Blog: Říha se s reprezentací loučí. Je to ale správná cesta?

Miloš Říha se na střídačce hokejové reprezentace České republiky ukázal v parádním světle! Loni v Bratislavě vybojoval se svým týmem na světovém šampionátu čtvrté místo. Na jednu stranu působí bramborová medaile jako další neúspěch, předvedená hra však oko diváka potěšila.

Embed from Getty Images

Veřejnost poté zaujal především jeho emotivní projev po příletu z Bratislavy. Na tiskové konferenci se neubránil slzám zklamání. Tohle udělalo ze srdcaře ještě většího srdcaře!

Když se ukazovalo, že by to mohla být konečně správná cesta, sáhli do toho opět “nedotknutelní” na svazu. „Ať už proběhne další (tato) sezóna jakkoliv, Říhu na střídačce vystřídá Filip Pešán,“ zněl scénář, který byl našemu hokeji napsán.

Tato zpráva otřásla psychikou zkušeného kouče. Docela logicky. Bylo mu nepřímo řečeno: „To, co děláš, děláš dobře, ale my tě tady stejně nechceme.” Kdyby tenkrát Miloš Říha vyhodil zlostí v kancelářích ČSLH do vzduchu cár papírů, poslal vedení s moc škaredými slovy do patřičných míst, otočil se a odkráčel, nikdo by se nemohl ničemu divit.

Přesto, že to mohl zabalit, aniž by mu mohl kdokoliv cokoliv vyčítat, rozhodl se dotáhnout svou práci do konce. Letošní sezonu pojal s jasnou vizí a jediným cílem – udělat medaili na šampionátu ve Švýcarsku. Respektovaný trenér přestal koukat za sebe a soustředil se. Šel za jasným cílem.

Embed from Getty Images

Seriál EHT (Euro Hockey Tour) pojal zodpovědně, což přineslo nejlepší výsledky za několik posledních sezon. Pomalu začínal zbrojit armádu na klíčovou část sezóny. Hráči NHL mu předem jednoznačně kývli.

Dalo se čekat, že tentokrát nebude tento trenér hledat sestavu, kterou by si pomalu připravoval i do dalších let. Pravděpodobně bychom na MS viděli skutečně to nejlepší, co má Česká republika k dispozici. K tomu měl pomoct přístup hráčů, kteří nehledali žádné důvody se z reprezentace omlouvat. U respektovaných trenérů to už tak ale bývá.

Jenže ejhle – tentokrát zasáhla vyšší moc. Pandemie vzala Říhovi vítr z plachet, světový šampionát ve Švýcarsku byl zrušen.

Naděje rázem vyprchala stejně rychle, jako Říhova smlouva u reprezentace. Tohle je nepochybně další těžká rána pro zkušeného kouče. Měl obrovskou touhu a chuť ukázat všem, jak velkého omylu se pánové na svazu dopustili.

Jestli by se mu podařilo šampionát zvládnout, to už zůstane navždy nezodpovězená otázka. Poté by totiž mohl odejít se vztyčenou hlavou či prostředníčkem. Přesto jsem si jistý, že hrdost mu to nevezme. U reprezentace za tu krátkou dobu nechal vše, na co měl.

Embed from Getty Images

Sám Miloš Říha je přes veškerý respekt k této situaci zklamán. Na MS se netěšil ale jen on. S ním se těšily milióny fanoušků. Ti vzali za vděk, že měla zdejší hokejová reprezentace zase trenéra, který “má koule”. Loni jsme mohli vidět, když jednu z opor týmu Washingtonu Capitals během šampionátu posadil na střídačku. Byl z toho trochu humbuk, ale koučův tah ve finálním výsledku slavil úspěch.

Rojí se otázky, jestli by neměl Říha dostat ještě jednu šanci. Lépe řečeno, příležitost, o kterou nezaviněně přišel. Z logického hlediska by ji dostat měl! Bohužel, osnovy jsou vedeny jiným směrem.

Nyní před svou výzvou stojí Filip Pešán. Mladý kouč, který má určitě svůj potenciál. Kdyby se na střídačku seniorské reprezentace postavil ještě před Milošem Říhou, byli bychom v té zoufalé době k tomuto rozhodnutí poměrně shovívaví. Teď se to ale jeví jako nešťastný tah, který nedává logiku.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Šok v Brightonu! Rozhodčí odpískal konec zápasu, podíval se na video a nařídil penaltu pro United

Manchester United zvládl zápas třetího kola Premier League, na hřišti Brightonu jen remizoval 2:2. Nutno ale říct, že nevyhrál zaslouženě, Brighton byl po celý zápas lepší, brankovou konstrukci nastřelil hned pětkrát.

Příbram proti Spartě nastoupí! Bude jí ale chybět 7 hráčů, nastoupí tak převážně junioři

Příbram se potýkala s velkými problémy, její řady totiž zužoval koronavirus. Hned 13 členů klubu bylo minulý týden pozitivně testováno, v pondělí se přidal jeden nový nakažený.

Roman Macek: Pirlo mi ohromně pomohl. Odejít do Lugana byla moje osobní volba

Český záložník Roman Macek prošel mládežnickými výběry slavného Juventusu Turín, kde zanechal velmi dobrý dojem. I když momentálně patří švýcarskému Luganu, tak Bianconeri stále vlastní práva na odchovance Zlína.