Spojte se s námi


Fotbal

MS 1982 ve Španělsku: Italové získali zlato, velké změny a rekordy, zklamání Československa

V pořadí dvanácté mistrovství světa pořádalo Španělsko, a to hned ve 14 městech. Turnaj kromě překonání velkých rekordů také několik dalších bizarních zajímavostí a opravdu děsivý faul německého gólmana Haralda Schumachera. FIFA navíc pro MS 1982 ve Španělsku kompletně přepracovala strukturu šampionátu, pro zlato si došli Italové.

Publikováno

dne

V pořadí dvanácté mistrovství světa pořádalo Španělsko, a to hned ve 14 městech. Turnaj kromě překonání velkých rekordů také několik dalších bizarních zajímavostí a opravdu děsivý faul německého gólmana Haralda Schumachera. FIFA navíc pro MS 1982 ve Španělsku kompletně přepracovala strukturu šampionátu, pro zlato si došli Italové.

Mistrovství světa ve fotbale v roce 1982 pořádalo Španělsko, a to hned ve 14 městech. Konkrétně se jednalo o Vigo, A Coruňu, Gijón, Oviedo, Barcelonu, Elche, Alicante, Bilbao, Valladolid, Valencii, Zaragozu, Sevillu, Málagu a samozřejmě Madrid.

Do kvalifikace na MS 1982 ve Španělsku zasáhlo 109 zemí, přičemž závěrečného turnaje se zúčastnilo čtyřiadvacet zemí (čtrnáct evropských, šest amerických, dva africké a asijské, plus jeden zástupce Oceánie).

Co se evropských zástupců týče, MS 1982 ve Španělsku se zúčastnila Itálie, NSR, Polsko, Francie, Rakousko, Belgie, Československo, Anglie, Maďarsko, Severní Irsko, Skotsko, SSSR Španělsko a Jugoslávie.

Argentina, Brazílie, Chile, Peru, Honduras a Salvador byli zástupci amerického kontinentu. Za Afriku se do tohoto turnaje zapojili Alžírsko a Kamerun, za Asii Kuvajt a za Oceánii se na tento turnaj kvalifikoval Nový Zéland.

Změna struktury

Právě pro tento turnaj sáhla FIFA k výrazným změnám, co se struktury šampionátu týče. Tyto změny spočívaly v tom, že se mistrovství světa nově účastnilo 24 celků oproti 16 navzdory předchozí historii světových šampionátů. A to z toho důvodu, aby se turnaje mohlo zúčastnit více afrických a asijských zemí. 

Herní systém pak byl následující. Všechny kvalifikované týmy byly rozděleny do šesti základních skupin, kde z každé postupovaly dva mančafty do další fáze turnaje. Tou byla další, respektive skupinová fáze, do které postoupilo ze základní části šampionátu 12 celků.

Druhé skupiny A, B, C a D byly tvořeny třemi účastníky, z každé z těchto čtyř skupin postupoval do konečné vyřazovací fáze, a tedy do semifinále, jeden tým. Po semifinále přišly na řadu bitvy o bronz a o zlato.

Zklamání Československa

Od československého národního výběru se na MS 1982 ve Španělsku čekalo víc. Mnohem víc. Už na úvod Československo pouze remizovali s Kuvajtem 1:1, když jediný gól vstřelil z penalty Antonín Panenka.

Poté však naše tehdejší reprezentace nestačili na Anglii (0:2), další přesný zásah, a opět z penalty, si Panenka připsal v zápase s Francií, díky kterému Československo vybojovalo druhý bod. Na postup ze skupiny to ale bylo proklatě málo.

Čechoslováci nechali v základní skupině za sebou pouze Kuvajt, a to s náskokem jediného bodu. Do další fáze soutěže postoupila z druhého místa Francie (3 body, skóre 6:5), jasně z prvního místa dokráčela dále Anglie (6 bodů, skóre 6:1).

Vzhledem k sestavě, se kterou na MS 1982 ve Španělsku Československo vyrukovalo se jedná o turnaj, na kterém rozhodně nenaplnilo své ambice. Více se každopádně o působení tehdejšího mužstva dozvíte v našem výše přiloženém speciálu.

Italové si došli pro zlaté medaile

Naopak parádní turnaj za sebou měla Itálie, byť ze základní skupiny postoupili na úkor Kamerunu, jenž měl stejný počet bodů (3). Tři remízy nicméně zajistili Italům postup dále – 0:0 s Polskem, 1:1 s Peru a 1:1 právě s Kamerunem.

V další fázi tohoto šampionátu už ale Itálie předvedla nejen efektivní, ale také parádní fotbal. Nutno podotknout, tehdejší reprezentace se ocitla ve skupině smrti spolu s Brazílií a Argentinou. A vyšla z ní jako vítěz s dvěma výhrami a skóre 5:3.

Právě v zápase proti Brazílii, který Itálie ovládla 3:2, se dostal do formy pozdější nejlepší střelec MS 1982 ve Španělsku – Paolo Rossi. Právě tento útočník rozhodl svými dvěma brankami i semifinálový duel s Polskem (2:0) a jedním gólem dopomohl také k finálové výhře 3:1 nad Německem.

Zlaté medaile a pohár pro vítěze mistrovství světa tak šel vskutku do správných rukou. Dlužno dodat, finále na Santiago Bernabéu sledovalo 90 tisíc diváků. Zajímavostí pak je, že italskému kapitánovi Dinu Zoffovi bylo 40 let, když se svými spoluhráči dokráčel až na vrchol. A stále zůstává nejstarším hráčem, který trofej pro vítěze mistrovství světa získal.

Stříbro pro Němce, bitvu o bronz vyhrálo Polsko

Jak už tedy výše píšeme, Německo nezvládlo finálové klání proti Itálii, když jediný gól vsítil Paul Breitner. A konečný výsledek? Itálie jasně zvítězila 3:1. V semifinále však Němci sehráli skvělý duel s Francií, který nerozhodlo ani prodloužení.

To byla ostatně také jedna z novinek, kterou FIFA zavedla. A tedy ta, že zápasy vyřazovací fáze po základní hrací době a prodloužení rozhodovaly penalty. Právě tam tehdejší reprezentace SRN zvítězila 5:4.

Bronz pak vybojovali Poláci, když v onom rozhodujícím zápase dokázali porazit Francii poměrem 3:2. Bližší informace a zajímavosti o celém turnaji, které jsou jinak velmi těžko dohledatelné v různých historických kronikách najdete právě v našem speciálu. Pokud tedy máte zájem, určitě si náš díl o MS 1982 ve Španělsku neváhejte pustit.

Kontroverze, politické vlivy a další bizár

Přece jen ale nemůžeme nezmínit alespoň ty nejznámější bizarní situace, které se na tomto šampionátu odehrály. A především také různé politické aspekty. Například kapitán Alžírska Salad Asah byl o deset let později popraven během vládního zásahu proti islámským fundamentalistům.

Velké emoce pak vyvolalo utkání Francie s Kuvajtem, kde právě Kuvajťané protestovali proti gólu Francie. Důvodem mělo být to, že hráči uslyšeli písknutí v hledišti a přestali hrát. Prince Fahid, kuvajtský prezident FA, poté vtrhl na hřiště, aby se pohádal s rozhodčím a pohrozil stažením svého týmu z mistrovství světa.

Rozhodčí své rozhodnutí následně zvrátil, Francie však i přesto zvítězila jednoznačně 4:1. Důsledky tohoto momentu? Suspendace sudího a Fahid dostal pokutu ve výši 14 tisíc dolarů.

V našem speciálu pak kromě dalších záležitostí probíráme také děsivý faul německého gólmana Haralda Schumachera, jenž doslova sejmul Francouze Patricka Battistona. K údivu hráčů a všech diváků Schumacher poté neprojevil žádný zájem o hráče ležícího na hřišti v bezvědomí. Battiston skončil s poškozenou páteří a vyraženými zuby.

Řečí čísel…

MS 1982 ve Španělsku ovšem zapsalo několik rekordů. Vůbec poprvé se tehdy stalo, že celková návštěvnost přesáhla dva miliony diváků. Konkrétně tedy 2 109 723, což v průměru na jedno utkání činí 40 572 fanoušků.

Angličan Bryan Robson tehdy v zápase proti Francii skóroval už po 27 sekundách, což se tehdy považovalo za rekord MS. Nejlepším střelcem se s šesti góly stal již výše zmíněný Ital Rossi, celkově ovšem na tomto turnaji bylo vstřeleno 146 branek (v průměru 2,81 na zápas).

Zdroje: FIFA, ESPN

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.