Nebudete hrát? Nezaplatíme! Některá média se chystají připravit Premier League o pořádný balík peněz!

Vysílací práva jsou pro fotbalové soutěže po celém světě již naprosto klíčová. Největší objem peněz z nich generuje samozřejmě Premier League. S příchodem koronavirové krize ale může oblíbená anglická soutěž přijít klidně o 762 milionů liber.

Ilustrační obrázek, Zdroj: Radio Times

Z velkých investic do vysílacích práv nakonec nemusí být skoro nic, pokud se slavná Premier League, ale i jiné soutěže, nedohrají. Některé společnosti tak už zvažují, jak od Premier League vysoudit peníze zpět. S tímto zjištěním přišel web Evening Standard, jenž se odkazuje na infromace od renomované londýnské právní firmy.

To může být pro Premier League velký problém. Mediální společnosti po celém světě zaplatily za obsah, který se k nim nyní nedostává, více než 20 miliard korun. Jestliže některé z nich vyhledávají soudní cestou možnost získat peníze zpět, není to vůbec dobrá zpráva.

Ostatně zcela reálných rozměrů už nabírá situace ve Francii. Francouzská televizní stanice Canal+ totiž informovala vedení tamní soutěže, že odmítá zaplatit za vysílací práva v hodnotě 95 milionů liber, která jsou splatná do konce týdne.

Je nutno říct, že smlouvy o vysílacích právech v zásadě nepočítají s podobnými komplikacemi. Obzvlášť, když je aktuální situace tak naprosto bezprecedentní a velice specifická. Dávat složité klauzule do smluv a předpovídat takové scénáře by hraničilo v době jejich vzniku s paranoií, když byla anglická nejvyšší soutěž dohrána vždy bez výjimky od konce druhé světové války.

Tudíž zde existuje docela reálná šance, že se některý vlastník práv dobude v podobném případě části svých peněz zpět. A to by byl velký problém nejen pro celou soutěž, ale i pro jednotlivé kluby, kterým jsou příjmy z vysílacích práv přerozdělovány. Ty už teď musí přijímat některá opatření, aby zmírnily ekonomický dopad této krize.

Těžko sice můžeme srovnávat existenční problémy velkých gigantů z Premier League a menších týmů z nižších divizí, avšak není pochyb, že se vedení soutěže potenciálně tak obrovské ztrátě bude snažit vyhnout. A pravděpodobně by se přidaly i všechny kluby, z nichž některé už třeba rázně volají po předčasném ukončení sezony.

Obecně ušlé zisky jsou nejpádnějším argumentem pro intenzivní snahu dohrát všechny fotbalové soutěže, až to bude jen trochu možné. Třeba Bundesliga už má údajně několik scénářů v rukávu. Zástupci klubů a vedení Premier League plánují intenzivní porady na následující dny. Tlak ohledně vysílacích práv může určitě v jejich rozhodování sehrát zásadní roli.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Nejlepší hráči Midtjyllandu, na které si musí dát Slavia velký pozor

Již v úterý večer se sešívaní utkají s dánským mistrem o vstupenku do Ligy mistrů. První zápas se odehraje v Edenu, odveta je na programu ve středu 30. září. Že slávisty nečeká nic lehkého je dobře známo. Na co a zejména na koho by si však sešívaní měli dávat pozor?

Pikantní přestup ve Španělsku! Suárez putuje do Madridu, hrát bude nově pod Simeonem

Luis Suárez strávil ve slunné Barceloně 6 let, teď však spojení hrotového útočníka s Blaugranas končí. Bude se stěhovat do hlavního města Španělska, kde bude nastupovat za Atlético Madrid.

Bez jízdenky cestovat v českém fotbale nelze, jeden klub to ale přeci jenom dokázal

Kresba, kterak si představitelé i nejsilnějších českých klubů musí od příslušné osoby kupovat jízdenku, aby jejich týmy nebyly poškozovány – naopak protežovány – a mohly naplňovat sportovní cíle, vyvolala velký ohlas. A rovněž pobouření jak to v českém fotbale chodí.