Evropská liga

Jak na tom jsou české kluby v žebříčku UEFA? Nejlépe si vede Sparta Praha, v těsném závěsu se drží Viktoria Plzeň

V žebříčku nasazování klubů do evropských pohárů je na tom z českých zástupců nejlépe Sparta, ale v těsném závěsu se drží Viktoria Plzeň. Které další české týmy najdeme v první stovce?

Zdroj: AC Sparta Praha

Za posledních pět let se nejvíce dařilo Viktorii Plzeň, ale i tak je na tom lépe Sparta Praha. Proč? Protože se tým z Letné dostal v sezóně 2015/2016 až do čtvrtfinále Evropské ligy, zatímco Plzeň působí v evropských pohárech pravidelně, ale nikdy se nedostala tak daleko, jako Sparťané.

Sparta své počínání každým rokem (kromě sezóny 2014/2015 – základní skupina Evropské ligy) zhoršovala. V sezóně 2015/2016 se dostala do čtvrtfinále Evropské ligy, v sezóně 2016/2017 to bylo šestnáctifinále, v sezóně 2017/2018 se dostala pouze do třetího předkola a v probíhající sezóně Sparta skončila už ve druhém předkole.

Za výrazným zhoršením stojí především angažování velkého počtu zahraničních hráčů, což by se ale s jmenováním Tomáše Rosického, jako sportovního manažera mělo změnit. Sparta se nachází na 41. pozici.

Zdroj: fcviktoria.cz

Viktoria Plzeň se za toto období pravidelně kvalifikovala do Evropské ligy, v probíhající sezóně dokonce hrála základní skupinu Ligy mistrů, ale od sezóny 2014/2015 se nedokázala dostat dál, než do osmifinále Evropské ligy (a to pouze v minulé sezóně). Viktoriáni jinak skončili dvakrát v základní skupině Evropské ligy (2015/2016 a 2016/2017), a jednou ve třetím předkole (2014/2015). Plzeň je pouze o šest míst za Letenskými, tedy na 47. místě.

V první stovce najdeme ještě Slavii, která se nachází na 86. místě. Pokud bychom chtěli najít další české zástupce, tak musíme hledat v nižších patrech. Liberec se nachází na 124. místě, Jablonec je 171. a Sigma Olomouc 201.

Na úplném čele tabulky se nachází Real Madrid, druhá je Barcelona a třetí Bayern Mnichov, nejlepším anglickým celkem je Manchester City, který se nachází na sedmém místě.

V sezóně 2018/2019 se do jarních bojů Evropské ligy dostala Viktoria Plzeň a Slavia Praha. Tým Pavla Vrby se střetne s Dinamem Záhřeb, Sešívaní poměří své síly s belgickým Genkem.

9 komentářů

9 Comments

1. Jan

28.1.2019 na 8:45

Pane autore a co Liberec, na jeho dvě účasti v základní skupině EL jste zapomněl? Zkuste hledat mezi Slavií a Jabloncem.

• Adam Janás

28.1.2019 na 9:17

Omlouvám se, Liberec je 124.

2. Fr_von_Dr

28.1.2019 na 9:06

A co Berbrův team? Zdá se mi, že v české lize se mu celkem daří…

3. udolak

28.1.2019 na 9:56

Sparta několik let táhla koeficient skoro sama a dojela na to v lize, tak ať se snaží taky ostatní.

• 883ccm

28.1.2019 na 12:42

Řekl bych, že je celkem smutný, když Sparta i po dvou mizerných ročnících v evropských pohárech, za které se jí všichni v republice posmívají, je stále v žebříčku poměrně výrazně před “super-vynikajícím a giga-úspěšným” lokálním spolkem charakterově rovných arogantních ochlastů a fetek ze sPlísně :-))

30.1.2019 na 8:00

Ano, osobní útoky na ostatní diskutující bývají hlavní zbraní dočasných fans /příznivců úspěchu/ Plísně.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Slávisté v euforii! V Belgii zvítězili 1:4 a slaví postup do další fáze!

Prvním českým týmem, který se bil o postup v Evropské lize, byla plzeňská Viktoria. Ta však své utkání s Dinamem Záhřeb nezvládla. Na řadu tak přišla Slavia. Červenobílí se po vydařeném úvodním utkání ve Vršovicích představili na horké půdě lídra belgické nejvyšší soutěže, v Genku.

V základní sestavě Sešívaných došlo hned k několika změnám. Dvojice Král a Traoré nahradila na středu zálohy Ševčíka s Hušbauerem, namísto Miroslava Stocha dostal šanci Masopust. Simon Deli nastoupil na pozici stopera místo Michaela Ngadjuiho a poslední změna přišla v útoku, když se na hrot vrátil kapitán Milan Škoda!

Slávistům se však začátek hrubě nepovedl. Hned v desáté minutě došlo k velkému nedorozumění mezi brankářem Kolářem a stoperem Kúdelou. Gólman špatným zpracováním za hranicí velkého vápna připravil soupeři šanci jak na zlatém podnose.

Křídelník Trossard dokázal zaváhání hostů potrestat a míč doputoval po zemi až za brankovou čáru. Genk se ujal vedení 1:0! Slávisté museli zabrat, pokud chtěli pomýšlet na postup.

Odpověď přišla za krátkou dobu. Ve 23. minutě si vzal balon na útočné polovině Traoré, provedl krátký driblink a přihrál na křídlo Zmrhalovi. Levonohý záložník vyslal krásný centr do šestnáctky. Ten doputoval, i díky chybě brankáře Genku, až k Coufalovi. Pravý bek dokázal hlavou nasměrovat balon do sítě, 1:1!

Branka hostům velice pomohla! Slavia získala větší sebevědomí a začala v utkání dominovat. V prvním poločase si Pražané připsali ještě několik zajímavých příležitostí, ale branka už nepřišla.

Do druhé půle vstoupila Slavia bravurně! Pokračovala v nasazeném tempu a co víc, dokázala vstřelit nesmírně důležitou branku. Ta padla po hrubé chybě domácího stopera Dewaesta a brankáře Vukoviče. Po centru Zmrhala se tito dva aktéři srazili a Traoré mohl v poklidu doklepnout do prázdné branky, 1:2!

Genk vyčerpal všechna svá střídání již 58. minutě, přičemž musel domácí trenér udělat dvě vynucené změny. Ani tento faktor belgickému celku vůbec nepomohl.

Slávisté drželi iniciativu a těžili zejména z kvalitního pressinku. Hru Červenobílých také oživil příchod Miňo Stocha. Právě slovenský reprezentant měl obrovský vliv na zbylý vývoj utkání.

Hned po svém příchodu na hřiště skvěle zahrál přímý kop ze strany, který skončil na hlavě Součka. Běhavý záložník vypálil, jeho střelu však zlikvidoval brankář domácích. Z dorážky se ale poté prosadil Milan Škoda a zvýšil na 1:3!

O chvíli později vystřídal také Masopust, který předvedl fantastický výkon zejména do defenzivní fáze, kdy vypomáhal při bránění nebezpečného Trossarda.

Pojišťující branka přišla v 69. minutě. Miňo Stoch opět famózně zahrál standardní situaci a našel Milana Škodu. Úplně osamocený útočník zatloukl balon mezi tři tyče. Velké množství věrných slávistických fanoušků mohlo slavit počtvrté!

Slavia si tak po skvělém výkonu připsala cenný skalp a dokázala ukončit střeleckou krizi. Jedinou černou kaňkou za utkáním je Kolářova chyba hned ze začátku. Ta však nastartovala úplný obrat a skvělý týmový výkon.

Červenobílí dokázali postoupit do osmifinále Evropské ligy po dlouhých šestnácti letech, což je obdivuhodný úspěch! Nechme se překvapit, s jakým soupeřem se potkají v další fázi.

Arsenal zaslouženě zvítězil 3:0 a zvrátil tak postupový výsledek na svou stranu

Kanonýři po velmi dobrém ofenzivním výkonu postoupili do osmifinále Evropské ligy. Svěřenci trenéra Emeryho začali utkání velmi aktivně a po zásluze se dostali už ve čtvrté minutě do vedení 1:0. V prvním poločasu se ještě gólově prosadil stoper Mustafi, ve druhé půli se skóroval už jen Papastathopoulos.

Úvodní gól zápasu padl již ve čtvrté minutě, když si přízemní centr Aubameyanga srazil do vlastní sítě stoper BATE Volkov.

V 9. minutě přišla ojedinělá šance běloruského celku, když se do velké šance dostal Dragun. Hostující záložník brankáře Čecha překonal, ale na brankové čáře ho zastoupil krajní obránce Arsenalu Lichtsteiner a skóre se tak po této šanci nezměnilo.

Další průběh prvního poločasu byl plně v režii domácích Gunners. Ve 39. minutě zvýšil na 2:0 po rohovém kopu Mustafi, který tak určil finální skóre první půle, ve které se svěřenci Unaie Emeryho zcela po zásluze těšili z dvojbrankového vedení.

Také v druhém poločase si hosté vypracovali jednu velkou šanci. Tentokrát se do zakončení dostal Skavysh, ale jeho pokus zneškodnil český brankář.

V 60. minutě se Arsenalu povedlo podruhé skórovat z rohového kopu. Po chybě brankáře Schrebitskeho se prosadil střídající Sokratis Papastathopoulos a upravil tak skóre na konečných 3:0.

Po nevydařeném utkání na půdě běloruského celku Gunners předvedli na domácím hřišti výborný ofenzivní výkon a po celkovém skóre 3:1 si tak i v probíhající sezóně zahraje osmifinále. Los je na programu v pátek 22. února.

Viktoria Plzeň se po špatném výkonu v odvetném zápase loučí s fotbalovou Evropou

Hráči Viktorie Plzeň prohráli odvetu s Dinamem Záhřeb 3:0. O branky domácích se postarali Mislav Oršič, Emir Dilaver a Bruno Petkovič.

Sestava Západočechů byla trochu nezvyklá. Na levém záložníkovi nastoupil Milan Petržela, bránu chránil Matúš Kozáčik a na stoperu řídil obranu David Limberský.

V 15. minutě po ztrátě míče se hráči Záhřebu dostali do brejku. Petkovic si obešel jednoho z hráčů Viktorie a poslal míč do vápna, kde ho jeden z jeho spoluhráčů propustil na Mislava Oršiče, který balon propálil za záda slovenského gólmana.

Ve 34. minutě se domácí mohli radovat z další branky. Emir Dilaver se odtrhl od Davida Limberského a vyskočil na centrovaný balon, který s přehledem uklidil hlavou do sítě. Jen o pár minutek později mohlo Dinamo vést již o 3 branky, avšak Matúš Kozáčik se blýskl famózním zákrokem.

V 73. minutě se urostlý útočník Bruno Petkovič napřáhl zpoza vápna a vyslal na branku nechytatelný projektil přímo pod břevno, Kozáčik s touto střelou nemohl nic dělat, pouze mohl vyndat míč z brankové sítě.

Ke konci poločasu zahrály v Limberském emoce. Nejspíše si neuvědomil, že na svém kontě již vlastní jednu žlutou kartu. Ve vzdušném souboji strčil do jednoho ze svých protihráčů. Rozhodčí se nerozmýšlel ani minutku a hned ze své kapsičky vytahoval žlutou kartu, za kterou následovala karta červené barvy, Limberský tak šel předčasně do sprch.

Svěřenci Pavla Vrby již nedokázali stav utkání zvrátit a z Chorvatska si odváží prohru v součtu 4:2.