 a po několika odkladech se k testům dostavili Miroslav Liba a bývalý arbitr a zaměstnanec sekretariátu FAČR, vedoucí Úseku rozhodčích Miroslav Tulinger.

Přípravě velkou péči nevěnovali, udělali v nich dost chyb. Dohlížel nad nimi tehdejší polský předseda komise rozhodčích Michal Listkiewicz, jemuž navíc vadilo, že všechno zlehčovali, radili se a domlouvali. Vytvořili však nepovedené ´kolektivní ´dílo.

Nebylo možné tyto zásadní nedostatky přehlížet, oba přestali být na zápasy v české lize nasazováni, na soutěže řízené evropskou fotbalovou unií však pořád ještě mohli.

Když se to dozvědělo vedení asociace, zasáhlo. Tulinger nikdy nepařil mezi vyvolené, toho nechalo v jeho přehmatech vykoupat. Liba však požíval jiné ochrany a byl do sboru vrácen.

„Především nám vadilo, jaký měli k tomu přístup,“ vrací se k ututlané aféře tehdejší člen komise Václav Krondl, nejlepší český hlavní rozhodčí od rozpadu federace, účastník EURa 1996 v Anglii (řídil utkání Skotsko – Švýcarsko).

„Zanedbali přípravu, přitom na prostudování testů stačily dva dny. Nikdo jiný tolik chyb v testech nenasekal,“ předkládá pádný argument pro jejich nenasazování.

„A především bylo až nehorázné, že se při testech radili a domlouvali. Michal (Listkiewicz) byl však dost měkký, aby je rovnou vyhodil, jenom žasl, co se může u nás dít,“ pokračuje Krondl.

A přidává další nepřijatelný poznatek. „Přitom Liba jezdí na semináře rozhodčích a delegátů jako školitel a pak neprokáže základní odborné vědomosti!“ odhaluje jeho neotřesitelnou pozici u vedení FAČR.

Liba je pro český fotbal skutečný poklad…

Díl I: Reprezentace za úplatek

Díl II: Ivánku raději mlč

Díl III: Znalec pobaltských hymen

Díl IV: Podnikatel s fotbalem

Díl V: Poštovní holub

Díl VI: Komanda v rajonu

Sedmidílnou sérii Miroslav Liba: Náčelníkův nástupce sepsal Stanislav Hrabě pro časopis Hattrick.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Lídra španělské La Ligy málem skolil brankář Dmitrovič

Duel mezi Eibarem a Atléticem Madrid přinesl i moment, který patří mezi rarity. Ve 12. minutě se k penaltovému puntíku postavil gólman domácího celku Marko Dmitrovič a s přehledem skóroval.

Okénko minulosti: Bicanovy góly snad ani spočítat nelze

Kdo je nejlepším střelcem v historii? Jen jeden den se mohl touto nálepkou kochat famózní portugalský útočník Cristiano Ronaldo, když vstřelil v italském Superpoháru v dresu Juventusu Turín 760. gól.

Maddison, Grealish, Foden nebo Mount. Kdo bude hrát na Euru?

Euro 2021 se rychle blíží a hráči to cítí. Tlak na předvedené výkony se stupňuje a v následujících měsících některým z nich uhasne sen o hraní na evropském šampionátu. Obzvlášť nelehký úkol čeká trenéra anglické reprezentace Garetha Southgata při výběru středních záložníků.