Spojte se s námi


Fotbal

V mládí byl srovnáván s Messim, Shaqiri ale svůj potenciál ani zdaleka nenaplnil. Co se stalo?

Jméno Xherdan Xhaqiri je známé snad všem evropským fotbalovým fanouškům, předvídala se mu ale mnohem větší sláva. Švýcarský reprezentant měl ohromný potenciál, bohužel jej ale nikdy nedokázal naplnit.

Publikováno

dne

Jméno Xherdan Xhaqiri je známé snad všem evropským fotbalovým fanouškům, předvídala se mu ale mnohem větší sláva. Švýcarský reprezentant měl ohromný potenciál, bohužel jej ale nikdy nedokázal naplnit.

Psal se rok 2011, když mohli fotbaloví fanoušci v České republice poprvé výrazně zaregistrovat jméno Xherdan Shaqiri. Švýcarská jedenadvacítka se tehdy v létě utkala v semifinále malého Eura právě s naším výběrem a zvítězila 1:0.

Skvělým výkonem se blýskl právě technicky a rychlostně skvěle vybavený levák Shaqiri, který byl neustále hrozbou. Ostatně patřil k tahounům švýcarského výběru v cestě za stříbrem z celého šampionátu. Bylo zřejmé, jak velký talent to je. Byl hodně srovnávám s Lionelem Messim, což by ostatně vzhledem k podobné výšce i podobnému driblinku odpovídalo.

V době malého Eura však už byl Shaqiri druhou sezonu klíčovým hráčem švýcarské Basileje, kde si svůj mladý klenot velice exkluzivně a pečlivě brousili. Přeci jen takový talent švýcarský fotbal „nevypěstuje“ v každé generaci. Bylo otázkou času, než půjde o krok dál.

Největší chyba v kariéře?

Krok dál udělal Xherdan Shaqiri v létě 2012. Dost možná osudová chyba, která zničila šikovnému hráči kariéru. Za necelých 12 milionů euro jej totiž koupil Bayern Mnichov, kde v té době na křídlech operovaly legendy, konkrétně Franck Ribéry a Arjen Robben, patřící mezi nejlepší hráče planety.

Za dvě a půl sezony v Bavorsku nastoupil Xherdan do 81 zápasů a připsal si 17 gólů a 19 asistencí. Paradoxně se největšího herního vytížení dočkal v prvním roce. I v něm ale plnil spíše roli žolíka a byl využíván spíše jako hráč pro rotaci. Navíc se několikrát zranil, což mu také nepomohlo.

Za zmínku stojí, že Shaqiri byl i přesto ve Švýcarsku hvězda. Reprezentaci dotáhl na mistrovství světa v roce 2014, kde vynikal. Ve zkratce se dá říci, že právě reprezentace je zřejmě jediným místem, kde skutečně prokazoval své kvality stabilně, bez větších výkonnostních výkyvů. Na všech šampionátech ve švýcarském dresu zářil.

Nyní ale zpět ke klubové kariéře. V lednu roku 2015 odešel na půlroku do Interu Milán. Ani tam ale nepřesvědčil o svých kvalitách a poté zamířil do Anglie. V Itálii se hodně o Shaqiriho případu mluvilo. Vítali jej s fanfárami, očekávání nenaplnil.

Zpětně Švýcar prohlásil, že do Interu ani odcházet nechtěl. Prý dostal v roce 2014 nabídku do Liverpoolu, což bylo jeho přání. Bayern však měl přestup zablokovat. Shaqiri se nebál být kritický. Na bavorský celek se ale příliš nezlobil, jiné to bylo v případě Interu.

„Abych byl upřímný, infrastruktura Interu je ostudná. To, že tak renomovaný klub nedokáže najít způsob, jak investovat do infrastruktury, je pro mě zklamání. V Anglii je to profesionálnější, pokud jde o stravu, regeneraci, analýzu výkonu a různorodé tréninky,“ vysvětloval, proč by tehdy raději upřednostnil Liverpool.

Přestup do Anglie se přeci jen konal, došlo i na vysněný Liverpool

Po nepovedené štaci v Itálii odešel Shaqiri v létě 2015 do Stoke City, to v té době mělo poměrně zajímavý kádr, nicméně nějakou zásadnější roli v Premier League nikdy nehrálo. Šikovný Švýcar však předváděl geniální momenty. První dvě sezony však měl spíše průměrné, v té třetí ale naplno zazářil, když si připsal 8 gólů a 7 asistencí.

Skvělou sezonu potvrdil i na světovém šampionátu v Brazílii. Právě proti domácí Brazílii asistencí pomohl k remíze, na turnaji si připsal i gól. Postup ale se Švýcarskem nevybojoval. Nicméně si vybojoval přestup do dříve vysněného Liverpoolu.

Reds za něj vyplatili necelých 15 milionů euro. Jenže splněný sen rychle zhořkl. Jürgen Klopp si byl velmi dobře vědom Shaqiriho kvalit, využíval jej ale pouze jako žolíka či hráče do rotace. V první sezoně toho opět odehrál nejvíce, poté už začal upadat v zapomnění.

Po třech promarněných sezonách opět přišel velký reprezentační turnaj, tentokráte o rok odložené Euro, které se konalo v létě 2021. Shaqiri opět zářil a prokázal, že ani přes malou herní vytíženost nezapomněl hrát fotbal. I proto jej před začátkem sezony koupil francouzský Olympique Lyon.

Jenže ani v Lyonu vše není ideální, jak se mohlo čekat. Shaqiri zpočátku měl důvěru, postupně ale začal vypadávat ze sestavy. Na kontě má po 13 zápasech 1 gól a 2 asistenci, což je zkrátka méně, než se čekalo.

Xhaqiri má nyní 30 let, měl by být v ideálním fotbalovém věku, ve vrcholové formě. Jenže se zdá, že vrcholovou formu má jen tehdy, když reprezentuje Švýcarsko na velkých akcích, jak již bylo výše zmíněno. Přitom o jeho fotbalových schopnostech nemůže být pochyb.

Dokáže se ještě před blížícím se koncem kariéry vzchopit?

Zdroje: Transfermarkt, Spox, Sky Sports

Reklama

Fotbal

Mbappé oficiálně prodloužil smlouvu s PSG! La Liga slibuje protiakci, prý je v ohrožení stabilita evropského fotbalu

Kylian Mbappé a jeho budoucnost již nebudou nadále spekulací. Francouzský klenot totiž prodloužil kontrakt s PSG. To se však nelíbí vedení španělské ligy, která hodlá situaci řešit.

Publikováno

dne

Kylian Mbappé a jeho budoucnost již nebudou nadále spekulací. Francouzský klenot totiž prodloužil kontrakt s PSG. To se však nelíbí vedení španělské ligy, která hodlá situaci řešit.

V posledních dnech až otravně řešené téma je nyní vyřešeno. Alespoň částečně. Již s jistotou můžeme oznámit, že Kylian Mbappé podepsal s PSG novou smlouvu, která by jej v Paříži měla udržet do roku 2025.

Klub to oznámil v sobotu večer na svém webu i sociálních sítích. Šéf klubu Al-Khelaifi pochopitelně má z této dohody maximální radost.

„Je to výjimečný okamžik v historii našeho klubu. Můžeme tak pokračovat v našem fantastickém dobrodružství, chystáme se psát ty nejkrásnější stránky naší klubové historie,“ vyjádřil se Al-Khelaifi pro klubový web.

Spokojenost neskrýval ani Mbappé, který je přesvědčen, že v klubu může růst společně s pařížským celkem. „Jsem také šťastný, že se mohu nadále rozvíjet ve Francii, tedy zemi, kde jsem se narodil a vyrostl. Děkuji klubu za pochopení, důvěru a trpělivost,“ nechal se slyšet.

La Liga má proti smlouvě námitky

Tím, že Mbappé setrvá v Paříži, se musí španělská nejvyšší soutěž smířit s faktem, že očekávané zvýšení zájmu o španělský fotbal a spolu s tím finanční růst zůstávají pouze snem.

La Liga to však nenechává jen tak. Pobouření je velké a podle lídrů španělské soutěže PSG ohrožuje ekonomickou stabilitu evropského fotbalu a je stejně nebezpečné jako plánovaná Superliga.

Kromě toho prý prodloužení Mbappého kontraktu ohrožuje stovky tisíc pracovních míst a integritu fotbalu nejen v evropských, ale také v národních či státních soutěžích.

La Liga již jednou zařídila, aby na PSG byly uvaleny finanční sankce kvůli porušení finančního fair play. A protiakci slibuje i nyní.

„Státem vlastněné kluby nerespektují a nechtějí respektovat pravidla fotbalu. Pravidla, která jsou klíčová pro ochranu a udržení stovek tisíc pracovních míst. Chování, jakým se prezentuje Al-Khelaifi, prezident PSG a člen výkonného výboru UEFA a prezident ECA, ohrožuje evropský fotbal jako Superliga,“ cituje prohlášení La Ligy server Goal.

Zdroj: PSG, Goal

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Může Salah zapomenout na Zlatý míč? Nestal se ani nejlepším hráčem Premier League, cenu získal rival z Manchesteru City

Zlatý míč měnil pravidla a nyní se uděluje za sezonu, nikoliv za kalendářní rok. A fenomenální sezonu prožívá hned několik hráčů. I v anglické Premier League. Na zisk ceny pro nejlepšího hráče planety si brousil zuby Mohamed Salah, nicméně ani v anglické lize není číslem jedna.

Publikováno

dne

Zlatý míč měnil pravidla a nyní se uděluje za sezonu, nikoliv za kalendářní rok. A fenomenální sezonu prožívá hned několik hráčů. I v anglické Premier League. Na zisk ceny pro nejlepšího hráče planety si brousil zuby Mohamed Salah, nicméně ani v anglické lize není číslem jedna.

O vítězi Premier League stále není rozhodnuto, nicméně nejlepší hráč této sezony už byl zvolen. Leckdo očekával, že se jím stane Mohamed Salah, ale kdepak. Cenu získal rival z Manchesteru City.

Salah přitom nedávno sebevědomě prohlásil, že je nejlepší hráč planety. Hodně se mluvilo o tom, že by mohl za tuto sezonu získat Zlatý míč. Ostatně je nejproduktivnějším hráčem anglické ligy, má nejvíce gólů i asistencí, Liverpool dotáhl ve všech soutěžích tak daleko, jak to jen šlo.

Ani to mu ovšem nestačilo na to, aby se stal alespoň nejlepším hráčem anglické ligy. Tím se stal podruhé ve své kariéře Kevin De Bruyne, který zažívá další maximálně vydařenou sezonu.

Jen v lize nasázel Belgičan 15 gólů, k nimž přidal 7 asistencí. Je jedním z hlavních důvodů, proč Manchester City vede ligu před Liverpoolem. Rozhoduje důležité zápasy, dokáže být lídrem. Zkrátka si vede náramně a nikdo nemůže o správnosti vítěze pochybovat.

„Získat tohle ocenění podruhé v kariéře je úspěch. Jsem na to opravdu hrdý. V Premier League je mnoho kvalitních hráčů. Bylo mi potěšením se o cenu utkat s několika dalšími skvělými hráči, kteří měli neuvěřitelnou sezonu,“ nechal se slyšet De Bruyne pro klubový web.

Hvězda Citizens získala ocenění poprvé v sezoně 2019/20. Je teprve čtvrtým hráčem, který dokázal tuto cenu vyhrát dvakrát. Mimo něj to zvládli Thierry Henry, Cristiano Ronaldo a Nemanja Vidič.

Zdroj: Premier League, Manchester City

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Aarons měl táhnout Newcastle, jako velká hvězda přicházel i na hostování do Liberce. Kde je mu konec?

Rolando Aarons byl jedním z největších talentů Newcastlu United v posledních letech. Čeští fotbaloví fanoušci si jej mohou pamatovat díky hostování ve Slovanu Liberec. Kde je mu konec?

Publikováno

dne

Rolando Aarons byl jedním z největších talentů Newcastlu United v posledních letech. Čeští fotbaloví fanoušci si jej mohou pamatovat díky hostování ve Slovanu Liberec. Kde je mu konec?

Newcastle United a výchova mladých hráčů? Bohužel se nejedná o nejlepší rovnici. Několik zajímavých hráčů však ze severoanglického mužstva vzešlo a jedním z nich mohl a měl být Rolando Aarons, rychlý a technicky nadaný křídelník.

Měl několik záblesků geniality, fanoušci Magpies se k jeho talentu upínali a věřili, že se stane jejich miláčkem na několik dalších let. Jenže bohužel. Všehovšudy odehrál za A-tým 27 utkání s bilancí 4 gólů a 3 asistencí.

Podle různých informací měl ještě před dosažením 20 let problémy s přístupem. I proto na něj anglický celek tolik nespoléhal a posílal jej na jedno hostování za druhým. K překvapení všech jej v roce 2018 získal na krátkou zápůjčku Slovan Liberec.

Pro celou ligu to byla velká senzace. Přivést, byť na hostování, talent z tradičního klubu hrajícího v Premier League? Nevídané.

„Chceme využít jeho kvality a zkušenosti z Premier League. Věřím, že se rychle adaptuje a bude co nejdříve k dispozici. Doufám, že pomůže naší ofenzivě a prosadí se i střelecky,“ těšil se tehdejší trenér Zsolt Hornyák z nové posily v rozhovoru pro klubový web.

Na angažmá se těšil i sám rodák z Jamajky, díru do světa ovšem bohužel v libereckém dresu neudělal, byť byl zajímavým oživením severočeského celku. Ve 13 soutěžních duelech si nepřipsal gól ani asistenci. V přátelském duelu se však trefil proti Varnsdorfu.

A jak se mu vedlo po opuštění České republiky? Absolvoval nepříliš úspěšná hostování v Sheffieldu Wednesday, Wycombe či skotském Motherwellu. Od ledna 2021 je hráčem druholigového Huddersfieldu.

Ani v Huddersfieldu se však nyní již 26letý fotbalista neprosadil. V této sezoně odehrál jen 8 minut, několik zápasů proseděl na střídačce, většinou však vůbec nefiguroval v nominaci na zápas.

V klubu má smlouvu do roku 2023. Aktuálně jeho hodnota činí 300 tisíc euro. Že by měl ještě někdy svůj potenciál naplnit? Očekávat se to nedá, byť zázraky se dějí.

Zdroj: FC Slovan Liberec, Newcastle United, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené