Reklama

Gebre Selassie o rasismu: Nesmíte být přecitlivělí. Kúdela není rasista

Rasismus je nejčastěji probírané téma posledních měsíců, zvlášť po incidentu Ondřeje Kúdely v Rangers. Ke všemu se v rozhovoru pro Českou televizi vyjádřil bývalý reprezentant Theo Gebre Selassie.

Zdroj: Werder Brémy

Gebre Selassie zažil krásných 9 let ve Werderu Brémy, kde se stal oblíbencem fanoušků a po celou dobu si v Bundeslize držel místo v základní sestavě. Teď však své angažmá na Weser Stadionu ukončí a vrací se tam, odkud do Německa přišel. Do Liberce.

Jako hráč tmavší pleti zná všechna úskalí. V České republice se s rasismem setkal, v Německu nikoliv. Má k tomu ale své vysvětlení.

“Jsem přesvědčen o tom, že takové lidi najdeme v každé zemi. Ale vzhledem k tomu, že jsme menší země, tak koncentrace takových lidí se potom objeví více. Určitě nejsme nesnášenliví,” nechal se slyšet Gebre Selassie.

“Ale Češi mají jiné vnímání rasismu jako takového. V historii jsme neměli žádné kolonie, neměli jsme otroctví. Takže máme pocit, že se nás ta věc netýká, což by tak asi nemělo být, protože neexistuje jen Česká republika,” říká pro ČT již bývalý bek Werderu Brémy.

V poslední době se však zejména na britských ostrovech vyskytl opačný problém, hledání rasismu téměř ve všem. A to podle 34letého fotbalisty také není správně.

“Člověk by neměl ve všem hledat rasismus. Přecitlivělost na toto téma není ku prospěchu věci, protože potom se to vytrácí v momentech, kdy jde opravdu o rasismus,” má jasno rodák z Třebíče.

Celou Českou republikou rezonovala na jaře kauza Ondřeje Kúdely, která přesáhla daleko za fotbalové hranice. Téměř všichni občané se shodnou, že odsouzení slávistického obránce bez důkazů bylo nesprávné. Stejný názor má i Gebre Selassie.

“Všichni, kdo ho znají, tak ví, že ‘Kúdy’ není rasista. Ani nemůžeme říct se stoprocentní jistotou, co tam proběhlo. Ta situace je z českého pohledu a s tím trestem, jaký pro něj je, velmi nešťastná a kontraproduktivní,” říká budoucí posila Liberce.

V otázce rasismu se hodně lidí vyjadřuje ve stylu, proč nad tím jen nemávne rukou. Ne každý se však s touto situací dokáže dobře vypořádat, každý má tu mez někde jinde.

“Odmalička jsem slýchával různé vtipy, tak se s tím člověk naučí pracovat, naučí se bránit a naučí se do určité míry nad tím povznést. Všechno ale má svou mez. Člověk by si neměl nechat líbit všechno, ale zároveň by neměl být přecitlivělý,” myslí si Gebre Selassie.

Zdroj: Česká televizeReklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

    • Naprosto souhlasím, pro mě je zase hlupák to stejné co blbeček. Apropó, od Bolka Polívky to v Kurvahošigutntág znělo lépe..

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené