Spojte se s námi


Fotbal

Neapol stále Higuaínovi odchod neodpustila? V historické jedenáctce z Argentinců chybí, Maradona nikoliv

Publikováno

dne

V Argentině se každým rokem 25. května Den deklarace nezávislosti. Při této příležitosti Neapol zveřejnila na sociálních sítích nejlepší jedenáctku Argentinců, kteří v jejím dresu působili. Ačkoliv, absence jednoho hráče je překvapivá. Chybí v ní totiž Gonzalo Higuaín.

Zdroj: twitter.com/fabiocannavaro

V Neapoli hrálo několik kvalitních argentinských fotbalistů. Mohla si tak dovolit poskládat solidní jedenáctku, která rozhodně není vůbec špatná.

Najdeme v ní tak hvězdy jako Diega Maradonu či Ezequiela Lavezziho. Co však překvapí? Absence Gonzala Higuaína. Namísto něj útočnou trojici uzavírá Roberto Sosa.

Maradona je logickou volbou. Nezařadit jednoho z nejlepších fotbalistů historie by byl hřích. Lavezzi si v Neapoli rovněž udělal skvělou vizitku. Nicméně Sosa namísto Higuaína příliš smysl nedává.

Ne snad, že by Sosa byl špatným fotbalistou. To vůbec ne. Ovšem statistiky má Higuaín mnohem lepší. Vždyť ve 147 zápasech dal 92 gólů! Doposud drží rekord 36 gólů v jedné sezoně Serie A. Až do svého odchodu byl bohem.

Jenže přestupem do Juventusu byly evidentně spáleny všechny mosty a vše, co Higuaín pro klub udělal, bylo zapomenuto. Je to veliké překvapení, jelikož Sosa se svými 30 góly ve 131 zápasech se na Higuaína zkrátka nechytá.

A jak vypadá celá jedenáctka?
Mariano Andujar (2014-2016); Hugo Campagnaro (2009-2013), Federico Fernandez (2011-2014), Roberto Ayala (1995-1998), Mauricio Pineda (2000-2001); Daniel Bertoni (1984-1986), Jose Sosa (2010-2011), Jesus Datolo (2009-2011); Diego Maradona (1984-1991), Roberto Sosa (2004-2008), Ezequiel Lavezzi (2007-2012)

Použité zdroje: SSC Napoli, Football-Italia

Reklama

Fotbal

Nemanja Vidič: Rány rozdával i přijímal, v dresu Manchesteru United se zařadil mezi nejlepší obránce fotbalové historie

Nemanja Vidič ve svých mladých letech nefiguroval na seznamech nejtalentovanějších fotbalistů Evropy, nicméně díky povaze a charakteru se z něj stal jeden z nejlepších obránců fotbalové historie. Připomeňte si jeho kariéru.

Publikováno

dne

Nemanja Vidič ve svých mladých letech nefiguroval na seznamech nejtalentovanějších fotbalistů Evropy, nicméně díky povaze a charakteru se z něj stal jeden z nejlepších obránců fotbalové historie. Připomeňte si jeho kariéru.

Narodil se v Jugoslávii v roce 1981 a s fotbalem začínal ve svém rodném městě. Do klubu, který měl už na srbské poměry profesionální zázemí a úroveň, se dostal ve 12 letech. Jednalo se o celek Sloboda Užice. V 15 letech už ale zamířil na mnohem prestižnější adresu.

Do mládežnického systému jej totiž naverbovala Crvena Zvezda Bělehrad, tedy jeden z největších východoevropských klubů. Mezi dospělými ovšem Nemanja Vidič debutoval během hostování ve Spartaku Subotica. Po sezoně se ovšem vrátil a zaujal místo v základní sestavě Crvene Zvezdy.

Poměrně rychle se stal také kapitánem, dovedl tým k domácímu doublu a v roce 2004 šel za lepším. Za necelých 4,5 milionu eur jej vykoupil Spartak Moskva. V té době se řešilo, že se Vidič stal nejdražším obráncem, který do ruské ligy přišel.

Také v dresu Spartaku se srbský stoper rychle prosadil. Jeho kvalitní výkony neunikly skautům Manchesteru United a v lednu 2006 byl Vidič představen jako nová posila Red Devils. Anglický gigant jej tehdy koupil za dnes směšných 10,5 milionu eur.

Za zmínku stojí, že například Vidičův budoucí parťák Rio Ferdinand dorazil na Old Trafford už v létě 2002 za 46 milionů eur. Byl při přestupu o tři roky mladší než Vidič a stal se nejdražším britským hráčem té doby.

Ferguson od začátku věděl, co s Vidičem získal

Když mohl Sir Alex Ferguson představit Nemanju Vidiče jako nový přírůstek ve svém týmu, neskrýval spokojenost. „Je to rychlý a agresivní střední obránce, bude skvělým doplněním týmu. Dobří obránci vám vyhrávají trofeje. On je urostlý a atletický zároveň. Potřebujete skvělé obránce a přesně tím on je,“ komentoval tehdy novou posilu pro MUTV.

Aklimatizace? Tu Vidič prakticky nepotřeboval. Dva zápasy po svém příchodu sice nebyl ani na lavičce, pak ale rychle prorazil do základní sestavy a když byl zdravý, nebylo co řešit. Vznikla dnes již legendární defenziva, která patřila k nejlepším nejen ve své době.

Zleva brousil lajnu Patrice Evra, na stoperech řádili Ferdinand a Vidič, jen pravá strana měla během Vidičova angažmá problémy se stabilitou, když se blížil konec Garyho Nevilla. Právě defenzivní řada byla jedním z faktorů úspěšné Fergusonovy éry.

Když Vidičovi s Ferdinandem drželo zdraví a oba hráli na vrcholu, tak bylo zvykem, že Manchester United v lize přes 30 gólů neinkasoval. Ostatně oba zářili také v Evropě. Vždyť se s nimi Red Devils stali v roce 2008 vítězi Ligy mistrů a ještě dvakrát se dostali do finále, kde nestačili na Barcelonu.

Vidič proslul svou tvrdostí, důrazem. Rány rozdával, stejně tak i přijímal. Jeho obětavost byla mnohdy až extrémní. Neměl problém strčit svou hlavu kamkoliv, když nedokázal soupeřově střele či úniku zabránit jinam. Hrát proti němu? Noční můra.

Srbský tvrďák navíc nehrál vždy úplně příkladně podle pravidel. Dokázal soupeře trýznit i taháním za dres či jinými způsoby. Uměl se dostat do hlavy tak, aby to ani rozhodčí mnohdy nepostřehl. Pro svůj tým udělal cokoliv. I proto se stal v roce 2010 kapitánem.

Za zmínku však stojí, že jestli měl Vidič nějakého soupeře, kterému rozhodně nezvládal čelit, byl to Fernando Torres ještě v dresu Liverpoolu. Ostatně se na něm dvakrát vykartoval během jedné sezony. Celkově v Premier League vyfasoval pět červených karet a tři z toho proti Reds.

Vidič se po vážném zranění kolena nedokázal vrátit na vrchol

Nemanja Vidič strávil na Old Trafford necelých devět sezon. V klubu zanechal nesmazatelnou stopu. Hned pětkrát se radoval ze zisku ligového titulu, sedmkrát se svým týmem ovládl FA Community Shield, třikrát ovládl Ligový pohár a jednou Ligu mistrů a MS klubů.

Za Manchester United odehrál 300 soutěžních zápasů s bilancí 21 gólů a 4 asistencí. Na stopera vůbec ne zlá čísla. Je jedním z mála hráčů, kteří se stali dvakrát nejlepším hráčem celé sezony Premier League.

Vidič se mimo to může pochlubit fenomenální statistikou, když během 211 startů v Premier League uhájil se svými Red Devils 95krát čisté konto.

A mohlo být i líp. Jenže Vidičův úpadek začal dříve, než se čekalo. Celou jeho kariéru změnilo vážné zranění kolena v utkání Ligy mistrů proti švýcarské Basileji v sezoně 2011/12. Srb promarodil pořádnou dobu a bohužel si koleno poranil i v další sezoně.

Vidič už se nedokázal na svou nejlepší úroveň vrátit. V roce 2013 pak ukončil svou fenomenální kariéru Sir Alex Ferguson a třebaže srbský stoper mohl a měl být jedním z mužů, kteří klubu pomohou zahájit novou éru, nestalo se tak.

V létě 2014 Vidič odešel zadarmo do Interu Milán. Měl být ohromně velkou posilou, jenže zranění mu opět nedovolila se dostat do nejlepší formy. V lednu 2016 došlo k ukončení kontraktu a Srb posléze ukončil profesionální kariéru ve 34 letech.

V roce 2019 ovšem opanoval fanouškovské ankety Sky Sports o nejlepším obránci v historii Premier League. Při cestě do finále porazil například Ria Ferdinanda, ve finále se slušným náskokem u fanoušků porazil Virgila Van Dijka.

Zdroj: Manchester United, Premier League, Transfermarkt, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Maguire na odchodu z Old Trafford? O anglického stopera usiluje několik klubů, ve hře je i velký návrat

Harry Maguire v této sezoně herně strádá, přesto se chová jako profesionál a v kabině Manchesteru United nevytváří žádné rozbroje. Nicméně řeší se jeho budoucnost. O anglického stopera je údajně nemalý zájem. Ve hře je i zajímavý návrat.

Publikováno

dne

Harry Maguire v této sezoně herně strádá, přesto se chová jako profesionál a v kabině Manchesteru United nevytváří žádné rozbroje. Nicméně řeší se jeho budoucnost. O anglického stopera je údajně nemalý zájem. Ve hře je i zajímavý návrat.

Anglický stoper nyní tráví svou čtvrtou sezonu na Old Trafford, nicméně prozatím tu nejméně úspěšnou. Zejména z individuálního hlediska. Vypadl totiž ze základní sestavy a příliš toho neodehrál.

Manchester United má ovšem nyní ve středu obrany nemalou konkurenci a týmu se navíc poměrně daří. Erik ten Hag si buduje kádr k obrazu svému a zdá se, že Harry Maguire není mužem, s nímž se do příštích let počítá.

Red Devils pořizovali dnes již 30letého obránce za 87 milionů eur, nicméně nyní je jeho hodnota odhadována na 25 milionů liber. Je tedy zřejmé, že na něm klub značně prodělá.

Aktuálně má Maguire v klubu smlouvu do léta 2025, nicméně je pravděpodobné, že se bude stěhovat už letos. Zájem o něj projevuje hned několik anglických klubů. Ve hře je navíc návrat do míst, která už dobře zná.

O zkušeného stopera má totiž podle deníku The Sun zájem trenér Brendan Rodgers, kouč Leicesteru City, odkud Maguire na Old Trafford dorazil.

Nutno zmínit, že Leicester se nyní pohybuje v sestupovém pásmu a má co dělat, aby se mezi elitou udržel. Tým je sice kvalitní, ale výkony jsou extrémně nestabilní.

Zejména defenziva Foxes hoří. Ve 28 ligových kolech inkasovala 49 gólů, což je třetí nejhorší počin v celé soutěži. Maguire by tedy mohl týmu značně pomoci. Navíc by si v klubu mohl napravit pošramocenou reputaci.

Maguire působil na King Power Stadium v letech 2017 až 2019. Za Leicester odehrál 76 soutěžních zápasů.

Zdroj: The Sun, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fotbal

Klopp o prohře: Nejsem si jistý, zda bychom vyhráli proti Manchesteru City, i kdyby hrál v deseti

Jürgen Klopp neskrýval po prohře nad Manchesterem City zklamání. Podle něj by na konečném výsledku 4:1 nezměnilo příliš ani vyloučení záložníka soupeře Rodriho v prvním poločase.

Publikováno

dne

Jürgen Klopp neskrýval po prohře nad Manchesterem City zklamání. Podle něj by na konečném výsledku 4:1 nezměnilo příliš ani vyloučení záložníka soupeře Rodriho v prvním poločase.

I při absenci Erlinga Haalanda si dokázal Manchester City suverénně poradit doma s Liverpoolem. Liverpool šel sice brzy do vedení trefou Mohameda Salaha, to bylo ale tak vše, co Reds v zápase předvedli.

Rychlou reakci zařídil dorážkou do takřka prázdné branky Julián Álvarez. Po přestávce už měli domácí zápas plně ve své režii. Když přišel gól Ilkaye Gündogana na 3:1, už byl zápas prakticky rozhodnutý. V závěru ještě přidal branku také skvěle hrající Jack Grealish.

Liverpool zažívá velmi složitou sezónu. V lize bojuje o to, aby se vůbec dostal do top čtyřky, ale zatím nevypadá příliš reálně, že by se tak stalo. Vypadnutí s Realem Madrid v Lize mistrů znamená, že Reds už hrají pouze jednu soutěž.

Reakce Kloppa

Trenér hostí Jürgen Klopp byl na pozápasové tiskové konferenci v poraženecké náladě. Zmínil i situaci, kdy Rodri nedostal druhou žlutou kartu, která by znamenala vyloučení: „Pravděpodobně ji mohl dostat, ale teď už ji nedostane. A nejsem si jistý, zda bychom vyhráli proti soupeři, který by hrál v deseti, mám-li být upřímný.“

S prvním poločasem přitom německý trenér nebyl nespokojen. Naopak. Chválil výkon i výsledek. Liverpool mohl vstřelil ještě druhý gól z brejku. Jenže místo druhé branky přišlo srovnání a v druhé půli začala gólová smršť v podání Citizens.

„Musíte bránit City v momentech, kdy máte tu příležitost. Když jste moc hluboko, moc pasivní, dokáží toho hned využít. To platí o gólech na 2:1 a 3:1. Už jsme pak nebyli v zápase. Naše obrana byla otevřená, pasivní, moc zatažená a daleko od všeho,“ má jasno Klopp.

Podle kouče Liverpoolu podali čtyři hráči Reds obstojný výkon. Konkrétně zmínil Jordana Hendersona, Fabina a Codyho Gakpa. Dobře prý zachytal gólman Alisson.

Zdroj: Liverpool FC

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené