Miroslav Liba: Berbrův nástupce | Díl IV: Podnikatel s fotbalem

Všemocný vládce českého fotbalu Roman Berbr, jenž léta doslova určoval, co se ve fotbale uděje, za pokračovatele svých nečistých praktik označil Miroslava Libu, člena výkonného výboru FAČR a předsedu středočeského krajského svazu. Trefil se přesně. Dvaašedesátiletý Liba se ve fotbale představil v mnoha pozicích. A lidé, kteří ho v nich poznali, dospěli k názoru – člověk nepříliš vysokého intelektu, lidsky skoro nesnesitelný, ovšem ochotný kdykoli k jakékoli podlosti.

Zdroj: Karikatura ruik.cz

Když se Miroslav Liba po skončení aktivní rozhodcovské činnosti přesunul mezi funkcionáře, zapadl i do regionálních struktur, postupně se stal předsedou nejsilnějšího středočeského kraje. A své zavržení hodné schopnosti rozvinul do nebývalých rozměrů.

„Šílený prospěchář,“ charakterizuje ho bývalý dlouholetý sekretář středočeského svazu Zdeněk Krajl, jenž za Libova vedení musel místo opustit. „Nečiní mu potíže vetřít se do něčí přízně, ale pak ho bez skrupulí využije a odkopne,“ pokračuje.

„Těží z práce jiných, sám nevymyslí nic,“ tvrdí na základě osobního poznání. A své tvrzení dokládá.

„Holedbá se tím, že pomáhá klubům proplácením cestovného mládeže. Byl to program, který vymysleli jeho spolupracovníci předseda výkonného výboru kraje Josef Hadraba a místopředseda Oldřich Jiruš, stejně jako založili společnost CBFS,“ ukazuje Krajl na konkrétní osoby. „Liba by nemyslel nic, jen si zásluhy jiných přisvojuje,“ opakuje.

Funkce nejvyššího šéfa kraje přináší Libovi nejen moc, ale i hmotný prospěch. Bez toho by se těžko životem protloukal. Jako podnikatel neuspěl, jeho firma na prodej znakového zboží Pepe Jeans zkrachovala.

Musel mu pomoci fotbal, i když zpočátku to drhlo. „Nikdo ho nechtěl, nic neuměl, po Ivánkově aféře byl pro fotbal persona non grata,“ upozorňuje Krajl. „Ale on se pomocí intrik a spojením s mocnými dostal nahoru,“ popisuje Libův vzestup.

Nyní je k němu fotbal velice štědrý, lépe řečeno umí si štědrost z něj vytáhnout. Je členem správní rady Nadační fondu pro fotbalovou mládež Středočeského kraje, placeným jednatelem společnosti CBFS s.r.o., která obchoduje s fotbalem v kraji.

Luxusní auta nejsou jediným požitkem, přičemž žádné informace o hospodaření kraje dostupné nejsou. A valná hromada se schází jednou za čtyři roky, aby se nemusel zodpovídat. Stačilo jenom dobře nastavit prst a zjistit, odkud vane vítr.

Díl I: Reprezentace za úplatek

Díl II: Ivánku raději mlč

Díl III: Znalec pobaltských hymen

Díl V: Poštovní holub

Díl VI: Komanda v rajonu

Díl VII: Školitel bez odborných vědomostí

Sedmidílnou sérii Miroslav Liba: Náčelníkův nástupce sepsal Stanislav Hrabě pro časopis Hattrick.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Fanoušci Arsenalu mohou začít slavit! Přestupová hádanka jménem Özil je vyřešená

Bývalý německý reprezentant Mesut Özil konečně mění působiště, když míří do tureckého Fenerbahce. To určitě uvítají jak fanoušci, tak klubová kasa, kterou několik let ždímal.

Případ Kuchta: Zahodil dvě obrovské šance, ale nakonec je proměnil. Našla Slavia konečně svého útočníka č.1?

Před sezónou nikdo příliš nechápal, proč si Slavia stahuje Jana Kuchtu zpět do Edenu. V útoku měla Musu, Tecla a Júsufa, na co tedy další útočník? Jindřich Trpišovský ale znovu ukázal, že ví, co dělá.

Baník Ostrava vs. Sparta Praha: Preview a tipy na sázení

Fortuna liga se po krátké zimní přestávce vrátila zpět na televizní obrazovky. Šlágrem prvního jarního kola bude bezpochyby souboj mezi Baníkem a Spartou.