Spojte se s námi


Fortuna liga

Finanční analytik: 5. Díl – SK Dynamo České Budějovice, a.s. – Jihočeský zázrak?

Publikováno

dne

V posledních dnech se spekuluje o koupi Jihočeského klubu bývalými reprezentanty Tomášem Sivokem a Jaroslavem Drobným. Co by si pánové za svoje peníze koupili? Jakou hodnotu má klub? Podívejme se na jeho hospodaření.

Zdroj: skcb.cz

Nováčkovi této sezony Fortuna ligy se v sezoně daří, bojuje v lepším středu tabulky a předvádí atraktivní hru. Současný trenér Horejš v klubu působil již jako hráč a od roku 2015 pracuje také jako trenér. Dlouhé spojení s klubem mu umožnili umožnilo vybudovat poměrně silné mužstvo na regionální podmínky.

Poslední dostupná závěrka je za rok 2018, kdy klub působil ve druhé lize. Na jaře ukončil sezonu 2017/2018 na 6. místě. V podzimní části 2018/2019 si vytvořil velmi dobrou pozici pro následný postup do 1. ligy. Jedná se tedy o analýzu nadprůměrného druholigového klubu. Velmi zajímavé bude pak srovnání s hospodařením v další sezoně, kdy již působí v 1.lize.

Klub má 5 akcionářů – fyzických osob. S 29 % je hlavním akcionářem Karel Hájek restauratér a hoteliér, který je součástí dozorčích rad i zemědělských a zdravotnických společností v regionu. 22 % drží Miroslav Dvořák, který také v okolí úspěšně podniká. Radomil Procházka podniká ve strojírenství a prodeji strojní techniky a má 15% podíl. Antonín Šťastný, který vlastní kardiocentrum má také 15% podíl.

Posledním akcionářem je Jiří Kotrba, trenér a bývalý hráč, který aktuálně pracuje pro FAČR na oddělení rozvoje fotbalu. Lze tedy říci, že klub je vlastněn podnikateli, kteří mají omezené možnosti jeho podpory, ale za to mají zájem rozvoj fotbalu v regionu podporovat. Klub podporují jednak finančně průběžně navyšováním základního kapitálu či půjčkami svých společností a také marketingově.

Klub své domácí zápasy hraje na stadionu „Střelecký ostrov“, který má kapacitu necelých 7 tisíc diváků. Stadion je ve vlastnictví města a klub si jej pronajímá. Tréninkové prostory se nachází jižně od města v areálu Sportovního centra mládeže – Složiště. V areálu se nacházejí 4 travnatá hřiště, hřiště s umělkou a nafukovačkou a zázemí pro hráče. Pozemky areálu jsou také ve vlastnictví města, ale stavby a vybavení vlastní samotný klub.

Klub v roce 2018 disponoval pouze 14 milionu korun v majetku, což je výrazně méně než jeho současná konkurence (kluby ze středu tabulky kolem 50-100 milionů korun bez stadionů). Z toho je téměř 11 milionů korun dislokováno právě v areálu tréninkového centra. 300 tisíc má společnost v zboží pro fanshop a dále pohledávky ve výši 2 milionů. Jednak milion z pohledávkách za obchodními partnery a milion v předplacených zálohách. Na účtu měl klub 324 tisíc korun. Z hlediska majetku je tedy klub velmi malý oproti konkurenci.

Na straně pasiv, tedy na straně financování majetku vidíme jako u jiných klubů hlavní položku základní kapitál (a příplatky) ve výši 45 mil. Kč. To znamená, že majitelé do klubu vložili oněch 45 mil., ale klub vlastní pouze 14 milionů v majetku, důvodem je kumulovaná ztráta 60 milionů a dalších 8 milionů v roce 2018.

Z hlediska finanční analýzy je tento klub extrémně ztrátový a nebýt podpory vlastníků, nemohl by dále existovat. Další zdroje najdeme v závazcích, klub má od vlastníků, resp. jejich společností, dlouhodobě půjčeno 17.4 mil. Kč, krátkodobě pak 9.5 milionů od bank (Unicredit a Sberbank) a 2.5 mil dluží dodavatelům. Dále klub dopředu získal 5 milionů za marketing o partnerů a za prodej permanentek.

zdroj: SK Dynamo České Budějovice

Jaké příjmy má klub?  

Nejvýznamnějším výnosem klubu jsou příjmy z reklamy, kde získal 14.5 milionu, dalších 150 tisíc vydělal na prodeji ve fanshopu. Dalších 17 milionů, které klub získal bylo rozděleno mezi výnosy z vysílacích práv, prodeje hráčů, solidarity payment, vstupné. Rozklíčovat jednotlivé položky není úplně možné, protože klub o nich nepíše a informace nezveřejňuje.

Prodej hráčů mohl přinést kolem 1-2 milionů, protože žádný hráč neodešel do první ligy. Jednalo se zejména o přestupy v rámci druhé ligy a stabilizaci kádru. Vzhledem k tomu, že klub hrál druhou ligu, tak ani příjmy z vysílacích práv nedosahují částek, které získají prvoligové kluby. Opět by se mohlo jednat o zhruba milion korun.

Příjmy ze vstupného jsou vzhledem k návštěvám odhadem 3-4 miliony korun. Příspěvek od FAČR činil 1.2 milionu korun. Solidarity payment činil další zhruba milion. Provozní dotace od města činila 1.7 milionu korun. Dle výkazů klub získal dalších 6 milionů, ale zde není jasný jejich původ (pozn.autora: pravděpodobně existují nějaké prostředky, které klub získává nad rámec běžných příjmů).

Za co klub utrácí?

Jako jinde je i tomto klubu velmi nákladné platit hráčský kádr. Klub to přímo nezveřejňuje, ale dostupných informací se v roce 2018 jednalo o 16-20 milionů korun. Dalším zaměstnancům klub vyplatil 5 milionů korun. Vzhledem k tomu, že akademie funguje samostatně s vlastním hospodařením, tak náklady na výchovné hráčů odpadají.

Nájem stadionu a dalších prostor vyšel asi na 4 milionu. 3 miliony klub zaplatil za energie, vytápění, úklid šaten a další energie a služby. Klub vyjel na soustředění do blízkého Rakouska. Hráče příliš nenakupoval, primární pohyby byly na úrovni hostování a příchodů volných hráčů.

Celkové hospodaření tam bylo velmi silně ztrátové a klubu chybělo 8 milionů korun. O rok dříve to bylo dokonce mínus 12 milionů korun.

Na začátku jsem připomněl zájem bývalých reprezentantů o koupi klubu. Součet majetku a závazků klubu, které by případný zájemce měl hradit je zmíněných asi 60 milionů korun. A to hrál klub ve druhé lize.

Nyní by se hodnota či cena klubu mohla pohybovat okolo 80 milionů. Na druhou stranu investice do fotbalového klubu je málokdy zcela racionální záležitostí zúčastněných stran, často jde spíše o emoce. Z toho důvodu je těžší odhadnout, na kolik si současní majitelů své podíly cení a zda skupina kolem Tomáše Sivoka bude ochotna tyto peníze investovat.

Reklama

Oblíbené

Copyright © 2017-2024 RUIK Digital s. r. o. | Sportovní zprávy, výsledky, preview a tipy na sázení zdarma - Fotbal, Hokej, Tenis, Oktagon, UFC, Esport a F1. Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost! Zákaz účasti osob mladších 18 let na hazardní hře.