Miroslav Liba: Berbrův nástupce | Díl III: Znalec pobaltských hymen

Všemocný vládce českého fotbalu Roman Berbr, jenž léta doslova určoval, co se ve fotbale uděje, za pokračovatele svých nečistých praktik označil Miroslava Libu, člena výkonného výboru FAČR a předsedu středočeského krajského svazu. Trefil se přesně. Dvaašedesátiletý Liba se ve fotbale představil v mnoha pozicích. A lidé, kteří ho v nich poznali, dospěli k názoru – člověk nepříliš vysokého intelektu, lidsky skoro nesnesitelný, ovšem ochotný kdykoli k jakékoli podlosti.

Zdroj: Karikatura ruik.cz

Jeho jméno se objevilo v úplatkářské aféře v roce 2004, jako rozhodčí skončil. Člověka, jenž za jakýchkoli okolností prokazoval až slepou oddanost, padnout ovšem mocipáni nenechali.

Přesunul se do služeb fotbalové asociace, ať už na post bezpečnostního manažera, kde se zúčastnil Mistrovství světa 2006 v Německu, pak přešel do oddělení logistiky.

Byl pověřován úkoly, na něž ovšem nestačil. Doslova hanebně skončil případ záměny hymen dvou pobaltských republik v květnu 2007, kdy se česká reprezentace v mezistátním utkání střetla v Edenu s Litvou.

„Bylo potřeba zajistit správnou verzi státní hymny,“ popisuje případ Pavel Hruška, hlasatel na stadionu v Edenu. „Připravil jsem si nahrávku, pro jistotu jsem ji zkonzultoval i na litevském velvyslanectví v Praze a bylo mi jeho pracovnicí potvrzeno, že mám skutečně tu správnou,“ neponechal nic náhodě. Nebo diletantství.

Z asociace – oficiality měl na starosti Liba – mu však dorazilo CD s hymnou, která se odlišovala. „Nijak výrazně, spíše rytmus, tóny, ale nejsem znalec, tak jsem se znovu pídil, která verze je správná,“ pokusil se Hruška zamezit blamáži.

Přímo od fotbalového týmu mu přišla další nahrávka, bohužel na zastaralém nosiči, nepoužitelná. „Snažil jsem se proto, aby přišel odpovídající pracovník za asociaci, neboť ona byla pořadatelem utkání, ne Slavia, a rozhodl. To se však nepodařilo, pan Liba se nedostavil, tak jsem podle protokolu nasadil nakonec CD, které dodala asociace,“ říká Hruška.

Ostuda náramná, hráči Litvy po prvních tónech svěsili paže, protože slyšeli lotyšskou hymnu. Záměna pronikla i do oficiálního programu, který byl pracovníky asociace rychle stažen z prodeje.

Ředitel oddělení komunikace odstoupil. Pokud šlo o chybnou hymnu, vedení asociace se snažilo nejprve svalit vinu na slávistického hlasatele, přiznat, že pověřilo pracovníka, jehož inteligenční schopnosti na úkol nestačily, se neodvážilo. Liba dostal pouze finanční pokutu.

Díl I: Reprezentace za úplatek

Díl II: Ivánku raději mlč

Díl IV: Podnikatel s fotbalem

Díl V: Poštovní holub

Díl VI: Komanda v rajonu

Díl VII: Školitel bez odborných vědomostí

Sedmidílnou sérii Miroslav Liba: Náčelníkův nástupce sepsal Stanislav Hrabě pro časopis Hattrick.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  1. Čtu tady názor na pana Libu jeho charakteristiku coby funkcionáře ve fotbalu,zajímávé ,bohužel tato charakteristika se potkává s XXL ,předními politiky Česka!!! Proto se domnívám ,že šibalové ve fotbalovém terénu se moc nezmění a fotbal pojede stejnou kolejí,jako naše politika,kterou vedou někteří nemorální ,ale poddajní a všehoschopní lidé- politici,funkcionáři??!

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Když končí velikán aneb Bohatá kariéra Wayna Rooneyho

Kapitán, šampion, srdcař a velký bojovník. Wayne Rooney včerejším dnem ukončil svou bohatou fotbalovou kariéru. Do srdcí fanoušků se zapsal hned několika způsoby.

Özilovy dny v Arsenalu jsou sečteny! Jak se jeho kariéra na severu Londýna vyvíjela?

Německý ex-reprezentant přicházel do Arsenalu v nejlepších fotbalových letech. V létě roku 2013 totiž skončila jeho spolupráce s Cristianem Ronaldem, kterému v dresu Bílého baletu přihrál na 27 branek.

Jaké jsou cíle Baníku? Nejen o nich, ale i o přestupech promluvil sportovní ředitel Grussmann

Baník Ostrava chce útočit na nejvyšší příčky zajišťující pohárová utkání. Alespoň to tak vyplývá ze zpovědi sportovního ředitele klubu na oficiálním webu FCB.