Spojte se s námi


Ostatní

Fotbalová základna se vytrácí. Zaniklo na 300 klubů a nejen to, ztrácí se i nadšení

Publikováno

dne

Můžeme svalovat vinu na dobu nebo se obhajovat, že práce s mladými je rok od roku horší a horší. A nebo taky můžeme příčinu hledat v málo financích, které do sportu v České republice jdou. Těch problémů, proč fotbal u nás láká stále méně lidí je strašně moc a poslední zprávy, kdy na 300 klubů jen loni u nás zaniklo, nedodává moc pozitivní vyhlídky.

Ilustrační foto: Coerver trénink v Ďáblicích

Fotbal není u nás není národním sportem. Tím je jeho velice populární konkurent – hokej. Ale když se projedete po české krajině, navštívíte třicet malých obcí, téměř v každé uvidíte posekaný pažit, na jehož obou koncích se tyčí branková konstrukce. 

Hokej je ale národním sportem především v obrazovkách a co do počtu obsazených míst na stadionech. Co se týče hráčské základny, tu zpravidla měl u nás největší vždy fotbal. I ti největší sportovní analfabeti většinou okusili trénink nebo zápas na zeleném trávníku. Pažit je totiž všude. Najdete ho i v té nejmenší vesnici u nás. 

Doba se ale opravdu mění a zatímco kdysi byl pro každého fotbal sport, při kterém stačilo vzít staré špuntové kopačky za barák a jen tak si zahrát – nejednalo se o nákladný sport, i dnes se najde mnoho dalších pohybových sportů, které jsou finančně stejně (ne)náročné, jako právě fotbal. 

Je to například Florbal, který se u nás stává stále oblíbenějším a je to vhodná alternativa i pro rodiče, kteří by nejraději svoje děti viděli s hokejkou v ruce, ale nemají dostatek financí na nákladný hokej. Stejně tak tomu je tenis. Díky skvělým výkonům našich sportovců na mezinárodní úrovni je stále populárnější. A co tyhle dva sporty mají společného? Florbalová hůl nebo tenisová raketa jsou kolikrát levnější, jak nový model kopaček. 

Se zánikem klubů v obcích ale souvisí i populační vývoj. V tomto ohledu je fotbal tak trochu obětí toho, jak se vyvíjí obyvatelstvo v naší zemi. To zpravidla míří do větších měst a aglomerací a namísto toho, aby klub fungoval a sháněl prostředky třeba pro šest hráčů v přípravce, tak to radši předseda položí. Tihle děti pak najdou své uplatnění ve větších akademií u silnějších klubů. 

Vinu také můžeme ale hledat u způsobu, jak se financuje malý fotbal u nás. Na rovinu, on ani ten velký fotbal u nás není bůhvíjak dobře financovaný, natož potom, aby byly prostředky na úrovni okresního přeboru nebo 1.B třídy. Vývoj, kdy se mladí hráči koncentrují u klubů s větším zázemím může být nakonec výhrou pro všechny. 

Ve finále zastávám názor, že je opravdu lepší, když se tak děje. Byl jsem se nedávno podívat na tréninku malých hráčů v Sokolově a tamní akademie se posunula opravdu správným směrem. K vidění bylo několik mládežnických kategorií o velkém počtu. Děti měly k dispozici několik druhů moderních pomůcek, které jim zpříjemňovaly trénink. 

Pozadu nebyli ani v Karlových Varech. Tamní Slavia Karlovy Vary udělala za poslední léta velký pokrok kupředu a rodiče tréninkové zázemí tohoto týmu vyhledávají logicky i pro svoje ratolesti. Když se pak podíváte na trénink dětí někde na vesnici, přijde vám to skoro stejné, jako kdyby si děcka kopala za barákem. 

Pro někoho tak může být problém zanikání tradičních malých klubů na vesnici, kdežto z dlouhodobého hlediska z této situace může náš fotbal těžit. Peníze se lépe shánějí pro jeden klub, nežli tomu je v případě, kdy musí dalších 10 týmů z jednoho okresu obcházet malé podnikatele a žádat o podporu. 

Větší koncentrace malých fotbalistů pak pomůže i samotnému rozvoji mládeže. Konkurence není nikdy na škodu a pravděpodobnost – že se zlepšíte, je opravdu větší když okolo vás je spoluhráčů dvacet, než pět šest, jako tomu je právě na vesnicích. Dlouhodobě z toho může fotbal jako takový těžit. Fotbalisté budou spíše profíci než amatéři, kteří si chodí kopnout do balonu. 

Jako otázka se proto nabízí, zdali tento stav opravdu chceme? Nedvědové, Barošové, Řepkové, Šmicerové.. Ti všichni vyrostli v prostředí, které bylo popsané výše a které se postupně vytrácí. Na jednu stranu tu máme snahu vychovat co nejvíce talentů a koncentrovat je na jednom místě. Na druhé straně se vytrácí chuť jít si jen tak kopnout do balonu. 

Svaz by měl s podporou malých klubů v malých obcích něco dělat. Tedy, pokud chceme, aby fotbal byl stále sportem, který si u nás vyzkoušel téměř každý kluk nebo dívka. Být sportem, který si zahrajete jednou a víte, že ho chcete hrát celý život. 

Když má vedení fotbalu u nás peníze na honosné paláce ve zlatavé barvě, určitě by neměl být problém pomoci malým klubům s jejich provozem. Určitě by neměl být problém pomoci klubům, které kolikrát stojí u zajiskření lásky k tomuto sportu. Tam někde na vesnici.. 

Reklama

eSport

Playoff LPL: Kdo postoupil do playoff a jaký je následující program?

Čínská LPL má za sebou svoji základní část a desítka týmů si to rozdá o titul čínské ligy a dvě místenky na MSI.

Publikováno

dne

Čínská LPL má za sebou svoji základní část a desítka týmů si to rozdá o titul čínské ligy a dvě místenky na MSI.

JDG, EDG, LNG, Weibo Gaming, BLG, OMG, Top Esports, TT Gaming, RNG a WE, to je desítka účastníků playoff jarního splitu čínské LPL. JDG a EDG díky umístění v základní části jakožto dva nejlepší celky, začnou až ve čtvrtém kole vyřazovací fáze. Zbylá osmička si to rozdá v předchozích kolech se smrtící kadencí a minimálním prostorem pro oddech.

Kdo se s kým utká v prvním kole? A jaký je formát soutěže?

V prvním kole playoff se utkají čtyři nejníže postavené celky – TT Gaming se utká s RNG (8. a 9. místo) a Top Esports s týmem WE (7. a 10. místo).

RNG v souboji s TT Gaming budou napravovat zatím velmi špatné výkony. Kdy tým nejen málem nepostoupil do playoff ale také vnitřním problémům. O problémech RNG jsme psali zde.

Naopak TT Gaming přijemně překvapují v LPL a pokusí se získat nejen zkušenosti ale také potrápit ty nejlepší.

Podobný příběh má i Top Esports. Velký favorit na titul také neprožil úplně ideální vstup do jara. Proti WE bude tým sice velkým favoritem, nicméně podobně jako to známe u korejské LCK, čínská liga je plná překvapení.

Právě formát playoff LPL je něčím, kde se rodí obrovské zvraty a momenty. Velký tlak a minimální prostor na přípravu, vždy slibuje velkou podívanou.

Vítězové prvního kola narazí na BLG (vítěz TT/RNG) a OMG (Top Esports/WE). Až do čtvrtého kola playoff, je každý zápas o všechno. Teprve poražené týmy ze čtvrtého kola, mají možnost opravy v Loser’s Bracketu.

Playoff čínské LPL začíná ve čtvrtek již zmiňovaným prvním kolem. Poté nás čeká třináct dní litých bojů v řadě, než se dostaneme k finálové dvojici, která si o titul zahraje ale také bude reprezentovat Čínu na květnovém MSI. Zápasy je možné sledovat jak na YouTube nebo na Twitchi LPL.

Zdroj: Twitter, LPL

Pokračovat ve čtení

eSport

Playoff LCK: Gen.G s přehledem postoupili dále, KT Rolster v souboji s T1 byli krok od senzace

Druhé kolo korejské LCK nabídlo opět dvě série. Hegemoni ligy T1 vyzvali KT Rolster. Gen.G šli na Hanwhu Life Esports.

Publikováno

dne

Druhé kolo korejské LCK nabídlo opět dvě série. Hegemoni ligy T1 vyzvali KT Rolster. Gen.G šli na Hanwhu Life Esports.

T1 vs. KT Rolster

Telecom War neboli Válka Telekomů, pravděpodobně nejslavnější a nejstarší esportové derby. To čekalo fanoušky utkání mezi T1 a KT Rolster. T1 šli do této série jako velký favorit a nebylo divu, prohráli jednu sérii z osmnácti v základní části ligy. KT naopak v posledních zápasech měli skvělou formu. Stačilo to však i na jejich odvěkého rivala?

První zápas série tomu moc nenapovídal. Fantastický macroplay v podání T1 byl téměř neřešitelnou úlohou. Rychlé a smrtící pohyby po mapě, udělaly ze zápasu rychlou záležitost. T1 se velmi rychle ujali vedení v sérii.

Druhý zápas však KT Rolster ukázali, že se dá značně znegovat síla T1, je-li hra dobře postavená a hráči plní přesně co potřebují. T1 najednou neměli takovou převahu a i na jejich straně se začaly hromadit první chyby. Pořád se však jednalo o velmi vyrovnaný zápas. KT jej však vemi chytře dokázali otočit a vyrovnali stav zápasu.

Třetí zápas dost kopíroval průběh toho prvního. T1 aktivní hrou v early game a skvělé macroplay, velmi záhy opět získali náskok. Koneckonců, asi nikdo jiný na světě to takto dobře zahrát neumí, než hráči T1. KT se snažili opět dost zpomalit silný nápor soupeře ale na faktu, že T1 vedli 2-1 v sérii, se nic nezměnilo.

Čtvrtý zápas KT zkusili větší aktivitu v rané fázi zápasu a tento přístup se jim povedl. T1, kteří zahájili zápas lehce vlažnějším tempem, měli najednou velké problémy. KT skvělou rotací a dobrou poziční hrou dokázali svoji výhodu přetavit k vyrovnání série.

Rozhodující zápas série nebyl pro kardiaky. Oba týmy předvedly fantastickou podívanou. KT velmi rychle vedli a úvod zápasu jim patřil. T1 se však skvělou hrou a chybami soupeře postupně vrátili do zápasu. Utkání se neslo ve velkém tempu, které trvalo téměř pětapadesát minut. Každá akce byla plná zvratů a skvělých zakončení. Oba týmy ukázaly absolutní mistrovství a potvrdily, proč jejich souboj je vrcholem korejského esportu.

Nakonec ke smůle KT, T1 drama zvládli na výbornou a vítězstvím 3-2 nad svým odvěkým rivalem, postoupili do dalšího kola, kde vyzvou Gen.G. Vítěz tohoto klání má jisté místo na MSI.

Gen.G vs. Hanwha Life Esports

Druhá série byla mezi Gen.G a překvapením prvního kola – Hanwhou Life Esports. Po sobotním derby mezi T1 a KT. se tato série nesla v mnohem jednoznačnějším duchu. Gen.G potvrdily roli favorita ihned od prvního zápasu a až na občasné nepřesnosti, jim soupeř nedělal velké problémy.

Záblesk síly Hanwhy Life přišel zejména za stavu 2-0 pro Gen.G, kdy dokázali navázat na formu z předchozího kola. Tým kolem Vipera a Zeky sice dokázali snížit, větší drama v sérii ale soupeř nepřipustil. Hanwha změnila přístup pro tuto sérii, bohužel výkon oproti Dplus KIA byl nijaký. Zda týmu došly nápady, nebo Gen.G byli až tak dobří, to ukáže další kolo.

Gen.G se po výhře 3-1 utká v bitvě o postup do finále a místenku na MSI s T1. Bude se tak jednat o reprízu posledního finále. Hanwha spolu s KT bude hrát opravné kolo, kde na vítěze bude čekat poražení ze souboje T1 a Gen.G. Vzhledem k formě KT lze usuzovat, že KT ovládnou sérii, nicméně stát se může všechno. Zápasy proběhnou ráno našeho času v sobotu, respektive v neděli.

Zdroj: LCK, YOutube, LCK Global

Pokračovat ve čtení

Ostatní

Velké obraty i obdivuhodný „Pikachu“. Takový byl druhý podnik šipkové European Tour

Šipková European Tour se přesunula do Leverkusenu, kde proběhla druhá kapitola letošního třináctidílného seriálu. Na European Darts Open kraloval Gerwyn Price z Walesu, který porazil ve finále Nizozemce Dirka van Duijvenbideho 8:7 na legy. Domácí fanoušky potěšil svým výkonem Ricardo Pietreczko přezdívaný „Pikachu“, který došel až do čtvrtfinále.

Publikováno

dne

Šipková European Tour se přesunula do Leverkusenu, kde proběhla druhá kapitola letošního třináctidílného seriálu. Na European Darts Open kraloval Gerwyn Price z Walesu, který porazil ve finále Nizozemce Dirka van Duijvenbideho 8:7 na legy. Domácí fanoušky potěšil svým výkonem Ricardo Pietreczko přezdívaný „Pikachu“, který došel až do čtvrtfinále.

Pátek – první kolo

Čech Filip Šebesta stejně jako na úvodním turnaji série nepřešel první kolo. Tentokrát na tuzemského šipkaře čekal ještě těžší soupeř než při prvním turnaji hraném v Kielu. Postavil se mu totiž pětinásobný mistr světa a legenda sportu Raymond van Barneveld. Přestože Čech svedl s Nizozemcem kvalitní a vyrovnanou bitvu, musel se smířit s porážkou 3:6.

Naprosto šokující výsledek si pro diváky připravil Angličan Ted Evetts. Až 73. hráč planety deklasoval 6:0 světovou patnáctku Josého de Sousu z Portugalska a postoupil do druhého kola.

Nečekaně prohrál i domácí Gabriel Clemens. Německá jednička nezvládla skvěle rozehraný duel s Angličanem Ianem Whitem a prohrála 5:6. Semifinalista letošního mistrovství světa vedl v utkání už 5:2, přesto odešel zklamaný.

Sobota – druhé kolo

Do akce se již tradičně zapojila šestnáctka nasazených, kterou ale před svým prvním zápasem opustil nejvýše postavený Luke Humphries. Angličan se musel odhlásit ze zdravotních důvodů a umožnil tak volný postup Brendanu Dolanovi ze Severního Irska.

Druhé kolo nabídlo slavné nizozemské derby. Přemožitel Čecha Šebesty, van Barneveld, se střetl s Michaelem van Gerwenem. Duel zvládl lépe papírový favorit van Gerwen, který s průměrem přes 108 bodů na tři šipky zvítězil 6:4.

Za zmínku stojí určitě i skvělá bitva mezi Krzysztofem Ratajskim a Velšanem Pricem. Rozhodnout musela až poslední, jedenáctá, hra, kterou lépe sehrál druhý jmenovaný. Na závěr shrnutí druhého kola ale nesmí chybět jeden obrovský obrat.

Domácí Ricardo Pietreczko prohrával se světovou dvojkou Peterem Wrightem už 1:5 a byl jeden leg od vyřazení. V tu chvíli ale šipkař s přezdívkou „Pikachu“ vyhrál pět her v řadě a způsobil v Leverkusenu nefalšovanou radost. Pietreczko navíc zůstal jediným Němcem v turnaji.

Neděle – osmifinále a finálové boje

Velmi atraktivní duel nabídlo osmifinále ve střetu světové jedničky Michaela Smitha a čtyřky Gerwyna Price. Velšská jednička udržela neuvěřitelnou formu z posledních dní a tentokrát s průměrem 110,49 přejela aktuálně nejlepšího hráče planety 6:2.

Velmi vyrovnaný zápas sehráli Ross Smith a van Duijvenbode. Nizozemec sice vedl 4:1 a 5:3, přesto nakonec musel souboj rozseknout až poslední leg. Ten Angličan Smith vůbec nezvládl a umožnil tak soupeři postup do čtvrtfinále.

Dál postupoval i Pietreczko, který proti Angličanovi Stephenu Buntingovi předvedl další, tentokrát už menší obrat. Po výhře čtyř her za stavu 2:3 se mohl radovat z historického postupu mezi posledních osm.

Jestli mohl rozjetého Price někdo zastavit, byl to van Gerwen. Ani Nizozemec ale na bývalého ragbistu ve čtvrtfinále nevyzrál. Byť zahrál „pouze“ přes 106 bodů na tři šipky, stačilo mu to na výhru 6:4 a na semifinále.

V něm ho doplnili Nizozemci Danny Noppert a van Duijvenbode a Angličan Rob Cross. Právě poslední jmenovaný ukončil pouť Němce Pietreczka turnajem, a to po vítězství 6:5.

Souboje poslední čtyřky se hrály už na sedm vítězných legů. A k vidění byla další skvělá otočka ve skóre. Van Duijvenbode porazil Crosse 7:6, přestože v utkání prohrával už 2:6 a přežil čtyři šipky soupeře na vítězství. Ve finále se potkal s Pricem, který zvládl semifinále s Noppertem poměrem 7:4.

Titulové klání, hrané na osm vítězných, nabídlo divákům světové šipky. Finále se přelévalo ze strany na stranu, ale žádný z hráčů se nedokázal dostat do trháku. Když za stavu 6:6 získal Nizozemec brejk a šel podávat na vítězství, vypadalo to na definitivní konec.

A na něj také málem došlo. Van Duijvenbode si vypracoval i dvě šipky na ukončení zápasu, ty ale neproměnil a přišel trest. Price zavřel 108 bodů a následný leg náhlé smrti si zkušeně pohlídal. Nizozemský šipkař tak první finále na European Tour v titul neproměnil.

Velšan Price získal svůj sedmý titul z této evropské série a prvenství si z ní odváží šestý rok v řadě. Další turnaj čeká hráče už tento týden, a to v německé Riese.

Zdroj: PDC, Livesport

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené