Spojte se s námi


Premier League

Silný příběh Kevina De Bruyneho: Když sušička jede naplno

Publikováno

dne

Tichý, složitý, sociálně nekompetentní. Když se dříve mluvilo o Kevinu De Bruynem, nebyly mu zrovna připisovány ty nejlepší charakterové vlastnosti. Dnes je však Belgičan nejlepším hráčem jednoho z nejlepších týmů planety. Manchester City je na něm závislý, jako na žádném jiném hráči. O své kariéře se KDB rozmluvil pro The Players Tribune.

„Jsi na h**** trenére!“ říká Kevin De Bruyne. Pep Guardiola se nechápavě koukne a nevěřícně odvětí „Co?“. „Ty jen vyhráváš!“, přidává De Bruyne, dostane záchvat smíchu a s Guardiolou se obejmou. Takto vypadala jejich poslední oslava ligového titulu (květen 2019). De Bruyne a Guardiola – ti dva si prostě sedí.

Když se totiž De Bruyneho zeptáte na jeho upřímný názor na Guardiolu, tak vám řekne přesný opak toho, co v rámci oslav obhajoby titulu Premier League svému trenérovi řekl: „Takticky je nejlepším trenérem, pod kterým jsem kdy hrál,“ a přidává: „Co se týče fotbalu, tak myslíme stejně. Mám rád jeho styl a rozumím jeho nápadům. To je jeden z důvodů, proč se cítím tak dobře.“

Že se De Bruyne momentálně cítí dobře, dokazuje každý týden. Belgičan připravil v devíti soutěžních zápasech devět branek. To je jen o jednu asistenci méně, než za celou minulou sezónu, na kterou by nejraději zapomněl, protože v ní musel kvůli zraněním vynechat 29 utkání – zde je třeba uznale říct, že na ni zapomíná ve velkém stylu.

Přetržený postranní vaz v koleni, další zranění vazů, zranění stehenního svalu, celkové svalové problémy. Počet zranění byl za minulou sezónu tak velký, že musel De Bruyne svého trenéra před médii chránit a vyvracet mýtus o přílišném vytížení: „Jednalo se o dvě nehody,“ vysvětloval poměrně těžká vazová zranění z podzimu 2018.

Dle sebe nebyl unavený a také nebyl přetrénovaný. Vysoké vytížení nehrálo roli ani ve čtvrtfinále Ligy mistrů proti Tottenhamu, které se odehrálo 9. dubna 2019.

De Bruyne hrál již několik týdnů bez zdravotních komplikací a byl na nejlepší cestě k top formě. Proti Spurs tak z taktických důvodů odehrál pouze minutu. Guardiola vsadil na defenzivní stabilitu a kontrolu hry, proto do základu postavil Gündogana s Fernandinhem. Tento tah se Guardiolovi vymstil a byl za to také patřičně kritizován.

V dramatické odvetě (4:3) hrál De Bruyne v základu a předvedl neskutečný výkon. Třemi asistencemi málem dovedl City do semifinále. Čáru přes rozpočet mu tehdy udělali spoluhráč Laporte (technická chyba), Fernando Llorente (gól) a VAR (neplatnost Sterlingova gólu na 5:3).

Tyto dva zápasy reflektují skutečnost toho, jak je De Bruyne pro Citizens důležitý. Když byl Belgičan v základní sestavě, vyhrálo City od začátku sezóny 2017/18 83,3% zápasů. Když v základu nebyl, tak vyhráli „pouze“ 71,2% utkání. Jeho přítomnost na hřišti se odráží také na počtu vstřelených branek. Když hraje, tak dávají Skyblues 2,8 gólů na zápas, přičemž bez něj vstřelí 2,5 gólů. (Zdroj: spox.com)

Tzv. „Tumble Dryer“ (česky: sušička na prádlo), jak ho jeho přátelé kvůli jeho strohým a krátkým odpovědím na WhatsAppu nazývají, jede momentálně opravdu naplno a dělá ze skvělých individualit, jako je Agüero, Silva, Sané a Sterling, ještě lepší tým. Chcete příklad? Poslední prohrou, kdy De Bruyne odehrál celých 90 minut, byl zápas proti Liverpoolu ze 14. ledna 2018 – to už je skoro dva roky zpět.

I proto je Guardiola z Belgičana stejně nadšený, jako De Bruyne ze svého trenéra. „Je jedním z nejlepších hráčů, které jsem kdy trénoval. Messi sedí u jednoho stolu sám, ale u stolu vedle sedí on (De Bruyne). O tom není pochyb,“ říká Guardiola o své sušičce a dodává: „Když nemáme míč, tak je první, který o něj bojuje. Když máme míč, tak všechno vidí.

Jak už bylo zmíněno, De Bruyne nebyl zrovna jednoduchým charakterem. Když se ve 14ti letech dostal na internát KRC Genku, tak ho jeho pěstounská rodina vnímala jako tichého, uzavřeného, stydlivého a inkompetentního kluka a také jeho chování nahlásila klubu s tím, že už jej u sebe nechce.

Dle rozhovoru pro The Players Tribune to bylo proto, že prostě byl takový, jaký je. Sám sebe totiž označuje jako „Super chilled“. Jeho rezistenci vůči stresu dokonce potvrdil test slin, který provedli lékaři Citizens.

„Někteří lidé říkali, že mám špatný charakter a že se kvůli tomu nedostanu až na vrchol. Já jsem si potom sám řekl: Uvidíme, kdo nakonec bude mít poslední slovo.“ Poslední slovo měl nakonec opravdu on. Sice ne v Chelsea, kde jej José Mourinho z nějakého důvodu nepreferoval, ale později v dresu Skyblues. „Nikdy se mi nedostalo vysvětlení,“ popisuje vztah s Portugalcem zpětně.

Za Chelsea odehrál dohromady devět soutěžních utkání. Blues ho nechali jít dvakrát do Německa. Nejprve na hostování do Brém a později na trvalo do Wolfsburgu. Odtud se po roce a půl stěhoval zpět do Anglie za Pepem Guardiolou. A na Stamford Bridge skřípali zuby.

„Upřímně řečeno nevím, co se tam stalo.“ řekl Antonio Conte, který Blues převzal v roce 2016: „Mluvíme tu o top hráči. Je rychlý, technicky dobrý, pracuje pro tým. Je kompletním hráčem.“ Je tak kompletní, že jej nelze nahradit ani ve hvězdami nabitém týmu Citizens.

Před zápasem proti Aston Ville (26.10.2019) připravil v této sezóně již 27 gólových příležitostí, což je mezi pěti nejlepšími ligami Evropy nejvyšší hodnota. V srpnu tohoto roku dokonce překonal rekord Mesuta Özila – nikdo před ním nevyprodukoval 50 asistencí za pouhých 123 zápasů.

Proč tak De Bruyne dominuje ve statistice asistencí? „Protože vím, jak myslí spoluhráči a kam se pohnou,“ odpovídá na otázku od The Players Tribune. Zřejmě v tom bude mít prsty i Guardiola, který jej v minulosti stavěl na křídlech a falešné devítce. Díky tomu De Bruyne ví, jaké nahrávky křídelní, respektive podhrotový hráč potřebuje.

Jako fanoušek Chelsea dodnes nemůžu skousnout jeho odchod. Přesto doufám, že se mu za Citizens bude nadále dařit, protože hráč jeho kalibru udělá z každého zápasu atraktivnější podívanou.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.