Miroslav Liba: Berbrův nástupce | Díl I: Reprezentace za úplatek

Všemocný vládce českého fotbalu Roman Berbr, jenž léta doslova určoval, co se ve fotbale uděje, za pokračovatele svých nečistých praktik označil Miroslava Libu, člena výkonného výboru FAČR a předsedu středočeského krajského svazu. Trefil se přesně. Dvaašedesátiletý Liba se ve fotbale představil v mnoha pozicích. A lidé, kteří ho v nich poznali, dospěli k názoru – člověk nepříliš vysokého intelektu, lidsky skoro nesnesitelný, ovšem ochotný kdykoli k jakékoli podlosti.

Zdroj: Karikatura ruik.cz

Miroslav Liba fotbal aktivně hrál a byl – stejně jako bývalí předsedové fotbalu František Chvalovský a Miroslav Pelta či ministr školství Marcel Chládek – brankář.

A docela slušný, pohyboval se na úrovni prvního týmu nejlepšího příbramského klubu FK Příbram, za jeho aktivních roků Uranové doly či Baník.

Mnohem větších úspěchů s rukavicemi na rukou dosáhl v sálové kopané, jež se za minulého režimu sdružovala pod značku ´líný míč´.

V roce 1985 se tým s ním v brance Kantoři Příbram stali mistry republiky, Liba byl nominován do širšího reprezentačního kádru pro mistrovství světa ve Španělsku. V době socialistického zřízení velmi lákavá destinace.

Trenér František Čálek se však rozhodl pro dva jiné brankáře, Liba se ocitl v pozici třetího necestujícího náhradníka. „Po soustředění v plzeňské hale na Slovanech jsem mu to oznámil, reagoval, jestli jsem si to dobře rozmyslel,“ vrací se Čálek do dob minulých.

Považoval celou záležitost za uzavřenou, ale o několik dní později u něj doma v Praze odstrčený brankář zazvonil. „Jasně mi řekl, že kdybych nominaci přehodnotil, nebylo by to zadarmo, nebyl bych škodný,“ odhaluje trenér československé reprezentace téma rozhovoru.

„O částce nepadla ani zmínka, hned jsem ho zarazil a odmítl,“ říká Čálek. „Trenérem mužstva jsem byl devět let, v letech 1981-1990, a přestože se objevily tak atraktivní destinace jako Brazílie či Austrálie nikdy jsem se s něčím podobným nesetkal,“ otřepává se i po mnoha letech při vzpomínce na tento zážitek.

Když si nyní přečetl, jak Liba v tisku licoměrně líčí, že byl vždy vzorem ctnosti a nikdy se ničeho nečestného nedopustil, jen žasne. „Na druhé straně mě to ani nepřekvapuje,“ uvědomuje si Libovu povahu, s níž měl osobní zkušenost.

Díl II: Ivánku raději mlč

Díl III: Znalec pobaltských hymen

Díl IV: Podnikatel s fotbalem

Díl V: Poštovní holub

Díl VI: Komanda v rajonu

Díl VII: Školitel bez odborných vědomostí

Sedmidílnou sérii Miroslav Liba: Berbrův nástupce sepsal Stanislav Hrabě pro časopis Hattrick.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Další s té zlaté generace Spol.Berbr s.r.o. to byli ti dělníci pole dříči ti, jenž stáli vždy v první linii a na koho ukázali ten sestoupil nebo nepostoupil pokud neodsypal.Věřím ,že i tohoto pána nemine cena Václava Jíry.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Velká strategická bitva je u konce. Jak dopadla Velká cena Španělska?

Lewis Hamilton nebo Max Verstappen? Mercedes nebo Red Bull? Asi takto by se dal vyjádřit nejen průběh závodu, nýbrž i celý závodní víkend. Kdo nakonec vyhrál a jak Velká cena Španělska dopadla?

Je tady anketa Hokejista sezony! Kdo si odnese prestižní ocenění v Tipsport Extralize?

Tradice je tradice, přes to vlak prostě nejede. Extraligové sezoně 2020/2021 definitivně odzvonilo, tudíž je kromě její rekapitulace taky nejvyšší čas vyhlásit ty nejlepší.

Kterým hráčům v české lize končí smlouva? Plavšič, Jovovič či Kliment si můžou hledat nové kluby

Ve FORTUNA:LIZE končí toto léto smlouva hned několika hráčům. Ti už jsou od zimy svolní hledat si nové angažmá, kam by se od 1. července přesunuli zadarmo. A letošní výběr nabízí dost kvalitních fotbalistů.