Wenger navrhuje revoluční změny ve fotbale! Týkat by se měly offsidů, přímých kopů či autů

Sedmdesátiletý francouzský trenér Arséne Wenger ze své pozice zaměstnance FIFA podal k projednání návrh, který by po svém schválení znamenal velké změny ve fotbalových pravidlech. Dávají smysl anebo se jedná o hlouposti?

Arsene wenger zdroj cpfc.co.uk
Zdroj: cpfc.co.uk

Bývalý dlouholetý trenér londýnského Arsenalu se toho nebojí. Jeho návrh na změnu pravidel, který zcela jistě vyplývá i z dvaadvacetiletého angažmá na severu Londýna, počítá z revolučními změnami.

Wenger byl do organizace FIFA přijat proto, aby přinesl expertní pohled na vývoj a aplikaci nových pravidel, jež by pomohla v blízké či vzdálenější době fotbalu jako takovému – tedy aby se stal fotbal divácky atraktivnější a pro hráče hratelnější.

V interview pro L’Equipe Wenger upřesňuje, čeho se jeho návrhy týkají.

Offsidy

“V současnosti je offsidové pravidlo specifikováno tak, že se jako útočník nacházíte v pozici mimo hru tehdy, pokud se část těla, kterou můžete skórovat, nachází v okamžiku přihrávky Vašeho spoluhráče blíže k brance soupeře než tělo obránce,” říká starou známou pravdu Wenger.

“Můj návrh počítá s tím, že by se dala útočníkům mnohem větší volnost a byli by oproti obráncům zvýhodněni. K offsidu by nedošlo, pokud by se alespoň část útočníkova těla nacházela na stejné úrovni jako tělo obránce. Ti by byli nuceni hrát pozičně mnohem výše,” upřesňuje.

V praxi by tedy útočníkovi vybíhajícímu na přihrávku stačilo, aby měl pouze chodidlo zadní nohy na stejné úrovni jako tělo obránce soupeře. Celým zbytkem těla by tedy mohl být (aktuálně) v postavení mimo hru. Dokážete si představit, o kolik gólů navíc by padlo?

Autová vhazování

“Dalším pravidlem, které bych chtěl změnit, je vhazování autů. V posledních pěti minutách hry by měl být aut výhodou týmu, který jej zahrává. Pokud však tým na vlastní polovině vhazuje aut, má k dispozici pouze 9 hráčů v poli, zatímco soupeř 10.”

“Statistiky ukazují, že ve čtyřech pětinách takových situací získá balón soupeř a vy jej jako mužstvo na své polovině ztratíte. Navrhuji, aby v posledních pěti minutách mělo mužstvo na své polovině na výběr, zda si přeje házet aut anebo chce hrát z autové čáry nohou,” doplňuje zkušený stratég.

Nedošlo by však k tomu, že by tým nacházející se ve vedení akorát z autu odkopával na druhou stranu hřiště, čímž pádem by se v závěru utkání hra ještě více kouskovala?

Zahrávání rohů

Wenger navrhuje změny také u rohů: “Zvažujeme, že by se dohrávaly rohové kopy nacházející se určitou část trajektorie mimo hřiště. Mohlo by dojít k novým brankovým příležitostem.”

Máte dojem, že by se tato pravidla mohla odsouhlasit, anebo se jedná o fotbalové sci-fi?

Zdroj: GOAL

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. Do prdele, jen to ne! Nechte to jak je! Žádné změny, žádné novinky!!!
  Fotbal má přece jen nějakou tradici, a tu je potřeba zachovávat beze změn!!!

 2. Ofsajd bych nechal jen v případě, když by se míč přenesl z jedné poloviny hřiště na druhé. A nemusel by být ani žádný VAR systém.

 3. VAR je mocný nástroj rozhodčích pohrát si z danou situací na tu čí stranu chtějí, podle mě by mělo být jasné o čem se rozhodčí baví a veškerá jejich komunikace by měla být vysílána nebo jejich záznam by měl být po zápase dostupný, VAR by měl každou posuzovanou situaci popisovat jak ji vidí a k jakému závěru dochází

 4. Je to celkem dobrý návrh, jen bych opravilto vhazování na své půlce. Já bych místo vhazování byl pro výkop na čáře a né jen v posledních 5ti minutách ale po celý zápas

 5. ofsajd by měl být pouze v případě že je hráč celým objemem těla za obráncem (tak jako gol je platný jen když je celým objemem za čárou) a ve velkým vápně bych je zrušil úplně (např. kope se roh a z hranice vápna hlavičkuju zpátky k tyči a tam stojící hráč (aktuálně v ofsajdu) skóruje tak gol platí) samozřejmě když se přihrává před vápnem tak by to byl ofsajd.

 6. Kdo někdy alespoň párkrát působil jako pomezní, jistě velmi dobře ví jak
  těžké je posoudit ofsajd v situaci, kdy přihrávající je co nejvíce vzdálen
  po levé ruce pomezního a linie obrany kterou si hlídá co nejblíže k brance po jeho pravé ruce.
  Je to velmi jednoduché, úhel pohledu je velmi široký a pomezní nemá nemá oči
  po stranách hlavy jako ptactvo, aby levým okem sledoval přihrávajícího a pravým okem
  linii obrany. Pokud sedím u nás na vesnici v poslední řadě na tribuně, která je na svahu
  cca o 7 -8m výše než je hrací plocha a cca 8 – 10 m od hrací plochy, ve výhledu mi
  naprosto nic nepřekáží, úhel pohledu je daleko užší , nemám s ofsajdem žádný problém.
  Zkuste však zamávat ofsajd 20 cm, pokud je zrovna za vašimi zády bufet plný
  místních fandů a nedej bože se jedná o derby a tutovou šanci domácích. Samozřejmě
  se jedná o okresní přebor nebo prales, tedy žádný VAR. A nyní vážně, co tak si pomoci
  od jiných sportů, hokej převzít “modré” ve vzdálenosti cca od 25 m od brankové čáry.
  Národní házená, hráč může přebrat míč v brankovišti, ale musí z míčem zpět mimo
  toto území. Nerozepisuji podrobnosti , vše by šlo vyzkoušet např . při exhibicích.
  A vhazování ? Kolik hráčů i na ligové či mezinárodní úrovni nedokáže udržet obě nohy
  na zemi? Nechtˇ se tedy rozběhne a při odrazu nepřekročí boční čáru. Nejbližší bránící
  hráč by musel být ve vzdálenosti min. 5m. Spoluhráč by však mohl být blíže. Potom
  by mužstvo zakopávající ve snaze zdržovat hru a její plynulost bylo znevýhodněno.
  Hra by byla určitě dynamičtější a pro diváky zábavnější a o to zde přece jde.
  Jiří

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Maddison, Grealish, Foden nebo Mount. Kdo bude hrát na Euru?

Euro 2021 se rychle blíží a hráči to cítí. Tlak na předvedené výkony se stupňuje a v následujících měsících některým z nich uhasne sen o hraní na evropském šampionátu. Obzvlášť nelehký úkol čeká trenéra anglické reprezentace Garetha Southgata při výběru středních záložníků.

Podívejte se na největší chyby rozhodčích v české lize

Být rozhodčím není pro každého. Svými rozhodnutími většinou naštvete minimálně jeden tábor a často si vyslechnete spoustu urážek z ochozů i od samotných hráčů. Ovšem chyby, kterých se dopustili někteří rozhodčí v naší nejvyšší soutěži, jsou opravdu něco. Podívejte se sami.

Petr Rada: Lidi na fotbal nechodí, ale výzkumy děláme. V tom jsme dobří

Stal se prvním trenérem, kterému se podařilo dostat se přes hranici 600 získaných bodů. Aktuálně se nachází na čísle 602. I proto jsme ho oslovili s nápadem na rozhovor, který se týká jeho trenérské kariéry. "Hergot, co to, že tak najednou," reagoval Petr Rada.