Nita zlikvidoval penaltu a předvedl neskutečný výkon. Sparta se i přesto loučí s evropskými poháry

V odvetném utkání třetí kvalifikace Evropské ligy zamířila pražská Sparta do Turecka napravit kolaps v závěru prvního klání, kvůli kterému ztratila dvoubrankový náskok. Družina trenéra Jílka měla jasnou vizi. Nedostat rychlý gól, vyhrát a postoupit přes těžkého soupeře. Rychlý gól ale Pražané inkasovali a po porážce 2:1 v Trabzonu se loučí s Evropou.

Sparťané doslova jakoby zaspali úvod utkání a nechali se zaskočit aktivním přístupem domácího Trabzonu. Promíchaná sestava, změna na stoperském postu v podání trenéra Jílka, to vše znamenalo chaos na hřišti, a tak z toho také od úvodního písknutí do píšťalky pramenily šance pro tureckého soupeře.

Už v 6. minutě hry si vypracovali hráči Trabzonu šanci na hranici pokutového území Sparty. Ömür poslal křižnou přihrávku na nabíhajícího Ekubana a ten vypálil jen kousek vedle vzdálenější tyče.

V 11. minutě po další chybě neuspořádané obrany už ze šance padl první gól utkání. Postaral se o něj na konci kobminace Alexander Sorloth, který dokázal přeskočit v hlavičkovém souboji pozdního Ladislava Krejčího a hlavou nasměroval balón za záda brankáře Nity – 1:0.

O dvě minuty později měli i přes převahu domácích první šanci také sparťané. Dlouhý pas z nohou centrujícího Sáčka minul adresáta Tetteha, avšak míč směřoval na značku pokutového kopu, kde se doslova zjevil středopolař Hašek. Razance střely ubrala na kvalitě umístění, a tak trefil pouze obránce tureckého celku.

Ve 24. minutě hry dokázal z prostoru od pravého rohového praporku najít přesným centrem Pereira hlavičkujícího Ömüra. Ten mířil na prostor, kde stál boxující Nita. Rumunský golman vytěsnil míč pouze do prostoru před brankou a musel následně likvidovat i následnou dorážku z bezprostřední blízkosti, a to úspěšně.

Šest minut před koncem řádné hrací doby prvního poločasu měl vyrovnání na kopačce mladík Hložek. Na hranici vápna si dokázal míč srovnat ke střele a následně i poslat docela prudký pokus. Ten mířil do pravého prostoru turecké svatyně, kde se však prezentoval tygřím skokem Cakir. Po prvním poločase tedy pořád svítilo na světelné tabuli skóre 1:0 pro Turky.

Druhý poločas byl ze strany obou týmů oproti tomu prvnímu trochu vlažnější, i přesto se oba týmy dostávaly do šancí. Za zmínku například stojí pokus sparťanů, kteří v 54. minutě vyvezli balon až před branku Turků. Po přihrávce Plavšiče na Tetteha za hranici vápna však celá akce skončila, protože africký útočník volil místo střely z ideální pozice přihrávku na spoluhráče.

V následujících minutách byla režie hry opět v rukou domácích. Během následujících dvaceti minut si připsali další šance, které však většinou končily mimo ohrožení Nitovy branky.

Naději na postup Spartě zařídil v 78. minutě hry Hložek. Srdjan Plavšič se protáhl po levé straně hřiště a vyslal centr. Ten po odrazu skončil u  Kangy, který následně vybídl ke střele Adama Hložka a ten se s umístěním míče na vzdálenější tyč nemýlil. Drama mohlo právě začít – 1:1

Ačkoli se hra přelévala ze strany na stranu, v závěru utkání bylo jedním ze zajímavých momentů vyloučení Plavšiče. Po inkasování druhé žluté karty se musel odebrat ze hřiště a pro Spartu to znamenalo citelné oslabení do zbývajících zhruba 9 minut včetně nastavení.

A Sparta šanci cítila. Musela ale otevřít v desíti hráčích hru, a tak kromě svých šancí před Cakirovo brankou z nátlaku musel likvidovat loženky z brejků i Nita. Ten držel díky svým skvělým zákrokům akcie Sparty stále vysoko a to i do chvíle, kdy v 7. minutě nastaveného času chytil Nwakaememu penaltu.

Z následného vyběhnutí Sparty se stal v 8. minutě nastavení rychlý brejk, ze kterého se trefil český reprezentant Filip Novák a svojí stvrzenkou zmrazil veškeré naděje Sparty na případný postup – 2:1

Pražská Sparta předvedla v Trabzonu minimálně v prvním poločase ustrašený výkon a potvrdila, že ani trenér Jílek si doposud nedokázal poradit s největší slabinou dosavadní Sparty a sice obranou. Po porážce 2:1 v Turecku se tak může pražský klub soustředit na Český pohár a Fortuna ligu, protože v Evropě pro letošek končí.