Česko se chystá na chytrou karanténu, která by měla uvolnit opatření. Jak bude v praxi vypadat?

Česko chce spustit nový systém identifikace nakažených a to takzvanou inteligentní karanténu. Díky ní se pomocí dat z mobilů a kreditních karet podaří zmapovat, kde se nakažený člověk nacházel v posledních pěti dnech. Nový systém by měl být spuštěn po Velikonocích.

K mapování trasy bude vždy potřeba získat informovaný souhlas nakaženého. “Nakažený bude požádán, aby dal informovaný souhlas. Pak se vyjede jeho stopa, která bude založená na monitorování jeho mobilního operátora za posledních pět dní plus platby kartou,” popsal proces Roman Prymula.

Získaná data budou použita na identifikování potenciálně nově nakažených osob. “Ty budou okamžitě osloveny, bude u nich provedená karanténa a budou za nimi vyslány odběrové týmy, do jejichž transportu se zapojí i armáda, nebo vlastním vozidlem dojedou do odběrového místa,” dodal český epidemiolog.

Spolu se zavedením chytré karantény také podle Prymuly mohou přijít postihy za její porušování. “Až bude systém spuštěn, budou postihy přísnější, bude skutečně možno člověka vytrasovat a policie bude nedodržování postihovat,” uzavřel Roman Prymula.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Šok v Brightonu! Rozhodčí odpískal konec zápasu, podíval se na video a nařídil penaltu pro United

Manchester United zvládl zápas třetího kola Premier League, na hřišti Brightonu jen remizoval 2:2. Nutno ale říct, že nevyhrál zaslouženě, Brighton byl po celý zápas lepší, brankovou konstrukci nastřelil hned pětkrát.

Příbram proti Spartě nastoupí! Bude jí ale chybět 7 hráčů, nastoupí tak převážně junioři

Příbram se potýkala s velkými problémy, její řady totiž zužoval koronavirus. Hned 13 členů klubu bylo minulý týden pozitivně testováno, v pondělí se přidal jeden nový nakažený.

Roman Macek: Pirlo mi ohromně pomohl. Odejít do Lugana byla moje osobní volba

Český záložník Roman Macek prošel mládežnickými výběry slavného Juventusu Turín, kde zanechal velmi dobrý dojem. I když momentálně patří švýcarskému Luganu, tak Bianconeri stále vlastní práva na odchovance Zlína.