Fotbalová základna se vytrácí. Zaniklo na 300 klubů a nejen to, ztrácí se i nadšení

Můžeme svalovat vinu na dobu nebo se obhajovat, že práce s mladými je rok od roku horší a horší. A nebo taky můžeme příčinu hledat v málo financích, které do sportu v České republice jdou. Těch problémů, proč fotbal u nás láká stále méně lidí je strašně moc a poslední zprávy, kdy na 300 klubů jen loni u nás zaniklo, nedodává moc pozitivní vyhlídky.

Ilustrační foto: Coerver trénink v Ďáblicích

Fotbal není u nás není národním sportem. Tím je jeho velice populární konkurent – hokej. Ale když se projedete po české krajině, navštívíte třicet malých obcí, téměř v každé uvidíte posekaný pažit, na jehož obou koncích se tyčí branková konstrukce. 

Hokej je ale národním sportem především v obrazovkách a co do počtu obsazených míst na stadionech. Co se týče hráčské základny, tu zpravidla měl u nás největší vždy fotbal. I ti největší sportovní analfabeti většinou okusili trénink nebo zápas na zeleném trávníku. Pažit je totiž všude. Najdete ho i v té nejmenší vesnici u nás. 

Doba se ale opravdu mění a zatímco kdysi byl pro každého fotbal sport, při kterém stačilo vzít staré špuntové kopačky za barák a jen tak si zahrát – nejednalo se o nákladný sport, i dnes se najde mnoho dalších pohybových sportů, které jsou finančně stejně (ne)náročné, jako právě fotbal. 

Je to například Florbal, který se u nás stává stále oblíbenějším a je to vhodná alternativa i pro rodiče, kteří by nejraději svoje děti viděli s hokejkou v ruce, ale nemají dostatek financí na nákladný hokej. Stejně tak tomu je tenis. Díky skvělým výkonům našich sportovců na mezinárodní úrovni je stále populárnější. A co tyhle dva sporty mají společného? Florbalová hůl nebo tenisová raketa jsou kolikrát levnější, jak nový model kopaček. 

Se zánikem klubů v obcích ale souvisí i populační vývoj. V tomto ohledu je fotbal tak trochu obětí toho, jak se vyvíjí obyvatelstvo v naší zemi. To zpravidla míří do větších měst a aglomerací a namísto toho, aby klub fungoval a sháněl prostředky třeba pro šest hráčů v přípravce, tak to radši předseda položí. Tihle děti pak najdou své uplatnění ve větších akademií u silnějších klubů. 

Vinu také můžeme ale hledat u způsobu, jak se financuje malý fotbal u nás. Na rovinu, on ani ten velký fotbal u nás není bůhvíjak dobře financovaný, natož potom, aby byly prostředky na úrovni okresního přeboru nebo 1.B třídy. Vývoj, kdy se mladí hráči koncentrují u klubů s větším zázemím může být nakonec výhrou pro všechny. 

Ve finále zastávám názor, že je opravdu lepší, když se tak děje. Byl jsem se nedávno podívat na tréninku malých hráčů v Sokolově a tamní akademie se posunula opravdu správným směrem. K vidění bylo několik mládežnických kategorií o velkém počtu. Děti měly k dispozici několik druhů moderních pomůcek, které jim zpříjemňovaly trénink. 

Pozadu nebyli ani v Karlových Varech. Tamní Slavia Karlovy Vary udělala za poslední léta velký pokrok kupředu a rodiče tréninkové zázemí tohoto týmu vyhledávají logicky i pro svoje ratolesti. Když se pak podíváte na trénink dětí někde na vesnici, přijde vám to skoro stejné, jako kdyby si děcka kopala za barákem. 

Pro někoho tak může být problém zanikání tradičních malých klubů na vesnici, kdežto z dlouhodobého hlediska z této situace může náš fotbal těžit. Peníze se lépe shánějí pro jeden klub, nežli tomu je v případě, kdy musí dalších 10 týmů z jednoho okresu obcházet malé podnikatele a žádat o podporu. 

Větší koncentrace malých fotbalistů pak pomůže i samotnému rozvoji mládeže. Konkurence není nikdy na škodu a pravděpodobnost – že se zlepšíte, je opravdu větší když okolo vás je spoluhráčů dvacet, než pět šest, jako tomu je právě na vesnicích. Dlouhodobě z toho může fotbal jako takový těžit. Fotbalisté budou spíše profíci než amatéři, kteří si chodí kopnout do balonu. 

Jako otázka se proto nabízí, zdali tento stav opravdu chceme? Nedvědové, Barošové, Řepkové, Šmicerové.. Ti všichni vyrostli v prostředí, které bylo popsané výše a které se postupně vytrácí. Na jednu stranu tu máme snahu vychovat co nejvíce talentů a koncentrovat je na jednom místě. Na druhé straně se vytrácí chuť jít si jen tak kopnout do balonu. 

Svaz by měl s podporou malých klubů v malých obcích něco dělat. Tedy, pokud chceme, aby fotbal byl stále sportem, který si u nás vyzkoušel téměř každý kluk nebo dívka. Být sportem, který si zahrajete jednou a víte, že ho chcete hrát celý život. 

Když má vedení fotbalu u nás peníze na honosné paláce ve zlatavé barvě, určitě by neměl být problém pomoci malým klubům s jejich provozem. Určitě by neměl být problém pomoci klubům, které kolikrát stojí u zajiskření lásky k tomuto sportu. Tam někde na vesnici.. 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

  • Ahoj,
   myslím ,že postupným zanikáním malých klubů příjde náš fotbal o velkou část základny ,která je důležitá k tomu aby se mohli vybrat ti nejlepší a soustředit je ve větších klubech.
   Všechny děti,které by chtěli hrát v přípravkách fotbal se do větších klubů prostě nevejdou.Spousta dětí tak v budoucnu skončí u jiných aktivit.
   Jsem v tomto směru velký pesimista.
   Dotace na provoz vám příjdou až po sezóně a to ještě ani nevíte kolik.
   Trenéři u nás pracujou většinou celou sezónu zadarmo a potom čekáme jestli příjdou dotace.A to máme v klubu 9.ml.kategorii se 120 dětmi.

  • Je vidět, že nejste z tohoto prostředí. Na vesnicích to táhnou srdcaři, dělají to pro radost svojí i dětí a korupce je to poslední, co se tam řeší.

   Nebuďte tak zblbej z toho, co vám nakecají v médiích. To, že je to problém se shodneme. Že to ale není důvod k tomu, abych v horní dolní nedal dítě do kroužku mezi kamarády určitě ne.

 1. Problém je v tom, že je dětí málo. Dále děti mají nepřebernou možnost jak trávit volný čas. Hlavně pasivně u počítače na netu, PC virtuálních hrách. Menší část, která chce trochu sportovat, vyhledává sporty “populární”, které slaví mezinárodní úspěchy (jsou tak zvaně na očích a vzájmu médií), sporty finančně nenáročné a také sporty, kde budou mít úspěch (protože je jich tam málo). Začít by bylo potřeba na ZŠ rozšířením výuky TV a vznikem “fotbalových tříd”. Dále podporou malých mládežnických týmů (nejen finančně, ale i trenéry) a vybudováním sítě fotbalových akademií(alespoň od 13-ti let věku). Pochopitelně fotbalovou základnu nerozšíří různé skandály, ale jen pozitivní reklama, přístup a dospělácké vzory.

 2. Zdravím fotbalové nadšence, myslím, že problém s postupným zánikem mládežnických kategorií v menších klubech je dán z 90% zoufalým nedostatkem trenérů mládeže. Zatímco na tréninkové vybavení, sadu dresů a slušné balóny se dají prostředky sehnat, něco dá klub, pomohou rodiče, místní podnikatel, tak na trenéry se peníze shánějí těžko, v úrovni okresu je to v podstatě nemožné. A nepomůže s tím nikdo. Dnes se již nechodí z práce v 15.30 (a v pátek ve dvě), pracujeme dlouho každý den, mnohdy i o víkendu, doba si to žádá, a když nějaký čas zbude, hledá se aktivní odpočinek. Zbývají studenti, jenže ti zpravidla dají přednost brigádě v supermarketu, a senioři v důchodovém věku, kteří ovšem většinou na dnešní děti nestačí a rychle to vzdají. Podpora shora je nulová, tam se něco takového vůbec nepředpokládá. Probíhají všelijaké kampaně pro nábor dětí do sportu, nejen do fotbalu, o nábor trenérů se nikdo nestará a nezajímá – přitom je to přesně opačně. Dobrý, zapálený a schopný trenér si základnu v místě vytvoří velmi rychle sám, jenom tím, co a jak dělá. Nabrat na jednorázové akci děti na fotbal není složité, oni ale přijdou další týden zas a na hřišti už bohužel nikdo není – pouť odjela do vedlejší obce…:-(.

  A to je reálný stav našeho mládežnického fotbalu v menších obcích a klubech okresní úrovně, v některých okresech se musejí spojovat kluby do soutěže, aby se vůbec mohlo hrát, někde už ani to ne – hrají tam 6 kol každý s každým… A to je přípravka, žákovské kategorie jsou ještě o poznání horší a do dorostu postoupí z původních 20ti hráčů přípravky v klubu pouze 2-4 hráči.

  Ale orgány FAČR tohle vůbec nezajímá, veškeré podněty hází statečně pod stůl.

  Přeji všem trenérům mládeže, kteří ještě vytrvali, hodně úspěchů v jejich totálně nedoceněné a těžké práci.

  Aleš Liber
  bývalý trenér mládeže na okr. Praha-západ, s 22ti letou praxí

  • Pokud budeme mit možnost tuzemskou nejvyšší fotbalovou ligu sledovat jen na placeném kanále, tak se nedivte , že zájem o fotbal u mladých zaniká.(sejde z očí,sejde z mysli). Hlavní jsou pro kluby peníze , vedlejší pak mládež.Mnoho žáčků odchází do jiných sportů,které jsou narozdíl od fotbalu propagovaný (přenášeny) českou televizį.n

 3. Dobrý den, pan Aleš Liber to popsal přesně. Není co dodat.
  Také jsem se až do svého úrazu věnoval mládeži. Bohužel, velké problémy dělali věčně nespokojení rodiče, hlavně maminky!

 4. Ahoj,
  myslím ,že postupným zanikáním malých klubů příjde náš fotbal o velkou část základny ,která je důležitá k tomu aby se mohli vybrat ti nejlepší a soustředit je ve větších klubech.
  Všechny děti,které by chtěli hrát v přípravkách fotbal se do větších klubů prostě nevejdou.Spousta dětí tak v budoucnu skončí u jiných aktivit.
  Jsem v tomto směru velký pesimista.
  Dotace na provoz vám příjdou až po sezóně a to ještě ani nevíte kolik.
  Trenéři u nás pracujou většinou celou sezónu zadarmo a potom čekáme jestli příjdou dotace.A to máme v klubu 9.ml.kategorii se 120 dětmi.

 5. To je sice smutné, ale zase tu vznikají “základny” uživatelů marihuany a drog. Takže o pokračovatele je postaráno.
  Jen mi není jasné, jak z toho budou přenášet přímé přenosy, on ten joint je přece jen menší než meruna.

 6. Pokud budeme mit možnost tuzemskou nejvyšší fotbalovou ligu sledovat jen na placeném kanále, tak se nedivte , že zájem o fotbal u mladých zaniká.(sejde z očí,sejde z mysli). Hlavní jsou pro kluby peníze , vedlejší pak mládež.Mnoho žáčků odchází do jiných sportů,které jsou narozdíl od fotbalu propagovaný (přenášeny) českou televizį.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Maddison, Grealish, Foden nebo Mount. Kdo bude hrát na Euru?

Euro 2021 se rychle blíží a hráči to cítí. Tlak na předvedené výkony se stupňuje a v následujících měsících některým z nich uhasne sen o hraní na evropském šampionátu. Obzvlášť nelehký úkol čeká trenéra anglické reprezentace Garetha Southgata při výběru středních záložníků.

Podívejte se na největší chyby rozhodčích v české lize

Být rozhodčím není pro každého. Svými rozhodnutími většinou naštvete minimálně jeden tábor a často si vyslechnete spoustu urážek z ochozů i od samotných hráčů. Ovšem chyby, kterých se dopustili někteří rozhodčí v naší nejvyšší soutěži, jsou opravdu něco. Podívejte se sami.

Petr Rada: Lidi na fotbal nechodí, ale výzkumy děláme. V tom jsme dobří

Stal se prvním trenérem, kterému se podařilo dostat se přes hranici 600 získaných bodů. Aktuálně se nachází na čísle 602. I proto jsme ho oslovili s nápadem na rozhovor, který se týká jeho trenérské kariéry. "Hergot, co to, že tak najednou," reagoval Petr Rada.