Exkluzivní rozhovor s majitelem licence Coerver Coachingu Tomášem Klečkou

Jak vlastně probíhá mezinárodní osvědčená metoda tréninku Coerver Coaching? V rozhovoru nám na otázky odpovídal Tomáš Klečka, majitel licence moderní tréninkové metody. A pokud pro své děti hledáte fotbalový kemp, tak ten od Coerveru je ten pravý!

Coerver trénink v Ďáblicích. Zdroj: Tomáš Klečka

 Kdy se poprvé Coerver Coaching objevil v České republice?

Licenci pro Českou republiku a zároveň pro Slovensko jsme získali na podzim roku 2012. Až do léta 2013 jsme průběžně proškolovali naše trenéry, kteří následně vedli první letní pobytové kempy. Mezi těmito průkopníky byli trenéři Jakub Dovalil, Josef Němec, Jaroslav Köstl, Jiří Strnad. Na Slovensku nám s rozjezdem hodně pomáhal Lubo Moravčík.
 
Hlavním motivem pro provozování licence Coerver byl fakt, že v té době si odborná fotbalová veřejnosti začala připouštět, že českým mladíkům ve srovnání s mezinárodní konkurencí schází především vysoká kvalita individuálních dovedností a hlavně schopnost obstát v soubojích 1 na 1.
 
Díky mé dlouholeté praxi v mládežnickém fotbale během níž jsem přes 10 let řídil turnaje Nike Premier Cup, Coca-Cola školský pohár a v neposlední řadě jsem 5 let pracoval u fotbalového agenta Zdeňka Nehody, jsem přijal výzvu pokusit se ovlivnit výchovu mladých hráčů prostřednictvím zkušeností týmu lidí kolem metody Coerver, kteří tento koncept úspěšně rozvíjejí již 35 let po celém světě.
 
Jaké jsou vaše nejvyšší priority?
 
Hlavní cílem metodiky Coerver Coaching je vychovávat dovednostně vybavené, sebevědomé a kreativní hráč, kteří dobře kombinují se spoluhráči a zároveň mají schopnost vzít na sebe odpovědnost a prosadit se ve hře 1 na 1.
 
Klíčem k úspěchu je soustředit se na výuku individuálních dovedností v tzv. “Zlatém věku” učení tedy mezi 7 a 12 lety. Dále metodu Coerver charakterizuje Pyramida rozvoje hráče, která určuje pořadí učení se dovednostem.
 
Začíná se ovládáním míče, zpracováním a přihrávkou dále hrou 1 na 1, rozvojem rychlosti a na závěr nácvikem zakončení a samotné hry. Ve všech cvičeních a hrách se klade velký důraz na detail a hlavním úkolem trenérů je efektivně manipulovat s obtížností jednotlivých prvků.
 
Kolik kempů ročně pořádáte? 
 
V posledních dvou letech se počet kempu v ČR na Slovensku přehoupnul přes 30. Letos jich plánuje 35. Z toho je šest pobytových a ostatní jsou příměstské. Coerver program pro děti však nekončí jen letními kempy.
 
Jedná se totiž o celoroční doplňkový program pro hráče. Od podzimu do jara probíhají akademie, což je vlastně pro děti trénink navíc. Ten se koná jednou týdně v době, kdy hráči netrénují ve vlastním klubu.
 
Když k tomu připočítáme ještě školení trenérů, tak letos máme v plánu celkem 175 akcí. 
 
Jak vlastně probíhá vzdělávání trenérů? 
 
Základní strukturu tvoří tři kurzy. Jednodenní Kurz Intro, čtyřdenní kurz dva a šestidenní Kurz tři. V každé kurzu se zaměřujeme na různé stupně Coerver pyramidy.
 
V Kurz tři pak na trenéry čekají témata jako Kognitivní trénink nebo Týmová souhra. Závěr procesu tvoří zkušební vedení tréninkových jednotek pod dohledem našich instruktorů.
 
Navíc nepravidelně probíhají školení Youth Diplom 1 a 2 a navíc se trenéři účastní interních školení organizovaných centrálou Coerver.
 
Co vše může hráč na vašem kempu získat, v čem se zdokonalí? 
 
Na kempech se každý den tři hodiny soustředíme na rozvoj jednotlivých pater z naší pyramidy. Hlavní důraz je na souboje 1 na 1, 2 na 2. Ve zbylých dvou hodinách pak děti zkoušení své dovednosti nabyté v tréninku uplatnit v turnajích a různých soutěžích.
 
Celkem tedy děti tráví fotbalem pět hodin denně. Každý tréninkový den se nese v duchu nějakého světového týmu nebo hráčské hvězdy. Metoda Coerver se totiž od samého začátku inspirovala uměním nejlepších hráčů. Tehdy to byli Cruyff, Beckenbauer, van Basten. Dnes používáme jako vzory Messiho, Robbena, či Sallaha.
 
Zdroj: Tomáš Klečka
 
Pro jaké věkové kategorie je Coerver určen?
 
Věkovou kategorii definuje “Zlatý věk” učení, tedy 7 až 12 let. Přesto na kempy jezdí děti mladší. Starší pak už minimálně. 
 
Spolupracujete s některými českými týmy?
 
V současné době probíhá spolupráce s týmy FC Viktoria Plzeň, SK Slavia Praha, FC Zbrojovka Brno, FC Hradec Králové, FC Slovan Liberec, MFK Karviná a na Slovensku Spartak Trnava, MŠK Žilina, FK Pohronie Žiar nad Hronom, Fomat Martin a CFT Academy.
 
Spolupráce probíhá obvykle ve dvou fázích. Nejdříve klubové trenéry školíme a následně společně organizujeme kempy a akademie, kde trenéři vlastně rozvíjejí své schopnosti v praxi. Například se Zbrojovou realizujeme celkem pět kempů v Brně a okolí. S pražskou Slavii zase připravujeme letní pobytové kempy v Edenu. 
 
Jak probíhají vámi pořádané turnaje, kdo se jich může zúčastnit a kdy jsou na programu?
 
Turnaje jsme v posledních dvou sezónách opustili. Ale plánujeme, že již letos se k nim opět vrátíme. Budeme se soustředit na úplně nejmladší kategorie, ve kterých používáme namísto klasických dvou branek celkem čtyři.
 
Navíc se vlastně jedná o minibranky. Možnost zakončit na dvě branky u nejmenších dětí rozvíjí jejich schopnost rozhodování, tedy zvolit lehčí cestu ke gólu a zároveň v utkáních padá více gólů. A to zase posiluje u dětí jejich sebevědomí. 
 

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Vémola by si v UFC neškrtl, sám to ví, říká Attila Végh. Promluvil i o odvetě či titulu v Oktagonu

Karlos Vémola před zápasem s Attilou Véghem neustále mluvil o svém návratu do UFC. Víceméně na tom postavil i promo, když tvrdil, že výhra nad bývalým šampionem Bellatoru by jej tomu mohla přiblížit. Végh má ale v celé věci jasno. Rozpovídal se znovu také o možné odvetě.

Slavia Praha vs. Sigma Olomouc: Preview a tipy na sázení

Jedním ze šlágrů 15. kola Fortuna ligy bude beze sporu zápas první Slavie Praha se čtvrtou Sigmou Olomouc. O favoritovi utkání je samozřejmě jasno, Hanáci však nebudou chtít dát body zadarmo. Jak zápas dopadne a na co vsadit?

Neuvěřitelná smůla! Václav Černý hrál ve skvělé formě, ale přetrhl si křížový vaz. Jak dlouho bude chybět?

Obrovská smůla znovu potkala rodáka z Příbrami. Těžká zranění znatelně přibrzdila slibně rozjetou kariéru Vaška Černého v Ajaxu, po restartu v Twente se dostával do výborné formy, ale přišlo další vážné zranění.