Spojte se s námi


Tenis

Australské okénko: Velký den pro Lehečku a Svrčinu, oba postupují dál! Doplní je Krejčíková, Kvitová a Muchová

Hlavní fáze Australian Open začala dnes v noci a v akci bylo hned devět českých zástupců. Obrovský úspěch pak zaznamenali tenisté Dalibor Svrčina a Jiří Lehečka, kteří jako outsideři postoupili bez ztráty jediného setu. Postup ale slaví také Petra Kvitová, Barbora Krejčíková a Karolína Muchová.

Publikováno

dne

Hlavní fáze Australian Open začala dnes v noci a v akci bylo hned devět českých zástupců. Obrovský úspěch pak zaznamenali tenisté Dalibor Svrčina a Jiří Lehečka, kteří jako outsideři postoupili bez ztráty jediného setu. Postup ale slaví také Petra Kvitová, Barbora Krejčíková a Karolína Muchová.

Siniaková dostala výprask

Kateřina Siniaková dostala velmi těžký los do úvodního kola. Čekala ji totiž favoritka ze Spojených Států, světová sedmička Coco Gauff (7.).

Na ní ale měla Siniaková dobré vzpomínky z posledního vzájemného zápasu. Porazila ji totiž na Billie Jean King Cupu v listopadu minulého roku přesvědčivě ve dvou setech.

Vítězka turnaje v Adelaide Gauffová ale od začátku zápasu potvrzovala roli favoritky.

V prvním setu se propracovala ke dvěma brejkbolům a oba s přehledem proměnila. Navíc Američanka vůbec nechybovala při vlastním podání – 1-6.

Druhý set byl z pohledu Siniakové mnohem lepší. Díky proměněnému brejku v šesté hře vedla už 4-2. Poté ale zaváhala a soupeřka druhou sadu otočila. Česká hráčka sice odvrátila šest mečbolů, ten sedmý už ale zvládnout nedokázala – 4-6.

Kateřina Siniaková (48.) – Coco Gauffová (7., USA) 1-6, 4-6

Bouzková se také loučí

První kolo se stalo osudnou také pro Marii Bouzkovou (26.). V zápase proti Biance Andreescuové (43.) ani jednou nesebrala svoji soupeřce podání a po hodině a 41 minutách se s turnajem loučí.

První s využila Kanaďanka svoji první příležitost k brejkbolu ve třetím gemu. Pak se sice v sedmém gemu dostala Bouzková k brejkbolu, ten ale nevyužila a soupeřka toto zaváhání potrestala v následující hře, která znamenala vítězství v prvním setu – 2-6.

Druhý set měl stejně jako v případě zápasu Siniakové o něco vyrovnanější průběh. Rozhodovalo se až v závěru setu. Bouzková měla několik velkých šancí na zisk podání svojí soupeřky. Všechny možnosti ale zůstaly nevyužity a Andreescuová hru definitivně ovládla v desátém gemu – 4-6.

Bianca Andreescuová (42., Kanada)– Marie Bouzková (26.) 6-2, 6-4

Kvitová si pohlídala postup

O něco pohodovější zápas měla česká jednička na turnaji, Petra Kvitová (15.). Potvrdila totiž roli favoritky zápasu s Belgičankou Alison Van Uytvanckovou (70.).

V prvním setu si obě hráčky poctivě držely servis. O vítězce první sady tak musel rozhodnout tiebreak. Ten se ukázal být jako velká výhoda pro zkušenější Kvitovou, která Belgičanku jasně přehrála a důležitý první set vyhrála – 7-6(3).

Kvitová se dostala vítězstvím v prvním setu do tempa a bylo to znát. Soupeřce vzala podání hned v první hře, svoje následně udržela a ve třetím gemu přišel další brejk, který znamenal to, že Van Uytvancková už cestu za výhrou nemohla výrazněji ohrozit – 6-2.

Alison Van Uytvancková (70., Belgie) – Petra Kvitová (16.) 6-7(3), 2-6

Snadná práce pro Karolínu Muchovou

Asi nejlehčí zápas ze všech českých zástupců měla Karolína Muchová (133.). Ta svoje utkání sehrála s Ukrajinkou Lesiou Tsurenkovou (134.), která je v žebříčku jen jedno místo pod českou hráčkou.

Zkušená Tsurenková nekladla příliš velký odpor. Muchová potvrdila, že stále patří mezi hráčky, se kterými se musí počítat. První set byl ve znamení brejkbolů. Ukrajinka ztratila čtyři svoje servisy a to bylo rozhodující. Muchová ji povolila pouhé dva gemy a zvítězila – 6-2.

Ve druhém setu už Muchová působila na svém servisu daleko klidnějším dojmem. Tsurenková měla velké problémy s vlastním servisem a chyb dokázala česká hráčka využít. Navíc Ukrajinku trápila nevolnost a to se také podepsalo na jejím výkonu.

Karloína Muchová tak zaslouženě postoupila do druhého kola po vítězství 6-1 ve druhém setu.

Lesia Tsurenková (134., Ukrajina) – Karolína Muchová (133.) 2-6, 1-6

Brenda Fruhvirtová se do dalšího kola nepodívá

Smutnit musela po svém zápase kvalifikantka a nejmladší hráčka startovního pole, teprve patnáctiletá Brenda Fruhvirtová (136.). Tu v prvním kole čekala velká favoritka, Běloruska Aljaksandra Sasnovičová (38.).

Mladší ze sester Fruhvirtových začala skvěle, když sebrala Bělorusce podání v úvodním gemu zápasu. Pak ale doplatila na špatná čísla na vlastním servisu, která ji provázela i v kvalifikaci.

Rozhodovat se ale muselo v jedenáctém gemu, kde měla česká naděje tři brejkboly na 7-5. Ani jeden ale nedokázala zužitkovat a následně ztratila svůj servis – 5-7.

Druhý set už měla pod kontrolou Sasnovičová. Při vlastním servisu ani jednou nechybovala a dvakrát Fruhvirtové sebrala její podání – 2-6.

Brenda tak bude moci zítra v noci fandit své starší sestře Lindě, kterou čeká domácí Jaimee Fourlisová.

Brenda Fruhvirtová (135.) – Aljaksandra Sasnovičová (38.,Bělorusko) 5-7, 2-6

Český souboj pro Krejčíkovou

Poslední postupující do druhého kola se stala Babora Krejčíková (23.). Tu svedl los proti šestnáctileté krajance Sáře Bejlek (175.). Český souboj nakonec lépe dopadl pro daleko zkušenější Krejčíkovou, která si zápas pohlídala ve dvou setech.

Krejčíková se k prvnímu proměněnému brejkbolu dostala v sedmé hře a dominanci na kurtu potvrdila vítězným brejkem v devátém gemu – 6-3.

Bejlek se snažila udržet tempo s vítězkou French Open, zradil ji ale servis, když nabídla příliš mnoho nevynucených chyb a Krejčíková takových příležitostí maximálně využila také ve druhém setu – 6-1.

Barbora Krejčíková (21.) – Sára Bejlek (175.) 6-3, 6-1

Bezchybné výkony Lehečky a Svrčiny

Na závěr dva velmi nečekané výsledky. Bez tráty setu postoupili dva ze tří mužských zástupců v prvním kole. Dalibor Svrčina (216.) i Jiří Lehečka (71.) předvedli opravdu heroické výkony.

Jednadvacetiletý Lehečka měl velmi těžkého soupeře. Byl jím Chorvat Borna Čorič, který se po pauze dokázal vrátit ve stylu na 23. místo žebříčku a byl vyhlášen combackem minulého roku.

Čorič byl výrazným favoritem tohoto zápasu ale ve formě hrající Lehečka se nenechal papírovými předpoklady zastrašit. První gem přinesl velký boj a Lehečka byl blízko ztrátě podání. To se ale Chorvatovi nepovedlo a v následujícím gemu se Lehečka dostal do vedení 2-0.

Chorvatský tenista nebyl příliš jistý při svém servisu a Lehečkovi podání odevzdal v prvním setu ještě jednou. Už za stavu 5-3, měl Lehečka dva setboly, proměnil ale až ten třetí v devátém gemu – 6-3.

Ve druhém setu už byl Lehečka o něco dominantnější. Šel mu servis i mezihra a Čorič jen těžko stíhal. Znovu rozhodoval devátý gem, kdy český mladík prolomil soupeřovo podání a vyhrál i druhou sadu – 6-3.

Třetí set už byl víceméně formalitou. Jiří Lehečka si velmi sebejistým výkonem došel pro výhru třikrát 6-3 a poprvé v kariéře se dostal přes první kolo v grandslamovém turnaji.

Jiří Lehečka (71.) – Borna Čorič (23., Chorvatsko) 6-3, 6-3, 6-3

Na Lehečku o něco málo později navázal kvalifikant Dalibor Svrčina (216.), který měl o něco hratelnější los v podobě rozeného antukáře Jaume Munara (62.) ze Španělska. Munar, který je člen top 100, byl favorit tohoto utkání.

Svrčina si ale s sebou vzal skvělou formu z kvalifikace. Od začátku udával tempo hry a Španěl vůbec nestačil na podání ani v mezihře.

Rodák z Ostravy Svrčina kontroloval průběh hry a v prvním setu zvítězil 6-3. Bezmocný Munar nestíhal ve výměnách a dvacetiletý český talent byl trpělivý ve výměnách. Ve druhém setu dvakrát prorazil Munarovo podání a zvítězil 6-2.

Třetí sada byla potvrzením toho, že Svrčina bude bojovat o velký postup žebříčkem. Hra vypadala velmi podobně jako v předchozích dvou setech a v osmém gemu třetí sady se mohl Svrčina začít radovat z postupu do druhého kola.

Při první účasti v hlavní fázi grandslamu tak jde o obrovský úspěch. Jeho výkony neunikly pozornosti ani známému tenisovému novináři José Morgadovi.

Zdroje: Australian Open, Livesport, Eurosport, Twitter

Reklama

Tenis

Loučení turnajové dvojky. Splní přemožitel Medveděva na Roland Garros Rusovu optimistickou předpověď?

První kolo Roland Garros je minulostí. Přineslo i překvapivé výsledky a další fáze pařížského grandslamu se tak budou muset obejít bez některých významných jmen. Jedním z nich je Daniil Medveděv.

Publikováno

dne

První kolo Roland Garros je minulostí. Přineslo i překvapivé výsledky a další fáze pařížského grandslamu se tak budou muset obejít bez některých významných jmen. Jedním z nich je Daniil Medveděv.

Nasazená dvojka French Open patřila mezi velmi ostře sledované hráče v pavouku turnaje. S jistou mírou zvědavosti se čekalo na to, jak se letos předvede na povrchu, který vůbec nemá rád. Přesto na něm týden před začátkem jediného antukového grandslamu vyhrál prestižní Italian Open a byl považován minimálně za černého koně vrcholné tenisové akce.

Ruský tenista narazil na Brazilce Thiago Seybotha Wilda, hráče z konce druhé světové stovky. A nedokázal ho přehrát. Snažil se o to dlouho. Maratonská pětisetová bitva zabrala více než čtyři hodiny. Medveděv padl po setech 6:7, 7:6, 6:2, 3:6, 4:6.

Medveděv se dočkal konce antukové sezóny

Rodák z Moskvy má jednu jistotu, v tomto období si vždycky oddychne. Jeho neoblíbená pasáž roku pařížským grandslamem končí. V příštích dnech dá prostor odpočinku a taky si může v hlavě probrat pozitiva, které letos antukové období přineslo. Vyšlo mu lépe než jiné roky a ani úterní zápas nebyl katastrofou.

Dneska jsem hrál dobře, zkoušel jsem to a zkoušel. Necítil jsem se jako jindy, kdy jsem si říkal:´Wow, tady prostě nedokážu nic´.Dnešní zápas jsem hrál to, co jsem hrát měl. Pouze jsem ho nedokázal vyhrát,“ vyjádřil své méně negativní pocity než jindy v rozhovoru pro oficiální stránky Roland Garros.

Pozitivněji vidí i svou budoucnost na French Open. Koneckonců nikdy nevěřil tomu, že na antuce vůbec dokáže vyhrát turnaj. Povedlo se mu to a navíc na podniku kategorie Masters.

Na Roland Garros tak třeba příští rok přijede Medveděv s větší motivací a touhou tady něco dokázat.

Brazilcova Budoucnost

Světová dvojka nebyla příliš kritická k sobě, ale naopak vyzdvihla výkon svého soupeře. Brazilský tenista Thiago Seyboth Wild letos na French Open poprvé v kariéře úspěšně prošel kvalifikací a jeho letošní sezóna je velmi úspěšná, byť na turnajích nižší kategorie.

Především na jihoamerických challengerech vyhrál už 36 utkání. Porážek zaznamenal pouze deset. Na dvou podnicích slavil triumf.

Pokud bude hrát tímto způsobem, stane se do konce roku součástí elitní třicítky ATP,“ odhadl Brazilcovu tenisovou budoucnost sedmadvacetiletý Medveděv. Ten věří, že Seyboth Wild vydrží hrát na podobné úrovni.

Koneckonců, byla by z jeho pohledu škoda, kdyby takový výkon předvedl jen proti němu.

Zdroj: Roland Garros

Pokračovat ve čtení

Tenis

Udeří na Roland Garros Thór svým kladivem? Dva favorizovaní Skandinávci začali v Paříži svůj boj

Mezi největší favority patří na Roland Garros také dva Skandinávci. Casper Ruud z Norska i Holger Rune z Dánska se pohybují v nejvyšších patrech žebříčku ATP. Oba v úterý zahájili své působení na druhém grandslamu sezóny. Jak si vedli?

Publikováno

dne

Mezi největší favority patří na Roland Garros také dva Skandinávci. Casper Ruud z Norska i Holger Rune z Dánska se pohybují v nejvyšších patrech žebříčku ATP. Oba v úterý zahájili své působení na druhém grandslamu sezóny. Jak si vedli?

Casper Ruud

Nora Caspera Ruuda by určitě nebylo radno podcenit. Loni ve Francii došel až do finále a na sklonku roku 2022 se stal dokonce světovou dvojkou. V současné chvíli je na tom o dvě pozice hůř a obhájení loňského výsledku v Paříži by velmi prospělo jeho ambicím na udržení se v nejvyšších sférách žebříčku ATP.

Menší vadou na kráse jsou zatím letošní výsledky rodáka z norské metropole. V posledních měsících se blýsknul postupem do semifinále v Římě. Tam podlehl právě druhému zmíněnému zástupci vikingské země, Runemu. Jinak jsou Ruudovy výkony méně přesvědčivé. Jeho bilance zápasu na ostatních antukových podnicích je 8:4.

Na French Open 2023 se ale uvedl solidním výkonem. Proti švédskému kvalifikantovi Eliasi Ymerovi neztratil ani set, byť předvedl poměrně hodně nevynucených chyb a určitě by uvítal i vyšší úspěšnost prvního servisu. Prostor pro zlepšení tedy Nor má.

Dalším soupeřem Ruuda bude Ital Zeppieri, který v prvním kole absolvoval pětisetovou bitvu proti Kazachovi Bublikovi. Jednadvacetiletý Ital si postupem do druhého kola French Open vytvořil své nové maximum.

V úterním zápase hrál velice aktivně, předvedl téměř padesát útoků na síť a jeho čtvrteční zápas proti Ruudovi bude zajímavým srovnáním dvou odlišných stylů. Jasné je, že Nor do souboje vstoupí jako favorit.

Holger Rune

Dán Holger Rune vstoupil na antukový grandslam jako velmi sledovaný hráč. Jeho ambice patří k těm největším. Prodral se už na šesté místo žebříčku ATP. Tak vysoko nikdy nebyl. A rozhodně se dívá ještě výše.

V prvním kole pařížského grandslamu narazil na Američana Eubankse. Ten je vším, jen ne antukovým specialistou. Sedmadvacetiletý hráč se pomalému povrchu prakticky vyhýbá a první set nenaznačoval žádný problém pro favorita zápasu. Rune jej vyhrál 6:4, ale to už byl na prahu nejnáročnějších 90 minut duelu.

Rodák z Gentofte prohrál hned svůj první servis ve druhém setu a jeho dvoumetrový soupeř byl najednou při svém podání k neporažení. Až v deváté hře si Rune vybojoval brejboly. Ty ale nevyužil a na sety bylo srovnáno.

Důležitá třetí sada dospěla do tiebreaku a až v něm se Dán ukázal jako lepší hráč, ovládl zkrácenou hru 7:2 a od té chvíle už měl zápas pod kontrolou. Po setech 6:4, 3:6, 7:6, 6:2 Holger Rune vykročil vstříc svým nejvyšším cílům.

Zkříží se cesty dvou Seveřanů?

Oba zástupci vikingských států se nachází ve stejné čtvrtině pavouka. Jsou zde nejvýše nasazenými hráči, a pokud potvrdí své kvality, zahrají si spolu ve čtvrtfinále. K této případné bitvě zbývají ještě tři kola a v blízkosti Seveřanů najdeme jména Američanů Fritze a Paula nebo Čecha Lehečky. Bude velice zajímavé sledovat, jak se dění v této části pavouka vyvine.

Zdroj: Roland Garros

Pokračovat ve čtení

Tenis

Největší hvězdy zahájily svou misi na French Open

Druhý den French Open byl velmi nabitý. Do turnaje vstoupili největší favorité mužské části podniku. Mezi ženami zase šestice Češek. Kdo postupuje dál a která významná jména se s vrcholem antukové části sezóny rozloučila?

Publikováno

dne

Druhý den French Open byl velmi nabitý. Do turnaje vstoupili největší favorité mužské části podniku. Mezi ženami zase šestice Češek. Kdo postupuje dál a která významná jména se s vrcholem antukové části sezóny rozloučila?

Úvodní zápasy českých hráček dnes moc radosti nepřinesly. Osmnáctiletá Linda Fruhvirtová ani zkušená Karolína Plíšková na své soupeřky nestačily. Pro bývalou světovou jedničku dnešní zápas znamená už třetí porážku v řadě.

Neúspěchem skončily taky večerní duely Petry Kvitové  Krátce po druhé hodině se ale na kurt postavila další Češka Markéta Vondroušová. Ta zvedla českou vlajku, když od stavu 0:2 dominovala zápasu proti Američance Parksové. Rodačka ze Sokolova zvítězila 6:4, 6:0 a těší se na druhé kolo.

Třiadvacetiletá Češka si tady před čtyřmi roky zahrála dokonce finále. Do této mety má ještě hodně daleko, forma ji ale stoupá každým dnem. Na posledním tenisovém podniku v Římě ji zastavila až ve čtvrtfinále pozdější vítězka Rybakinová, číslo čtyři žebříčku WTA.

Djokovič, Alcaraz a ti další…

Mezi muži si velmi rychle zajistil postup jeden z hlavních favoritů Novak Djokovič. Proti Američanovi Kovacevicovi, který patří do druhé stovky žebříčku, vyhrál hladce dva sety. Ve třetím setu sice nevyužil vedení 5:3, ale set i zápas nakonec získal v tiebreaku. Nasazená jednička Carlos Alcaraz proti Italu Cobollimu neztratil ani set, oba velcí favorité tak pokračují dále.

Nečekaně brzké loučení má za sebou turnajová desítka, Kanaďan Auger-Aliassime. Proti zkušenému Italovi Fogninimu ztratil osmkrát své podání, prohrál ve třech setech a nezopakuje tak své loňské tažení do osmifinále. Fognini potvrdil, že se s French Open loučí v prvním kole jen ve velmi výjimečných situacích a plánuje zaútočit na svůj top výsledek, kterým je na Roland Garros čtvrtfinále.

Znovuzrození hvězdy?

Rakušan Dominic Thiem vstoupil na Roland Garros s velkými ambicemi. Včera narazil na Argentice Cachina. Ten vracel míčky jako zeď. Zaznamenal minimum vítězných úderů, ale také minimum chyb. Thiem si musel každý bod vybojovat a to mu zejména první dva sety nešlo, oba prohrál.

Ve třetím setu byl Argentinec blízko postupu, podával na vítězství za stavu 6:5. Bývalá světová trojka to však nezabalila. Čtvrtý set získal Thiem v tiebreaku a vyhrál i čtvrtý. V rozhodující sadě ale zbylo více sil argentinskému tenistovi, který tak minimálně odložil Thiemův návrat na vyšší příčky žebříčku ATP.

Zdroj: ATP, Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené