Rozbor kádru Plzně před jarní částí Fortuna ligy pohledem Viktoriána

Viktorka Plzeň přivedla v pondělí první novou tvář do týmu během zimní pauzy. Ale kromě Šimona Falty si pouze stáhla hráče z hostování, přetavila hostování Staňka v přestup a přivedla 2 nadějné talenty z juniorky. Jenže otázkou zůstává, zda to bude na jaře stačit.

Zdroj: fcviktoria.cz

Podzim měli Západočeši strašlivý. Hra vypadala otřesně. Vázla komunikace v obraně, přechod zálohy do útoku i do obrany byl všelijaký, jen ne rychlý a účinný, Hruška v bráně dělal chyby a i samotní útočníci, když už nějakou šanci měli, tak nebyli schopni nebezpečně zakončit.

Zkrátka ze hry bolely oči a sledovat zápasy červenomodrých bylo chvílemi spíše za trest než za odměnu. A tak bylo všem jasné, že přes zimní pauzu musí přijít velké změny. Co se tedy v kádru Viktorky změnilo? Rozeberme si to postupně po částech.

Realizační tým

První změna v Plzni proběhla v realizačním týmu. V tichosti skončili fyzioterapeuti Robert Beneš, Filip Vopěnka a Petr Nasler. Nahradil je Michal Rukavička, který už v Plzni působil a který si nyní za své spolupracovníky zvolil Šimona Šenderu s Petrem Bendlem.

Důvod jejich konce nebyl plzeňským vedením zmíněn. Podle jistých spekulací si ale dlouholetý tým fyzioterapeutů nesedl s novými metodami progresivního hlavního kouče

Naopak hlavní trenér Adrián Guľa situaci ustál. S Adolfem Šádkem prý dlouhé hodiny analyzovali podzim a v Plzni zůstal.

Sám generální ředitel médiím sdělil: “Trenérova mise, na kterou jsme se společně vydali, ještě není dokončena.”

“Možná tyto změny ne všichni hráči a členové realizačního týmu pochopili, možná se jim zdály příliš tvrdé a časově náročné. Já však jasně říkám, že na jaře budeme v těchto ohledech ještě tvrdší a z nastolených požadavků v žádném případě neuhneme,” dodal.

Brankáři

Už od srpna se valila na gólmanskou jedničku Aleše Hrušku kritika. Vše začalo zpackaným závěrem zápasu v utkání předkola Ligy mistrů s Alkmaarem.

Tehdy si Viktorka tak dlouho koledovala o vyrovnávací gól, až v poslední minutě nastavení zbytečně fauloval Hruška a kopala se penalta. Jak zápas dopadl, bohužel všichni víme.

Jenže výkony celé defenzivy během podzimu degradovaly a tak začali fanoušci červenomodrých volat po změně na postu gólmana.

Nabízelo se poslat do brány Staňka. V Budějovicích předváděl slušné výkony a je mu stále teprve 24 let. Jenže trenér přání fanoušků ne a ne vyslyšet a tak dostal Staněk nakonec šanci až v posledním zápase roku (a to ještě kvůli zranění Hrušky).

Aleši Hruškovi už je 35 let a osobně si myslím, že nejpozději příští sezonu už jedničkou určitě nebude. Naopak Staněk potřebnou kvalitu rozhodně má, v duelu se Slavií to potvrdil. Jako zajímavost mohu ještě zmínit, že v mládí se mihnul na rok i v anglickém Evertonu.

Západočeské vedení navíc přivedlo v týdnu mladého brankáře Mrózka, s kterým počítají do budoucna. Zatím bude nastupovat za juniorku.

Zda bude na jaře chytat Hruška nebo Staněk, ví asi jenom Guľa. Každopádně mohu říci asi za všechny Viktoriány, že bychom mezi třemi tyčemi raději viděli Jindřicha Staňka.

Obrana

Začněme od středu. Hlavním stavebním kamenem defenzivy měl být od začátku sezony kapitán Jakub Brabec. Bohužel i on měl s celou defenzivou podzim velmi slabý.

Na druhou stranu je to už poměrně zkušený stoper, na jaře bude mít motivaci se dostat na EURO, takže se dá očekávat, že v druhé části ligy bude zase nastupovat pravidelně.

Na místo druhého středního obránce má trenér několik variant: Lukáše Hejdu, Filipa Kašu a juniora Václava Míku.

Dá se očekávat, že defenzivní dvojice se bude hodně točit. Nabitý jarní program jistě donutí trenéra šetřit unavené hráče.

Na kraje obrany je 5 alternativy: David Limberský, Matěj Hybš (dlouhodobě zraněný), Milan Havel, junior Josef Koželuh a případně i Jan Kovařík.

Stálice David Limberský bude na jaře jistě pravidelně nastupovat. Na podzim patřil v 37 letech k nejlepším hráčům Plzně na hřišti. A hlavně na něm, jako jednom z mála, bylo vidět, jak moc ho trápení Viktorie štve.

Otázkou však zůstává, na jaké straně defenzivní čtveřice bude nastupovat. V přípravném zápase nastoupil překvapivě vpravo a sám hlavní trenér to takto okomentoval: “Je možné, že bude hrát na silnou nohu, byť všichni Limbu znají zleva. Proto jsme se rozhodli, že zápas s Hradcem využijeme k této zkoušce. Vycházíme z jeho enormních zkušeností, jsem přesvědčený, že to zvládne.”

Do přípravného zápasu s Hradcem Králové nastoupil také poprvé za A tým Josef Koželuh. Výkonem rozhodně nepropadnul a na jaře by měl začít sbírat premiérové minuty za áčko.

Milan Havel by měl mít na jaře podobně silnou pozici jako David Limberský. I když se na jeho místo může tlačit Josef Koželuh. Vzájemná konkurence jim jistě prospěje.

Poslední možností může být Honza Kovařík. Už v minulosti podával na levém beku slušné výkony a měl by v nich pokračovat.

Plzeň v zimě opustili Radim Řezník s Luďkem Pernicou. Oba odešli na hostování na půl roku. U Řezníka se spekulovalo, zda to tak trochu neodnesl za celý tým a jestli nechce dát vedení jeho odchodem najevo, že nikdo nemá svoji pozici jistou.

Celkově tak obrana čítá 8 + 1 (Kovařík) hráčů. Je pravděpodobné, že složení defenzivy se bude zápas od zápasu měnit nejen vlivem únavy a zranění, ale i možnou nákazou covidem-19.

Záloha

Vezměme to postupně od křídel. Zde operují Joel Ngandu Kayamba, Ondřej Mihálik, Adriel Ba Loua, Jan Kopic (dlouhodobě zraněný), Jan Kovařík, Šimon Falta a případně i Pavel Šulc.

Na konci podzimu se pořádně nedařilo ani na křídlech. To by se ale mělo s příchodem Šimona Falty změnit. Konkurence je tu obrovská, na 2 posty je tu až 7 hráčů!

Sám Šimon Falta není vůbec špatný fotbalista. Když to ustojí mentálně, může být obrovským přínosem pro tým.

Nejsilnější pozici má před jarem asi Adriel Ba Loua, na druhé křídlo to mají všichni otevřené. Ale dá se očekávat, že Šulc bude spíše nastupovat ve středu zálohy a Kovařík na beku.

Za mě má Viktorka kraje zálohy ideálně pokryté, tak snad budou na jaře fungovat.

Pojďme se přemístit do středu. Zde má kouč Guľa na výběr z šestice hráčů: Tomáše Hořavy, Miroslava Káčera, Lukáše Kalvacha, Pavla Buchy, Aleše Čermáka a Pavla Šulce.

Místo ofenzivního záložníka má Plzeň slušně pokryté. Na místo Aleše Čermáka, jehož výkony jsou často jako na houpačce, se bude drát mladý Pavel Šulc.

Sám trenér jeho příchod okomentoval: “Když vezmu Pavla, je super, že si v mladém věku vyzkoušel angažmá jinde. Zjistil a porovnal si, co mu může Viktorka nabídnout za zázemí než jiný klub. Přišel úplně jinak nastavený než před rokem. To je ten důležitý proces. Věkový parametr přitom nerozhoduje, to zdůrazňuji, rozhoduje připravenost hráče.”

Na podzim byl obrovský problém v záloze. Nejenže přechod do útoku dosti drhl, ale přechod do obrany už nefungoval vůbec. Ofenzivní činnosti zálohy bych se teď na jaře už nebál.

Možná jediné slabé místo v kádru je ale v defenzivní záloze. Na podzim jednoduše nestíhala a na jaro neposílila. Útoky soupeře procházely zálohou jako nůž máslem, vždyť tam na to býval často Lukáš Kalvach sám.

Fotbalový expert z iSport okomentoval střed plzeňské zálohy takto: “Kalvach tam byl z pozice defenzivního záložníka na všechno sám, v takovém klubu tohle není možné. “

“Měl by tam být ještě jeden stejně kvalitní defenzivní záložník, aby hlavně v těžkých a pohárových zápasech mohl trenér dát na hřiště dva podobné hráče vedle sebe. Chyběla defenzivní šestka, o kterou se Plzeň mohla opřít.”

Jenže západočeské vedení žádného defenzivního záložníka nepřivedlo, ba naopak. O Lukáše Kalvacha se údajně zajímal CSKA Moskva, ale jeho prodej v aktuální situaci není na místě.

Na nákup se nabízel například David Houska, kterému v Sigmě v létě končí smlouva, takže i vedení by se takový levný nákup líbil, nebo Kamso Mara z Liberce.

Jenže nikdo takový nepřišel. Tak snad si bude ať už Bucha, Káčer nebo Hořava plnit své defenzivní povinnosti lépe než na podzim. Lukáš Kalvach by jim měl jít příkladem.

Ostatně začátek jara nám to ukáže, ve třetím kole se Viktorka utká s Baníkem a o týden později s Libercem. To bude více než dostatečná zkouška.

Útočníci

Na podzim koupila Plzeň Zdeňka Ondráška s vidinou nekompromisního zabijáka do vápna. Úvod do nového prostředí mu vyšel parádně. V 6 zápasech nastřílel 4 branky a ještě si připsal jednu asistenci.

Jenže poté mu zvlhl střelecký prach. Nejenže góly nepadaly, ale ani v soubojích nebyl tak jistý jako dřív. Bylo jasné, že něco není v pořádku.

V již zmiňovaném přípravném zápase s Hradcem Králové se ale trefil, tak snad nastoupí do jarních zápasů ve formě.

Jeho přímou konkurencí je vytáhlý Francouz Jean-David Beauguel. Ten ze začátku sezony plnil roli střídajícího útočníka výborně. Poté však nastal u něj, stejně jako u celého mužstva, úpadek.

Přesto neuzavírá podzimní část ligy nijak špatně, co se z hlediska osobních statistik týče. V lize vstřelil pěkných 6 gólů, tak snad si co nejdříve připíše další.

Jak jsem zmínil v úvodu, tak Plzeň také trápila nízká produktivita, a to nejen útočníků. A kvůli tomu si nejspíš stáhla z hostování Lukáše Matějku.

Třiadvacetiletý forvard vstřelil minulý rok v druhé lize 16 gólů! A to hostoval v Ústí nad Labem, které skončilo celkově až sedmé.

Každopádně, Západočeši hrají většinou pouze na jednoho útočníka. To by mělo všechny tři forvardy namotivovat k co nejlepším výkonům.

První soutěžní utkání hraje Viktorka už v neděli v Příbrami. Z mého pohledu ideální soupeř na rozjezd, tak snad se povezou po zápase tři body do Plzně.

Zdroj: fcviktoria.cz, iSport.cz, livesport.cz, transfermarkt.com

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. A co náhrada za Berbra? Nejlepší hráč v historii Plzně, nikdo nikdy tolik bodů neudělal a snad už neudělá. Doufám že bude aspoň pomník před stadionem..? Co ty na to viktoriáne, chystá se něco? Kdo ho nahradí? Bude v síni slávy?

 2. Já jsem říkal, že pan Mikrosituácia pleŠádka ukecal :-)))
  Je to machr, teda hlavně přes kecy …

 3. Plzeň typuji na třetí flek ,když půjde vše podle papírových předpokladů.Na titul si myslím můžou v Plzni na dlouhá léta zapomenout nebo snad na pořád.Tým měl léta zavedený systém hrát ve čtrnácti a nyní přechází na systém v jedenácti a to bude pravděpodobně pár let trvat.Panu Guľovi nezávidím tuto pozici přišel v nesprávnou dobu.I věhlasný pan Vrba by tam těžce zaváděl herní systém v 11 hráčích,proto se tam nehrne.Jak píši třetí flek a poháry budou velkým úspěchem.Hlavně by si do síně slávy mněli umístit bustu jednoho super útočníka.

  • No, myslím, že je to třetí místo jen sen, Jablonec, Olomouc, Ostrava i Liberec své 3 body nedávají jen tak na požádání……

 4. Dle mého pohledu se Viktorka měla zbavit Guľy.Neumí postavit úvodní sestavu a když už je zápas v kopru střídá!Zásadně pozdě a chaoticky kdy to hlava nebere koho ven a koho za něj! Z jmenovaných hráčů bych se důstojně rozloučil s T.Hořavou-své nejlepší Viktorce odevzdal a pochybuji že může dát vic. Podobné je to i s J.Kopicem. Nejsnáz nahradit bude Hrušku. Útočníky Viktorka má,jen musí být na hřišti,z lavičky se góly dávají dost blbě.Záložníci jsou v mančaftu taky ale podržet míč a poslat ho DOPŘEDU na nabíhající spoluhráče a ne alibisticky zpět k brankáři! Mnohdy i z soupeřovy poloviny hřiště. To je ale na trenérovi! Hrát zanďoura na jednogólové vítěství si Viktorie Plzeň nemůže a nesmí dovolit!

 5. Tak je to můj subjektivní názor, ale co jsem viděl Viktorku hrát nabyl jsem dojmu, že po rozpadu Horváthovy party se jaksi rozpadla i hra to hoto mužstva. Mužstvo působí nekompaktně, trenér hledá optimální složení, ale co chybí je nejen parta, ale i kvalita.Tento kádr bude těžko někdo dávat do takové úrovně, aby mohl pomýšlet na titul v lize, neheldě na poháry. I když bych si to moc přál, prostě tomu nevěřím.

  • Máte naprostou pravdu! Vy jste měl napsat ten hlavní článek a ne žádný fanoušek z Klubu přátel. Možná že je to srdcař, ale klubově zaslepený. Hlavní problém současné Plzně je ten, že vedení zaspalo a ztratilo “agresivitu” cca před 5 lety. No a teď to vyvrcholilo angažováním blafouna. Lidsky to asi nebude špatný člověk, fotbalu zřejmě rozumí, ale své záměry a touhy zřejmě neumí prosadit a ve své argumentaci sklouzává až k trapným “mikrosituaciam”. No a že je v klubu něco špatného signalizuje i výměna “maserů” , t.j. skoro na úrovni výměny (nic ve zlém) kosmetiček podlahových krytin.

 6. “Možná tyto změny ne všichni hráči a členové realizačního týmu pochopili, možná se jim zdály příliš tvrdé a časově náročné. Já však jasně říkám, že na jaře budeme v těchto ohledech ještě tvrdší a z nastolených požadavků v žádném případě neuhneme,”

  Kdyby ty kecy byly pravda, tak by už dávno trenérem nebyl. Má nejhorší výsledky za poslední dekádu…

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Voráček musel skousnout debakl, v dresu Sharks zazářil Hertl. Jak si vedli v NHL další legionáři?

NHL za sebou má další hrací den a opět se během něj představilo několik hráčů z České republiky. Jak se jim dařilo a kdo z nich zazářil nejvíce?

MS v Bělorusku se určitě neuskuteční. Zatím se hledají jiné varianty

Světový šampionát se kvůli neklidné situaci v Bělorusku s jistotou konat nebude. IIHF se teď snaží najít nové řešení, jak situaci zvládnout. Ve hře je řada dalších států.

Leverkusen vs. Dortmund: Preview a tipy na sázení

V úterý čeká tým Patrika Schicka velké utkání s Borusií Dortmund, která se v poslední době výrazně zvedla. To Leverkusen ztrácí body zápas za zápasem a další ztráta by je mohla poslat mimo první čtyřku.