Nebudete hrát? Nezaplatíme! Některá média se chystají připravit Premier League o pořádný balík peněz!

Vysílací práva jsou pro fotbalové soutěže po celém světě již naprosto klíčová. Největší objem peněz z nich generuje samozřejmě Premier League. S příchodem koronavirové krize ale může oblíbená anglická soutěž přijít klidně o 762 milionů liber.

Ilustrační obrázek, Zdroj: Radio Times

Z velkých investic do vysílacích práv nakonec nemusí být skoro nic, pokud se slavná Premier League, ale i jiné soutěže, nedohrají. Některé společnosti tak už zvažují, jak od Premier League vysoudit peníze zpět. S tímto zjištěním přišel web Evening Standard, jenž se odkazuje na infromace od renomované londýnské právní firmy.

To může být pro Premier League velký problém. Mediální společnosti po celém světě zaplatily za obsah, který se k nim nyní nedostává, více než 20 miliard korun. Jestliže některé z nich vyhledávají soudní cestou možnost získat peníze zpět, není to vůbec dobrá zpráva.

Ostatně zcela reálných rozměrů už nabírá situace ve Francii. Francouzská televizní stanice Canal+ totiž informovala vedení tamní soutěže, že odmítá zaplatit za vysílací práva v hodnotě 95 milionů liber, která jsou splatná do konce týdne.

Je nutno říct, že smlouvy o vysílacích právech v zásadě nepočítají s podobnými komplikacemi. Obzvlášť, když je aktuální situace tak naprosto bezprecedentní a velice specifická. Dávat složité klauzule do smluv a předpovídat takové scénáře by hraničilo v době jejich vzniku s paranoií, když byla anglická nejvyšší soutěž dohrána vždy bez výjimky od konce druhé světové války.

Tudíž zde existuje docela reálná šance, že se některý vlastník práv dobude v podobném případě části svých peněz zpět. A to by byl velký problém nejen pro celou soutěž, ale i pro jednotlivé kluby, kterým jsou příjmy z vysílacích práv přerozdělovány. Ty už teď musí přijímat některá opatření, aby zmírnily ekonomický dopad této krize.

Těžko sice můžeme srovnávat existenční problémy velkých gigantů z Premier League a menších týmů z nižších divizí, avšak není pochyb, že se vedení soutěže potenciálně tak obrovské ztrátě bude snažit vyhnout. A pravděpodobně by se přidaly i všechny kluby, z nichž některé už třeba rázně volají po předčasném ukončení sezony.

Obecně ušlé zisky jsou nejpádnějším argumentem pro intenzivní snahu dohrát všechny fotbalové soutěže, až to bude jen trochu možné. Třeba Bundesliga už má údajně několik scénářů v rukávu. Zástupci klubů a vedení Premier League plánují intenzivní porady na následující dny. Tlak ohledně vysílacích práv může určitě v jejich rozhodování sehrát zásadní roli.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Letenský svatostánek, kde se psala historie ČR, a především domov všech Sparťanů

Na Letné, jak se přezdívá Generali Česká Pojišťovna Aréně, se odehrály velké fotbalové bitvy, k velkým zápasům zde nastoupila i česká reprezentace a poblíž se tvořila budoucnost české demokracie.

Kouč Lampard byl oficiálně odvolán! Jeho nástupcem by měl být bývalý kouč PSG

Bylo jen otázkou času, než přijde radikální změna na pozici trenéra Chelsea. Vedení klubu se v pondělí definitivně rozhodlo vyhodit Franka Lamparda. Legenda Chelsea doplatila na nepříznivé výsledky týmu. Jeho nástupcem by měl být Thomas Tuchel.

Neuvěřitelné statistiky Jindřicha Trpišovského! Stane se historicky nejlepším koučem Slavie?

Slavia Praha si v sobotu poradila s Karvinou, na jejíž půdě dokázala vyhrát 3:1. I nadále tak pokračuje ve své dominanci napříč Fortuna ligou a po patnácti kolech je stále neporažená. Za úspěchy sešívaných z velké části stojí trenér Jindřich Trpišovský, který má nakročeno k tomu, aby se zapsal do slávistických kronik...