Spojte se s námi

Ostatní

Fotbalová základna se vytrácí. Zaniklo na 300 klubů a nejen to, ztrácí se i nadšení

Zveřejněno

dne

Můžeme svalovat vinu na dobu nebo se obhajovat, že práce s mladými je rok od roku horší a horší. A nebo taky můžeme příčinu hledat v málo financích, které do sportu v České republice jdou. Těch problémů, proč fotbal u nás láká stále méně lidí je strašně moc a poslední zprávy, kdy na 300 klubů jen loni u nás zaniklo, nedodává moc pozitivní vyhlídky.

Ilustrační foto: Coerver trénink v Ďáblicích

Fotbal není u nás není národním sportem. Tím je jeho velice populární konkurent – hokej. Ale když se projedete po české krajině, navštívíte třicet malých obcí, téměř v každé uvidíte posekaný pažit, na jehož obou koncích se tyčí branková konstrukce. 

Hokej je ale národním sportem především v obrazovkách a co do počtu obsazených míst na stadionech. Co se týče hráčské základny, tu zpravidla měl u nás největší vždy fotbal. I ti největší sportovní analfabeti většinou okusili trénink nebo zápas na zeleném trávníku. Pažit je totiž všude. Najdete ho i v té nejmenší vesnici u nás. 

Doba se ale opravdu mění a zatímco kdysi byl pro každého fotbal sport, při kterém stačilo vzít staré špuntové kopačky za barák a jen tak si zahrát – nejednalo se o nákladný sport, i dnes se najde mnoho dalších pohybových sportů, které jsou finančně stejně (ne)náročné, jako právě fotbal. 

Je to například Florbal, který se u nás stává stále oblíbenějším a je to vhodná alternativa i pro rodiče, kteří by nejraději svoje děti viděli s hokejkou v ruce, ale nemají dostatek financí na nákladný hokej. Stejně tak tomu je tenis. Díky skvělým výkonům našich sportovců na mezinárodní úrovni je stále populárnější. A co tyhle dva sporty mají společného? Florbalová hůl nebo tenisová raketa jsou kolikrát levnější, jak nový model kopaček. 

Se zánikem klubů v obcích ale souvisí i populační vývoj. V tomto ohledu je fotbal tak trochu obětí toho, jak se vyvíjí obyvatelstvo v naší zemi. To zpravidla míří do větších měst a aglomerací a namísto toho, aby klub fungoval a sháněl prostředky třeba pro šest hráčů v přípravce, tak to radši předseda položí. Tihle děti pak najdou své uplatnění ve větších akademií u silnějších klubů. 

Vinu také můžeme ale hledat u způsobu, jak se financuje malý fotbal u nás. Na rovinu, on ani ten velký fotbal u nás není bůhvíjak dobře financovaný, natož potom, aby byly prostředky na úrovni okresního přeboru nebo 1.B třídy. Vývoj, kdy se mladí hráči koncentrují u klubů s větším zázemím může být nakonec výhrou pro všechny. 

Ve finále zastávám názor, že je opravdu lepší, když se tak děje. Byl jsem se nedávno podívat na tréninku malých hráčů v Sokolově a tamní akademie se posunula opravdu správným směrem. K vidění bylo několik mládežnických kategorií o velkém počtu. Děti měly k dispozici několik druhů moderních pomůcek, které jim zpříjemňovaly trénink. 

Pozadu nebyli ani v Karlových Varech. Tamní Slavia Karlovy Vary udělala za poslední léta velký pokrok kupředu a rodiče tréninkové zázemí tohoto týmu vyhledávají logicky i pro svoje ratolesti. Když se pak podíváte na trénink dětí někde na vesnici, přijde vám to skoro stejné, jako kdyby si děcka kopala za barákem. 

Pro někoho tak může být problém zanikání tradičních malých klubů na vesnici, kdežto z dlouhodobého hlediska z této situace může náš fotbal těžit. Peníze se lépe shánějí pro jeden klub, nežli tomu je v případě, kdy musí dalších 10 týmů z jednoho okresu obcházet malé podnikatele a žádat o podporu. 

Větší koncentrace malých fotbalistů pak pomůže i samotnému rozvoji mládeže. Konkurence není nikdy na škodu a pravděpodobnost – že se zlepšíte, je opravdu větší když okolo vás je spoluhráčů dvacet, než pět šest, jako tomu je právě na vesnicích. Dlouhodobě z toho může fotbal jako takový těžit. Fotbalisté budou spíše profíci než amatéři, kteří si chodí kopnout do balonu. 

Jako otázka se proto nabízí, zdali tento stav opravdu chceme? Nedvědové, Barošové, Řepkové, Šmicerové.. Ti všichni vyrostli v prostředí, které bylo popsané výše a které se postupně vytrácí. Na jednu stranu tu máme snahu vychovat co nejvíce talentů a koncentrovat je na jednom místě. Na druhé straně se vytrácí chuť jít si jen tak kopnout do balonu. 

Svaz by měl s podporou malých klubů v malých obcích něco dělat. Tedy, pokud chceme, aby fotbal byl stále sportem, který si u nás vyzkoušel téměř každý kluk nebo dívka. Být sportem, který si zahrajete jednou a víte, že ho chcete hrát celý život. 

Když má vedení fotbalu u nás peníze na honosné paláce ve zlatavé barvě, určitě by neměl být problém pomoci malým klubům s jejich provozem. Určitě by neměl být problém pomoci klubům, které kolikrát stojí u zajiskření lásky k tomuto sportu. Tam někde na vesnici.. 

Reklama
10 komentářů

10 Comments

 1. Marek

  12.6.2019 na 4:15

  Není se čemu divit,kdo by chtěl dávát své dítě do sportu,kterému vládne korupce…

  • Martin

   12.6.2019 na 10:34

   Ahoj,
   myslím ,že postupným zanikáním malých klubů příjde náš fotbal o velkou část základny ,která je důležitá k tomu aby se mohli vybrat ti nejlepší a soustředit je ve větších klubech.
   Všechny děti,které by chtěli hrát v přípravkách fotbal se do větších klubů prostě nevejdou.Spousta dětí tak v budoucnu skončí u jiných aktivit.
   Jsem v tomto směru velký pesimista.
   Dotace na provoz vám příjdou až po sezóně a to ještě ani nevíte kolik.
   Trenéři u nás pracujou většinou celou sezónu zadarmo a potom čekáme jestli příjdou dotace.A to máme v klubu 9.ml.kategorii se 120 dětmi.

  • lukáš

   15.6.2019 na 11:35

   Je vidět, že nejste z tohoto prostředí. Na vesnicích to táhnou srdcaři, dělají to pro radost svojí i dětí a korupce je to poslední, co se tam řeší.

   Nebuďte tak zblbej z toho, co vám nakecají v médiích. To, že je to problém se shodneme. Že to ale není důvod k tomu, abych v horní dolní nedal dítě do kroužku mezi kamarády určitě ne.

 2. Václav

  12.6.2019 na 5:04

  Problém je v tom, že je dětí málo. Dále děti mají nepřebernou možnost jak trávit volný čas. Hlavně pasivně u počítače na netu, PC virtuálních hrách. Menší část, která chce trochu sportovat, vyhledává sporty “populární”, které slaví mezinárodní úspěchy (jsou tak zvaně na očích a vzájmu médií), sporty finančně nenáročné a také sporty, kde budou mít úspěch (protože je jich tam málo). Začít by bylo potřeba na ZŠ rozšířením výuky TV a vznikem “fotbalových tříd”. Dále podporou malých mládežnických týmů (nejen finančně, ale i trenéry) a vybudováním sítě fotbalových akademií(alespoň od 13-ti let věku). Pochopitelně fotbalovou základnu nerozšíří různé skandály, ale jen pozitivní reklama, přístup a dospělácké vzory.

 3. Aleš

  12.6.2019 na 7:56

  Zdravím fotbalové nadšence, myslím, že problém s postupným zánikem mládežnických kategorií v menších klubech je dán z 90% zoufalým nedostatkem trenérů mládeže. Zatímco na tréninkové vybavení, sadu dresů a slušné balóny se dají prostředky sehnat, něco dá klub, pomohou rodiče, místní podnikatel, tak na trenéry se peníze shánějí těžko, v úrovni okresu je to v podstatě nemožné. A nepomůže s tím nikdo. Dnes se již nechodí z práce v 15.30 (a v pátek ve dvě), pracujeme dlouho každý den, mnohdy i o víkendu, doba si to žádá, a když nějaký čas zbude, hledá se aktivní odpočinek. Zbývají studenti, jenže ti zpravidla dají přednost brigádě v supermarketu, a senioři v důchodovém věku, kteří ovšem většinou na dnešní děti nestačí a rychle to vzdají. Podpora shora je nulová, tam se něco takového vůbec nepředpokládá. Probíhají všelijaké kampaně pro nábor dětí do sportu, nejen do fotbalu, o nábor trenérů se nikdo nestará a nezajímá – přitom je to přesně opačně. Dobrý, zapálený a schopný trenér si základnu v místě vytvoří velmi rychle sám, jenom tím, co a jak dělá. Nabrat na jednorázové akci děti na fotbal není složité, oni ale přijdou další týden zas a na hřišti už bohužel nikdo není – pouť odjela do vedlejší obce…:-(.

  A to je reálný stav našeho mládežnického fotbalu v menších obcích a klubech okresní úrovně, v některých okresech se musejí spojovat kluby do soutěže, aby se vůbec mohlo hrát, někde už ani to ne – hrají tam 6 kol každý s každým… A to je přípravka, žákovské kategorie jsou ještě o poznání horší a do dorostu postoupí z původních 20ti hráčů přípravky v klubu pouze 2-4 hráči.

  Ale orgány FAČR tohle vůbec nezajímá, veškeré podněty hází statečně pod stůl.

  Přeji všem trenérům mládeže, kteří ještě vytrvali, hodně úspěchů v jejich totálně nedoceněné a těžké práci.

  Aleš Liber
  bývalý trenér mládeže na okr. Praha-západ, s 22ti letou praxí

  • Vladimír Novák

   17.6.2019 na 21:22

   Pokud budeme mit možnost tuzemskou nejvyšší fotbalovou ligu sledovat jen na placeném kanále, tak se nedivte , že zájem o fotbal u mladých zaniká.(sejde z očí,sejde z mysli). Hlavní jsou pro kluby peníze , vedlejší pak mládež.Mnoho žáčků odchází do jiných sportů,které jsou narozdíl od fotbalu propagovaný (přenášeny) českou televizį.n

 4. Jaroslav Kalous

  12.6.2019 na 10:27

  Dobrý den, pan Aleš Liber to popsal přesně. Není co dodat.
  Také jsem se až do svého úrazu věnoval mládeži. Bohužel, velké problémy dělali věčně nespokojení rodiče, hlavně maminky!

 5. Martin Dědek

  12.6.2019 na 10:35

  Ahoj,
  myslím ,že postupným zanikáním malých klubů příjde náš fotbal o velkou část základny ,která je důležitá k tomu aby se mohli vybrat ti nejlepší a soustředit je ve větších klubech.
  Všechny děti,které by chtěli hrát v přípravkách fotbal se do větších klubů prostě nevejdou.Spousta dětí tak v budoucnu skončí u jiných aktivit.
  Jsem v tomto směru velký pesimista.
  Dotace na provoz vám příjdou až po sezóně a to ještě ani nevíte kolik.
  Trenéři u nás pracujou většinou celou sezónu zadarmo a potom čekáme jestli příjdou dotace.A to máme v klubu 9.ml.kategorii se 120 dětmi.

 6. astv

  12.6.2019 na 14:58

  To je sice smutné, ale zase tu vznikají “základny” uživatelů marihuany a drog. Takže o pokračovatele je postaráno.
  Jen mi není jasné, jak z toho budou přenášet přímé přenosy, on ten joint je přece jen menší než meruna.

 7. Vladimír Novák

  16.6.2019 na 15:38

  Pokud budeme mit možnost tuzemskou nejvyšší fotbalovou ligu sledovat jen na placeném kanále, tak se nedivte , že zájem o fotbal u mladých zaniká.(sejde z očí,sejde z mysli). Hlavní jsou pro kluby peníze , vedlejší pak mládež.Mnoho žáčků odchází do jiných sportů,které jsou narozdíl od fotbalu propagovaný (přenášeny) českou televizį.

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Ostatní

Pavel Nedvěd: Geniální fotbalista a držitel Zlatého míče

Zveřejněno

dne

Pavel Nedvěd byl a stále je jednou z nejvýraznějších postav českého fotbalu. Během své kariéry zaznamenal mnoho úspěchů, mezi kterými vyčnívá zisk Zlatého míče z roku 2003. Přinášíme vám životopis tohoto geniálního českého fotbalisty.

Embed from Getty Images

S fotbalem začal už ve čtyřech letech

Pavel Nedvěd se narodil 30. srpna 1972 v západočeském Chebu. Mládí prožil v nedaleké vesničce Skalná, kde také ve čtyřech letech začal s fotbalem. Z místního Tatranu Skalná se přesunul do Rudé Hvězdy Cheb, odkud pak zamířil do Škody Plzeň, což je klub dnes známý pod názvem Viktoria Plzeň.

Ve Škodě Plzeň měl tehdy mladý Pavel Nedvěd velké štěstí na lidi. Jeho kariéru výrazně ovlivnil trenér Josef Žaloudek, jenž si Nedvěda vzal pod svá křídla a na jeden čas mu dokonce nabídl místo ve svém bytu. Kromě toho mu poskytoval individuální tréninky a rozvíjel jej i po lidské stránce, což po čase docenil i sám fotbalista. Žaloudek jej tak dokonale připravil na premiéru za plzeňské druholigové áčko, kterou si Nedvěd odbyl ve svých sedmnácti letech.

Ani vojenská služba jeho fotbalový růst nepřibrzdila

V roce 1991 Pavel Nedvěd nastupuje na povinnou vojenskou službu, což pro něj ve fotbalovém životě znamená hostování do armádního klubu Dukla Praha. Svými výkony oslnil i tam, a tak si jej o rok později stahuje Sparta Praha. V dohodě mezi kluby je podmínka, že při případném hráčově přestupu do zahraničí připadne Plzni 30% z přestupní částky. V té době Sparta neměla v lize konkurenci, a tak s ní Nedvěd získává jeden titul za druhým, o dva roky později jej navíc čeká i premiéra v reprezentačním týmu.

Embed from Getty Images

V roce 1996 přišel v kariéře zlom. Na mistrovství Evropy v Anglii se česká reprezentace probojovala až do finále a Pavel Nedvěd byl samozřejmě u toho. Rázem tak o něj usilují evropské velkokluby a z nabídek si může jen vybírat. Hodně se spekulovalo o jeho přestupu do holandského PSV Eidhoven, ale nakonec se Nedvěd rozhodl pro italskou cestu. Vydal se do Lazia Řím vedeným koučem Zdeňkem Zemanem, jenž vedení klubu přesvědčil, aby Nedvěda koupilo.

Kontroverzní přestup do Itálie

Tento přestup vyvolal hodně rozruchu. Sparta totiž nejprve prodala Nedvěda do Košic za naprostou směšnou sumu, aby Plzni nemusela za přestup vyplácet tak velkou částku, a až poté se stal Nedvěd hráčem Lazia Řím. Plzeň tak dostala za celý transfer jen 30% z přestupní částky prodeje do Košic, což byla v porovnání částky za přestup do Lazia naprosto zanedbatelná suma. Plzeň se však svých peněz nakonec dočkala. Později se totiž případem zabýval soud, který Spartě nařídil zaplatit odškodnění ve výši 35 milionů korun.

I přes všechny problémy si Nedvěd 7. září 1996 připsal první start v Serii A proti Boloni. Lazio tento zápas prohrálo 1:0, ale český fotbalista nezklamal. Ba naopak, usídlil se v základní sestavě a 20. října navíc přidal svou první branku, kterou vstřelil do sítě Cagliari.

Pavel Nedvěd byl během své kariéry známý svou pílí a velkým úsilím, které vkládal do tréninků. V další sezóně vstřelil 13 branek a výraznou měrou tak přispěl k účasti Lazia ve finále Poháru UEFA a k zisku italského poháru. Ve finále superpoháru proti Mallorce navíc Nedvěd střílí vítěznou branku v 81. minutě.

Embed from Getty Images

Nedvěd přebírá vůdčí roli v reprezentaci

Česká reprezentace sice postoupí na evropský šampionát, ale úspěch z Anglie neopakuje. Národní tým končí už ve skupině a s reprezentací se navíc po turnaji loučí kapitán Jiří Němec. Trenér Chovanec následně zvolí právě Nedvěda za jeho nástupce.

Pavlu Nedvědovi začíná být Lazio Řím malé. Zájem o něj má například Chelsea, Manchester United, Arsenal, Barcelona, Real Madrid nebo Inter. Nejvíce však o jeho služby stojí Juventus. Nedvěd ale všechny nabídky odmítá a podepisuje v Římě novou smlouvu. Svou zásluhu na tom určitě měl také majitel Lazia, který přiměl Nedvěda zůstat a do médií prohlásil, že český fotbalista je jeho největším klenotem klubu a je neprodejný.

Finanční problémy nakonec Nedvěda poslaly do Juventusu

Vše ale nebylo ideální, jak by se na první pohled mohlo zdát. Na veřejnost záhy začaly prosakovat informace o finančních problémech Lazia, čehož se Juventus rozhodl naplno využít. Vyvolal tlak na klub i na samotného hráče a tento enormní zájem nakonec přesvědčil Pavla Nedvěda k podpisu smlouvy v Turíně. Lazio za přestup obdrželo v přepočtu 1,6 miliardy korun.

V novém působišti byly na Nedvěda kladeny velké nároky. Očekávalo se od něj, že plnohodnotně nahradí Zinédine Zidana, jenž odešel do Realu Madrid. S odstupem času nyní můžeme říct, že se mu to povedlo na výbornou.

Začátky však lehké rozhodně nebyly. Juventusu se zpočátku nedařilo, což turínští fanoušci nesli velice nelibě. Nedvěd však svůj tým strhl a vrátil jej zpět do formy. Výsledkem byl zisk mistrovského titulu a respektu u svých fanoušků.

V Itálii hvězda, v Česku zavrhován

U nás je však situace odlišná. Česká reprezentace nezvládne dobře rozehranou kvalifikaci na mistrovství světa a dostane se tak pouze do baráže, kde naprosto vyhoří. Pavel Nedvěd navíc v odvetném utkání vidí druhou žlutou kartu a tímto oslabí tým. Po utkání se na jeho osobu snese vlna kritiky. Zatímco je v Itálii považován za hvězdu, v Česku jej lidé zavrhují.

Embed from Getty Images

V další sezóně Juventus získává ligový titul a Nedvěd významnou měrou pomáhá týmu k účasti ve finále Ligy mistrů. K jeho smůle si ale tento velký zápas nezahraje kvůli karetnímu trestu. V samotném finále jeho tým podlehne AC Milán po pokutových kopech. I přesto je český hráč vyhlášen nejlepším záložníkem Ligy mistrů.

Tato cena není ani zdaleka jediným oceněním v tomto roce. Nedvěd je u nás vyhlášen Sportovcem roku a v prosinci navíc získává Zlatý míč, cenu pro nejlepšího fotbalistu Evropy.

Slavné EURO 2004

Následně přichází EURO 2004 v Portugalsku. První zápas Česko vítězí nad nebezpečným Lotyšskem a pa přichází famózní obrat s Nizozemskem, který národnímu týmu přinesl předčasný postup do vyřazovacích bojů. Proto tak na poslední zápas nastupuje obměněná sestava, ale i ta šokovala svět vítězstvím nad silným Německem.

Česká republika zvládne bravurně čtvrtfinálový souboj s Dánskem a v semifinále se střetne s Řeckem. Během zápasu se Nedvěd zraní, když se po střele srazí s protihráčem a tento souboj odnese koleno. S následky tohoto zranění se Nedvěd bude potýkat dlouhodobě. Řekové nakonec šťastně poráží Česko 1:0, což znamená hořký konec našim nadějím na senzační úspěch.

Vinou zranění Nedvěd vynechává všechny přípravné duely a vrací se až na třetí předkolo Ligy mistrů, ve kterém Juventusu pomůže brankou k postupu. Koleno však opět otéká a okolnosti donutí Nedvěda oznámit konec reprezentační kariéry.

Embed from Getty Images

Pád do druhé ligy

V roce 2005 Juventus získal pod novým trenérem Capellem mistrovský titul. Pavel Nedvěd se ve stejné sezóně ještě vrátil pomoci reprezentaci k účasti na světovém šampionátu. V barážovém utkání Češi narazili na Norsko, které nakonec zdolalo a do Německa se probojovalo.

Po dalším titulu následovala obrovská rána. Juventus byl po korupční aféře přesunut do Serie B a navíc mu byly odebrány poslední dva tituly. To zapříčiní hromadný odchod týmových hvězd, Pavel Nedvěd se jako jeden z mála rozhodne pomoci svému týmu k návratu mezi elitu. I proto si jej v této době fanoušci Juventusu tak váží.

Vraťme se ale zpět k reprezentaci. Na mistrovství světa se jí moc nedařilo. První zápas s USA sice Češi vyhráli 3:0, ale zranila se jim klíčová postava ofenzívy Jan Koller. Oba následující zápasy s Ghanou a Itálií prohrál národní tým 2:0 a se šampionátem se tak po skupinách musel rozloučit. I tak ze Nedvěd zanechal dobrý dojem, postup do osmifinále turnaje mu to však nevynahradilo.

Klubové legendy Pavel Nedvěd, Gianluigi Buffon a Alessandro Del Piero vybojovali Juventusu i přes bodový odpočet rychlý návrat do první ligy. Nedvěd se navíc stal nejlepším hráčem Serie B.

V roce 2009 Pavel Nedvěd ohlásil konec své kariéry. Poslední zápas sehrál proti svému bývalému klubu Laziu a připsal si v něm jednu asistenci. Do svého posledního duelu navíc nastoupil jako kapitán.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Brankář Tomáš Holý odehrál 100 utkání v rámci League One!

Zveřejněno

dne

Sedmadvacetiletý český brankář Tomáš Holý dokázal odehrát v rámci League One již 100 utkání. Ve třetí nejvyšší anglické lize působí český brankář od doby, kdy 20. ledna 2017 přestoupil ze Sparty do Gillinghamu FC.

Embed from Getty Images

Prvních 97 utkání odehrál Tomáš Holý ještě v dresu Gillinghamu FC, do kterého přestoupil ze Sparty. V letošním přestupovém období, konkrétně 1. července 2019, ovšem Holý přestoupil do Ipswich Town, které sestoupilo z druhé anglické ligy zvané Championship.

V dresu Ipswich Town se Holý zabydlel a stal se pro trenéra Paula Lamberta jasnou jedničkou. Poslední 3 zápasy ze zmíněné stovky zápasů tedy odehrál český brankář již v novém klubu.

Jubilejní 100. zápas přišel pro Holého 17. srpna 2019 a soupeřem byl jemu a jeho týmu Peterborough. Zápas skončil remízou 2:2. Zajímavostí je, že svůj první zápas v rámci League One odehrál Holý taktéž proti Peterborough. V rámci těchto sta zápasů obdržel Holý 139 gólů a připsal si 22 čistých kont.

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Puskásovu cenu pro nejkrásnější gól roku může získat Messiho skvělá trefa proti Betisu

Zveřejněno

dne

Jako jediné želízko v ohni z LaLigy je v letošním hlasování o nejlepší branku za poslední rok Lionel Messi z Barcelony se svým parádním gólem do sítě Realu Betis. Proti němu ale stojí dalších devět kandidátů, včetně jednoho ex-barcelonisty.

Embed from Getty Images

V pondělí byl na oficiální stránkách světové konfederace FIFA zveřejněn desetijmenný seznam kandidátů na zisk Puskásovy ceny. Ta se každoročně uděluje autorovi toho nejparádnějšího gólu za uplynulých 12 měsíců. Jméno vítěze, kterého po hlasování široké veřejnosti určí vybrané legendy sportu, poznáme 23. září na galavečeru v italském Miláně.

Loňským vítězem byl zvolen liverpoolský Mohamed Salah s jeho trefou proti Chelsea, ovšem Egypťan v letošním výčtu chybí. Asi největším kandidátem na triumf v hlasování, které končí na začátku měsíce září, je letos Lionel Messi se svým úchvatným lobem proti Pauovi Lópezovi – tehdy ještě brankáři sevillského Betisu.

Šanci však má i dalších 9 hráčů nebo hráček, mezi nimiž najdeme například Zlatana Ibrahimoviče s gólem do sítě Toronta, italského matadora Fabia Quagliarellu a jeho zásah proti Neapoli a v rámci Premier League například Androse Townsenda, který se parádně prosadil proti Manchesteru City.

Ženský fotbal pak v žebříčku zastupují hned tři fotbalistky – Kamerunka Ajara Nchoutová (gól na mistrovství světa žen proti Novému Zélandu), Američanka Amy Rodriguezová (jeden z gólů v utkání Utah Royals vs. Sky Blue FC) a Severní Irka Billie Simpsonová (za trefu v zápase Sionu Swift Ladies proti Cliftonville Ladies).

Desítku pak uzavírají Brazilec Matheus Cunha z Red Bullu Lipsko za jeho zásah v souboji proti Bayeru Leverkusen, Kolumbijec Juan Fernando Quintero za branku v souboji jeho River Plate s Racing Clubem a Rumun Dániel Zsóri, jenž se prosadil v souboji Debrecenu a Ferencvárose.

Hlasovat pro svého favorita a prohlédnout si všechny trefy můžete zde.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené