Představení týmů MS: Wales letí po 64 letech na mistrovství světa, spoléhat se bude především na dlouholeté opory

Ukrajina je v klíčovém zápase o postup na šampionát v Kataru tlačila, Gareth Bale ale jediným gólem rozhodl o tom, že se na turnaj poprvé od roku 1958 podívají Velšané. Co od jejich soupisky složené hlavně z hráčů v anglických ligách čekat?

Brankáři

Brankář byl v posledních letech kritickou pozicí jinak vyváženého kádru velšské reprezentace. Žádný z gólmanů pravidelně nechytal, Wayne Hennessey i Danny Ward dělali dvojky v klubech Premier League.

Z Leicesteru ale letos odešel Kasper Schmeichel a jelikož vedení nikoho nepřivedlo, chytat začal právě Ward. Zprvu se mu stejně jako zbytku týmu vůbec nedařilo, od října se ale posunul do ligového průměru, několikrát Foxes i podržel.

JménoKlub
Wayne HennesseyNottingham Forest
Danny WardLeicester City
Adam DaviesSheffield United

Obránci

Wales praktikuje rozestavení na tři stopery. Vlevo je spolehlivý Ben Davies, který i přes poměrně velkou konkurenci v Tottenhamu (Ivan Perišič, Ryan Sessegnon) ve 29 letech stále nastupuje. Je to lídr reprezentace.

Střed patří Joe Rodonovi. Opět nedostal šanci v Tottenhamu, na hostování v Rennes se mu ale daří a i na jaře bude hrát Evropskou ligu. Při kolísavé formě stoperů Spurs může Antoniu Contemu naznačit, že příští sezónu už musí dostat šanci.

Ethan Ampadu je zase zvyklý neustále hostovat z Chelsea, letos v italské Spezii. Měl již několik dobrých ročníků, šanci však nedostal. O jeho důležitosti pro národní tým vypovídá fakt, že má ve 22 letech solidních 37 startů za A-tým Walesu.

Záložníci

Záloha se zdá být jasně složená, avšak nemusí to tak být. Stálice Joe Allen ze Swansea léčí od začátku října zranění a je otázkou, zda se stihne uzdravit. Pokud ne, nabízí se vysunutí Ampaduho do zálohy a na stoperu by zaskočil Chris Mepham z Bournemouthu.

Parťáka uprostřed bude dělat Aaron Ramsey z Nice. Zdaleka už nehraje svůj nejlepší fotbal, stejně jako Gareth Bale se ale za reprezentaci dokáže vždy vyšvihnout. Právě Ramsey dává hře Walesu myšlenku.

Pozice wing-beků jsou též jednoznačné. Levou lajnu bude brousit opora Nottinghamu a velký univerzál Neco Williams, druhá strana patří Connoru Robertsovi, který velí Burnley v cestě za návratem do Premier League.

Útočníci

Složení ofenzivního trojlístku se bude pravděpodobně odvíjet od soupeře. Chybět samozřejmě nebude Bale, hvězda, kapitán a už i legenda národního týmu. Vždyť právě jeho tři góly rozhodly o postupu na šampionát z baráže.

O levé křídlo by měli bojovat Daniel James s Harrym Wilsonem. Oba jsou z Fulhamu, James chodí z lavičky, Wilson byl zraněný a teprve se dostává do tempa. V tomto případě je to skutečně vyrovnané, rozhodnout by měly přátelské zápasy.

Na hrotu útoku by měl operovat urostlý zabiják Bournemouthu Kieffer Moore, jenž v Premier League patří k nejnepříjemnějším soupeřům v soubojích. V brejkovém zápase s Anglií se naopak nabízí varianta s dynamičtější trojicí Bale, Wilson, James.

Fortuna liga

Nemastnou Slavii zachránila penalta. Pardubice se statečně bily, nesrovnaly ani proti deseti

Slavia zvládla i druhé jarní kolo Fortuna ligy, v Pardubicích zvítězila 2:0. O výsledek se ale kvůli dobrému a koncentrovanému výkonu soupeře bála až do poslední minuty. Rozhodli Václav Jurečka a Peter Olayinka.

Pardubice začaly aktivně, hned ve třetí minutě spálil velkou šanci hlavou Martin Chlumecký. Z brány míč dostal Eduardo Santos.

Pět minut poté šel sám Dominik Kostka, Ondřej Kolář se však blýskl excelentním zákrokem nohou.

Až ve 14. minutě zahrozili hosté, střela Micka van Burena však minula zadní tyč. O tři minuty později zahrál ve vlastním vápně rukou Kostka a hlavní sudí po zhlédnutí opakovaného záběru ukázal na bílý puntík.

Míč si vzal Václav Jurečka a přízemní střelou suverénně proměnil. Ve 35. minutě pálil ve vápně van Buren, rozvlnil ale jen boční síť. O dvě minuty později stejný hráč nevyužil ještě větší šanci, výborně zasáhl Florin Nita.

Do kabin se tak šlo za stavu 0:1, přestože domácí výkonem rozhodně nezklamali. Po výměně stran měl vyrovnání na noze Michal Hlavatý, povedený technický pokus nakonec orazítkoval zadní tyč.

Jinak druhá půle neměla takový náboj, až v 63. minutě střílel David Douděra, leč pouze do bránících hráčů. Na druhé straně nebezpečnou dělovkou Dominik Janošek jen o kousek přestřelil.

Dobrou pasáž Pardubic uzavřela tutovka Brazilce Leandra Limy, opět se však blýskl Kolář. V 83. minutě mohl po dlouhém pasu brankáře Slavie přidat pojistku favoritovi Peter Olayinka, bránu ale přestřelil.

V 89. minutě viděl za předčasné vběhnutí na hrací plochu druhou žlutou v zápase Aiham Ousou. Sešívaní přesto závěr ustáli. V páté minutě nastavení navíc přidal pojistku Olayinka a sešívaní nakonec vyhráli 2:0.

Zdroj: O2 TV

Podívejte se na Messiho výstavní trefu, kterou vystřelil PSG vítězství nad Toulouse

V rámci dvaadvacátého kola hostilo PSG doma Tolouse. V sestavě Pařížanů chybělo zraněné duo Neymar – Mbappé a bylo to znát. Z elitní trojice naskočil jen Lionel Messi, který nakonec svému týmu vystřelil vítězství.

Paris Saint Germain míří za dalším titulem, tentokrát je jeden z nejbohatších týmů světa první s poměrně příjemným náskokem. Ten navýšil i dnes proti Toulouse.

Do zápasu nemohlo naskočit několik opor v hlavní roli s Neymarem a Kylianem Mbappém, jenž měl potíže při posledním utkání.

Zápas se nevyvíjel dle představ domácích. První gól zápasu vstřelil hostující záložník Branco van den Boomen, který se před třemi dny prosadil i do sítě Troyes.

Ještě do konce první půle ale přišlo srovnání, když se po krásné střele trefil čtyřiadvacetiletý marocký bek Achraf Hakimi.

Po necelé hodině hry bylo skóre otočeno. V hlavní roli byl Lionel Messi, který si sebral míč od Hakimiho a nádhernou technickou střelou zamířil přímo k tyči.

Hosté na tento gól již zareagovat nedokázali a PSG se mohlo radovat z těsného vítězství 2:1. Nedošlo tak na další ztrátu, která přišla doma s Remeší.

PSG se stále drží na první příčce francouzské ligy, na kontě mají 54 bodů. Druhé Marseille ztrácí osm bodů, avšak má zápas s Nice k dobru.

Zdroj: Ligue 1

Výběh divokých fanoušků! Kotel Slavie v Pardubicích poslal jasný vzkaz, těžkooděnci před stadionem pocit klidu nevyvolali

Pardubice se poprvé představily na svém novém stadionu. Ten je bohužel zahalen pořádnou kritikou, ta poslední je směřována zejména na kotel hostí. Slávisté na klec vyvěsili transparent s jasným vzkazem, policisté před stadionem navíc příliš klidu nevyvolali.

Od začátku jarní části můžeme v naší nejvyšší soutěži vídat nový stadion. Ten postavily poslední Pardubice, jejichž cíl do konce sezony je jasný.

Fanoušci mají z nového stánku radost, ačkoliv kvůli jeho vzhledu je i terčem kritiky. Přeci jen nevzhledné mezery v nejlepších místech jsou poměrně nepochopitelné.

Největší kritiky se ale v posledních dnech dočkal kotel hostí. Ten je za brankou, avšak je oplocen tlustými mřížemi a sítí, tudíž se dá bez přehánění říci, že se jedná o klec.

I když je tedy stadion nový, tento sektor patří mezi nejhorší v celé lize. Klub vysvětluje, že za tento sektor nemůže a důvodem jsou mimo jiné i podmínky pro kolaudaci.

Přesto se klubu dá tento stav vytknout. Ostatně tímto se český fotbal těžko posune, když se z fanoušků dělá zlo, které na stadionu nechceme.

Na to naráželi i fanoušci Slavie, kteří do sektoru zamířili jako první. Již před startem utkání vyvěsili transparent „Výběh divokých fanoušků“ a následně během zápasu i „ZOO Slavia“.

Už před zápasem ale bylo k vidění něco, co mnohé fanoušky od návštěvy fotbalu odradí. Před stadionem totiž stáli těžkooděnci se zbraněmi, což nepůsobí dobře zejména na děti.

Ano, k vidění je to i na jiných stadionech a u sektorů hostí to bývá tradiční, avšak opět se z fanoušků dělá něco, co z velké většiny nejsou.

Právě toto ostatně může různé konflikty vyvolat. A je to opravdová škoda.

Zdroj: Twitter