Spojte se s námi


Fortuna liga

Osobnosti českého fotbalu: Neúnavný bojovník se svým osobitým stylem, to byl Sparťan století Andrej Kvašňák

Publikováno

dne

Andrej Kvašnák byl vynikající záložník pražské Sparty, který neúnavně burcoval své spoluhráče a svým zvláštním stylem nikdy nezapomněl ani na diváky, kteří na něj velmi rádi chodili. Vždyť poté, co ze Sparty odešel, tak se značně snížila návštěvnost na stadionu.

Zdroj: Sparta.cz

Andrej Kvašňák se narodil 19. května 1936 v Košicích. S profesionálním fotbalem se ale poprvé setkal na vojně, když v roce 1956 působil v celku v Dukla Pardubice. Poté následoval návrat domů, kde strávil rok v týmu VSS Košice.

V roce 1959 si nadějného fotbalistu vyhlédla pražská Sparta, ale Kvašňákův přestup nakonec skončil až u svazové disciplinární komise. Na tyto nepříjemné události zavzpomínal na webu sparta.cz jeho spoluhráč Václav Mašek, který na Kvašňáka samozřejmě nezapomněl ve své autobiografii Věrné sparťanské srdce.

„Andrej přestoupil do Sparty začátkem roku 1960, ale Košice tehdy s jeho přestupem nesouhlasily, mezi oběma kluby vznikla řevnivost a dlouho se pak vzájemné zápasy hrály na ostří nože, na což si stále dobře pamatuji. Hlavním záměrem košických hráčů bylo Kvašňáka pořádně nakopat. Hlavně v Košicích se před rozdivočelými diváky vyřizovaly osobní účty.“

Nejhorší bylo hned první utkání po jeho přestupu do Sparty v bouřlivém prostředí ve východoslovenské metropoli. Andrej se však na tento zápas dobře připravil a hned během prvních pěti minut sám dvakrát hrubě fauloval, za což mohl být i vyloučen. Následovaly šarvátky, nadávky, diváci lezli na oplocení hřiště, prostě rozpoutalo se peklo. I když jsme prohráli, tak jsem byl rád, že jsme zůstali zdraví.“

„Při zpáteční cestě do Prahy jsem Andrejovi říkal, že mu hrozilo i vyloučení, ale on mě tehdy směsicí slovenštiny, maďarštiny a zkomolené češtiny vysvětloval: ´Venúšku, do pátej minúty tě nikdo nevylúčí. A je treba jebnúť toho chrapúna, než on jebne teba.´“

Kvašňák během 10 let ve Spartě nastoupil do 433 zápasů, z nichž 202 utkání bylo ligových. Tehdy byl klíčovou postavou, na kterou díky jeho hereckým, ale samozřejmě i fotbalovým schopnostem chodilo mnoho fanoušků. Byl v tu dobu ztělesněním Sparty, s níž také oslavil dva ligové tituly, a to v sezoně 1964/65 a 1966/67.

Ohromných úspěchů se ale dočkal i v reprezentaci Československa, když se v roce 1960 radoval se spoluhráči z třetího místa na evropském šampionátu a o dva roky později se podařilo Kvašňákovi a spol. dojít až do finále, kde byla nad naše síly až Brazílie v čele s hvězdným Pelém.

Na mistrovství světa v Chile se však kvůli operaci menisku málem ani nepodíval. Nicméně vše nakonec dopadlo dobře a Kvašňák výraznou měrou přispěl k tomuto velkému úspěchu. Celkem v reprezentaci odehrál 47 zápasů a vstřelil i 13 gólů.

V roce 1969 si vyzkoušel Andrej i zahraniční angažmá, když působil v Racingu Mechelen. Poté se ještě na čas vrátil na fotbalové trávníky u nás, když nastupoval za FK Viktorii Žižkov, TJ Turnov a naposledy za Zličín, kde ukončil v roce 1977 svoji aktivní hráčskou kariéru.

Zdroj: Sparta.cz

„Andrej byl výborný fotbalista, báječný herec a obratný diplomat na hřišti i mimo něj. Dirigoval hru, jeho herní styl si nikdo nemohl splést. Po našich hřištích chodil jenom jeden. Zdálo se, že se sotva sune, ale nic mu neuteklo. Říkalo se, že je to chodící muž, který je všude. Bez něj si v té době mužstvo Sparty nikdo nedovedl představit,“ vzpomíná na Kvašňáka trenér Václav Ježek.

„V roce 1965 jsme v Paříži vyhráli takzvaný Noční turnaj, jehož se zúčastnil i tehdy slavný Anderlecht. Za vnitřní trio Mráz, Kvašňák, Mašek nabízeli Francouzi 500 osobních automobilů značky Renault, což tehdy v korunách představovalo obrovskou částku. Najednou se kolem našich hráčů začali točit různí makléři, náhončí, nákupčí… Obavy, že by podlehl lákavým nabídkám, však byly plané.“

„Andreje tehdy tento šíbr zavedl do parfumerie, aby si vybral nějaký dárek pro manželku. A Andrej skutečně vybíral a vybíral, až tam narostla hromada zboží asi za tisíc franků. Tím však všechno skončilo. Andrej, ale ani nikdo jiný, nechtěl Spartu opustit.“

Václav Ježek a Andrej Kvašňák se nakonec rozloučili se Spartou společně, když v roce 1969 v jarním ligovém utkání s Ostravou, které se hrálo na vyprodaném sparťanském stadionu poprvé za umělého osvětlení. Pražský tým zvítězil 5:0 a uzavřel jednu velkou éru.

Kvašňák se nakonec dočkal i velké pocty, když byl vyhlášen Sparťanem století. Jeho srdce přestalo tlouci v roce 2007, kdy podlehl rakovině plic.

Reklama

Fortuna liga

Příchod Květa do Štruncových sadů se blíží. Zamíří do Ďolíčku výměnou Kaša?

Plzeň se začíná připravovat na jarní boje o mistrovský titul. A už se rozhlíží po případných posilách, které by mohli pomoci k obhajobě titulu. Nejblíže jsou v Plzni k příchodu Romana Květa z Bohemians. Opačným směrem by mohl mít namířeno stoper Filip Kaša.

Publikováno

dne

Plzeň se začíná připravovat na jarní boje o mistrovský titul. A už se rozhlíží po případných posilách, které by mohli pomoci k obhajobě titulu. Nejblíže jsou v Plzni k příchodu Romana Květa z Bohemians. Opačným směrem by mohl mít namířeno dle informací Deníku Sport stoper Filip Kaša.

Čtyřiadvacetiletý Roman Květ prožil velmi povedený podzim v dresu Bohemians Praha. Klokani jsou po podzimní části na sedmé pozici. Odchovanec Příbrami nastoupil ke třinácti zápasům, ve kterých stihl nastřílet devět branek.

V Ďolíčku by rádi udrželi Květa, ale je jim jasné, že po takovém povedeném podzimu bude o jejich klenot velký zájem. A taky tomu tak je. O vytáhlého záložníka usiluje Plzeň, Sparta i Slavia.

Překvapivě je podle Deníku Sport nejblíže zisku šikovného záložníka Viktoria Plzeň, která již je ve finální fázi transferu. Bohemians si cení Květa zhruba na 14,6 milionů korun.

Vedení Plzně by rádo tuto částku snížilo a nabídlo hráčskou kompenzaci. Hráčem, který by měl údajně odejít do Bohemias je stoper Filip Kaša.

Osmadvacetiletému Kašovi končí smlouva za půl roku ve Štruncových sadů. A nedá se očekávat, že by mu byla nová smlouva nabídnuta.

V podzimní části nastoupil pouze ke čtyřem zápasům. I z toho důvodu, že byl na hřišti při vyřazení Plzně z MOL Cupu s Hlučínem. Ve zmíněném zápase si totiž natrhl postranní vazy v koleni a musel si dát nucenou pauzu od fotbalu.

Nyní se již připravuje na jarní část a o své budoucnosti bude jednat. Trenér Bílek sází na jiné borce a na Kašu by zbylo místo na lavici nebo tribuně. Bohemians ke všemu hledají zkušeného stopera, který by jim zkvalitnil defenzivu.

Tato spolupráce by mohla být výhodná pro obě strany. Bývalý hráč Žiliny by měl příležitost se rozehrát a před vypršením smlouvy se ukázat případným zájemcům.

Zdroj: Deník Sport

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Priske po návratu do tréninku: Cílem je udržet naši fyzickou úroveň vysoko. Kteří hráči z rezervy se připojí k A-týmu?

Pražská Sparta se sešla na startu prosince a hráči absolvovali první tréninkovou jednotku po dovolené. Trenér Brian Priske nastínil, jaké jsou cíle prosincové přípravy a kdo z rezervy se připojí k A-týmu.

Publikováno

dne

Pražská Sparta se sešla na startu prosince a hráči absolvovali první tréninkovou jednotku po dovolené. Trenér Brian Priske nastínil, jaké jsou cíle prosincové přípravy a kdo z rezervy se připojí k A-týmu.

Jak již bylo klubem avizováno, Sparta se vrátila do tréninku 1. prosince, během prosincového bloku odehraje i dva přípravné zápasy, a to s Žilinou a Varnsdorfem.

Plán na přípravu je ovšem jasný. Stejně jako většina celků se i Sparta zaměří na kondici, v lednovém bloku na ní již takřka nebude čas.

„Cílem těchto tří týdnů je udržet naši fyzickou úroveň vysoko. Od léta jsme opravdu tvrdě pracovali na fyzičce, spousta hráčů se posunula a dostala se na úroveň, se kterou jsem celkem spokojený.

Musíme se tedy postarat o to, abychom ji udrželi, jelikož v lednu máme pouze tři a půl týdne a už nás čeká první zápas s Olomoucí, takže se musíme po fyzické stránce udržovat na vysoké úrovni.

Také je třeba vrátit hráče, kteří byli zranění, do tréninkového procesu a dostat je do formy,“ řekl trenér v rozhovoru pro klubový web. K týmu se nicméně připojí i někteří hráči z rezervy.

Konkrétně se jedná o Kukučku, Goljana a Kaštánka. Dle mnohých překvapivě chybí Pudhorocký, který jako jeden z mála z týmu vyniká.

„Sledujeme i pár hráčů z devatenáctky, je tu tedy možnost, že by se k nám také přidali. V prosinci to asi ještě nebude, ale možná s námi pojedou do Španělska na soustředění,“ dodal Priske.

Prosincový tréninkový blok končí 21. prosince. Následně mají hráči volno do 3. ledna, pět dní poté odcestují do španělské Marbelly na herní soustředění.

Zdroj: AC Sparta Praha

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Přijde Sparta o Höjera? Dánský obránce je na seznamu posil Besiktase Istanbul

Dánský obránce Casper Höjer patřil ke klíčovým hráčům Sparty Praha v podzimní části. Po vážném zranění lýtka se zařadil mezi opory letenského celku a to neuniklo tureckému Besiktasi Istanbul. Turecký velkoklub by rád přivedl Höjera na hostování. Uvolní ho Sparta?

Publikováno

dne

Dánský obránce Casper Höjer patřil ke klíčovým hráčům Sparty Praha v podzimní části. Po vážném zranění lýtka se zařadil mezi opory letenského celku a to neuniklo tureckému Besiktasi Istanbul. Turecký velkoklub by rád přivedl Höjera na hostování. Uvolní ho Sparta?

Osmadvacetiletý Höjer přestoupil do pražské Sparty loňské léto z dánského Aarhusu. Měl zaujmout pozici na levém kraji letenské obrany. Bohužel po třech soutěžních utkáních si vážně poranil lýtko a přišel o zbývající část podzimu.

V jarní části se začal pomalu prosazovat do základní sestavy Sparty. A v letošní sezóně ukázal všem, proč ho Sparta vůbec přiváděla.

Na levém kraji obrany zaujal svou aktivní hrou a produktivitou. Dosud odehrál v rudém dresu třicet zápasů, ve kterých vsítil dvě branky a přidal k tomu deset asistencí.

Trenér Brian Priske si neumí představit sestavu letenských bez svého krajana. Ale možná bude muset, protože dánský obránce upoutal pozornost některých evropských klubů.

Konkrétní zájem projevuje turecký Besiktas Istanbul, který hledá levého obránce. A právě Casper Höjer by měl zaujmout tuto pozici.

Trenér Şenol Güneş dal za úkol vedení klubu přivést Höjera do Istanbulu. Turecký gigant má v plánu přivést šikovného obránce na půl roční hostování s opcí na trvalý přestup.

Höjer má platnou smlouvu na Letné do 30.června 2024 a vedení Sparty si cení dánského obránce zhruba na 2,2 milionů euro. Jedno je jisté, a to že trenér Priske nebude chtít přijít o svého klíčového hráče.

Každopádně částka za Höjera by neměla být pro Besiktas problémem. Bude záležet na postoji vedení Sparty a samotného hráče, zda bude nakloněn odchodu z Letné.

Zdroj: Fotomac

Pokračovat ve čtení

Oblíbené