Spojte se s námi


Fortuna liga

Exkluzivní rozhovor s majitelem licence Coerver Coachingu Tomášem Klečkou

Publikováno

dne

Jak vlastně probíhá mezinárodní osvědčená metoda tréninku Coerver Coaching? V rozhovoru nám na otázky odpovídal Tomáš Klečka, majitel licence moderní tréninkové metody. A pokud pro své děti hledáte fotbalový kemp, tak ten od Coerveru je ten pravý!

Coerver trénink v Ďáblicích. Zdroj: Tomáš Klečka

 Kdy se poprvé Coerver Coaching objevil v České republice?

Licenci pro Českou republiku a zároveň pro Slovensko jsme získali na podzim roku 2012. Až do léta 2013 jsme průběžně proškolovali naše trenéry, kteří následně vedli první letní pobytové kempy. Mezi těmito průkopníky byli trenéři Jakub Dovalil, Josef Němec, Jaroslav Köstl, Jiří Strnad. Na Slovensku nám s rozjezdem hodně pomáhal Lubo Moravčík.
 
Hlavním motivem pro provozování licence Coerver byl fakt, že v té době si odborná fotbalová veřejnosti začala připouštět, že českým mladíkům ve srovnání s mezinárodní konkurencí schází především vysoká kvalita individuálních dovedností a hlavně schopnost obstát v soubojích 1 na 1.
 
Díky mé dlouholeté praxi v mládežnickém fotbale během níž jsem přes 10 let řídil turnaje Nike Premier Cup, Coca-Cola školský pohár a v neposlední řadě jsem 5 let pracoval u fotbalového agenta Zdeňka Nehody, jsem přijal výzvu pokusit se ovlivnit výchovu mladých hráčů prostřednictvím zkušeností týmu lidí kolem metody Coerver, kteří tento koncept úspěšně rozvíjejí již 35 let po celém světě.
 
Jaké jsou vaše nejvyšší priority?
 
Hlavní cílem metodiky Coerver Coaching je vychovávat dovednostně vybavené, sebevědomé a kreativní hráč, kteří dobře kombinují se spoluhráči a zároveň mají schopnost vzít na sebe odpovědnost a prosadit se ve hře 1 na 1.
 
Klíčem k úspěchu je soustředit se na výuku individuálních dovedností v tzv. „Zlatém věku“ učení tedy mezi 7 a 12 lety. Dále metodu Coerver charakterizuje Pyramida rozvoje hráče, která určuje pořadí učení se dovednostem.
 
Začíná se ovládáním míče, zpracováním a přihrávkou dále hrou 1 na 1, rozvojem rychlosti a na závěr nácvikem zakončení a samotné hry. Ve všech cvičeních a hrách se klade velký důraz na detail a hlavním úkolem trenérů je efektivně manipulovat s obtížností jednotlivých prvků.
 
Kolik kempů ročně pořádáte? 
 
V posledních dvou letech se počet kempu v ČR na Slovensku přehoupnul přes 30. Letos jich plánuje 35. Z toho je šest pobytových a ostatní jsou příměstské. Coerver program pro děti však nekončí jen letními kempy.
 
Jedná se totiž o celoroční doplňkový program pro hráče. Od podzimu do jara probíhají akademie, což je vlastně pro děti trénink navíc. Ten se koná jednou týdně v době, kdy hráči netrénují ve vlastním klubu.
 
Když k tomu připočítáme ještě školení trenérů, tak letos máme v plánu celkem 175 akcí. 
 
Jak vlastně probíhá vzdělávání trenérů? 
 
Základní strukturu tvoří tři kurzy. Jednodenní Kurz Intro, čtyřdenní kurz dva a šestidenní Kurz tři. V každé kurzu se zaměřujeme na různé stupně Coerver pyramidy.
 
V Kurz tři pak na trenéry čekají témata jako Kognitivní trénink nebo Týmová souhra. Závěr procesu tvoří zkušební vedení tréninkových jednotek pod dohledem našich instruktorů.
 
Navíc nepravidelně probíhají školení Youth Diplom 1 a 2 a navíc se trenéři účastní interních školení organizovaných centrálou Coerver.
 
Co vše může hráč na vašem kempu získat, v čem se zdokonalí? 
 
Na kempech se každý den tři hodiny soustředíme na rozvoj jednotlivých pater z naší pyramidy. Hlavní důraz je na souboje 1 na 1, 2 na 2. Ve zbylých dvou hodinách pak děti zkoušení své dovednosti nabyté v tréninku uplatnit v turnajích a různých soutěžích.
 
Celkem tedy děti tráví fotbalem pět hodin denně. Každý tréninkový den se nese v duchu nějakého světového týmu nebo hráčské hvězdy. Metoda Coerver se totiž od samého začátku inspirovala uměním nejlepších hráčů. Tehdy to byli Cruyff, Beckenbauer, van Basten. Dnes používáme jako vzory Messiho, Robbena, či Sallaha.
 
Zdroj: Tomáš Klečka
 
Pro jaké věkové kategorie je Coerver určen?
 
Věkovou kategorii definuje „Zlatý věk“ učení, tedy 7 až 12 let. Přesto na kempy jezdí děti mladší. Starší pak už minimálně. 
 
Spolupracujete s některými českými týmy?
 
V současné době probíhá spolupráce s týmy FC Viktoria Plzeň, SK Slavia Praha, FC Zbrojovka Brno, FC Hradec Králové, FC Slovan Liberec, MFK Karviná a na Slovensku Spartak Trnava, MŠK Žilina, FK Pohronie Žiar nad Hronom, Fomat Martin a CFT Academy.
 
Spolupráce probíhá obvykle ve dvou fázích. Nejdříve klubové trenéry školíme a následně společně organizujeme kempy a akademie, kde trenéři vlastně rozvíjejí své schopnosti v praxi. Například se Zbrojovou realizujeme celkem pět kempů v Brně a okolí. S pražskou Slavii zase připravujeme letní pobytové kempy v Edenu. 
 
Jak probíhají vámi pořádané turnaje, kdo se jich může zúčastnit a kdy jsou na programu?
 
Turnaje jsme v posledních dvou sezónách opustili. Ale plánujeme, že již letos se k nim opět vrátíme. Budeme se soustředit na úplně nejmladší kategorie, ve kterých používáme namísto klasických dvou branek celkem čtyři.
 
Navíc se vlastně jedná o minibranky. Možnost zakončit na dvě branky u nejmenších dětí rozvíjí jejich schopnost rozhodování, tedy zvolit lehčí cestu ke gólu a zároveň v utkáních padá více gólů. A to zase posiluje u dětí jejich sebevědomí. 
 
Reklama

Fortuna liga

Slavia si pro fanoušky nachystala překvapení. Na každém domácím utkání bude hrát nová skladba složena přímo pro klub

Speaker kotle pražské Slavie, Lukáš Strašák Vala, oznámil na twitteru novinku, která určitě udělá radost všem fanouškům vedoucího mužstva české ligy. O co přesně se jedná?

Publikováno

dne

Speaker kotle pražské Slavie, Lukáš Strašák Vala, oznámil na twitteru novinku, která určitě udělá radost všem fanouškům vedoucího mužstva české ligy. O co přesně se jedná?

Česká nejvyšší liga se pomalu ale jistě blíží ke konci se svou základní částí. Do jarní fáze sezony nejlépe vstoupila pražská Sparta, která od začátku roku ještě neprohrála a dokonce srovnala bodový stav právě s fotbalisty Slavie.

Naopak výkony stále ještě vedoucího celku jsou jako na houpačce a především při venkovních střetnutí se velmi trápí.

Od začátku jara venku nedokázali mimo svůj domácí stadion zdolat Liberec, České Budějovice, ani Teplice. Díky těmto kolísavým výkonům máme jistotu, že zbytek sezony nám tak dozajista nabídne skvělou podívanou.

Fotbalisté Slavie budou v této fázi o to více potřebovat podporu svých fanoušků a právě ti si i pro zbytek návštěvníků Fortuna areny nachystali překvapení, o které se postaral speaker slávistického kotle, Lukáš Strašák Vala.

Ten na svém twitteru sdělil pro fanoušky klubu příjemnou novinku. Na každém domácím utkání bude před jeho začátkem hrát nová skladba, která je složena přímo pro Slavii.

První skladba bude puštěna před utkáním proti Sigmě Olomouc, čímž se spustí projekt, který Strašák nazval jako “Slávistická hudebka “.

Oslovil jsem kapely, hudebníky a další slávisty z kulturního světa, aby vytvořili song o Slavii. Odezva byla klasicky slávistická – skvělá.

Na každém domácím ligovém zápase se tak můžete těšit na premiéru nové skladby všech možných žánrů o našem klubu. Začínáme už v sobotu! ” uvedl na svém Twitteru.

Uvidíme tedy, kolik skladeb si ve spolupráci s hudebníky nachystali a zda ta finální bude hrát třeba před posledním domácím utkání sezony, které jak fandové Slavie doufají, bude i se ziskem titulu.

Zdroj: Twitter

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Problémy pro Spartu? Krejčí opět zraněn, fanoušci letenských jsou vzteky bez sebe

Reprezentace, to je v poslední době pro fanoušky Sparty utrpení. Stává se už totiž poměrně tradicí, že si ze srazu nějaký důležitý hráč přiveze zranění. A teď to zřejmě padlo na Ladislava Krejčího.

Publikováno

dne

Reprezentace, to je v poslední době pro fanoušky Sparty utrpení. Stává se už totiž poměrně tradicí, že si ze srazu nějaký důležitý hráč přiveze zranění. A teď to zřejmě padlo na Ladislava Krejčího.

Mít hráče z vašeho klubu v reprezentaci je velká čest a jistě o to více poté národnímu týmu přejete. Ovšem s tím přichází i riziko zranění.

A to se u Sparty v poslední době stává poměrně často. Z reprezentačního srazu se v minulosti vrátil zraněný třeba Lukáš Štětina, Dávid Hancko, Jakub Pešek, Tomáš Čvančara nebo i Ladislav Krejčí.

A u posledního jmenovaného to hrozí znovu. 23letý, teď už stoper, nastoupil proti Polsku v základní sestavě a hned v první minutě hlavou otevřel skóre.

Česká reprezentace hraje dnes večer od 20:45 proti Moldavsku a Jaroslav Šilhavý by zřejmě vsadil na stejnou sestavu. Proto všechny překvapilo, když se v základní sestavě objevil místo Krejčího Václav Jemelka.

Následně to reprezentace dovysvětlila, když uvedla, že Ladislav Krejčí a Alex Král nejsou k dispozici ze zdravotních důvodů. A to samozřejmě rozlítilo fanoušky Sparty.

„Jeb*t repre,“ píší hromadně fanoušci Sparty. „Po jeho výkonnosti ve Spartě na stoperu jeho druhej největší problém… On fakt nevydrží 5 zápasů v kuse zdravej…,“ lituje příznivec letenských.

„To fakt není sraz kdyby někdo neskončil zraněný…,“ stěžuje si sparťanský fanoušek. „Tak snad je to u Krejdy jen viróza či nemoc,“ je trochu pozitivní další příznivec letenských.

Ztráta Krejčího by byla pro Spartu velkým problémem. I když na jaře na stoperu nejsou jeho výkony tak dobré jako dříve, stále má na tým velký vliv a je zejména do ofenzivy hodně platný.

Krejčí byl v létě jmenován kapitánem Sparty, jenže pásku na ruce si na podzim moc neužil. Takřka celý jej promarodil a odehrál jen 2 utkání. Právě skleněné tělo a tedy častá zranění jsou největším Krejčího problémem.

Zdroj: Česká fotbalová reprezentace

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Anglický fotbal je trochu rychlejší česká liga, jeden souboj za druhým, myslí si Vaclík

Zahrál si v Česku, Švýcarsku, Španělsku a Řecku, nyní kope v anglickém Huddersfieldu. Tomáš Vaclík stále přidává nové kapitoly do knihy své bohaté fotbalové kariéry, tentokrát se rozpovídal o rozdílu mezi fotbalem v Anglii a Španělsku.

Publikováno

dne

Zahrál si v Česku, Švýcarsku, Španělsku a Řecku, nyní kope v anglickém Huddersfieldu. Tomáš Vaclík stále přidává nové kapitoly do knihy své bohaté fotbalové kariéry, tentokrát se rozpovídal o rozdílu mezi fotbalem v Anglii a Španělsku.

Tomáš Vaclík svou kariéru pořádně odstartoval v sezóně 2013/14, když se Spartou vychytal ligový titul. Tehdy netušil, že bude na minimálně devět let pro letenské poslední. Po roce a půl v rudém podepsal v Basileji.

Pro někoho překvapivý krok se extrémně vyplatil. Vaclík třikrát vyhrál ligu, jednou ligový pohár a třikrát se kvalifikoval do skupiny Ligy mistrů. Po čtyřech letech v létě 2018 Švýcarsko opustil a zamířil do španělské Sevilly.

„Je to úplně jiný styl fotbalu. Ve Španělsku, zvláště v Seville, jsme chtěli být dominantní na balónu. Ze 20 týmů La ligy jich chce 18 držet míč, nechce se ho zbavovat,“ řekl v podcastu Sparťanských Novin Tomáš Vaclík.

Sevilla dostala Vaclíka do povědomí celé Evropy. Stal se jedničkou klubu, byť při triumfu v Evropské lize v sezóně 2019/20 dělal dvojku a dostával přednost v lize. V roce 2019 byl dokonce vyhlášen nejlepším českým hráčem.

Nyní reprezentační gólman působí v Huddersfieldu. V zimě podepsal v druholigovém anglickém celku, který se v Championship bije o záchranu. Pro Vaclíka je bití se o přežití nová zkušenost.

„V Anglii je to hurá fotbal rychle nahoru, spousta soubojů, dlouhých balónů. Srážka, vstanu, další dlouhý balón, další srážka,“ pokračoval brankář reprezentace.

Vaclík je poprvé v situaci, kdy na něj létá hromada střel a on musí většinu z nich chytit. Ze 22. místa ztrácí na nesestupové příčky tři body, 21. Cardiff má navíc utkání k dobru. A sešup do třetí ligy by byla i z marketingového hlediska tragédie.

Zatímco Premier League je po technické stránce na vysoké úrovni, druhá nejvyšší soutěž je náročná silově a soubojově. K postupu i záchraně je potřeba se na sílu probít. To stejné čeká i Huddersfield.

„Takže Anglie je trochu rychlejší česká liga (smích). Ale styl fotbalu v Anglii a Španělsku je úplně jiný,“ dodal Vaclík.

Zdroj: Sparťanské Noviny

Pokračovat ve čtení

Tipsport škola sázení

Oblíbené