Spojte se s námi


Fortuna liga

„Na fotbalových stadionech v Česku je bezpečno,“ říká ředitel LFA Štěpán Hanuš

Publikováno

dne

„Na fotbalových stadionech v Česku je bezpečno,“ prozradil v rozhovoru ředitel Ligové fotbalové asociace Štěpán Hanuš. Dále se ještě vyjádřil čím vším se asociace zabývá a jaké tresty hrozí klubům za používání pyrotechniky v průběhu zápasů.

Zdroj: lfafotbal.cz

 

 Co to vlastně LFA je a proč vznikla?

Ligová fotbalová asociace vznikla již před několika lety jako sdružení profesionálních klubů, které chtějí po vzoru západních zemí mít přímý vliv na organizaci soutěží, ve kterých startují. Postupem času přebíraly kluby takto kontrolu nad oběma nejvyššími soutěžemi a k zásadnímu momentu v tomto ohledu došlo v létě 2018, kdy LFA převzala od společnosti STES (marketingová agentura FAČR) veškerá marketingová, televizní a další obchodní práva na první i druhou ligu.

Po tomto kroku následoval příchod nového generálního partnera i dalších oficiálních partnerů, došlo k významnému navýšení příjmů klubů z televizních práv, což je spojené také se změnou vysílacího schématu a přechodem na placenou platformu. Došlo k výrazné proměně vizuální identity ligy a dalším důležitým krokům, kterými chceme český klubový fotbal co nejblíže přiblížit vyspělé Evropě.

Veškerá rozhodnutí směrem k profesionálním soutěžím tak nyní činí LFA nikoliv FAČR, s jedinou výjimkou a tou jsou rozhodčí, kteří z podstaty pravidel nastavení od FIFA a UEFA musejí být kontrolovaní národní asociací, v našem případě tedy Komisí rozhodčích FAČR.

Může tým z první nebo druhé ligy odmítnout členství?

Členství odmítnout nelze, v zájmu všech klubů hrajících první nebo druhou ligu je ovšem být členem LFA, neboť z tohoto členství jim vyplývá celá řada ekonomických i sportovních výhod. Současně se kluby podílejí na zásadních rozhodnutích na Ligovém grémiu, jakési valné hromadě, kde zástupci všech 32 profesionálních klubů volí nejužší vedení LFA nebo schvalují zásadní strategická rozhodnutí od termínových listin až po povolení tribun k stání na českých prvoligových stadionech.

 Které týmy mohou být členy tohoto sdružení?

Členem LFA se automaticky stává klub hrající první nebo druhou ligu. U týmu, který sestoupí ze druhé do třetí ligy členství po určitou dobu zůstává. 

Existuje podobné sdružení i pro týmy hrající nižší soutěže?

Neexistuje. Nižší soutěže výkonnostního i amatérského fotbalu od ČFL resp. MSFL níže plně organizovány strukturami FAČR.

Čím vším se zabýváte?

Škála činností LFA je velmi široká, jelikož se staráme o kompletní chod dvou nejsledovanějších sportovních soutěží v České republice. Výkonný aparát funguje prakticky v módu 24 hodin. V zásadě máme na starosti komunikaci s jednotlivými kluby, zajišťujeme plnění televizních a marketingových práv ligových partnerů, a současně nastavujeme dlouhodobou koncepci a strategii ligy v mnoha oblastech.

Na jaké komise se LFA člení?

LFA má svoje vedení ve formě Ligového výboru, ve kterém zasedají přímo volení zástupci klubů a ten se potkává ve frekvenci několikrát za měsíc. Tam se rozhoduje o podstatných záležitostech. Výkonný aparát včetně moji pozice ředitele PR a komunikace potom má na starosti běžnou každodenní agendu.

Na strategických rozhodování se podílejí také odborné komise, jako komise technických delegátů, komise pro stadiony nebo marketingová komise. Pod hlavičkovou LFA funguje také v poslední době často zmiňovaná disciplinární komise, která řeší prohřešky hráčů, klubů a jejich fanoušků během utkání první nebo druhé ligy.

Jak se disciplinární komise staví k dělobuchům (pyrotechnice) na zápasech?

Disciplinární komise LFA dlouhodobě nepovoluje pyrotechniku na fotbalových stadionech a uděluje za ni tresty především klubům, jejichž fanoušci se toho dopustí. Je třeba si uvědomit, že pyrotechnika na sportovních akcích je v Česku ze zákona zakázaná, tedy že to není výmysl disciplinárky, LFA nebo kohokoliv jiného.

Ať se to někomu líbí nebo ne, LFA pracuje na tom, aby se na fotbalových stadionech pyrotechnika jakéhokoliv druhu neobjevovala. Tento náš postoj je konzistentní už několik let a není nijak ovlivněn nešťastnými událostmi z posledních zápasů.

Hrozí v případě dalšího použití pyrotechniky větší tresty?

Disciplinární komise má počínaje touto sezónou po vzoru mezinárodních organizací taxativní pravidla pro udělování finančních postihů klubům za použití pyrotechniky při jejich utkáních a je pravda, že v případě opakovaných disciplinárních prohřešků tohoto charakteru se pokuty postupně zvyšují.

Současně některým klubům může hrozit i uzavření určených sektorů pro jejich domácí nebo venkovní utkání, což je i případ nyní Sparty a Plzně, jejichž fanoušci si musejí dát pozor, protože jim po vzájemném utkání běží dvouměsíční podmínka. Tady v souvislosti s incidentem při utkání Sparta – Plzeň bych si dovolil zmínit jednu věc. Na fotbalových stadionech v Česku je bezpečno. To, co se stalo v tomhle zápasu v Praze, bylo selhání jednoho člověka, který byl přímo na místě identifikován, zadržen a všichni věříme, že se na fotbal dlouho nepodívá.

A to je právě jeden z výsledků práce klubů a LFA v oblasti bezpečnosti. V porovnání s jinými nešťastnými událostmi tohoto typu z minulosti jsme tady dosáhli efektivního výsledku, díky kterému si snad řada lidí do budoucna svoje chování na tribunách rozmyslí.

Plánujete do budoucna trestat lidi, kteří použijí pyrotechniku (doživotním) zákazem vstupu na stadiony?

Udělení zákazu vstupu na stadion není v současnosti úplně snadné, ale i ve spolupráci se státními orgány intenzivně pracujeme na tom, aby se tento proces zjednodušil. Nyní může zákaz udělit soud, správní orgán nebo příslušný klub. Jednotná databáze všech těchto subjektů dohromady ale neexistuje a její vznik je jedním z plánovaných bodů expertní skupiny MVČR. Současně postupně pracujeme s kluby na zkvalitnění technického zázemí, které by vedlo k lepší vykonatelnosti těchto trestů jako jsou například kamerové systémy na stadionech.

Jaké má LFA vize a plány pro letošní rok? Daří se je zatím zvládat?

Měřítkem naší práce je v dlouhodobém pohledu jednoznačně sportovní úroveň a sledovanost nejvyšších soutěží. V těchto ohledech se v posledních letech daří a jsme za to rádi. Sportovní stránka se dá jednoduše měřit díky výsledkům našich klubů v pohárech, kde česká liga získala letos díky skvělému vystoupení Slavie, Plzně ale i třeba kvalitních výkonů a výsledků Jablonce slušné renomé.

Sledovanost ligy v TV přechodem na placený kanál nijak zásadně neutrpěla a do hledišť nám chodí postupně více diváků. Byť je tady ligový průměr silně ovlivněn dobrými výsledky klubů s velkou fanouškovskou základnou, jako je třeba Baník. Sami jsme zvědaví, co pozitivního lize v těchto ohledech přinese nadstavbová část.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.