Blog: Říha se s reprezentací loučí. Je to ale správná cesta?

Miloš Říha se na střídačce hokejové reprezentace České republiky ukázal v parádním světle! Loni v Bratislavě vybojoval se svým týmem na světovém šampionátu čtvrté místo. Na jednu stranu působí bramborová medaile jako další neúspěch, předvedená hra však oko diváka potěšila.

Embed from Getty Images

Veřejnost poté zaujal především jeho emotivní projev po příletu z Bratislavy. Na tiskové konferenci se neubránil slzám zklamání. Tohle udělalo ze srdcaře ještě většího srdcaře!

Když se ukazovalo, že by to mohla být konečně správná cesta, sáhli do toho opět “nedotknutelní” na svazu. „Ať už proběhne další (tato) sezóna jakkoliv, Říhu na střídačce vystřídá Filip Pešán,“ zněl scénář, který byl našemu hokeji napsán.

Tato zpráva otřásla psychikou zkušeného kouče. Docela logicky. Bylo mu nepřímo řečeno: „To, co děláš, děláš dobře, ale my tě tady stejně nechceme.” Kdyby tenkrát Miloš Říha vyhodil zlostí v kancelářích ČSLH do vzduchu cár papírů, poslal vedení s moc škaredými slovy do patřičných míst, otočil se a odkráčel, nikdo by se nemohl ničemu divit.

Přesto, že to mohl zabalit, aniž by mu mohl kdokoliv cokoliv vyčítat, rozhodl se dotáhnout svou práci do konce. Letošní sezonu pojal s jasnou vizí a jediným cílem – udělat medaili na šampionátu ve Švýcarsku. Respektovaný trenér přestal koukat za sebe a soustředil se. Šel za jasným cílem.

Embed from Getty Images

Seriál EHT (Euro Hockey Tour) pojal zodpovědně, což přineslo nejlepší výsledky za několik posledních sezon. Pomalu začínal zbrojit armádu na klíčovou část sezóny. Hráči NHL mu předem jednoznačně kývli.

Dalo se čekat, že tentokrát nebude tento trenér hledat sestavu, kterou by si pomalu připravoval i do dalších let. Pravděpodobně bychom na MS viděli skutečně to nejlepší, co má Česká republika k dispozici. K tomu měl pomoct přístup hráčů, kteří nehledali žádné důvody se z reprezentace omlouvat. U respektovaných trenérů to už tak ale bývá.

Jenže ejhle – tentokrát zasáhla vyšší moc. Pandemie vzala Říhovi vítr z plachet, světový šampionát ve Švýcarsku byl zrušen.

Naděje rázem vyprchala stejně rychle, jako Říhova smlouva u reprezentace. Tohle je nepochybně další těžká rána pro zkušeného kouče. Měl obrovskou touhu a chuť ukázat všem, jak velkého omylu se pánové na svazu dopustili.

Jestli by se mu podařilo šampionát zvládnout, to už zůstane navždy nezodpovězená otázka. Poté by totiž mohl odejít se vztyčenou hlavou či prostředníčkem. Přesto jsem si jistý, že hrdost mu to nevezme. U reprezentace za tu krátkou dobu nechal vše, na co měl.

Embed from Getty Images

Sám Miloš Říha je přes veškerý respekt k této situaci zklamán. Na MS se netěšil ale jen on. S ním se těšily milióny fanoušků. Ti vzali za vděk, že měla zdejší hokejová reprezentace zase trenéra, který “má koule”. Loni jsme mohli vidět, když jednu z opor týmu Washingtonu Capitals během šampionátu posadil na střídačku. Byl z toho trochu humbuk, ale koučův tah ve finálním výsledku slavil úspěch.

Rojí se otázky, jestli by neměl Říha dostat ještě jednu šanci. Lépe řečeno, příležitost, o kterou nezaviněně přišel. Z logického hlediska by ji dostat měl! Bohužel, osnovy jsou vedeny jiným směrem.

Nyní před svou výzvou stojí Filip Pešán. Mladý kouč, který má určitě svůj potenciál. Kdyby se na střídačku seniorské reprezentace postavil ještě před Milošem Říhou, byli bychom v té zoufalé době k tomuto rozhodnutí poměrně shovívaví. Teď se to ale jeví jako nešťastný tah, který nedává logiku.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Slavia zakázala svým hráčům na hostování nastupovat proti ní! Prý se tento krok neosvědčil

A je to tu zase. Téma Slavia a hráči na hostování se řešilo v létě ve velkém. Mnoho hráčů totiž odešlo do Slovanu Liberec. Po velkém tlaku veřejnosti se sešívaní rozhodli alespoň povolit svým hráčům nastoupit do zápasu proti ní. Nyní to ale po půl roce opět zakazuje. Proč?

Odegaard oficiálně v Arsenalu! Zásadní roli v rozhodování prý hrál Mikel Arteta

Martin Odegaard se v létě vrátil do Realu Madrid, kde mu byl slíben dostatek prostoru, aby prokázal své kvality. Slib však nebyl dodržen a talentovaný Nor požádal o uvolnění na hostování, v čemž mu bylo vyhověno. Ofenzivní záložník si vyzkouší angažmá v Premier League.

José Mourinho oslavil 58. narozeniny. Jaká byla jeho dosavadní kariéra?

Osobitý portugalský kouč působil v Anglii, Španělsku či například v Itálii. Za sebou má celou řádku vypjatých a takticky zvládnutých duelů. Jak doposud vypadala jeho trenérská kariéra.