Miroslav Liba: Berbrův nástupce | Díl IV: Podnikatel s fotbalem

Všemocný vládce českého fotbalu Roman Berbr, jenž léta doslova určoval, co se ve fotbale uděje, za pokračovatele svých nečistých praktik označil Miroslava Libu, člena výkonného výboru FAČR a předsedu středočeského krajského svazu. Trefil se přesně. Dvaašedesátiletý Liba se ve fotbale představil v mnoha pozicích. A lidé, kteří ho v nich poznali, dospěli k názoru – člověk nepříliš vysokého intelektu, lidsky skoro nesnesitelný, ovšem ochotný kdykoli k jakékoli podlosti.

Zdroj: Karikatura ruik.cz

Když se Miroslav Liba po skončení aktivní rozhodcovské činnosti přesunul mezi funkcionáře, zapadl i do regionálních struktur, postupně se stal předsedou nejsilnějšího středočeského kraje. A své zavržení hodné schopnosti rozvinul do nebývalých rozměrů.

„Šílený prospěchář,“ charakterizuje ho bývalý dlouholetý sekretář středočeského svazu Zdeněk Krajl, jenž za Libova vedení musel místo opustit. „Nečiní mu potíže vetřít se do něčí přízně, ale pak ho bez skrupulí využije a odkopne,“ pokračuje.

„Těží z práce jiných, sám nevymyslí nic,“ tvrdí na základě osobního poznání. A své tvrzení dokládá.

„Holedbá se tím, že pomáhá klubům proplácením cestovného mládeže. Byl to program, který vymysleli jeho spolupracovníci předseda výkonného výboru kraje Josef Hadraba a místopředseda Oldřich Jiruš, stejně jako založili společnost CBFS,“ ukazuje Krajl na konkrétní osoby. „Liba by nemyslel nic, jen si zásluhy jiných přisvojuje,“ opakuje.

Funkce nejvyššího šéfa kraje přináší Libovi nejen moc, ale i hmotný prospěch. Bez toho by se těžko životem protloukal. Jako podnikatel neuspěl, jeho firma na prodej znakového zboží Pepe Jeans zkrachovala.

Musel mu pomoci fotbal, i když zpočátku to drhlo. „Nikdo ho nechtěl, nic neuměl, po Ivánkově aféře byl pro fotbal persona non grata,“ upozorňuje Krajl. „Ale on se pomocí intrik a spojením s mocnými dostal nahoru,“ popisuje Libův vzestup.

Nyní je k němu fotbal velice štědrý, lépe řečeno umí si štědrost z něj vytáhnout. Je členem správní rady Nadační fondu pro fotbalovou mládež Středočeského kraje, placeným jednatelem společnosti CBFS s.r.o., která obchoduje s fotbalem v kraji.

Luxusní auta nejsou jediným požitkem, přičemž žádné informace o hospodaření kraje dostupné nejsou. A valná hromada se schází jednou za čtyři roky, aby se nemusel zodpovídat. Stačilo jenom dobře nastavit prst a zjistit, odkud vane vítr.

Díl I: Reprezentace za úplatek

Díl II: Ivánku raději mlč

Díl III: Znalec pobaltských hymen

Díl V: Poštovní holub

Díl VI: Komanda v rajonu

Díl VII: Školitel bez odborných vědomostí

Sedmidílnou sérii Miroslav Liba: Náčelníkův nástupce sepsal Stanislav Hrabě pro časopis Hattrick.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Vážné obvinění v UFC! Dana White spí se svými zápasnicemi, říká veterán organizace

Veterán UFC Diego Sanchez pořádně rozvířil vody organizace UFC. Dle něj má šéf Dana White či víceprezident Shean Shelby spát se svými zápasnicemi. Jeho trenér následně dodal, že se v UFC dějí věci, které nemůže zveřejnit.

Komu musí fandit Slavia, aby měla volnější cestu do Ligy mistrů?

Slavia byla loni kousek od postupu do Ligy mistrů. Po opakované penaltě v Midtjyllandu se ale sesypala a musela vzít zavděk Evropskou ligu.

Schick měl volat Spartě, ať Plavšičovi nevěří. Jak celá tato šaráda skončí?

Na startu tohoto týdne začala hýbat českým fotbalem zpráva, že Srdjan Plavšič po sezóně opustí Spartu a zadarmo přejde do Slavie. Sám hráč i tiskový mluvčí klubu to nejprve dementovali, novináři přinášející tyto informace si ale stojí za svým.