Spojte se s námi


Fotbal

Evropská Superliga zřejmě bude, vyhrála soud nad UEFA a FIFA. Co od tohoto projektu očekávat?

Když byla v roce 2021 kluby nejvyšší španělské fotbalové soutěže – Real Madrid a FC Barcelona, oznámena nová soutěž Evropská Superliga, v podstatě se hned rozpadla, když UEFA pohrozila zúčastněným týmům vyloučení z Ligy mistrů, evropských pohárů i národních lig. Nyní ale přišel zvrat!

Publikováno

dne

Když byla v roce 2021 kluby nejvyšší španělské fotbalové soutěže – Real Madrid a FC Barcelona, oznámena nová soutěž Evropská Superliga, v podstatě se hned rozpadla, když UEFA pohrozila zúčastněným týmům vyloučení z Ligy mistrů, evropských pohárů i národních lig. Nyní ale přišel zvrat!

Soudní spor

Objevily se stížnosti a demonstrace fanoušků (především klubů z Premier League), které donutily většinu klubů z projektu Superligy odstoupit. Urputnost iniciátorů nového projektu a soudní žaloba se však vyplatila, Evropský soudní dvůr dal Superlize zelenou. Za tou stojí společnost A22 Sports, která se domnívala, že UEFA a FIFA v minulosti zakázaly Superligu nezákonně, a proto se obrátila na ESD, který jim dal za pravdu.

Čerstvé soudní rozhodnutí stanovilo, že pravidla FIFA a UEFA týkající se předchozího schválení meziklubových fotbalových soutěží, jako je Superliga, jsou v rozporu s právem EU. Porušují jak volný pohyb služeb, tak právo upravující hospodářskou soutěž. Předpisy FIFA a UEFA, které zakazují klubům a hráčům účast v těchto soutěžích a vyžadují jejich předchozí souhlas pro jakékoli nové meziklubové fotbalové iniciativy, jako je Superliga, jsou nezákonné.

Podle evropského soudu neexistuje žádná struktura, která by zaručovala, že předpisy FIFA a UEFA jsou spravedlivé, nestranné, nediskriminační a přiměřené. Stejně tak vzhledem k významu těchto turnajů pro spotřebitele médií a televizní diváky v EU jsou nařízení, která udělují FIFA a UEFA výlučnou kontrolu nad finančním využíváním práv spojených s těmito mistrovstvími, navržena tak, aby omezovala hospodářskou soutěž.

Nyní, když je toto soudní rozhodnutí konečné a FIFA ani UEFA je nemohou napadnout, je cesta k zavedení Superligy nebo jakékoli jiné nezávislé fotbalové ligy otevřená. ESD však uvedl, že to neznamená, že soutěž, jako je projekt Superligy, musí být nutně schválen. Soud se ve svém rozhodnutí nevyjádřil ke konkrétnímu projektu, neboť mu byla položena široká otázka týkající se předpisů FIFA a UEFA. Jinými slovy, toto rozhodnutí fakticky neříká, že Superliga musí pokračovat. Týkalo se výhradně monopolu FIFA a UEFA.

Nová Superliga

Superliga však nebude mít původní formát, ale bude tak trochu kopírovat strukturu, kterou má UEFA ve svých třech evropských klubových soutěžích. Bude existovat nejvyšší hvězdná divize, pod ní bude zlatá divize a na chvostu bude modrá divize.

Zatímco lig UEFA se účastní 72 klubů, Superligy by se mělo účastnit 64 klubů. V hvězdné a zlaté divizi by mělo být 16 klubů rozdělených do dvou rovnocenných skupin po osmi, v modré divizi by mělo být zbylých 32 týmů rozdělených do skupin po osmi.

Od září do dubna by probíhala ligová fáze, v níž by každý tým hrál doma a venku s každým týmem ve své skupině. Do vyřazovací části postoupí týmy, které se umístí na prvních čtyřech místech skupin v obou lepších divizích, a na prvních dvou místech ve skupinách v modré divizi. Následovat bude čtvrtfinále venku a doma, poté semifinále venku a doma, a finále na jeden zápas na neutrální půdě, které určí vítěze jednotlivých divizí. V rámci divizí se bude postupovat a sestupovat; z modré divize po sezoně sestoupí neuvěřitelných dvacet z dvaatřiceti klubů.

Oproti předchozí koncepci došlo ke změně, protože jednou z hlavních námitek proti předchozímu formátu bylo, že historicky významné týmy budou chráněny před každoročním vyřazením ze Superligy jen proto, že jsou samy sebou. V důsledku toho by byly chráněny před odstoupením ze soutěže a měly by vždy přístup ke každoročním příjmům generovaným Superligou. Nyní však může postoupit či sestoupit jakýkoli tým.

Aby toho nebylo málo, Superliga bude bezplatně živě streamovaná, nicméně přenosy budou obsahovat reklamy, aby došlo alespoň nějakým způsobem k monetizaci obsahu. To je férový koncept pro fanoušky fotbalu, nicméně samotný majitel Superligy se dle mého názoru vystavuje poměrně solidnímu riziku, neboť v případě, že se Superligy nebudou z nějakého důvodu účastnit evropští velikáni (ať už proto, že budou mít v rámci sezony jiný cíl, nebo proto, že sestoupí), hrozí, že inzerenti nebudou platit za reklamu tolik peněz, se kterými se aktuálně počítá v business plánu. Pokud by to trvalo více sezon, jistě by se sáhlo i na odměny, díky čemuž by týmy měly menší motivaci preferovat výkony v Superlize, a už jsme ve spirále, ze které se bude jen těžce vyskakovat.

Závěrem…

Jak se Vám aktuální koncept Superligy zamlouvá? Osobně si myslím, že hvězdná a zlatá divize budou dlouhodobě okupovány stejnými týmy, a to proto, že anglické, a potažmo též španělské a italské týmy mají větší kupní sílu, díky čemuž mají kvalitnější a početnější celky, proti kterým týmy z jiných zemí budou jen těžce bojovat.

Ve skupinách se hraje formátem „každý s každým“, a tak i když by fotbalový trpaslík mohl v nějakém zápase zaskočit favorita, z dlouhodobého hlediska je nepravděpodobné, že by se mu to dařilo pořád dokola. Nejzajímavější tak ve finále může být proměnlivá modrá divize.

Vzhledem k tomu, že se k zahájení Superligy dosud nepřihlásil dostatečný počet týmů, může celý koncept ještě ztroskotat. Minimálně pár sezon by ale určitě stálo za to, podívat se na nový formát a fotbal v tom nejluxusnějším podání.

Zdroj: A22 Sports

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.