Spojte se s námi


Hokej

Osobnosti českého hokeje: Ten největší ze všech, Jaromír Jágr

Jméno Jaromíra Jágra zná v České republice snad úplně každý. Jedna z největších ikon českého sportu dosáhla neuvěřitelných rekordů v NHL, v nejlepší hokejové lize světa. Jak se rodila hvězda, se podíváme v našem seriálu Osobnosti českého hokeje.

Publikováno

dne

Jméno Jaromíra Jágra zná v České republice snad úplně každý. Jedna z největších ikon českého sportu dosáhla neuvěřitelných rekordů v NHL, v nejlepší hokejové lize světa. Jak se rodila hvězda, se podíváme v našem seriálu Osobnosti českého hokeje.

Jágr se narodil 15. února roku 1972 na Kladně. Se svou rodinou vyrůstal na statku, nedaleko od Kladna. Právě těžká práce na statku mu následně pomohla v jeho kariéře.

Jágr měl od malička v sobě velký talent. Ten samotný je ale k ničemu, jenže on k němu přidal obrovskou píli, vůli a odhodlání. Své hokejové začátky napsal v klubu PZ Kladno, odkud se v dorostu přesunul do Poldi. V mládeži všechny své spoluhráče převyšoval, ačkoli hrál se staršími.

V šestnácti letech debutoval v nejvyšší soutěži, v utkání proti Litvínovu ihned skóroval. V české nejvyšší lize odehrál dvě sezóny, ve kterých měl bilanci 90 zápasů a 77 bodů. V roce 1990 tak přišel očekávaný přesun o patro výš.

Na draftu si mladého Jágra vybral Pittsburg. Tučňáci jej zařadili k legendárnímu Mariovi Lemieuxeovi, vedle něj „JJ“ neuvěřitelně rostl. Tvrdá práce hnala Jágra dál a dál, rodák z Kladna dělal spoustu věcí jinak než ostatní.

Velice proslulých je například 1000 dřepů denně, které Jágr dělal, někdy jich podle jeho slov bylo až dva tisíce. Cvičil jen s vlastní vahou, žádné činky a složité stroje, jen staré dobré kliky a dřepy. Všude, kde působil, měl navíc klíče od stadionu, aby mohl chodit trénovat v noci.

Některé tréninky absolvuje s olověnou dvacetikilovou vestou, na brusle si připevní dvoukilové zátěže. Mezi fanoušky také proslula Jágrova strava. Když byl mladý, pravidelně se stravoval coca-colou a tatrankami. I to jej však dovedlo na vrchol.

Hned v prvním roce v Pittsburgu Jágr po boku Lemieuxe ovládl Stanley Cup. V následujícím roce dokázali Tučňáci nejprestižnější klubovou trofej obhájit, Jágr na tom měl svými výkony, zejména v play-off, obrovský podíl. Jeho gól proti Chicagu ve finále byl dokonce označen jako „gól roku“.

V sezóně 1994/95, která je zkrácena stávkou, si dává kvůli zranění pauzu Lemieux. Šedesátosmička tak musí na sebe převzít odpovědnost, a této role se zhostí na jedničku. Jágr se stal nejproduktivnějším hráčem soutěže a odnesl si Art Ross Trophy, je to navíc poprvé v historii, co tuto trofej získává Evropan.

O rok později nasbírá Jágr neuvěřitelných 149 bodů za 62 branek a 87 asistencí, b tabulce bodování je ale až druhý za Lemieuxem. Jágra mohlo alespoň utěšit fakt, že vytvořil rekord bodování mezi pravými křídly.

V sezóně 1996/97 přichází další velký zlom v Jágrově kariéře. Lemieux končí kariéru, největší hvězdou Pittsburgu a celé NHL se tak stává vlasatý kluk z Kladna. Jágr se ale velkých výzev nebojí, v ročníku 1997/98 tak vyhrává Art Ross Trophy a navíc s národním týmem ovládl olympiádu v Naganu.

V dalších sezónách Jágr nadále zářil, vyhrál další dvě ceny Arta Rosse, k tomu přidal i Hartovu trofej pro nejužitečnějšího hráče. V sezóně 2000/2001 se vrací Lemieux, po jehož boku Jágr nadále ukazuje, že je aktuálně nejlepším hokejistou světa. Jágr totiž počtvrté a následně popáté v kariéře vyhrává Art Ross Trophy.

V létě 2001 Pittsburg zužuje finanční krize, nejlépe placený hráč NHL Jaromír Jágr tak odchází do Washingtonu. Toto angažmá mu však příliš nesedlo, a tak v polovině sezóny přislo vysvobození v podobě přesunu do New Yorku Rangers.

V dresu jezdců se Jágr stal nejlepším Evropanem v NHL, když v historické tabulce kanadského bodovaní předběhl Jari Kurriho. V New Yorku hrál Jágr do roku 2008, pak se rozhodl odejít na tři roky do ruské KHL, kde nastupoval za Avangard Omsk.

V roce 2011 ve 39 letech však přišel comeback do NHL, Jágr podepsal smlouvu ve Philadelphii Flyers. V sezóně odehrál 73 utkání, ve kterých nasbíral 54 bodů.

Ihned po jednom roce však JJ68 opět mění působiště, z Philadelphie se v červenci roku 2012 přesunul do Dallasu Stars. Tam však vydržel pouze do dubna 2013, kdy odešel do Bostonu. S medvědy došel až do finále Stanley Cupu, kde však nestačili na Chicago Blackhawks. Přišel tak další přesun, Jágr nově oblékl dres New Jersey Devils.

Tam vydržel dvě sezóny, v únoru 2015 byl vyměněn z New Jersey do Floridy Panthers. Na slunné Floridě Jágr opět procitl, v druhé sezóně byl s 27 góly a 39 asistencemi nejproduktivnějším hráčem Floridy a také nejlepším českým hokejistou sezóny.

Jágrovi se v dresu Pantherů nadále dařilo, 23. prosince 2016 se díky asistenci proti Bostonu osamostatnil na druhém místě historického pořadí kanadského bodování NHL.

Ačkoli angažmá na Floridě vyhovovalo oběma stranám a mělo dojít k prodloužení, nakonec se obě strany nedohodly. V létě 2017 tak jako volný hráč podepsal v Calgary, což byl jeho první kanadský tým.

V Calgary se mu však příliš nedařilo, i kvůli zranění se nedostal do své pohody, na ledě navíc nedostával tolik prostoru. Bylo to tak jeho poslední angažmá v NHL.

Na konci ledna 2018 se Jágr vrátil do svého Kladna, které mimochodem vlastní. Od té doby se Rytíři z první ligy dokázali probojovat do Extraligy a z ní zase spadnout. Od sezóny 2021/2022 ale Jágr opět nastupuje za Kladno v extralize, je mu přitom už 49 let.

Největší úspěchy Jaromíra Jágra:

Zlato olympiáda 1998
Bronz olympiáda 2006
Zlato MS 2005, 2010
Vítěz Stanley Cup 1991, 1992
Stříbro Stanley Cup 2013
Art Ross Trophy 1995, 1998, 1999, 2000, 2001
Hart Memorial Trophy 1999

Zdroj: Wikipedia, Databáze Knih

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.