Kuriozita z Protektorátu? Bican za Čechy nasázel Moravanům hattrick a prohrál sudímu sázku

Časy se mění a spolu s tím i zvyky, pravidla, zákony. Dnes je nepředstavitelné, že by si profesionální fotbalista či rozhodčí vsadil, natož na zápas, jehož je aktérem. V Protektorátu Čechy a Morava to ale asi takový problém nebyl.

Zdroj: slavia.cz

Fotbalová historie je zajímavým předmětem ke zkoumání. Došlo k tolika změnám, k tolika úpravám pravidel. Zkrátka a jednoduše, sport se neustále vyvíjí a jde kupředu. Nejinak je tomu u fotbalu.

Pohled do historie však může někdy pobavit. Příkladem budiž tradiční fotbalová utkání národního týmu Moravy proti národnímu týmu Čech, která se hrávala vesměs do doby, než komunisté převzali moc. Nejvíce však během Protektorátu Čechy a Morava.

Přesně 14. září 1941 hostil tento duel Andrův stadion v Olomouci. Utkání řídil rozhodčí Beneda, který po zápase do novin na rovinu řekl, že měl na zápas vsazeno.

Souboj skončil 2:4, Morava tedy Čechám podlehla. To však sudí úplně nečekal. Pro Moravský večerník totiž přiznal, že jej prohra moravského výběru stojí 100 protektorátních korun.

Zdroj: Moravský večerník, 1941

V zápase se hned třikrát gólově prosadil legendární Pepi Bican, čtvrtý gól Čech vsítil Kolský. Za Moravu skórovali Melka a Šimek.

Nicméně je to zajímavé ohlédnutí vzhledem k dnešním poměrům. Klobouk dolů před panem rozhodčím, že zápas neovlivnil natolik, aby svou sázku vyhrál.

Zdroj: Moravský večerník, Venkov (agrární deník)

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Švancara: Slavii dlužím 30 milionů, ale dostal jsem málo času

Petr Švancara přestoupil v září 2000 do pražské Slavie, která za něj zaplatila nemalé peníze. Přestup za 30 milionů se ale vůbec nepovedl.

Vitrína dneška: Malík se bojí veřejnosti, Sparta hledá lepší dorostence

Zástupce vedení české fotbalové asociace se bál jít do pořadu na veřejnoprávní televizi. Rudý motor se zadrhl, Sparta po porážce v Plzni padla ostudně doma s Českými Budějovicemi.

Golden Boy 2020: Proč jsem volil Ansu Fatiho? Vynikající technik, prostě úžasný

Bylo to hodně složité rozhodování. Nabídka vynikajících fotbalistů evropských klubů do 21 let – bohužel opět bez českých zástupců – byla pestrá.