Jílkův vyhazov ze Sparty byla chyba. Data ukazují, že se letenští herně vůbec neposunuli

Před pár dny způsobil Václav Jílek poprask. Kouč aktuálně bez práce řekl, že se Sparta po jeho odvolání v herní kvalitě neposunula. Pomocí dat jsem se podíval na celé jeho působení a rozebral, zda je jeho výrok alespoň trochu pravdivý. Pro mnoho fanoušků jsem překvapivě přišel k hodnocení, že letenští pod Kotalem dokonce zhoršili.

Zdroj: sparta.cz

Chtěl bych se vrátit úplně na začátek, když sportovní ředitel Tomáš Rosický Václava Jílka vybíral. Nejprve se podívám, zda byl pro svou pozici přizpůsobilý a neměl být vybrán jiný stratég.

Při výběru nového trenéra je podle mě nejdůležitější klást si těchto 6 otázek:

• 1. Chceme trenéra, co umí pracovat s mládeží?

• 2. Bude trenér zapadat do charakteru hráčů a celkově klubu?

• 3. Je kouč schopný pracovat s kvalitou kádru? Jsme případně schopni mu nabídnout hráče, kteří budou sedět jeho systému?

• 4. Jaký chceme hrát styl?

• 5. Je cílem titul? Má trenér zkušenosti s bojem o titul?

• 6. Co trenér v předchozích klubech dokázal? (klíčové)

Tomáš Rosický si vybral Václava Jílka. V krátkosti jsem postupně rozebral každý faktor a zda k němu volba Jílka sedí.

• 1. Sparta chce pracovat s mládeží, to Jílek splňuje (Chorý, Jemelka, Houska, Kalvach, Plšek, Zahradníček…)

• 2. Jílek ve Spartě již dříve působil, klub zná. Dnes však víme, že tlak neustál

• 3. Sparta má bezpochyby kvalitní kádr, ale ne úplně pro Jílka (o tom později)

• 4. Rosický deklaroval, že se s Jílkem v představách o herní stylu nerozchází

• 5. Jílek již ve Spartě působil, takže velký tlak znal (ale následně ho neustál)

• 6. V minulém angažmá předváděl skvělý fotbal se Sigmou, kterou dotáhl až do Evropy

Myslím si, že jsme v lize za posledních pět let neviděli zajímavější trenéry než Trpišovského s Jílkem. Ten svou strategii v Sigmě postavil na neustálém pohybu, změně pozic a dynamickém okupování prostoru. Vytáhl několik odchovanců a pro ligu objevil úžasného Kalvacha nebo dříve famózního Housku.

Pro mnoho týmů nebránitelný styl. Pravý bek zakončuje akci, křídlo končí na osmičce a osmička na křídle? Pro Olomouc klasika. Velmi složité na zkoordinování a kdo to umí naučit své hráče, tak je opravdu vynikající kouč (Bielsa, Pep, Sarri) a o to hůř se pak soupeři brání.

Jílek to však s Olomoucí dokázal, protože dostal čas na systematickou práci. Spadl do druhé ligy, o rok později se vrátil zpět daleko silnější a překvapil čtvrtým místem. Aby vytvořil pohárové mužstvo, tak potřeboval více než rok.

Také to zvládl s poměrně atypickou skladbou kádru. Stopeři schopní hrát ve vysoké obraně s kvalitní rozehrávkou, levý bek Vepřek přečíslující střed (trochu inverted full-back – dodával rovnováhu defenzivě), Kalvach jako ochrana stoperů a důležitý v rozehrávce, Houska jakožto osmička, okolo které se vše točí, Plšek jako podhrot, který doplňuje útočníka a zároveň se zapojuje do kombinace. Není mnoho klubů, kde byste našli takové složení týmu.

Jednoduchý nákres sestavy Olomouce pod Jílkem:

A ve Spartě ho neměl. Zejména stopeři nebyli připravení na takový styl, a proto dělali chyby. Kaya nemůže na hru ve vysoké defenzivní linii ani pomyslet, to stejné Štetina, který pravidelně chyboval celou kariéru, a ani čtyřiatřicetiletý Costa neměl atributy, aby byl schopný pokrýt velký prostor, což je pro hru ve vysoké linii zásadní. Panák je neustále zraněný. Osobně však dodnes nechápu, proč nedostal větší prostor Uroš Radakovič, který svou roli zvládal v Olomouci na výbornou. Byl tak psychicky na dně, že to prostě nešlo?

Tak či tak, Radakovič odešel na hostování do ruského Orenburgu. Z celkového výběru šesti stoperů, kteří byli na Letné i po konci přestupového období, vidím jen dva, co byli schopni hrát pod Jílkem jeho systém hry – David Lischka a Dávid Hancko. Lischka však nebyl v úvodu sezony k dispozici a musel být zabudován postupně. Hancko začal hrát pravidelně, ale nepřesvědčil. Podobně jako všichni stopeři, kteří pod Jílkem nastoupili.

A tak se střední obránci střídali jako na běžícím páse. Jednou nastoupila jedna dvojice, podruhé úplně jiná. Někteří fanoušci si dělali srandu, že Jílek tahá svou stoperskou dvojici z klobouku… Faktem je, že to týmu vůbec nepomohlo a samotným stoperům už vůbec ne. Pokud by si vybral pouze dva, do kterých by vložil důvěru a následně je hrál zápas co zápas bez ohledu na výsledky, tak by udělal nejlépe.

Takovou strategii má například Jaroslav Šilhavý, současný trenér reprezentace a bývalý kouč Slavie. Vybere si jednu dvojici a té věří stůj co stůj. Jílek však udělal přesný opak. To se projevilo na psychice stoperů a ti začali dělat chyby, protože byli pod tlakem, že v případě špatného výkonu poputují zpátky na lavičku. U Václava Kotala můžeme vidět, jak Štetina s Hanckem psychicky povyrostli, když dostali důvěru.

Pravdou je, že pod Jílkem stoperům moc nepomohl defenzivní záložník. Zatímco v Sigmě hrál na této pozici Kalvach, jenž obsáhl velký prostor jen svou poziční hrou a herní inteligencí, na Letnou si Jílek přitáhl Krejčího. 21letý záložník sice naskočil výborně, ale na kvality Kalvacha nedosahoval a stále nedosahuje. Je sice skvělý v soubojích ve vzduchu i na zemi, ale chybí mu lepší předvídavost a poziční hra. Proto byl často mimo svou pozici a ani nepokryl dostatečně velký prostor. To se projevilo v defenzivě, kdy bylo ve středu pole plno volného prostoru.

Levý bek Vepřek v Olomouci přečísloval střed pole a i proto byl v dobrém postavením po ztrátě míče svého celku. Tuto roli se Jílek snažil přenést nejprve na Martina Frýdka a hned od druhého kola na Michala Sáčka, který se přesunul ze středu zálohy na pravého beka. Výsledek? Letenští se snažili hrát s až moc vysunutými beky a nechávali za sebou plno prostoru. Jen sám Jílek ví, zda to bylo chybnými návyky hráčů, nebo to tak sám chtěl. Faktem je, že práce beků směrem dozadu nefungovala.

Roli Housky se 44letý kouč snažil přenést na Michala Trávníka či Martina Haška. Nedá se říct, že by to nefungovalo směrem dopředu. Sparta nikdy neměla problém s vytvářením šancí. Zároveň si myslím, že ani do defenzivy to nebyl od Trávníka nebo Haška žádný propadák. Chyba byla jinde. Pozice hráče číslo osm neměla žádný vliv na špatnou a až moc ofenzivní strukturu nepřipravenou na ztrátu míče.

Mnoho lidí však zapomnělo, že Sparta pod Jílkem vypadala docela zajímavě. Herně si vytvářela šance a soupeři drtivou většinu povolila zejména kvůli individuálním chybám, ale až tak vysoký inkasovaný počet branek si nezasloužila. Měla smůlu – plno příležitostí zahodila a naopak v obraně soupeři proměnili vše, co si vypracovali. Plno fanoušků se mi bude jistě smát, ale teď svou tezi podpořím daty.

Budu pracovat převážně s metrikou zvanou Expected goals (více zde). Data vypočítají, kolik gólů si tým v daném zápase zasloužil vsítit na základě šancí. Tento model opravdu funguje, ale ne krátkodobě. Ve fotbale totiž nepadá moc gólů a tím se výrazně zvyšuje vliv štěstí. Expected goals dokáže vypočítat, kolik gólů si daný tým zasloužil vstřelit a kolik dostat.

Nelze mít dlouhodobě pouze smůlu nebo pouze štěstí. Výsledky proto létají nahoru dolů a trenér nad nimi nemůže mít kontrolu. Kontrolu může mít jen v počtu vytvořených šancí pro a proti. Pokud daný tým nedává góly, ale Expected goals ukazují, že si jich zasloužil daleko více, tak se časem smůla a štěstí srovná a tým je dávat začne. To stejné platí pro defenzivu.

Nejprve čísla pod Jílkem. Sparta pod vedením hanáckého rodáka vybojovala 33 bodů ve 21 zápasech, což dělá průměr 1,57 bodu na zápas. Co si však Sparta reálně zasloužila na základě Expected points zohlednutící šance pro/proti (Očekávané body)? Podle této metriky by měla v té době získávat 1,70 bodu na zápas. To znamená, že letenští byli 0,13 bodu na zápas ve smůle!

Jílek vybojoval celkem 33 bodů, ale zasloužil si 35,8. Sparta se pod Kotalem výsledkově zvedla, ale vykazují stejný vzestup i data? Odpověď zní jasně: ne! Zatímco pod Jílkem si podle Expected goals zasloužila 1,70 bodu na zápas, pod Kotalem pouze 1,62! Rozdíl je v tom, že Jílek měl oproti Kotalovi smůlu a vykazoval horší výsledky, než ukazuje model hodnotící šance.

Kotal má navíc trochu štěstí, což je dáno také tím, že měl Jílek smůlu. Jak jsem již vysvětlil, štěstí i smůla se postupně srovnají do roviny. Rozdíl ve výsledcích je ještě umocněn faktem, že Jílek byl ve smůle jak v defenzivě, tak v ofenzivě, zatímco Kotal vykazuje štěstí v obou směrech.

Opět svou tezi podložím daty. Jílek vstřelil 39 gólů, podle Expected goals (dále pouze jako xG) si zasloužil 42,26 – 3,26 gólu ve smůle v ofenzivě. Jílek dostal 28 gólů, přičemž podle xG si zasloužil pouze 25,76 – 2,28 gólu ve smůle v defenzivě. Když sečteme ofenzivu i defenzivu, tak je 5,54 gólu ve smůle. Kotal vstřelil 27 gólů, přičemž podle xG si zasloužil 25,21 – 1,79 gólů ve štěstí v ofenzivě. Kotal dostal 12 gólů, přičemž podle xG si zasloužil 16,51 – 4,51 gólu ve štěstí v defenzivě. Kotal celkem 6,3 gólu ve štěstí. Jílek byl 3,26 gólu ve smůle.

Ještě vše převedu na jeden zápas. Jílek si vytvořil 2,01 očekávaného gólu na zápas, Kotal 1,80 – Jílek si vytvořil o 0,21 očekávaného gólu na zápas více, v ofenzivě byl výrazně lepší. Jílek soupeři povolil 1,22 očekávaného gólu na zápas, Kotal 1,17 – Jílek povolil o 0,05 očekávaného gólu na zápas více, Kotal tedy defenzivu nepatrně vylepšil.

Co se týče vytváření šancí pro a proti, tak se Sparta nikam neposunula, právě naopak. Pod Jílkem však měla smůlu a naopak pod Kotalem má štěstí. Pokud tedy Rosický vyhodil Jílka kvůli výsledkům, tak to byla chyba. Osobně bych Jílkovi dal čas, aby ještě více upravil herní styl k obrazu svému a také počkal, až se xG vrátí do normálu.

Zkuste si tedy přečíst Jílkovo prohlášení ještě jednou, tentokrát s vědomím dat. „Osobně si myslím, že v herní kvalitě žádný zásadní posun neproběhl. Snížila se ale chybovost zadních řad, zvýšila efektivita vepředu a s výsledky se dostavilo vyšší sebevědomí. Někdy rozhodují maličkosti,“ uvedl Jílek před pár dny, načež vzbudil kontroverzi. Na základě dat se s ním snad dá souhlasit, ne?

Druhou věcí je, že jde o velmi nejasné vyjádření. Kdyby použil daná data a svoji myšlenku více rozvedl, tak by třeba nebyl pod takovou palbou kritiky. Těžko říct. Nebo by byl přijat úplně stejně, protože pro většinu fotbalových fanoušků jsou hlavním kritériem výsledky, i když to není pravda.

Můžete odehrát nejlepší utkání v sezoně a stejně prohrát. Ve fotbale opravdu rozhodují maličkosti a štěstí – toho Jílek moc neměl a Kotal naopak ano.

Čistě dle herního obrazu tedy soudím, že vyhodit Jílka byla chyba. Druhou věcí je kabina. Byly vztahy mezi Jílkem a hráči tak špatné, že nebylo jiné cesty než jej vyhodit? Přitom čas ukázal, že Sparta lídry má. Čistě podle pohledu zvenčí soudím, že vztahy byly opravdu chladné a v kabině kolovala negativní atmosféra. Je dost pravděpodobné, že se vše dozvíme postupem času.

Pořád však patří mezi nejzajímavější trenéry, které místní trh nabízí. V Sigmě předvedl, že svůj tým umí naučit styl, který je v České republice velmi vzácný. Jeho dynamické okupování prostoru umí naučit jen málokdo. Opravdu se těším, co předvede na dalších působištích. Ve Spartě nabral další zkušenosti a bude zajímavé sledovat, jak je prodá. Budoucnost má ve svých rukou…

Zdroj dat: InStat. Vycházel jsem pouze z ligových dat, pohárová jsem nebral v potaz.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

 1. JAKUB LEBLOCH no ty mas asi dobrej matroš…proč tyhle lidi jako je Lebloch nechate neco psaát???????

 2. tady se obhajuje neobhajitelné. Jilek totálně pohořel a ukazal, že na tým jako Sparta prostě(zatím) nemá. Neustále hledání vymluv, nedokázal reagovat na zápas, špatný výběr hráčů, špatná taktika… byl to jeden z největších přešlapů Sparty, alespoň co se vyběru trenéra týče. Jilek a Italský zmrzlinář byla tragikomedie. Autor zapomněl, že Jilek jednus ezonu s Olmíkem sice zazářil,ale druhou už se pral o sestup.

  • Ano. Když tým pravidelně ztrácí body kvůli tomu, že si sice vytvoří převahu, ale šance zahazuje a na druhé straně inkasuje po hrubých chybách, tak je prostě něco špatně. Ve fotbale se nehraje na umělecký dojem a jediná rozhodující statistika jsou góly. Pomocné statistiky jako xG mají především sloužit trenérům. Že je Jílek sice měl dobré, ale nedokázal z toho vytěžit potřebné body, to jde za ním.

    • Přesně na to sem si vzpomněl taky… “kolik gólů dáme, tolik bodů máme”:) Autor postavil článek na “totální” statistice, kterou může člověk efektivně využít možná v online pokeru, ale ne ve fotbale, kde je spousta dalších důležitých faktorů a xG je pouze pomocný nástroj… hodnocení článku: “snaha jistě dobrá…, výsledky nebyly dobré”:)

 3. Výsledek článku je prostě takový, že Jílka do Sparty vůbec neměli tahat. Ve Spartě prostě neexistuje že se jednu či dvě sezony bude hrát těžký výsledkový průměr/podprůměr a střed tabulky, aby se konečně tým sehrál a třetí sezonu hrál o titul. Je za potřebí mít prostě výsledky co nejdříve a takový typ trenéra Jílek evidentně není.

  • Aha a proto Sparta od sezony 2010/2011 hraje tuzku a hernim projevem ji predci Bohemka, Olomouc, Liberec, Zlín… Vlastně skoro všechny týmy. Slavku a Plzen nemá cenu zmiňovat. Kolik ze to vymenili treneru? Kdyby na to ty jelita z vedeni Sparty prisli davno, ze menit trenéry jako ponozky neprospeje vubec nikomu, nemuseli si z vas spartanu delat vsichni legraci. Uz 10 let (s par vyjimkami) jste podprumerny tym. Kdo tvrdi opak misto sledovani skutecne ligy sleduje PlayStation nebo bere velmi kvalitni material. Sparta si hraje na jmeno, zije z minulosti a zapomela resit budoucnost, protoze vsechno chtěla hned. Ale bez dlouhodobe koncepce a duvery to fungovat nebude nikdy.

   • Zřejmě jste se spletl a chtěl jste napsat místo od sezony 2010/11 sezonu 2017/18. Bída začla až od Andrea Stramaccioni a né před 10ti lety, jak vy nesmyslně píšete. Koukněte se na tabulky ligy, kdyby už 10 let Spartu všichni přehrávali, tak by od roku 2010 do roku 2016 nekončila v lize do druhého místa, ikdyž si osobně myslím, že v sezoně 15/16 5 místo Sparte nic vyčítat nemůžeme, když se dostala do čtvrtfinále Evropské ligy. A to že neřeší budoucnost, tak proč všichni mlady talentovaní hráči z česka končí v akademii pravě Sparty, z toho jaký z nich pak vyrostou fotbalisti žíjí ostatní kluby české ligy samozřejmě i Slávie nebo Plzeň.

 4. Proč jsou vysvětlení faktorů 2 a 5 stejné? A je zřejmé že čísla nejsou všechno. Kdyby autor sledoval některý zápas co Jílek na lavičce dělal, tak si ten článek odpustil. Jílek to psychicky nedával a jeho nervozita byla vidět na kilometry. To se samozřejmě přenáší na celý tým. Jeho systém evidentně tak dobrý nebyl, když ho nedokázal naučit za dobu co měl k dispozici. Jak dlouho trvalo než byly vidět výsledky práce Trpišovského, Guly, nebo Kotala? Proti Jílkovi to bylo okamžitě. Viděl autor Jílka někdy ve Spartě správně reagovat na vývoj hry, upravit taktiku a vyměnit hráče na hřišti tak aby došlo ke kýžené změně? Odpovím sám, neviděl. Pan Jílek alespoň zatím nemá psychiku na to vést tým pod permanentním tlakem. Zkuste si projít nějaký sestřih jeho chování na zápase. No nic, prosil bych ještě analýzu toho, proč měl i Stramaccioni lepší čísla než on. 🙈

 5. Jílek byl obrovská neomluvytelná chyba T.Rosického který tím připravil Spartu o jakou koliv šanci bojovat do posledního kola o titul !! Na to by se nemělo zapomínat zrovna tak na nesmyslné přestupy rádoby pisil typu Hanousek Kozák Vidheim atd. ! A jesti je pravda co prosakuje ze zákulisí že Sparta chce Peška a Liberec za něj na přestup Plechatého s Drchalem tak se T.Rosický pomátl uplně! Z Liberce max.Malinského do 10mil.kč+10% z dalšiho přestupu + musí přijíd výborní krajní obránci +golový utočník do max. 26 roku (pokud by měl odejíd Tetteh a nedej bože Hložek)

  A samozřejmě udržet Kangu a Hancka !

  • Křivého a zákeřného Malinského s IQ 80? Tak hlavně že jsi Spartě spočítal za jakých podmínek se to vyplatí. Autista mýval opět nezklamal a pobavil.❤️

   • Křivého a zákeřného ? Podivej se na Frýdka to je jedno z největšich čuňat v lize ale na rozdíl od něj je Malinský fobalista což je docela podstatné když se tím někdo chce velmi dobře živit v kvalitním Českém klubu ne ? 😉

 6. Jediný, ale jediný důvod, proč Jílek ve Spartě neuspěl JE, že nebyl samostatný a nechával se do práce kecat. Plus možná fakt, že si nedokázal jako trener vybudovat respekt. A možná plus fakt, že kolem sebe šířil příliš nervozity a tudíž blbou náladu a nejistotu…..

 7. Malinský je zákeřný hráč,ale na rozdíl od Frýdka to umí lépe schovat.Jen ať si Malinského v Liberci nechají.Ještě ho svědí nohy na Spartu,kokota?

 8. Spolu se zde už popsanou špatnou (žádnou) reakcí na nepříznivý vývoj zápasu si myslím, že na to navazovala špatná (žádná) reakce na sérii špatných výsledků. Prostě na situaci, kdy je už konečně nutný urvat body za každou cenu a vykašlat se na nějaký “moderní” fotbalový myšlenky. Hrát klasicky od zabezpečenýho zadku, když se prostě nedaří hrát na krásu. Každá “ubohá” výhra 1:0, 2:1 je lepší než 3:3, nedej bože 3:4 jako v MB. Prostě nedostávat góly, týmu by to bejvalo psychicky pomohlo. V tomhle se mi Kotal líbí, že se víc zaměřil na defense.

 9. Nezlobte se na mě, ale fotbal se na nějaký šance nehraje, tady rozhodují góly a jestli dovolíte, nikdy to nebylo jinak, pod Kotalem výsledky jsou, pod Jílkem to byla jen jedno velké zkoušení a zmatek.
  Trošku mi ty data a výpočty připomínaly Fifu.

 10. SORRY, ALE TO JSOU BLÁBOLY. Jak do toho může autor montovat faktor štěstí a smůly to opravdu nechápu. Základem je mít stavbilní apokud možno nechybující stoperskou dvok´jici. To, co předvedl Jílek se stoperama ve Spartě, za to by zasloužil vyšlehat koule. A to při tom měl oproti přtedchůdcům tu výhodu, že mohl čerpat z jejich chyb a jejich zkušeností. Za mě hrála nejlepší fotbal Sparta za Stramaccioniho, ale k čemu to bylo, když prostě přicházely chyby v obraně, viz, Uroš Radakovič, kterej měl ve spartanským dresu takovou trému, že se divím, že si sám něco nezlomil. Byl prostě otřesnej. A stačí jeden ztrémovanej a chybující fotbalista a celej koncept jde okamžitě do pr…. Laciná chyba prostě tým srazí zpátka do kolen. Sparta potřebovala stratéga a motivátora, co trochu rozumí i psychuice. A tím z celý řady trenérů v poslední době je jen Kotal.

 11. Autor článku je úplně mimo,fotbal je v podstatě jednoduchá hra,ale musí jí hrát lidi,kteří to umí a o trenérech to platí dvojnásob,nemá cenu z toho dělat vědu a rozvíjet různé statistiky a teorie,to je začátek konce.Fakt je,že Jílek to nezvlád,zatímco Kotal ano.

 12. Pokud autor nenapise, jak presne ty koeficienty byly vypoctene, tak to nema zadnou vahu. Zdroj dat: InStat… Asi ta data maji v InStatu blbe, tak bych ten clanek psal ja.

 13. Shrnu to jednoduše. Pán asi hrával FIFA Manager, nebo podobně. Pak se nedivím, že mu vyšlo to, co vyšlo. Akorát zapomněl, že lidé nejsou roboti, a že existuje mocná věda jménem psychologie, která je schopná všechna čísla zvrátit. Tady je podstatný rozdíl mezi pány Jílkem a Kotalem. A výsledek už známe. Na co jsou dovednosti a schopnosti, když vám je psychika vyblokuje? Naopak s dobře nastavenou hlavou přejedete i schopnějšího soupeře.

 14. Autor článku je zjevně natvrdlej… Jak může někdo tak hloupej psát články, kde se snaží analyzovat a radit? Na to prostě nemáš, ty můžeš leda reportovat výsledky!!! Ty jsi vůbec nepochopil, že sice statistická data mají svojí hodnotu a je potřeba je brát v potaz, ale interpretace výstupů v článku, to je bizár a ukázka neznalosti, skoro až tuposti… To jak se hráči chovají v kritických a zlomových situacích není otázka štěstí! To je otázka sebedůvěry, psychické odolnosti, technické vyspělosti, orientaci v prostoru apod. A je na trenérovi, aby vybral schopné kusy. Aby vedle sebe dal hráče, kteří spolu souzní. Aby vytvářel vhodnou atmosféru… Je jantar, jenž je autorem to definuje jako štěstí… Vytáhni hlavu z vlastního zadku!

 15. Tak po prohře s Libercem ( po kompletní zimní přípravě !!!) bych nehovořil o smůle . Katastrofa to byla co se týká herního projevu . Když dorazil Jílek zdůvodnit prohru byl prý tak psychicky mimo , bez jakéhokoliv náznaku sebedůvěry a vize do budoucna , že došlo k vyhazovu . Jílek byl omyl. Ať trénuje jinde , ale ve Spartě se nikdy neměl objevit .

 16. Chtěl bych vidět d….. Co tohle sesmolil. Nebo snad radši ani nechtěl protože nevím co by se psalo . Bez psát do čtyřlístku a vůbec už nikdy se nesnaz něco podobného smolit

 17. Větší hovadinu už autor snad nemohl stvořit,doufám,že si přečetl zde uvedené komentáře a poučí se z nich.Jílek může trénovat pouze nějaké dorosty u chlapů nemá autoritu,protože neumí kopnout do míče,fotbal nastudoval z knížek a ještě nepochopil,že míč je kulatej. Trenérům,kteří prošli přirozeným vývojem – hráč -trenér,př.Šilhavý,Rada,Kotal apod. se nemůže rovnat.

 18. A že hrál Kotal poháry a nadstavbu z celky výše postavenými v tabulce než byl mix losovací jste zohlednil jak? Matematika má oporu jen tam kde dává smysl, jak se počítají jabka s hruškama je to bezcenné, a ten kdo na tom postaví svůj názor je blb, a měl by dělat něco jiného.

 19. To je ten problém. Jílek umí jen jednu taktiku, ale to pak není trenér. Ve Spartě něco měl a měl s tím umět pracovat, no a to nedokázal.

 20. tvl,co to je za blábol…takovej článek o ničem…nějaký čísla-měl,neměl…ať se autor vzpamatuje..fotbal je o vstřelených gólech a ne,který mohly padnout…prostě je buď výhra,plichta,prohra…nic jinýho se nepočítá..včera M.City milióny přihrávekv druhém poločase držení míče 80% a nic z toho,prohrají s trápícím se Arsenalem…minulé kolo LaLigy Barcelona-Osasuna,to samé..přes 400 nahrávek na nic..toto je práce Guardioly…ten člověk hraje jen na nahrávky,ať je kdekoliv..na ten jeho styl se nedá dívat..pak všichni brečijou(včetně autora),že nevycházejí statistiky

 21. a autor ještě napíše,že Radakovič měl dostat větší šanci…asi jsme se každej dívávali na jinej fotbal…tolik minel,zaviněných gólů,penalt s jeho jménem společných,jsem ve Spartě dlouho neviděl..jěště Zahustel a Kaya..tohle do Sparty nepatří..ať se na mě nikdo nezlobí

 22. Statistika je někdy dost důležitá, ale je otázka jak se interpretuje a s jakými čísly si člověk hraje.
  Stejný hráč se sebevědomím a bez něj, to statistika neumí, je tam nějaký jiný faktor, který tato, jednoduchá statistika neumí spočítat, vyšší matematika se může přiblížit skutečnosti.
  Jak by se hodnotil asi trenér Vrba, u kterého tým dával góly převážně v 92 minutě zápasu, jak v Plzni, tak v repre … ale není to jen o štěstí, je to také o odvaze a stylu hry …

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Kevin Lafrance: V Mostu pro mě všechno začalo. Vaclík? Už na Žižkově bylo vidět, že udělá velkou kariéru

Obránce Kevin Lafrance je reprezentantem Haiti, pro kterého začala profesionální kariéra v FK Baník Most. Během působení v České republice nastupoval i za pražské celky Slavii a Žižkov.

Koronavirus kosí český fotbal! Kvůli nákaze byl odložen další ligový zápas

Česká fotbalová liga se sice po pauze způsobené koronavirovou krizí znovu rozběhla, testování v klubech ale přesto brání bezproblémovému odehrání všech duelů.

Spurs jsou dle procent aktuálně nejlepším týmem napříč evropskými soutěžemi

Manažer José Mourinho ordinuje již rok svůj styl hráčům Tottenhamu a po komplikované první sezoně se mu podařilo Spurs vybičovat ke skvělému startu v Premier League.