Spojte se s námi


Golf

Odpověď PGA na LIV: Turnaje bez cutů, více peněz a projekt McIlroye s Woodsem. Veřejnost je skeptická 

Rok 2022 bude v historických knihách golfu nejspíš zapsaný tím, že začal razantně měnit dějiny tohoto sportu. Za všechno může konkurenční série LIV Golf vedená někdejší hvězdou PGA Tour Gregem Normanem, na kterou teď musí PGA reagovat.

Publikováno

dne

Rok 2022 bude v historických knihách golfu nejspíš zapsaný tím, že začal razantně měnit dějiny tohoto sportu. Za všechno může konkurenční série LIV Golf vedená někdejší hvězdou PGA Tour Gregem Normanem, na kterou teď musí PGA reagovat. Zkouší to soudně, ale i revolučními kroky, které ještě nedávno nebyly ani v úvahách.

Revoluce nebo evoluce – oba tyto výrazy se dají považovat za správné. Golf zkrátka prochází v těchto měsících nuceným vývojem, na který profesionální svět této hry dlouho čekal. 

Neměl ani důvod se výrazněji měnit, jelikož veškeré otěže držel v ruce podnik PGA Tour, potažmo DP World Tour, jakožto organizace, která spojuje tři přední profesionální golfové série mužů v Evropě.

Do celého fungujícího golfového ekosystému se v letošním roce vložila LIV Tour, která přichází s revolučním herním modelem, který zahrnuje turnaje na 54 jamek (římsky LIV) ve třech dnech, s mnohem kratším herním časem a týmovým doplňkem hry.

To všechno s dotací saúdskoarabských veřejných (téměř bezedných) zdrojů, což budí především na americkém kontinentu pořádný rozruch. Cílem LIV je taky přilákat nové, třeba i mladší publikum, k čemu má dopomoct celosvětový dosah. Budoucnost LIV stojí na sérii turnajů, které se budou pořádat na různých koutech planety.

Zatímco do Evropy ještě organizace LIV Golf tolik nepronikla, v americké PGA Tour už způsobila pořádný chaos. Nejlepší hráči doteď věrní tradičnímu podniku, se za velké finanční prémie stěhují ke konkurenci, na což musí PGA Tour reagovat, jelikož v sázce je její budoucnost.

Mnoho kritiků PGA Tour říká, že americký podnik v čele s komisařem Jay Monahanem zaspalo. Od začátku na hrozbu v podobě konkurence LIV Golf nereagovali, což sebou nese nepříjemné následky. Řada hráčů už k novému podniku přesedlala, řada z nich se teprve na svůj velký kariérní přestup chystá.

V zákulisí letošního play-off FedEx Cupu se mluví až o sedmi hráčích, kteří mají přestup k LIV oznámit po skončení Tour Championship, jenž proběhne už tento týden na legendárním hřišti East Lake Golf Club v Atlantě. Nejčastěji skloňované jméno je Cameron Smith z Austrálie. Bylo by zajímavé sledovat ten poprask a reakci publika, kdyby dokázal závěrečný podnik v sezoně PGA Tour vyhrát právě on.

NASTANOU ZMĚNY

Ať už Tour Championship dopadne jakkoliv, je jasné, že v následujících letech nezůstane kamen na kameni. Toho si je už vědoma i PGA Tour, která v rámci turnaje BMW Championship uspořádala hráčskou schůzi zhruba dvacítky nejlepších hráčů, na kterou dorazil i Tiger Woods ze svého domova z Floridy.

Ačkoliv se houfně debatovalo za zavřenými dveřmi a doteď žádné oficiální prohlášení světlo světa nespatřilo, přece jen nějaké střípky z vášnivé diskuse utekly. Například Rory McIlroy už v průběhu minulého týdne řekl, že naprosto stěžejní roli hrál právě Tiger Woods.

Zároveň irský golfista řekl, že se golf dostává do nové éry, čímž svými slovy jasně naznačil, že PGA Tour chystá do dalších let zásadní změny. Zároveň se tak pokusí odpovědět na konkurenční LIV Tour a hlavně zastavit krvácení v podobě odlivu elitních hráčů.

Jedním z kroku má být blíže nespecifikovaný projekt, na kterém pracuje Rory McIlroy s Tigerem Woodsem. Jedná se o soutěž, která se má odehrát mimo zelené pláně, patrně někde v prostředí stadionu. Má být nějakým doplňkem turnajů PGA Tour. Tiger Woods a Rory McIlroy údajně na projektu pracují už dva roky.

Velmi strohé informace zatím mluví o tom, že se mají akce konat před živým publikem a budou zahájeny v roce 2024. Více konkrétnějších informací by mohly přinést už následující dny, jelikož ani zámořští fanoušci golfu zatím nemají z těchto informací představu, jak má tento projekt vlastně vypadat.

Uniklé informace zatím hovoří o tom, že hráčům se tato myšlenka líbí a údajně ji podpořil i komisař PGA Tour Jay Monahan. Návrh hovoří o časovém konání od ledna do března, přičemž finále této akce by se konalo později. Zásadní věcí je, že si na těchto turnajích mohou hráči vydělat spoustu peněz.

TURNAJE BEZ CUTŮ

Daleko konkrétnější návrh počítá s novou sérii osmnácti turnajů po celém světě, kterých by se účastnilo šedesát nejlepších hráčů. Navíc by se jednalo o štědře dotované turnaje, hovoří se až o 20 milionech dolarů. Úkolem číslo jedna je udržet krok s konkurenční sérií LIV Golf. Ten nabízí price money ve výši 25 milionů dolarů.

Hráči Tour, kteří se nekvalifikují do turnajů, budou hrát ve své vlastní sérii turnajů, aby získali své karty a zlepšili svůj status pro následující sezónu. Zvýšení finančních odměn i na dalších turnajích je samozřejmostí, přičemž například Player Championship má navýšit odměny až na 25 milionů dolarů.

Pomoct k lepší finanční svobodě PGA Tour má taky “vzdaní se neziskového statusu Tour.” Turnaje by měly být bez cutů, tedy žádné škrty ve startovním poli po dvou odehraných kolech, jako v drtivé většině turnajů PGA Tour. Američtí novináři jsou však k tomuto formátu poněkud skeptičtí.

Pokud chcete odrazit hrozbu, které Tour čelí, proč dělat ekonomické závody proti konkurenci, které nemůžete vyhrát? Co takhle odlišit produkt?” ptá se ve své zpovědi novinář Josh Sens z golf.com.

Jeho kolega Dylan Dethier zase napsal: „Řekl bych, že krádeží některých kroků, které LIV udělalo správně, PGA Tour přijímá některé opožděné změny, které ji učinily zranitelnou už na začátku,” vysvětluje. Stejně tak mnoho fanouškům se nelíbí, že PGA Tour prakticky jen začíná kopírovat to, co sama kritizovala.

Stejné je to i v případě zrušených cutů, což je jedna z výtek, na základě kterých nechce OWGR (Oficiální světový golfový žebříček) zařadit výsledky z turnajů LIV do světového žebříčku, čímž její hráči ztrácejí kredit a možnost se kvalifikovat do major turnajů nebo na olympijské hry.

Jedna z dalších revolucí počítá s tím, že by každý hráč na okruhu PGA Tour měl garantovanou částku, která by se v případě výdělku na turnaji odečetla. I tohle je renovace, která kopíruje cestu LIV. Stejně jako cesta, která se mnoha odborníkům i fanouškům nelíbí. Cesta podle které má být výdělek na prestižním okruhu PGA Tour jen za zásluhy.

Ať už se dějiny golfu v následujících měsících pohnou jakýmkoliv směrem, jedno je jasné. Všichni nakonec budou chtě nechtě s příchodem konkurence na scénu finančně profitovat. Hráči si vydělají mnohem víc peněz. 

Přesto by pro golf i fanoušky bylo pro budoucnost této hry nejspíš nejlepší, kdyby PGA Tour a LIV Golf našli společnou řeč. Jinak bude světový golf rozdělovat fanoušky, což mu v celkovém zúčtování vůbec v ničem nepomůže.

Zdroj: PGA Tour, LIV Golf, golf.com

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.