Spojte se s námi


Fotbal

Barcelona 2011: Narušitel – Sergio Busquets

Šestý díl a pozice defenzivního štítu barcelonské jedenáctky z roku 2011 patří Sergiu Busequetsovi. Narušitel, jak mu leckdo přezdíval, na první pohled ze záložní řady vyčníval. Ne však technikou či driblinkem, nýbrž výškou. V porovnání s kolegy Xavim, Iniestou, Thiagem čněl jako obr.

Publikováno

dne

Šestý díl a pozice defenzivního štítu barcelonské jedenáctky z roku 2011 patří Sergiu Busequetsovi. Narušitel, jak mu leckdo přezdíval, na první pohled ze záložní řady vyčníval. Ne však technikou či driblinkem, nýbrž výškou. V porovnání s kolegy Xavim, Iniestou, Thiagem čněl jako obr. Dokázal se prosadit a ukázal, že pro hru Pepa Guardioly je klíčový.

zdroj: squawka.xom

Neposedné mládí

Sergio Busquets začal svoji kariéru fotbalisty ve španělské Badii, která byla poblíž jeho rodné Sabadelly. V mládežnických kategoriích byl, co se přestupů týče, poměrně aktivní. Než začal hrát s dospělými, stihl vystřídat ještě kluby Berbera Andalucia, Lleida, Jabac Terrassa a také FC Barcelona, kam přestoupil, když mu bylo 17 let.

Tam se brzy začal řadit k nejlepším a nejvýraznějším v akademii a v kategorii Juvenil A byl i poměrně gólově produktivní. 7 gólů ve 25 zápasech je na jeho pozici velmi dobrá bilance.

Tři roky po přesunu do Katalánska se již začal otrkávat mezi seniory v dresu Barcelony B, kam ho nevytáhl nikdo jiný než Pep Guardiola, který si před převzetím prvního týmu udělal jméno, jako trenér béčka.

Po jedné sezóně ve čtvrté lize se Busquets přesunul do A-týmu Barcelony, společně se s svým mentorem a trenérem Guardiolou. O své místo musel bojovat se Seydou Keitou a Yayou Tourém, kteří okupovali pozici pivota stejně jako Busquets.

Od sezóny 2009/10 ale začal právě on být první volbou na post defenzivního záložníka a od té doby patřil mezi nejdůležitější hráče pro hru prezentovanou svěřenci španělského Chaplina. 

Busquetsovi přednosti

Jedním z hlavních faktorů Guardiolovi revoluční hry bylo agresivní napadání okamžitě po ztrátě míče. A právě tento aspekt byl závislý hlavně na Busquetsovi a jeho postavení. Díky jeho poziční hře vysunoval celou zálohu víc k soupeřově šestnáctce a útočné trio tak mohlo nahánět rozehrávku až u brankáře. 

Vytáhlý středopolař plnil dokonale všechno co spadá do popisu práce defenzivního záložníka. Odebírání míčů, výborné poziční postavení, díky kterému to vypadalo jako by snad ani nemusel běhat, aby se dostal, kam bylo potřeba.

Také je pro tuto pozici typické znepříjemnit soupeři fotbal. Postarat se o to, aby počítal minuty do konce zápasu. A to Busquets, stejně jako jeho vzor Guardiola, když byl ještě aktivním hráčem, zvládal na výbornou.

Pravděpodobně se ne vždy jednalo jen a pouze o praktiky v rámci fotbalových a fairplay pravidel, nutno však podotknout, že vzrůstem menším spoluhráčům přišel tento aspekt Busquetsovi hry náramně vhod.

A tím se dostáváme k tomu, jak fotbalově velké virtuózy chránil a nenechal nit suchou na protihráči, který si na ně něco dovolil. A že takových, kteří se Xavimu, Iniestovi či Pedrovi vysmívali za menší počet výškových centimetrů, bylo.

Pro Guardiolův systém byl Sergio Busquets naprosto klíčovým článkem. A ačkoliv rozhodně neměl jednoduchou cestu k uznání a ocenění jeho kvalit širokou laickou veřejností, nakonec si culés získal a ti teď na něj nedají dopustit.

Na závěr postačí jeden citát bývalého trenéra španělské reprezentace Vincenta del Bosqueho: „Když sledujete hru, Busquetse si nevšimnete. Když sledujete Busquetse, vidíte celou hru.” 

Zdroj: FC Barcelona

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.