Spojte se s námi

Fortuna liga

Poborský a spol. zbrojí proti Berbrovi. Jenže skoro polovina z nich už na FAČRu není

Zveřejněno

dne

Říjnový odchod Michala Prokeše z pozice ředitele sportovně-technického oddělení fotbalové asociace rozvířil už tak divoké vody ve FAČRu. Proti jeho konci ve funkci se postavilo 25 odborníků. Seznam lidí, kteří podepsali otevřený dopis adresovaný vrcholným představitelům FAČR, naleznete dole v článku.

Michal Prokeš odešel v říjnu ze své pozice ve FAČR. zdroj: ČTK

Fotbalová asociace České republiky je rozdělena na dva tábory. První tvoří Roman Berbr, místopředseda FAČR za Čechy a jeho podporovatelé, a druhý zase zastánci Michala Prokeše mezi které patří například bývalí reprezentanti Karel Poborský, Radek Bejbl či Jan Suchopárek.

„Michala považujeme za tvůrce změn ve fotbalové asociaci, potažmo zakladatele akademií a klubových akademií, starající se o rozvoj mládežnické kopané a zlepšení komunikace s kluby. Potřebovali jsme mu vyjádřit určitou podporu. Zároveň i nesouhlas s tím, že Michal odešel,“ řekl v polovině října pro lidovky.cz Suchopárek.

A proto se zmiňovaných 25 odborníků rozhodlo zaslat vrcholným představitelům FAČRu otevřený dopis, ve kterém žádali FAČR, aby pro ně zajistil odpovídající podmínky.

Embed from Getty Images

Popis k fotce: Jan Suchopárek je jedním z lidí, kteří protestovali proti odvolání Michala Prokeše

Jenže výsledek je takový, že z 25 lidí, kteří se postavili na Prokešovu stranu, už ze svých funkcí na FAČR odešlo 10 lidí a další dva jsou ve výpovědi. Mezi prvními, kteří ukončili svou práci ve FAČR, byli kupříkladu projektový manažer Ondřej Lípa či trenér reprezentace U15 a metodik Antonín Barák.

Pak se přidali další. Například Tomáš Matuška, manažer klubových akademií. „Myslel jsem si, že mohu fotbalu pomoci svou prací ve vysokých funkcích, ale pochopil jsem, že nemohu. Je to stejně o úzké skupině lidí, kteří jednají ne na základě racionálních faktů, ale pouze svých mocenských zájmů,“ prohlásil pro Týden.cz.

Jestli stejný osud potká i zbývající odpůrce Romana Berbra, ukáže čas.

Seznam nežádoucích

Karel Poborský, patron projektu RFA FAČR – pokračuje

Antonín Barák, trenér reprezentace U15, metodik RFA – skončil

Jiří Vorlický, trenér reprezentace U15, metodik RFA – skončil

Jan Suchopárek, trenér reprezentace U19 – pokračuje

Luboš Kozel, trenér reprezentace U18 – pokračuje

Václav Kotal, trenér reprezentace U17 – končí k 30. 6.

Radek Bejbl, trenér reprezentace U16 – pokračuje

Petr Kouba, hlavní trenér brankářů RFA – pokračuje

Tomáš Maruška, manažer klubových akademií FAČR – skončil

Tomáš Heidenreich, šéftrenér RFA Ústeckého kraje – pokračuje

Martin Kotůlek, šéftrenér RFA Olomouckého kraje – pokračuje

Tomáš Bernady, ředitel RFA Moravskoslezského kraje – pokračuje

Kamil Papuga, šéftrenér RFA Moravskoslezského kraje – pokračuje

Martin Janás, šéftrenér RFA Jihomoravského kraje – skončil

Ladislav Matras, šéftrenér RFA Pardubického kraje – pokračuje

Štěpán Havránek, šéftrenér RFA Plzeňského kraje – pokračuje

Verner Lička, prezident UČFT – pokračuje

Václav Mrázek, manažer RFA FAČR – končí k 30. 6.

Ondřej Lípa, projektový manažer FAČR – skončil

Günter Bittengel, vedoucí úseku reprezentací – skončil

Aleš Majer, lektor FAČR – skončil

Martin Daněk, lektor FAČR – skončil

Vladan Horák, hlavní trenér RFA Jihomoravského kraje – skončil

Marta Boučková, psycholožka RFA – pokračuje

Milan Šimoníček, lektor FAČR – skončil

vysvětlivky: RFA – Regionální fotbalové akademie, UČFT – Unie českých fotbalových trenérů, FAČR – Fotbalová asociace České republiky

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Fortuna liga

Co čert nechtěl. Sparta bude Slavii v Edenu asistovat při převzetí titulu

Zveřejněno

dne

Od

Fotbalová Fortuna liga je plná paradoxů a jednu pikantnost si nechala na závěrečné kolo. Letenští budou hrát v Edenu proti jistému mistrovi, kterého po utkání čeká slavnostní předávání poháru. Oba slavné celky se nacházejí v úplně odlišné situaci.

Zdroj: sparta.cz

Slavia získala double, po vítězství v lize zvítězila v týdnu i ve finále MOL Cupu s Baníkem a nachází se v naprosté pohodě. Nejlepší tým této sezóny si splnil vše, co si předsevzal. Kromě získání „doublu“ hrál výborně i Evropské lize, kterou zakončil výborným výkonem na hřišti Chelsea.

Hráči druhého pražského „S“ se už letos triumfu v žádné soutěži nedočkají. Nebyl zatím jmenován trenér týmu na novou sezónu a až třetí místo s velkou ztrátou na svého úhlavního fotbalového nepřítele Slavii a i na druhou Viktorii Plzeň znamená pro Spartu velký neúspěch. Poslední titul klub získal naposledy v sezóně 2013/14 a konec sezóny je kvůli úspěchům úhlavního rivala o to trpčí.

Někteří sparťanští fanoušci protestovali už v posledním domácím v utkání s Jabloncem. Zase se nevyvarovali svých výstřelků a svůj vzdor demonstrovali také vhozením dělobuchu na hrací plochu. Nicméně ať si říká vedení, co chce, tyto fanoušky hráči v rudých dresech potřebují. Ostatní, vždy ukáznění fanoušci, atmosféru jako kotel po celý zápas nikdy nemohou udělat a pachatele těch nejzávažnějších prohřešků by pořadatelé neměli na základě snímků z kamerového systému do ochozů vůbec pustit.

Fanoušci ze sparťanského kotle jako projev nesouhlasu s vedením utkání v Edenu úplně bojkotují. Uvidíme, kolik přijde ostatních příznivců, nicméně na Letné se na vyjednávání nechystají. Podle mluvčího klubu Ondřeje Kasíka by klubu bylo líto, kdyby fanoušci na zápase úplně chyběli, čímž komunikace klubu skončila. Management by s nespokojenými fanoušky měl inicializovat schůzku, na které by si s těmito fanoušky vyříkal své postoje z očí do očí.

Kdyby se setkání uskutečnilo, fanoušci by byli funkcionářům ochotni některé kroky jistě odpustit. Jestli na osobní konfrontaci však nikdo z vedení nechce přistoupit, je to pro klub velmi smutná vizitka. Nic horšího, než dělat mrtvé brouky, už ze strany letenského klubu ani nejde. I když tým zrovna nesbírá vavříny, musí být na jedné lodi se svými fanoušky.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Slavia ziskem poháru zakončila snovou sezonu. Ve finále Baník úplně odzbrojila a nedala mu žádnou šanci

Zveřejněno

dne

Slavia ve finále českého poháru porazila Baník 2:0 a dosáhla tak na vysněný double. Zápas rozhodla velmi diskutabilní penalta, kterou proměnil Souček, a rychlý brejk “sešívaných” zakončený Masopustem. Svěřenci Jindřicha Trpišovském tím pádem dokonali double, pro Slavii první po 77 letech. Proč v Olomouci dominovali a Baník k ničemu nepustili?

Zdroj: slavia.cz

Škoda a spol. se s Ostravany utkali již v neděli v rámci Fortuny ligy. Na Vítkovickém stadionu utkání skončilo bezbrankovou remízou, která přisoudila titul pro slávisty a Baník se posunul na páté místo. “Sešívaní” poté slavili druhý mistrovský triumf během tří let a oslavy se protáhly až do noci. Hráče nebylo jednoduché ukočírovat, jak připustil trenér Trpišovský.

Ale na hřišti v Olomouci oslavy nebyly znát. Slavia vyběhla v očekávané sestavě, kde Trpišovský tentokrát upřednostnil sílu před technikou. Po dlouhé době hrál Zmrhal od první minuty, nastoupil také Škoda a fyzicky méně nabušení hráči zůstali na lavičce. Důvod je naprosto logický. Největší zbraní Baníku jsou souboje. Fyzicky zdatnější celky než Baník se Slavií ve Fortuna lize neběhají.

Ostravský stratég Bob Páník zvolil defenzivní variantu 5-4-1, čímž chtěl eliminovat ofenzivní zdatnosti “sešívaných”. Celkem se mu to dařilo. Jeho svěřenci zůstávali hluboko v bloku a neměli mezery v obraně, ale zároveň nevyvíjeli tlak na rozehrávku soupeře a také byli bezzubí do útoku. Slávistická středová trojice ve složení Traoré, Souček, Hušbauer tak úplně ovládla střed hřiště a kontrolovala hru. “Sešívaní” se v prvním poločase nedostávali do vápna tak často jako v jiných utkáních, ovšem i přesto se propracovali do pár slibných situací a šancí. Hodně práce odváděli beci s křídelníky, kteří se dokázali prosadit v soubojích jeden na jednoho a vytvářeli tak přečíslení vedoucí k příležitostem.

Slavia šla do kabin v daleko lepší náladě díky proměněné penaltě Tomáše Součka. Ale o její regulérnosti se již vedly a ještě budou vést rozsáhlé diskuze. Procházka při výskoku rukou mírně trefil Ngadea do krku, ten se skácel na zem a rozhodčí pískl penaltu. Zřejmě si ji obhájí, ale byla hodně přísná. Červenou kartu navíc dostal Milan Baroš, jenž rozbil zařízení lavičky.

Ostravané v první půli směrem do ofenzivy nic nepředvedli a nic nenasvědčovalo tomu, že by se něco změnilo. A hra opravdu zůstala naprosto stejná. Baník sice přidal na agresivitě a přešel na rozestavení 4-5-1, ale “sešívaní” měli zápas pod kontrolou. Páník se pokusil něco změnit střídáním v 72. minutě, kdy přepnul na formaci 4-4-2, ale útočníci Diop s Kuzmanovičem se prakticky nedostali do hry a ani z křídel nepřišla žádná větší hrozba.

Poté, co Masopust přidal druhý gól po krásném pasu Krále, bylo hotovo. Slavia po zisku titulu oslavila také Mol Cup a po 77 letech má double. K tomu se navíc probojovala do čtvrtfinále Evropské ligy, kde potrápila londýnskou Chelsea. A za předvedené výkony si triumfy zaslouží. Celou sezonu dominovala díky svému tempo fotbalu nahoru dolů, založenému na fyzické zdatnosti, a téměř nezažila žádnou krizi. 

Baník sice promarnil největší šanci na postup do základní části Evropské ligy, ale pro Páníkovy svěřenci ještě není nic ztraceno. Pokud zůstanou na pátém místě v lize, tak se v boji o předkolo Evropské ligy utkají s vítězem pohárové skupiny. V neděli jedou do Plzně, jejich protivníka v boji o pátou pozici, Liberec, čeká souboj v Jablonci.

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Bude se Andrea Stramaccioni stěhovat do Íránu? Dostal nabídku od třetího klubu tamní ligy

Zveřejněno

dne

Andrea Stramaccioni je po vyhazovu ze Sparty stále bez angažmá. Dokonce stále bydlí v Praze, protože jeho poslední zaměstnavatel mu platí nemalou částku. V létě mu ale jeho smlouva vyprší, a tak se italský stratég bude muset stěhovat zase o dům dál. O jeho budoucnosti se může rozhodnout v následujících dnech, protože teď s nabídkou přispěchal tým z Íránu.

Embed from Getty Images

Andrea Stramaccioni trénoval Inter Milán, Udinese, Panathinaikos a také Spartu. V žádném ze zmiňovaných klubů však velkou díru do světa neudělal.

Když přicházel do Sparty, očekávání byla velká. Zahraniční trenéři (kromě těch slovenských) se v českém klubu příliš často neobjevují. Letenským však tento tah nevyšel. Italský trenér byl po neúspěšném podzimu a začátku jara odvolán z pozice hlavního trenéra v nejúspěšnějším klubu Česka.

Následně se hovořilo o zájmu Udinese či Aston Villy, avšak oba celky nakonec angažovaly jiného trenéra. Sparta musí Stramaccionimu platit každý měsíc částku ve výši 3 miliony korun, a tak se trenér z Itálie rozhodl, že zůstane v Praze, kde si pronajal byt.

Teď s lukrativní nabídkou přispěchal klub z Íránu, který zakončil minulou sezónu na třetím místě. O víkendu se sejdou zástupci klubu Esteghlal se Stramaccionim, kterému je údajně nabízen tříletý kontrakt.

Ital by na lavičce Esteghlalu nahradil Fahrada Majidima. Na lavičce tohoto celku kdysi působil český trenér Jiří Saňák. Nechme se tedy překvapit, zda bývalý mág Sparty přijme tuto lukrativní nabídku, nebo bude čekat na nabídku od evropského týmu.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené

RUIK © 2017-2019