Spojte se s námi


Ostatní

Čechy versus Morava? Dříve tradiční oblíbená utkání, dnes zapomenutá minulost a tabu

Publikováno

dne

Česká republika se skládá ze tří historických zemí, tedy Čech, Moravy a Slezska. Především mezi Čechami a Moravou však vždy panovala rivalita po všech stránkách. Koneckonců dříve bývala Morava, stejně jako Čechy, samosprávnou zemí, ať už v područí Koruny království českého, Rakouska-Uherska či Československa do roku 1949, kdy komunisté po převzetí moci ve státě moc centralizovali a zemské samosprávy po mnoha staletích zrušili. Tato rivalita se přelévala i do sportu, včetně fotbalu. V historii tak mnohokrát došlo k mezinárodním, respektive mezizemským duelům Čech proti Moravě.

Zřejmě všichni známe již tradiční rivalitu mezi Čechami a Moravou, neustálé narážky Čechů na adresu Moravanů či obráceně. Pravidelně jsme svědky toho všeho i v současném ligovém fotbale, když se utkávají kluby z jednotlivých zemí proti sobě. Čechy jsou zkrátka Čechy, Morava je Morava. Tak to bylo, je, a doufejme, že nikdy tomu nebude jinak.

Jenže už to zkrátka není, jako tomu bývalo dříve. Stejně jako většina věcí, i tato rivalita stojí na historických základech, jejichž vysvětlování není účelem těchto řádků. Nicméně, proč už tato rivalita není jako dříve? Zatímco nyní se utkávají mezi sebou maximálně kluby z Čech a Moravy, v minulosti se utkávaly přímo výběry jednotlivých národů, respektive zemí. Utkání mezi Čechami a Moravou bývala tradicí a byla i velmi populární.

Není však úplně jasné, kdy se přesně tato utkání začala hrávat. V minulosti se totiž tolik nedbalo na zapisování statistik, případně se z různých příčin záznamy nedochovaly. Po prohledání různých archivů dobových médií mohu navíc konstatovat, že se informace liší, ať už z jakýchkoliv známých či neznámých důvodů.

Například Lidové noviny z 3. března roku 1941 informovaly čtenáře v předzápasovém článku, že se historie duelů Čech a Moravy začala psát již před první světovou válkou. Před rokem 1914 se proti sobě měli Moravané a Češi postavit hned dvakrát, přičemž se obě utkání hrála na moravské půdě, a první duel skončil bezbrankovou remízou, druhý se nesl v duchu prohry moravského týmu 4:5.

Pozvánka na otevření nového stadionu ve Vítkovicích z roku 1939; Zdroj: kramerius.mzk.cz

Jak tomu bylo po první světové válce a vzniku Československa? Zde se opět média, dokonce i jedno a to samé, v informacích rozcházejí. Ve výše zmíněných Lidových novinách stojí, že k prvnímu duelu došlo až v období Protektorátu Čechy a Morava, a to konkrétně v roce 1940.

Ty stejné Lidové noviny totiž ještě v březnu 1939 informují o utkání Moravy a Čech v roce 1937, kdy moravský národní, respektive zemský tým zvítězil v poměru 9:2, a zároveň zvaly na otevření nového stadionu ve Vítkovicích. K tomu mělo dojít 1. května 1939. Je to zkrátka hledání jehly v nejedné kupce sena. Přesto je jisté, že se hrály duely Čech proti Moravě i v období První republiky, akorát to nejspíše bylo velice nepravidelně.

Nicméně důkazem, že dohledávání a vůbec existence statistik či informací z dob dřívějších je někdy až nereálné, může být skutečnost, že vlastně doposud se vedou spory o tom, kolik gólů vstřelil například legendární kanonýr Pepi Bican, jenž pravidelně vedl tým Čech jako kapitán do zápasů proti výběru Moravy. Otázkou však také jest, jestli utkání byla brána jako oficiální či neoficiální, jelikož i to by mohlo mít vliv na jejich zaznamenávání.

Každopádně, soupeření mezi Čechami a Moravou bylo běžné ve všech sportech. Země spolu pravidelně soupeřily v boxu, atletice, plavání, cyklistice, ledním hokeji či v házené. Přičemž když už byla zmíněna házená, tak stojí za zmínku i fakt, že v házené se týmy Čech a Moravy utkávají každoročně až do dnešní doby a utkání jsou na poměry házené poměrně dobře navštěvovaná. Průměrně si cestu na tyto duely najde přes 1 000 fanoušků. Ale zpět k fotbalu.

Paradoxně nejlépe dochovaná jsou utkání Čech a Moravy z období Protektorátu Čechy a Morava, jelikož se nesměla hrát mezistátní utkání, a tak byl o to větší zájem o tento typ zápasů. Nejvyšší návštěvu zaznamenal duel ze dne 4. 5. 1941, kdy na stadion v Praze přišlo až 40 000 fanoušků. Celkově souboje Čech a Moravy v období protektorátu byly považovány za vrcholy fotbalové sezony, hrály se dvakrát ročně. A výběry to byly věru špičkové.

Za Čechy, jak již bylo zmíněno, nastupovali hráči jako Bican, Kopecký, Říha či Zmatlík. Nejčastěji kombinace hráčů Sparty a Slavie. Za Moravu většinou nedominoval jeden klub, ale jako kapitán tým často vedl prostějovský Karel Melka, jenž měl v týmu spoluhráče jako Kocourek, o nějž stál turínský Juventus, či Vycpálek a Kulich. Ačkoliv, nad očekávání se prosazovali v dresu moravského týmu hráči Bati Zlín.

Během let 1940 až 1944 se Češi s Moravany utkali hned devětkrát. Pozitivnější bilanci měli Češi, Moravané nedokázali ani jednou zvítězit. O popularitě duelů svědčí fakt, že těchto devět zápasů shlédlo dohromady přes čtvrt milionu platících diváků, což v průměru činí přes 27 000 lidí na jedno utkání. Jaké byly výsledky těchto duelů?

21. 4. 1940 – Čechy 3:1 Morava; Praha
22. 9. 1940 – Morava 5:6 Čechy; Brno
4. 5. 1941 – Čechy 5:5 Morava; Praha
14. 9. 1941 – Morava 2:4 Čechy; Olomouc
3. 5. 1942 – Čechy 1:0 Morava; Praha
4. 10. 1942 – Morava 1:3 Čechy; Brno
23. 4. 1943 – Morava 1:9 Čechy; Brno
17. 10. 1943 – Čechy 5:1 Morava; Praha
22. 5. 1944 – Morava 1:3 Čechy; Ostrava

Jakmile však skončila druhá světová válka, a spolu s ní Protektorát Čechy a Morava, tak začalo postupně zemské soupeření mizet. Vliv na to měl především komunismus, který potom také stál za tím, že od 1. ledna 1949 bylo oficiálně zrušeno zemské uspořádání Československa, přičemž právě od té doby země Čechy, Morava a Slezsko oficiálně neexistují.

„Pokud jde o mezizemská utkání od 1. ledna 1949 včetně na úrovni mužských výběrů, tak bych si je troufal snad i vyloučit. Jediné možné okénko pro výjimku bych viděl ve druhé polovině 60. let, a nejspíše pak na jaře 1968. Nikdy jsem však na nic podobného nenarazil, ani jsem o tom nikdy nezaslechl třeba od pamětníků,“ uvedl Jiří Novotný, archivář Zbrojovky Brno a dodal, že ještě v 50. letech bylo možno v Rudém právu narazit na mezizemská utkání v cyklistice či atletice. Nicméně na země se zkrátka po roce 1948 nehrálo.

Komunisté pak celkově měli obrovský vliv na fotbalový systém v celém státě. „Situace po únoru do konce prosince 1948 byla dosti zmatečná. Komunisté tehdy i tu druhou ligu (divizi) přejmenovali na zemskou soutěž (hrála se jednokolově na podzim 1948 a pak se u nás nuceně přešlo na sovětský systém jaro-podzim, kdy se ročníky 1949-1956 odehrály v jednom
kalendářním roce),“
pokračoval pan Novotný.

„Od roku 1949 už vše směřovalo jasným směrem, pro tuto zemi bohužel velmi smutným – football nevyjímaje (takto to najdete občas i v Rudém právu ještě v 50. letech, před jazykovou reformou z roku tuším 1957). Je to znát i na reorganizačním šílenství té doby (soutěže, názvy klubů, instalace preferovaných oddílů) a v neposlední řadě na názvosloví soutěží. Konec zemí, od 1949 oblasti, kraje místo žup a víceméně snaha o kopírování sovětského a stranického modelu (okres – kraj – oblast – stát),“ prozradil další ze svých poznatků archivář brněnského klubu.

Vraťme se však zpět k Čechám a Moravě. Komunisté zkrátka zničili nádhernou tradici. Jak pak všichni víme, ani nyní nemáme zemské uspořádání republiky, nýbrž krajské z doby komunismu, přestože po revoluci bylo zrušení zemských samospráv označeno za komunistický zločin. Ani po různých snahách však k obnově tradičního zemského uspořádání nedošlo.

Po rozdělení Československa se pak v 90. letech už pouze v rámci České republiky hrála utkání výběrů ligových klubů z Čech a Moravy. Nerozhodovala však zemská příslušnost či národnost hráčů (česká či moravská), ale rozhodovalo zeměpisné postavení klubu, v němž fotbalisté působili. Běžně tak rodák například z Brna mohl hrát za výběr Čech, jestliže oblékal dres některého z českých klubů, totéž platilo například pro Pražáka, hrál-li v moravském celku.

Jenže se tato tradice naneštěstí neudržela a nyní už je to pouze vzpomínka. Smutné je to především pro moravskou stranu, která se zdá býti tou poškozenou. Ne pouze v této oblasti. Pro Moravu je důležité, aby měla své zastoupení a aby neupadala v zapomenutí, což se víceméně děje. A třebaže se Moravanům proti Čechům zrovna nedařilo, tak to nebyla utkání, kde by šlo vyloženě o výsledek. Šlo především o hrdost na svou zemi, k čemuž by tento typ utkání byl velice dobrý i dnes.

Každopádně, fotbalový svaz v České republice je od svého vzniku rozdělen na dvě komory – českou a moravskou. Jenomže práva a důležitost moravské komory jsou pomalu ale jistě potlačovány, což se nepěkně projevilo při poslední volbě předsedy svazu. Přičemž od rekonstrukce Českomoravského fotbalového svazu (ČMFS) na Fotbalovou asociaci České republiky (FAČR) už nemají Morava a Slezsko zastoupení v podobě svých orlicí ani na dresech reprezentace České republiky, tedy státu, jehož jsou nedílnou součástí. I to trochu napovídá o tom, že v obnovu mezizemských utkání Čech proti Moravě můžeme doufat marně.

Přesto se nabízí jedna otázka. Stáli byste o obnovu fotbalových duelů Čech a Moravy?

Reklama

Basketbal

České basketbalistky zůstaly první den na MS v basketbalu 3×3 stoprocentní! Mají velkou šanci na postup

Česká basketbalová reprezentace první den na mistrovství světa v basketbalu 3×3 v Rakousku odehrála hned dvě utkání a v obou zvítězila. Češky se nejprve postaraly o překvapení, když zdolaly favorizovanou Kanadu, a poté smetly Mongolsko.

Publikováno

dne

Česká basketbalová reprezentace první den na mistrovství světa v basketbalu 3×3 v Rakousku odehrála hned dvě utkání a v obou zvítězila. Češky se nejprve postaraly o překvapení, když zdolaly favorizovanou Kanadu, a poté smetly Mongolsko.

Na úvod turnaje překvapení proti Kanadě

České basketbalistky otevíraly letošní šampionát zápasem s Kanadou, která na minulém MS došla až do finále. Vicemistryně světa začaly utkání jako velké favoritky, ale Češky se jich nezalekly a dokázaly překvapit.

Po velmi vyrovnané bitvě se české basketbalistky radovaly z vítězství 20:18 po prodloužení. V základní sestavě nastoupily Kateřina Galíčková (9 bodů), Karolína Šotolová (4 body) a Anna Rylichová (5 bodů). Střídající Alžběta Levínská zaznamenala dva body.

„Je to fakt skvělé. Měly jsme na ně i v normálním hracím čase, ale daly jsme si to do prodloužení. Zkusily jsme nějaké akce a vyšlo to,“ hodnotila zápas Kateřina Galíčková pro Český basketbal.

„Teď je jasný cíl postoupit ze skupiny a hrát čtvrtfinále. Ať fanoušci dorazí, protože tady snad budeme déle, tak nám dorazte fandit,“ dodala Galíčková.

V druhém utkání Češky bez problému zvítězily

Důkaz toho, že to s postem české basketbalistky myslí vážně, bylo utkání s Mongolskem. Zde česká reprezentace zvítězila s přehledem v poměru 21:10.

Kateřina Galíčková proti Mongolsku zaznamenala osm bodů, s pěti body přispěla k výhře Anna Rylichová. Karolína Šotolová a Alžběta Levínská měly shodně po čtyřech bodech.

„Za nás zní bilance 2-0 úplně fantasticky. Náš hlavní cíl byl porazit Mongolky a tím, že se nám podařilo porazit Kanadu, tak je to příjemný bonus a jsem ráda, že to takhle vyšlo. Zápas byl těžký, protože po výhře nad Kanadou na nás byl tlak, že jsme proti Mongolsku favoritkami,“ hodnotila utkání Anna Rylichová.

Češky po prvním hracím dni vedou skupinu C se dvěma výhrami. Kanada, USA a Maďarsko mají po jedné výhře, poslední Mongolsko oba své zápasy prohrálo. První pozice znamená přímý postup do čtvrtfinále, druhé a třetí místo si zajistí účast v osmifinále.

Ve čtvrtek Česko odehraje utkání nejprve s Maďarskem v 11:25. O dvě hodiny později nejspíše souboj Češek a Američanek rozhodne o tom, kdo postoupí z prvního místa do čtvrtfinále.

Zdroj: 3×3 Český basketbal

Pokračovat ve čtení

eSport

LPL: Levný nákup, drahý prodej. Čínský talent přes skvělé výsledky, leští pouze lavičku náhradníků

Slibem nezarmoutíš. Čína žije příběhem nastupující hvězdy, která se pod falešnými sliby ze strany týmu, stala pouhou loutkou na trhu.

Publikováno

dne

Slibem nezarmoutíš. Čína žije příběhem nastupující hvězdy, která se pod falešnými sliby ze strany týmu, stala pouhou loutkou na trhu.

Čínské servery a později i Twitter a Reddit, v posledních hodinách řeší příběh osmnáctiletého čínského talentu, který si postěžoval na nevhodné podmínky ve svém týmu. Xiaohuangren reprezentuje ThunderTalk Gaming již od roku 2020 a to na pozici junglera.

Tehdy jako patnáctiletý vzbudil velkou pozornost, když na korejském serveru se dostal na absolutní vrchol. Posléze v dalších letech si pozici jedničky udržel. A pokračuje tak i letos momentálně jeho profil je druhý nejlepší na základě získaných bodů za sólo hry.

Jeden z největších čínských talentů současnosti, letos povýšil z akademie do hlavního týmu. Xiao při podpisu velké profesionální smlouvy na dva roky, dostal ze strany vedení příslib, že dostane prostor v hlavní sestavě. Bohužel se tak nestalo a Xiao už téméř dva roky nehrál mistrovský zápas.

Peníze jsou víc než talent

Hráč samozřejmě rozvíjí svůj talent v Solo Queue. Koneckonců výsledky na korejském serveru ukazují mnohé. Bohužel i když mladý jungler nemá nějak přehnaná očekávaní, přístup organizace nelze tolerovat.

Místo příslibu příležitosti hrát, Xiao leští lavičku náhradníků a k jeho rozčarování dostává poloviční plat. Hráč si dovolil vyjádřit znepokojení na sociální síť Weibo.

Ve svém postu Xiao píše, že z organizačních důvodů mu náhle byl snížen plat na základě smlouvy. Doplňuje však, že klauzule o snížení platu v případě pozice náhradníka, nebyla při podpisu zmíněna.

Na základě této klauzule o polovičním platu se tak hráč domnívá, že to je hlavní důvod jeho nenasazení. Tým by totiž v případě jeho nasazení musel vynaložit ty prostředky, které měl garantované ve smlouvě.ThunderTalk Gaming tak sedí na talentovi, který mohl už dávno rozvíjet své schopnosti v LPL.

Zkušenostmi navyšovat svoji hodnotu a zároveň být lukrativním zbožím pro nejlepší týmy ligy. Levným nákupem talentu a držením na řetězu za pomocí slibů a všemožných kliček, se tak jeho potenciál nerozvíjí naplno. Vidina snadných peněz z výkupu smlouvy, ze které se hráč nemůže nijak vykoupit, je svůdná.

Taktika levného nákupu a rychlého prodeje za výkupní cenu při úpravě smluv tak, aby rozdíl v ceně byl nejvyšší, je bohužel v Číně zcela běžná. Příběh Xiaohuangrena jen ukazuje, že i čínské organizace umí do značné míry pohřbít obrovský talent a to jen pro peníze.

Zdroj: LoLContextChan, Reddit, Hupu

Pokračovat ve čtení

Basketbal

Začalo MS v basketbalu 3×3 a Češky na úvod turnaje smetly loňské stříbrné medailistky

Mistrovství světa v basketbalu 3×3 se letos hraje v rakouské Vídni a nechybí zde česká účast. Ženská basketbalová reprezentace se na turnaj kvalifikoval až v květnu, nicméně na úvod šampionátu se postarala o velké překvapení, když porazila loňskou stříbrnou Kanadu.

Publikováno

dne

Mistrovství světa v basketbalu 3×3 se letos hraje v rakouské Vídni a nechybí zde česká účast. Ženská basketbalová reprezentace se na turnaj kvalifikoval až v květnu, nicméně na úvod šampionátu se postarala o velké překvapení, když porazila loňskou stříbrnou Kanadu.

Úspěšná kvalifikace, krátká příprava a rychle na MS

České basketbalistky si účast na světovém šampionátu zajistily na začátku května, když úspěšně prošly kvalifikačním turnajem v Izraeli. Češky zde porazily všechny soupeřky kromě Australanek, a tak se těšily z postupu.

Před začátkem mistrovství světa v Rakousku Češky ještě zamířily na přípravný turnaj ve Francii, kde skončily ve čtvrtfinále. Po vypadnutí z turnaje ve Francii žádný jiný zápas nepřišel. Světový šampionát byl totiž za rohem, a tak se česká reprezentace vydala do Vídně.

Česká basketbalová reprezentace 3×3 se ve Vídni představí v sestavě Kateřina Galíčková, Karolína Šotolová, Anna Rylichová a náhradnice Alžběta Levínská. Hlavním trenérem je Radek Šnábl.

Na úvod mistrovství světa silné Kanaďanky

České basketbalistky se na Mistrovství světa v Rakousku utkají ve skupině C s Kanaďankami, Američankami, Mongolkami a Maďarkami. Z pětičlenné skupiny postupují tři nejlepší, první místo čeká čtvrtfinále, další dvě pozice zamíří do osmifinále.

„Proti Americe a Kanadě si jen tak nezahrajeme. Budeme to chtít zkusit, třeba se nám bude dařit a půjde to,“ řekla Kateřina Galíčková pro Český basketbal.

Češky se na úvod utkaly s Kanadou, která na minulém šampionátu vybojovala stříbrné medaile. Favoritek se ovšem naše reprezentace nezalekla a po vyrovnané bitvě se raduje z výhry 20:18 po prodloužení.

Skalp favorizované Kanady dává Češkám naději, že by mohly postoupit do vyřazovacích bojů. Dnes se ještě utkají s Mongolskem (13:25) a ve čtvrtek napřed s Maďarskem (11:25) a poté USA (13:25).

Zdroj: 3×3 Český basketbal

Pokračovat ve čtení

Oblíbené