Spojte se s námi


Fortuna liga

Osobnosti českého fotbalu: Nejlepší střelec historie Josef Bican běhal stovku za 10,8 vteřiny

Publikováno

dne

Josef Bican byl a pravděpodobně již navždy zůstane nejlepším útočníkem ve fotbalových dějinách, a o to více můžeme být pyšní, že šlo o člověka hrdě hlásícího se k Čechům. Pojďme si připomenout pestrý život skutečného fotbalového kanonýra.

Zdroj: slavia.cz

Josef Bican se narodil 25. září 1913 ve Vídni českým rodičům a protože v tu dobu stále ještě bylo Rakousko-Uhersko, tak se nejlepšímu fotbalovému střelci v historii připisuje také rakouský původ.

Otec František hrával fotbal za vídeňskou Herthu a právě od něj zdědil svůj velký talent. Bohužel Josefův otec zemřel velmi mladý, a to přežil světovou válku, ovšem když se ve 30 letech po utkání odmítl podrobit operaci, zemřel v následku zranění ledviny.

Rodině nastaly těžké časy a mladý Josef musel údajně kvůli tomu, že jeho matka, která pracovala v kuchyni, neměla dostatek peněz, hrát fotbal bos. Na kopačky zkrátka nebylo. Možná právě tehdy získat budoucí kanonýr skvělý cit pro míč.

S fotbalem začal kolem roku 1925 v mládežnických týmech Herthy Vídeň, ovšem v roce 1931 se objevil v dorostu Rapidu Vídeň, kde se probojoval až do prvního mužstva.

V listopadu 1933 se dokonce střetl Rapid se Slavií a po utkání, v němž Bican nastřílel Pláničkovi pět branek, měli sešívaní jasno v tom, koho chtějí získat do svého týmu, a to i přesto, že funkcionáři pražského celku chtěli původně získat útočníka Bindera.

Ve své době údajně běhal stovku za 10,8 vteřiny, což vždy byl a stále je klíč k úspěchu každého výjimečného útočníka.

„Střílel branky, i když ho střežilo trio obránců. Byl rvavý, hravý, průbojný, nekompromisní. Utekl komukoli a každou skrumáží proklouzl s lehkostí pierota. Omýlil sebebedlivějšího hlídače a kráčel kupředu jako na procházce s míčem na provázku. Když tlumil balón, věděl, jak na to,aby mu neodskočil od nohy; když přihrával, měla jeho obstarožní kopačka cit chirurga i rytce a přesnost kybernetického počítače,“ popisuje Pepiho Vítězslav Houška v knize Věčná Slavia.

Svými výkony si vysloužil i místo v rakouském národním týmu, známého jako Wunderteam. Celek vedený trenérem Hugem Meislem se na mistrovství světa v Itálii v roce 1934 probojoval až do semifinále, Rakušané ovšem prohráli s domácí Itálií a následně i s Německem v boji o 3. místo. Na stejném mistrovství se umístilo Československo na druhém místě.

Poté ale přišly problémy, jelikož Bican chtěl odejít do Slavie, vzal to ovšem ještě přes Admiru Vídeň, načež dostal od Meislela čtyřletý distanc a byl také vyloučen z Wunderteamu.

Zlaté časy ve Slavii

Ihned jak to ale šlo, tak zavítal Bican do Slavie. Tento přestup nakonec řešila i FIFA a vše se dojednalo přestupovou částkou 120 tisíc korun plus odměnou pro hráče. V tu dobu měl Bican na svém kontě tři vítězství v rakouské fotbalové lize (Rapid: 1934/35 – Admira: 1935/36 a 1936/1937).

Poté už se ale stahovala nad Evropou černá mračna a Bican přišel o Mistrovství světa 1938, když odmítl reprezentovat nacistické Německo. Rakousko se na šampionát sice kvalifikovalo, jenomže Hitler rozhodl o tom, že sjednotí země do jednoho týmu.

Bican tak zažádal Československo o občanství, jenomže vinou úředníka nebylo vše dořešeno včas a tehdejší špičkový kanonýr přišel o možnost reprezentovat svoji zem. Všichni se shodovali, že by Pepi výrazně zvýšil naše šance a čtvrtfinále s Brazílií by pro nás nebylo konečnou.

Poté už však začala zlatá éra Bicana ve Slavii, která odstartovala 29. srpna na Kladně. Během působení v sešívaném dresu získal Bican se spoluhráči pět ligových titulů a desetkrát se stal králem střelců. Vlastně krom roku 1945 byl tímto individuálním triumfem poctěn každý rok. Mezi lety 1937-1948 dal ve Slavii 395 ligových branek. Celkem ale ve Slavii v 514 zápasech dal 1131 gólů.

Po válce chtěl Bicana získat Juventus Turín, údajně nabízel částku okolo 6 milionů, ovšem Pepi se rozhodl zůstat ve Slavii, pro kterou kvůli Komunismu nastaly těžké časy a v roce 1948 byl „donucen“ odejít do Vítkovic, jimž vystřílel postup do první ligy. Poté ještě nastupoval za Hradec Králové a nakonec se ještě objevil krátce ve Slavii, tehdy přejmenovanou na Dynamo.

Svůj poslední ligový zápas odehrál Bican 20. listopadu 1955 se Žilinou, a to ve 42 letech.

„Když šel Pepi sám na branku, tak jsem za ním vůbec neběžel, bylo by to zbytečné. Mohli jsme se klidně obrátit a jít zpátky na půlku. Spolehlivě dal gól. Někdy jsme hráli mizerně, prohrávali bychom, ale Pepík se dostal čtyřikrát do šance, dal čtyři góly, vyhrálo se a všichni jsme byli slavní,“ vzpomínal spoluhráč Ota Hemele na Bicanovo umění.

Po problémech s komunistickým režimem se stal trenérem, když vedl Slavii, Liberec, Brno, Příbram, Hradec Králové, Kladno a také belgický Tongerenu, který přivedl ze čtvrté ligy do druhé.

Poté již také přišla řada ocenění. V roce 1997 byl zvolen, spolu s Pelém a Uwe Seelerem, nejlepším střelcem 20. století. V roce 2001 potvrdila světová asociace IFFHS to, že je nejlepší ligový střelec v historii a oproti všem kanonýrům, kteří se umístili za ním, mu na to stačila polovina zápasů. Celkově ale údajně nastřílel i včetně přátelských zápasů přes 5 000 gólů.

Konec Bicana nastal 12. prosince 2001, když zemřel na selhání srdce. Shodou okolností 12. prosince 2011, tedy přesně 10 let po smrti svého muže, zemřela také jeho žena Jarmila.

Reklama

Fortuna liga

Vitrína dneška: Bolek nevynadal jen sám sobě, fotbalisti se musí naučit hrát rukama

Neskutečnou chybu udělal karvinský brankář Petr Bolek, všem vynadal, jen ne sám sobě. Hra rukou začíná být pro fotbalisty zásadní umění. Tipsport zimní liga se koná, na Maltě se sejde silné mezinárodní zastoupení. Juventus se zmítá ve finančních  problémech, Pavlu Nedvědovi vězení (snad) nehrozí.

Publikováno

dne

Neskutečnou chybu udělal karvinský brankář Petr Bolek, všem vynadal, jen ne sám sobě. Hra rukou začíná být pro fotbalisty zásadní umění. Tipsport zimní liga se koná, na Maltě se sejde silné mezinárodní zastoupení. Juventus se zmítá ve finančních  problémech, Pavlu Nedvědovi vězení (snad) nehrozí. Patrik Schick je borec, bundesligový.

Bolek vynadal všem – jen ne sobě

Kdo neviděl, neuvěří. Kdo viděl, nepochopí. Karvinský brankář Petr Bolek za nerozhodného stavu se Spartou nijak nereagoval, že se na zpomalený míč řítí útočník protivníka Matěj Pulkrab a může ho snadno poslat do sítě. Raději nadával spoluhráčům, že špatně brání.

Těm vyčiňoval i v době, kdy už sparťané jásali nad laciným vedoucím gólem, Bolek si pořád vyříkával něco s obranou. Málokdo by dokázal dát přednost pedagogické činnosti nad účinným zásahem ve prospěch kolektivu, aby zabránil gólu.

Fotbalista musí umět hrát rukama

Ještě nedávno se dobrý fotbalista posuzoval podle toho, jak umí kopat, čili jak umí schopně používat dolní končetiny. Inovovaná, vylepšená či znetvořená nová pravidla vyvolávají nutnost, aby fotbalista uměl používat správně ruce. Tedy rozlišit, kdy si míč zpracovává pro sebe, kdy přihrává spoluhráči, zda si ruku nastřelím sám nebo ji trefí kolega atd. Je to hodně složité.

Poslední ligové kolo dokázalo rozlišit, kdo se novým poměrům přizpůsobil. Slávista Masopust přihrál rukou spoluhráči Kuchtovi, gól platil. Slovácký mladík Kohút nebo bohemácký záložník Hronek si přihráli sobě, následný gól neplatil.

Trenéři se budou muset víc zaměřit i na tuto herní činnost. Jen kopat do míče je v moderním fotbalovém (pravidlovém) světě nedostačující.

Tipsport Malta Cup pokračuje s převahou cizinců

Zimní liga Tipsport navzdory tvrdým hygienickým opatřením rozběhne další ročník – už s pořadovým číslem 25. Na umělých trávnících v zimním období přivítají čtyři pořadatelé, z toho jeden slovenský, šestnáct účastníků, polovinu z nejvyšší české fotbalové soutěže. Kvalita i dívatelnost zaručena.

V lednu se přesune pořadatel opět na Maltu (4. ročník), kde však české týmy budou ve velkém oslabení. Mezi čtyři pozvané se vešla jen Sigma Olomouc, loňské prvenství bude obhajovat rakouský Swarovski Tirol Wattens, přiletí slovenský Spartak Trnava a dánský AAB Alborg. To je už docela slušná mezinárodní společnost.

Nedvědovi vězení nehrozí

Těžké časy prožívá i česká legenda Pavel Nedvěd, Zlatý míč nejlepšího fotbalisty Evropy 2003. V pozici viceprezidenta italského klubu Juventus Turín je vystaven žalobě, že vedení provádělo machinace s rozpočtem a spáchalo trestný čin.

Z italského fotbalového zákulisí se však line ubezpečení, že Grande Paolo se bát vězení nemusí, jelikož finance neprocházely jeho rukama. Od toho byli v klubu jiní, on měl na starosti sportovní stránku.

Český fotbal si oddechl. Po vyřčení rozsudku (nepravomocného), že Velký čáp Miroslav Pelta má jít za manipulace se státními prostředky sedět na šest let, arestace další české veličiny by byla už hodně zdrcující.

Schick je borec, bundesligový

Český fotbal však umí nabídnout i jiné hrdiny, borce, které uznává celá Evropa. Nejlepší střelec letošního Eura Patrik Schick nastřílel v Bundeslize za Bayer Leverkusen do sítě Fürthu čtyři góly včetně klasického hattricku v časovém úseku pouhých sedmi minut.

Dva čeští legionáři se třemi trefami už se zapsali do bundesligové kroniky: Pavel Kuka v ročníku 1994/1995 za Kaiserslautern proti Duisburgu (7:1) a Martin Fenin v ročníku 2007/2008 za Eintracht Frankfurt proti Herthě Berlín (3:0). Schick povýšil českou stopu o další úroveň.

Zdroj: Bundesliga, Fortuna liga, Football Italia

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Fakt, nebo snaha o rozhození? Jak reaguje veřejnost na zvěsti o změně majitele Slavie?

Těsně před klíčovým duelem mezi Slavií Praha a Unionem Berlín vyšly na svět informace o transformaci Slavie. Čínští majitelé údajně hodlají odprodat většinový podíl akcií v klubu! Je to fakt, nebo pouze snaha o rozhození? Jak na to reaguje fotbalová veřejnost?

Publikováno

dne

Od

Těsně před klíčovým duelem mezi Slavií Praha a Unionem Berlín vyšly na svět informace o transformaci Slavie. Čínští majitelé údajně hodlají odprodat většinový podíl akcií v klubu! Je to fakt, nebo pouze snaha o rozhození? Jak na to reaguje fotbalová veřejnost?

S informací přišel deník Blesk, indicie okolo Číny a čínského fotbalu mu dávají za pravdu. V čínském fotbale krachují kluby a některé nemají dostatek financí na svůj chod, což by se mohlo jevit tak, že společnost CITIC Group by se opravdu mohla začít stahovat i z pražské Slavie.

Dalším faktem je, že třeba akcie největších čínských společností během posledních měsíců ztratili hodnotu i desítek procent. Akcie majitele bíločervených CITIC Group ztratily během půl roku cca 17 %.

Ale přece jen je tu jedno velké ale! Informace vyšla těsně před klíčovým zápasem podzimu z pohledu Slavie. Ve čtvrtek se utká v Berlíně s Unionem a hraje o postup do jarní části Evropské konferenční ligy.

Takže tuhle informaci by čtenář měl brát prozatím s nadhledem. Ovšem okolnosti v Číně změně v majetkové struktuře vršovického klubu dost nahrávají. Jestli to byl fakt nebo pouze další snaha o rozhození se dozvíme pravděpodobně v blízké budoucnosti.

Reakce veřejnosti

Deník Sport na svém Twitteru sdílel článek, kde doslova píše o zemětřesení v klubu! Jak pod článkem reagovali diskutující?

„Nic proti panu Tvrdíkovi, ale pokud Číňani úplně odejdou, tak budu jen rád, hlavně ať zůstane Jindra a jeho tým.“

„Krmenčíkova oslava gólu a Kuchtova údajná nespokojenost už neprodávají, tak vytáhneme evergreen, že? Bravo.“

Článek sdílel i novinář Ondřej Nováček a zde se diskutující zapojili snad ještě v hojnějším počtu.„Já si říkal, že už dlouho nebyl článek o prodeji.“

„To se objevuje co pár měsíců, ne? Ale co, aspoň bude změna, pokud to vyjde, už nebude Slavia komunistický klub, ale klub, co ženám upírá práva a je muslimský, aspoň bude změna invektiv.“

„Odchod čínského majitele se dal už nějakou tu dobu očekávat. Nelíbí se mi však, že by to znamenalo vyměnění Jaroslava Tvrdíka ve vedení, svou práci totiž dělá skvěle, ač někdy udělá nějakou menší, nebo větší blbost, furt tu práci dělá ve výsledku skvěle.“

„Podle podobných článků už 4x zkrachovali 3x byli prodáni a Tvrdík dva roky Slavii nevede.“

Zdroje: Blesk, Ondřej Nováček

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Hoftych: Pulkrab v základu by možná odcházel v 70. minutě s nulou. Takhle odchází jako hrdina

Matěj Pulkrab je velmi příjemným překvapením sparťanského podzimu. Prokázal se totiž být skvělým žolíkem, Spartě už pomohl čtyřmi brankami. A právě role náhradníka mu možná sedí úplně nejvíc.

Publikováno

dne

Matěj Pulkrab je velmi příjemným překvapením sparťanského podzimu. Prokázal se totiž být skvělým žolíkem, Spartě už pomohl čtyřmi brankami. A právě role náhradníka mu možná sedí úplně nejvíc.

Pulkrab nakoukl do nejvyšší české fotbalové soutěže už v dresu 2015/16, nejprve putoval mezi Spartou a Libercem, zkusil si i hostování v Bohemians.

Trápila ho však často zranění, která se mu v letošní sezóně zatím vyhýbají. A Pulkrab je tak konečně platným sparťanským hráčem. Ačkoliv chodí na hřiště z lavičky, je druhým nejlepším střelcem týmu.

Zejména v posledním měsíci ukázal, proč by měl od trenéra Vrby dostávat více šancí. Proti Teplicím na začátku listopadu naskočil na půlhodiny a dvěma góly vystřelil vítězství 4:2. Proti Liberci nastoupil také na závěrečných 30 minut a deset minut před koncem vydoloval důležité tři body brankou na 3:1.

A proti Karviné opět exceloval. Tentokrát dostal ještě větší prostor, na plac se dostal už v 52. minutě. A hned za 8 minut využil nepozornosti Bolka a jeho obrovskou minelu potrestal gólem. Poté si ještě připsal asistenci na druhý gól Haraslína.

Nabízí se tak otázka, zda si Pulkrab svými výkony neříká o základní sestavu. Jenže Pavel Vrba tvrdí, od začátku utkání se na něj obrany soupeře připraví a není tak platný jako z lavičky, když jde do unavené obrany. Stejný názor má i Pavel Hoftych.

„Je výborný v šestnáctce, ale není to úplně ten běžec, agresor, napadač v tom, že vám odběhá kilometry. Je to spíš kluk do šestnáctky alá Lafata. Myslím si, že teď jim to funguje, chodí tam na 30 minut a dává rozhodující branky. Kdyby hrál od začátku, možná odchází v 70. minutě vyšťavený s nulou, takhle odchází po zápase jako hrdina,“ uvedl pro Deník Sport bývalý trenér Liberce Pavel Hoftych.

Zdroj: Deník Sport, Livesport

Pokračovat ve čtení

Oblíbené