Spojte se s námi


Ostatní

MLS vzniká konkurence! Kanada má nově vlastní profesionální fotbalovou ligu

Publikováno

dne

Až do uplynulého víkendu v Kanadě působily jen tři profesionální týmy na vyšší úrovni – Toronto, Vancouver a Montreal. Všechny tři přitom působí v americké MLS pod americkým fotbalovým svazem. A právě od uplynulého víkendu je tomu jinak! V Kanadě totiž vznikla první domácí profesionální fotbalová liga pod názvem Premier League a 27. dubna 2019 se v ní odehrálo první profesionální utkání.

Ještě před pár lety se mohlo mladým Kanaďanům, kteří milovali hraní fotbalu, zdát, že prorazit do profesionálního fotbalu je zázrak. Vždyť v Kanadě nebyla domácí profesionální ligová soutěž. Kanadská reprezentace do 20 let se tak pravidelně skládala především z hráčů, kteří hráli pouze v akademiích, na univerzitách či v poloprofesionálních soutěžích.

Kterýkoliv Kanaďan se chtěl fotbalem živit, musel se dostat buď do jednoho ze tří kanadských týmů, jenž působí v americké MLS, přestěhovat se do zahraničí a zkusit to jinde, anebo v nejhorším případě museli ukončit svůj sen a fotbalovou kariéru úplně. Spousta talentovaných hráčů tak nikdy nenaplnila svůj potenciál a už se o nich nikdy nedozvíme.

Nyní tomu ale bude jinak. V sobotu 27. dubna 2019 se psala historie. V Kanadě se odehrálo první utkání kanadské nejvyšší soutěže. Odehrály jej týmy Hamiltonu Forge FC a York 9 FC. Zápas skončil výsledkem 1:1 a sledovalo jej 17 611 diváků.

Hráči nastupují k historicky prvnímu utkání kanadské Premier League; Zdroj: facebook.com/CPLsoccer

Nová kanadská soutěž se jmenuje Premier League a působí v ní sedm týmů. Kanadská fotbalová asociace samozřejmě doufá v její rozšíření a tedy i vytvoření nižších profesionálních lig, aby týmy mohly postupovat a sestupovat… Aktuálně v lize působí týmy Cavalry FC, FC Edmonton, Hamilton Forge FC, HFX Wanderers FC, Pacific FC, Valour FC a York 9 FC.

Co je rozhodně zajímavým faktem? Kanada až do uplynulého víkendu byla státem s největší ekonomikou na světě, který doposud neměl vlastní ligovou soutěž ve fotbale. V roce 2014 už ale začaly vznikat první zmínky o vzniku vlastní ligy, konkrétně po její potřebě volal kanadský fotbalový svaz.

„Trenéři našich reprezentací nemají možnost povolání hráčů z vlastních elitních ligových soutěží. Špičkové reprezentace čerpají z vlastních domácích lig. Vznik vlastní profesionální soutěže by mělo zásadní význam pro rozvoj našich nejlepších hráčů,“ vyjádřila se kanadská fotbalová asociace v té době.

Během prvního duelu se mimo hráčů chtěli předvést i fanoušci; Zdroj: facebook.com/CPLsoccer

Dobrým signálem pro novou soutěž je rozhodně fakt, že se na ní chtějí podílet někteří z kanadských reprezentantů. Například zkušení Nikolas Ledgerwood (34 let, 50 startů v reprezentaci) a Kyle Bekker (28 let, 18 startů) se do své vlasti vrátili ze zahraničí, aby mohli pomáhat v rozvoji první kanadské profesionální soutěže.

Sice se to zatím nedá příliš porovnávat se sousední MLS, kam chodí hráči jako Wayne Rooney, Zlatan Ibrahimović a další světové hvězdy, ale co když ta doba teprve přijde? Někde se zkrátka začít musí a MLS má náskok, jelikož oficiálně vznikla již v roce 1993. Kanadský svaz doufá, že se připojí více kanadských hvězd, které naváží spojení s kluby kanadské Premier League.

Co kanadská Premier League Kanaďanům přinese? „Vrátí zpět sen toho mladého kluka, který může naživo sledovat profesionální týmy a doufat, že se jednou objeví v jejich dresu a bude tak reprezentovat svůj region. To je něco, co mi jako dítěti chybělo,“ odpovídá Jason DeVos, ředitel kanadského fotbalového svazu.

Slavnostní ceremoniál, který zahájil vznik kanadské Premier League. Nechybí vlajky všech sedmi ligových klubů; Zdroj: facebook.com/CPLsoccer

Stejně jako tomu je v Evropě i v MLS, tak i kanadské týmy hrající Premier League slibují, že budou prohledávat místní fotbalové akademie, regionální kluby a poskytovat tak příležitosti mladým talentovaným Kanaďanům.

V pravidlech soutěže dokonce najdeme příkaz, že základní sestavu týmu musí tvořit minimálně šest hráčů z Kanady. Zároveň polovina soupisky musí být kanadské národnosti, přičemž minimálně tři hráči musí mít méně než 21 let. Tito tři mladíci musí odehrát kombinovaně minimálně 1 000 minut za sezonu.

Zdá se tak, že minimálně z počátku bude ekonomicky profitovat liga z prodeje mladých hráčů, kteří zaručeně budou dostávat příležitost. Zda-li to tak zůstane natrvalo, případně jak dlouho takto bude liga fungovat, toť otázkou budoucnosti.

Kanada nicméně bude mít nejspíše zajímavou fotbalovou budoucnost. Už tak nyní působí v Bayernu Mnichov mladík Alphonso Davies, v mládežnických strukturách Barcelony se nachází Ballou Tabla a z Liverpoolu ve skotském Kilmarnocku hostuje Liam Millar.

Zakladatelé kanadské Premier League věří, že v Kanadě je dostatek talentů, kteří jen potřebují příležitost. „Kanada, která nemá svou vlastní profesionální ligu, byla chybějícím kouskem skládačky. Byla to černá díra, kterou zmizela spousta hráčů, kteří neprorazili v Evropě či v MLS. Mnoho mladých hráčů tak nenaplnilo svůj potenciál,“ prohlásil kouč reprezentace Kanady John Hedman.

Nyní má hned k výběru reprezentační kouč o 100 nových profesionálních hráčů v Kanadě navíc. Kanada však fotbalově roste. V roce 2013 se nacházela ve světovém žebříčku FIFA na 112. místě, nyní je na 78. příčce. A načasování, kdy svou ligu spustit, nemohlo být lepší, jelikož spolu s USA a Mexikem bude Kanada v roce 2026 pořádat fotbalové Mistrovství světa.

Ekonomických obav se nicméně Kanaďané asi jen tak nezbaví. Přeci jen to není první pokus o fotbalovou soutěž v tomto státě. V roce 1986 vznikla totiž kanadská profesionální liga prvně, vydržela ale pouze do roku 1992.

Kanadskou ligu teď nicméně vlastní bohatí majitelé a ekonomicky pomoci by mohla i skutečnost, že svaz podepsal multi-milionovou smlouvu o vysílacích právech se španělskými mediálními giganty MediaPro, což by mohlo pomoci nejen ekonomicky. Zároveň by mohlo totiž dojít k větší popularizaci kanadského fotbalu i v Evropě.

Jeden z členů vedení kanadské Premier League, David Clanachan, si už nyní pochvaluje tři odehraná utkání, jež byla doposud k vidění: „Vidím tu tvrdou hru, osobní souboje, žádné simulování a válení se po zemi. Toto je styl hry, po kterém Kanada touží. Myslím, že Kanaďané budou tuto úroveň respektovat.“

Trenéři si však uvědomují, že fotbal musí být také atraktivní, díky čemuž přilákají k fotbalu více fanoušků, ale také více mladých talentů, které bude fotbal bavit nejen sledovat, ale také hrát. Kanada tak konečně má svou vlastní soutěž a doufejme, že se jim bude co nejlépe dařit!

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.