Okénko minulosti: Řecká posila Slovanu Liberec stoper Marios Pourzitisid rozumí česky. Žádné překvapení, pochází ze Soluně

Slovan Liberec hlásí novou posilu do obrany. Smlouvu podepsal nadějný jedenadvacetiletý stoper řeckého původu Marios Pourzitisid. Kromě fotbalových dovedností nabízí i další předpoklad pro rychlé začlenění se do kolektivu. Rozumí totiž česky. U rodáka ze Soluně žádné překvapení. Ve městě žije asi třicetitisícová menšina s řecko-českými kořeny.

Zdroj: fcslovanliberec.cz

„Marios je mladý levonohý stoper, který k nám přišel na testy, při nichž zaujal, odehrál i přípravný zápas proti Dukle. Má dobré fyzické parametry i solidní práci s míčem, navíc rozumí česky. Má všechny předpoklady být pro nás do budoucna platným hráčem,“ pochvaloval si nového svěřence trenér Pavel Hoftych.

Znalost češtiny pro některé možná překvapivá, ale pohled do historie ukazuje, že nikterak výjimečná. Jen dokládá, jakými klikatými peripetiemi prošly poválečné řecko-české vztahy. Po skončení druhé světové války vypuklo v Řecku komunistické povstání, které bylo ovšem důrazně potlačeno.

Mnoho jeho účastníků (a také potomků) proto prchalo do zemí socialistického tábora, kde se usídlili a zakládali rodiny. Z nich vzešla dosti početná smíšená generace. Která pronikla i na fotbalové trávníky.

Asi nejznámější postavou s těmito kořeny je pětatřicetiletý útočník Michal Papadopulos, ostravský rodák, otec Řek, matka Češka, jenž měl zajímavou kariéru (mj. Arsenal FC, Bayer Leverskusen, FK Rostov, Zagłębie Lubin) včetně šesti startů za českou reprezentaci. Nyní působí v prvoligovém FK Karviná.

O generaci starší – ročník 1966 – je další řecko-český ligový fotbalista, nyní trenér Džimis Bekakis, jenž nasbíral starty v nejvyšší československé soutěži za FK (tehdy Sklo Union) Teplice.

„Táta po válce utíkal s bratrem z Řecka, poznal dětský domov v Maďarsku, pak se s bratrem usadili v Ostravě,“ líčí otcův osud. „Nakonec se přesunul do Jablonce, kde poznal matku, která je Češka a já se tam narodil,“ pokračuje Bekakis.

Teta žila v Bulharsku a v 80. letech minulého století se vrátila do původní vlasti, do Řecka. Rod sice pocházel od tureckých hranic, ale nový domov našla v Soluni (řecky Thessaloniki).

„Jezdili jsme pak za ní,“ přiznává Bekakis. A jen tím dokládá, že ve druhém největším řeckém městě – asi 315 tisíc obyvatel – žije i početná komuna s vazbou na Česko, čítající okolo 30 tisíc lidí.

Vstřícnost k českému fotbalu poznaly i kluby FK Příbram a Slavia Praha, když se na začátku tisíciletí střetly v evropských pohárech s PAOK Soluň. Pohostinnost a čeština doprovázely výpravy na každém kroku.

Z tohoto prostředí pochází i nový liberecký stoper Marios Pourzitisid. A jako hráčský agent ho zastupuje Ryan Kapagiannidis, jehož otec Georgios vyrůstal v Karviné a znalosti mentality obou národů využil při činnosti, kterou nyní převzal jeho syn.

Oba mluví perfektně česky, ostatně to byla skoro jejich mateřština. Domluví se i Pourzitisid.

Sponzor tohoto Okénka minulosti je nakladatelství Prostor

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Boží ruka sáhla Maradonovi na život. Jak to všechno začalo?

Argentinský fotbalový útočník přezdívaný „zlatý chlapec“ anebo „boží ruka“ byl mnohdy milován, ale také nenáviděn. Během svého divokého a kontroverzního života stihl mnohé.

Jezdec Formule 1 přežil vlastní smrt! Z hořících plamenů mu pomohli hasiči, rozhodovaly vteřiny

To, co se dnes stalo při závodu Formule 1, zanechá v pamětích diváků velkou stopu. Scéna jak z akčního filmu, obrovský výbuch, následný požár, shořelé a rozpůlené torzo monopostu.

Barcelona hladce porazila Osasunu, Messi po gólu sundal dres a vzhlížel k Maradonovi

V předposledním kole loňského ročníku La ligy dokázala Osasunu na liduprázdném Camp Nou zvítězit. Dnes nedali Katalánci soupeři nejmenší šanci.