Fotbal
VIDEO: Messi a Di María demolují Francii! Mají prsty ve dvou gólech a Argentina je blízko výhře na MS
Finále mistrovství světa nám nabídlo souboj svou nejlepších celků turnaje. Do vedení se dostala jako první Argentina a kdo jiný by mohl být střelcem, než Lionel Messi. Ten poté ve druhé polovině poločasu naservíroval Angelu Di Maríovi přesnou přihrávku a Argentina vedla už o dva góly.

Finále mistrovství světa nám nabídlo souboj svou nejlepších celků turnaje. Do vedení se dostala jako první Argentina a kdo jiný by mohl být střelcem, než Lionel Messi. Ten poté ve druhé polovině poločasu naservíroval Angelu Di Maríovi přesnou přihrávku a Argentina vedla už o dva góly.
Argentina se dostala do finále mistrovství světa po začáteční blamáží se Saúdskou Arábií. Tým kouče Lionela Scaloniho se ale brzy zvedl a od té doby nezaváhal.
Porazil Mexiko, Polsko, Austrálii, Nizozemsko i Chorvatsko a dobré výkony nasvědčovaly tomu, že Lionel Messi zakončí reprezentační kariéru tou největší mezinárodní trofejí.
Ovšem ani Francouzi nepředváděli nikterak špatné výkony. Výběr trenéra Didiera Deschampse turnajem proplouvá bez potíží.
Prohrál pouze jednou, ovšem na Tunisko šel s velmi obměněnou sestavou v době, kdy bylo o postupu jasno.
Francie si poradila s Austrálií, Dánskem, Polskem, Anglií i Marokem a dá se říci, že ve finále se zkrátka utkaly dva nejlepší týmy celého mistrovství světa.
Předpokládalo se, že nás nečeká žádná velká přestřelka. Argentina ale byla od prvních minut lepším týmem a po zásluze se dostala po necelé půlhodině do vedení.
To jí zařídil ve 23. minutě Lionel Messi, který bez potíží proměnil pokutový kop. Ten kopala Argentina po faulu Ousmane Dembélého na Ángela Di Maríu.
O pokutovém kopu se bude rozhodně debatoval, jelikož nebyl faul Dembélého v příliš velké intenzitě a dle mnohých mohl Argentinec tento zákrok bez potíží ustát.
Di María nechal na tento moment ve 36. minutě zapomenout. Po přesné kombinaci se dostal do úniku Messi, který hráče Juventusu našel na hranici malého vápna a ten již neměl problém dostat míč za záda Huga Llorise.
Zdroj: FIFA, WC

Fotbal
Chelsea zveřejnila výši své finanční ztráty za minulou sezónu. Mohou za to sankce uvalené na Abramoviče, zní z klubu
Londýnský velkoklub před několika hodinami oficiálně zveřejnil svou finanční ztrátu, kterou utrpěl v sezóně 2021/22. Ta činí 121,3 milionu liber, přičemž jak klub píše na svém webu, mohou za to především ekonomické sankce uvalené na bývalého majitele Romana Abramoviče.

Londýnský velkoklub před několika hodinami oficiálně zveřejnil svou finanční ztrátu, kterou utrpěl v sezóně 2021/22. Ta činí 121,3 milionu liber, přičemž jak klub píše na svém webu, mohou za to především ekonomické sankce uvalené na bývalého majitele Romana Abramoviče.
Ruský miliardář se dostal na britský sankční seznam kvůli vazbám na prezidenta Ruské federace Vladimira Putina. V květnu loňského roku však Chelsea prodal, jejím aktuálním majitelem je konsorcium vedené Američanem Toddem Boehlym.
V důsledku těchto sankcí musel klub působit v rámci omezení vyplývajících ze zvláštní licence vydané vládou Spojeného království. Nutno podotknout, tato omezení platila do 30. května, tedy než celek ze Stamford Bridge převzal nový výše zmíněný majitel.
Během tohoto období byl klub omezen v prodeji vstupenek a permanentek, prodávat klubový merch, shánět nové sponzory nebo podepisovat smlouvy s hráči. V pondělním oficiálním prohlášení navíc Chelsea uvádí, že se to klubu dotkne i v následujících letech.
Aktuálně desátý tým Premier League také uvedl, že navzdory sankcím se finanční obrat zvýšil na 481,3 milionu liber z 434,9 milionu liber v předchozím roce.
Londýnskému celku se také zvýšili komerční příjmy, konkrétně na částku ve výši 177,1 milionu liber. Ztráty byly přičteny zvýšeným provozním nákladům, včetně nákladů na zápasové a mimozápasové aktivity.
Velmi důležitou poznámkou je také to, že tyto finanční výsledky nezachycují akvizice Chelsea v létě 2022 a v lednu 2023, kdy údajně utratila za nové hráče přibližně 600 milionů liber.
Co se týče přestupů hráčů za sezónu 2021/22, do hráčského kádru klub investoval 118 milionů liber. Avšak z prodeje hráčů Tammyho Abrahama, Marca Guehiho, Fikayo Tomoriho a Kurta Zoumy byl dosažen zisk 123 milionů liber.
Závěrem klub ve svém prohlášení dodává, že i přes finanční ztrátu a provozní problémy způsobené sankcemi klub nadále dodržuje finanční předpisy UEFA a Premier League.
Zdroje: Chelsea FC, Premier League
Fotbal
Martínez se klaní Ronaldovi: Je to skvělý kapitán reprezentace. Je jedinečný
Portugalsko vstoupilo do nové éry. Ale základ zůstal stejný, kapitán Cristiano Ronaldo má zpět klíčovou roli a střílí góly. Trenér Roberto Martínez mu vyjádřil velkou poklonu.

Portugalsko vstoupilo do nové éry. Ale základ zůstal stejný, kapitán Cristiano Ronaldo má zpět klíčovou roli a střílí góly. Trenér Roberto Martínez mu vyjádřil velkou poklonu.
Fernando Santos byl trenérem portugalské reprezentace od roku 2014. V roce 2016 dovedl zemi z pyrenejského poloostrova k historicky první trofeji, když vyhrál EURO, i v následujících letech měl s kapitánem Cristianem Ronaldem úžasný vztah a útočník jej hodně uznával.
Problém však nastal na posledním mistrovství světa v Kataru, když se Santos rozhodl v utkáních play-off Ronalda posadit na lavičku.
V osmifinále proti Švýcarsku to vyšlo skvěle, jeho náhradník Goncalo Ramos nastřílel hattrick, ve čtvrtfinále s Marokem už to ale tak dobře nefungovalo a Portugalsko po prohře 0:1 vypadlo.
Santos to odnesl vyhazovem a na jeho místo přišel Roberto Martínez, který po MS skončil u reprezentace Belgie. Jednou z prvních otázek na španělského trenéra logicky bylo, jaká bude role Ronalda v reprezentaci a jestli jej po odchodu do Arábie bude vůbec ještě nominovat.
Martínez dal hned ve své první nominaci najevo, že s 38letým nejlepším střelcem fotbalové historie rozhodně počítá.
Ronalda postavil do základu v prvních dvou kvalifikačních utkáních proti Lichtenštejnsku a Lucembursku a kapitán se mu odvděčil čtyřmi góly, po dvou v každém utkání.
„Cristiano má jedinečné zkušenosti na mezinárodní úrovni. Je lídrem v šatně a je připraven vést a být kapitánem tohoto národního týmu,“ dal najevo Martínez po zápase, že s Ronaldem počítá i do budoucna.
„Je to jedinečný hráč: má nejvíce mezinárodních zápasů na světě, přináší neuvěřitelné zkušenosti a je pro šatnu velmi důležitý. Mladí hráči touží dokázat svou kvalitu a hráči jako Cristiano jim pomáhají svými zkušenostmi,“ dodal Martínez.
Zdroj: MARCA, portugalská fotbalová reprezentace
Fotbal
Martinez by měl na MS smůlu! Nová pravidla při chytání penalt pobouřila veřejnost i samotné brankáře
Světu byla představena nová pravidla týkající se chytání pokutových kopů. Uvedené novinky pobouřily nejen fotbalové fanoušky, ale i samotné brankáře. Na nová pravidla vtipně reagoval brankař AC Milán.

Světu byla představena nová pravidla týkající se chytání pokutových kopů. Uvedené novinky pobouřily nejen fotbalové fanoušky, ale i samotné brankáře. Na nová pravidla vtipně reagoval brankař AC Milán.
Všichni máme v živé paměti například Emiliana Martineze, který ve finálovém rozstřelu mistrovství světa dělal možné i nemožné, aby co nejvíce rozptýlil fotbalisty soupeře.
Co největší vyvedení zahrávajícího fotbalisty z míry a znervóznění je zkrátka něco, co k přípravě na chytání penalt patří.
Brankáři tak často ukazují směr, jakým by měl fotbalista penaltu kopnout, poskakují na čáře, mluví na něho v těsné blízkosti, když si fotbalista chystá míč na puntík a nebo někdy samotný míč drží ve své moci co možná nejdéle.
Tomu bude od nové sezóny konec. Světu byla představena nová pravidla, která právě zmíněné chování zakazují.
Brankář se podle nových pravidel nemohou chovat tak, že nebudou protihráči prokazovat respekt a nespravedlivě hráče rozptylovat.
Další pravidlo poukazuje na chování mezi třemi tyčemi. Brankař musí zůstat na čáře, sledovat protivníka a to bez dotýkání se tyčí, břevna nebo sítě. Gólman se mezi tyčemi nesmí chovat žádným způsobem, který by opět rozptyloval hráče, který bude penaltu zahrávat.
Reakce Mike Maignana
Je jasné, že nová pravidla se nebudou líbit především samotným brankářům. Vtipně na situaci reagoval Mike Maignan, tedy gólman milánského AC.
Ten na Twitter zveřejnil příspěvek, ve kterém uvádí předpověď nových pravidel na rok 2026.
„Rok 2026. Brankář musí být ke střele zády. V případě chycení chycení – nepřímý volný kop.“
Na zavedení nových pravidel reagoval i brankař z nižší anglické ligy, Callum Hawkings. Ten pro změnu uvedl otázku, co bude následovat? Zákaz používání rukou a nebo skákání?
Fotbal se zkrátka mění a s ním přibývají i nová pravidla. Dokonalým příkladem toho, jak se možnosti chytání a chování při pokutových kopech vyvíjí, je finále Ligy Mistrů 2005.
V něm Jerzy Dudek, v rámci finálního rozstřelu proti AC Milán, prováděl snad všechno, co je a bude v moderním fotbale zakázáno.
Bude zajímavé sledovat, jak si budou brankaři na změny zvykat, protože rozptylování soupeře je u některých z nich něco, co k ním zkrátka patří a jsou v něm velmi dobří.
Zdroj: Twitter, Givemesport
-
Fotbalpřed 2 dny
A lidi se smáli, že máme slabou skupinu. Hrajeme jako dřeváci! Jak reagují polští fanoušci na prohru s Českem?
-
Bojové sportypřed 4 dny
Khamzat Chimaev opět žije ze sparingu s českým samurajem. Vycházející hvězda nechápe, jak se mohl stát Jiří Procházka šampionem UFC
-
Bojové sportypřed 2 dny
Při vážení i po zápase ukázaly bojovnice svá prsa a opět proslavily Clash of the Stars ve světě. Jak nápad vznikl?
-
Fotbalpřed 1 dnem
Nejlepší vhazování světa? Kvůli Delapovi ze Stoke jednou brankář radši odkopl míč na roh