Liga mistrů

Feyenoord Rotterdam se stal smutným rekordmanem

Ve včerejším zápase Ligy mistrů prohrál Feyenoord Rotterdam na hřišti Manchesteru City 1:0, když celý zápas rozhodl gólem 88. minutě Sterling. Díky této prohře se povedlo Feyenoordu získat jedno smutné nizozemské prvenství. Feyenoord se totiž díky letošnímu vystoupení v LM (jak uvádí nizozemský server Voetbal Int.) stal prvním nizozemským týmem v historii, který prohrál všech prvních pět zápasů v Lize mistrů.

Na obranu Feyenoordu je nutno podotknout, že skupina F byla opravdu velmi těžká a v konkurenci tria Manchester City, Neapol, Shaktar Donetsk, se od nizozemského celku mnoho bodů nečekalo. Feyenoord je nyní po předposledním zápase v tabulce stále poslední s nulou bodů na kontě a nemá šanci zabojovat ani o třetí místo zajišťující EL.

Ani v domácí soutěži to není žádná sláva. S aktuální sedmou pozicí nejsou spokojeni fanoušci ani vedení a je otázkou, jak pevnou pozici má legendární G. van Bronckhorst. Kádr má velkou kvalitu a ještě větší potenciál (de Vilhena, Boetius, St. Juste atp). To jsou jména, od kterých se v budoucnu očekávají velké věci.

20 let od památného okamžiku ve finále Ligy mistrů! Zinedine Zidane a jeho dotek Boha!

15. května 2002. To je datum, které se nesmazatelně zapsalo do srdcí všech fanoušků Realu Madrid, ale tučným písmem i do samotné historie fotbalu. Má jej na starosti legendární fotbalista a trenér Zinedine Zidane.

Pérezovo Galácticos bylo na přelomu století oslavou fotbalu

Když se v roce 2000 Florentino Pérez účastnil voleb pro prezidenta fotbalového kolosu Realu Madrid, slíbil, že dovede hvězdu úhlavního rivala FC Barcelona, Portugalce Luise Figa. Svůj slib také splnil a tím začal kolotoč hvězdných příchodů do klubu známým jako Galácticos.

Jednou z výše uvedených hvězd byl francouzský fotbalový virtuóz Zinedine Zidane. Netrvalo dlouho a galaktický tým zažil úspěch na evropské scéně. V Lize mistrů v roce 2002 se Bílý balet dostal do finále milionářské soutěže. Soupeřem mu byl německý celek Bayer Leverkusen.

Finále Ligy mistrů v roce 2002 rozhodl památným volejem Zidane

Tým vedený Vicente del Bosquem začal zápas na výbornou. Již v deváté minutě španělský gigant rozvlnil síť poprvé. Levý bek Roberto Carlos, který by se neztratil ve vrhačských disciplínách v atletice, hodil neskutečný aut a ikona Los Blancos Raúl Gonzáles využila překvapení německé defenzívy na sto procent.

Po pěti minutách sice Brazilec Lúcio po standartní situaci vyrovnal, ale galaktický moment večera měl teprve přijít. Když už se oba týmy chystaly jít do kabin za nerozhodného stavu, zazářil hvězdný Zidane. Po vysokém centru Roberta Carlose se na hranici vápna zjevil osamocený Francouz a levačkou z voleje vsítil jeden z nejpamátnějších gólů v historii finálových duelů vůbec.

Legendární gól rezonuje fotbalovou historií i po dvaceti letech

„Věděl jsem, že to bude gól, jakmile míč opustil moji kopačku,“ zavzpomínal Zidane dle španělského deníku Marca na večer v Glasgow. „Byl to skvělý gól, čistá intuice, důležité je, že pomohl k vítězství v Lize mistrů,“ dodal francouzský génius. Tehdy poprvé vyhrál Ligu mistrů a začal milostný románek se soutěží, který pokračoval v rámci jeho tažení touto soutěží v roli trenéra Realu Madrid v letech 2016-2018.

Vicente del Bosque, který byl trenérem tehdejšího týmu, se po 20 letech sám pokusil památný zásah popsat. „Gól Zidana bylo umělecké dílo, čistá estetika hráče velkolepého charakteru, co se ve fotbale nevidí, tím méně ve finálových zápasech,“ zhodnotil branku Del Bosque.

Real Madrid měl toho večera ještě jednoho hrdinu

Zásah, který padl těsně před přestávkou, měl nakonec cenu zlata a Zidane se stal legendou toho večera. Nebyl ale jediným hrdinou tohoto zápasu. Dvacet minut před koncem se zranila brankářská jednička týmu z hlavního města Španělska César Sánchez a do finálového zápasu naskočil bez rozcvičení a po 55 dnech bez ostrého zápasu mladičký Iker Casillas.

Německý tým zasypal pár minut před koncem vápno španělského mančaftu přesnými centry a Casillas jen pět dní před jeho jedenadvacátými narozeninami zachránil bravurními zákroky svůj tým.

I on se tak zasloužil o to, že Zidanův dotek Boha byl navždy vystaven v muzeu nesmrtelných okamžiků historie fotbalu.

Zdroj: Marca, Twitter

Liverpoolu se zranili Van Dijk a Salah! Stihnou finále Ligy mistrů?

Fanoušci Liverpoolu se strachují. Finále Ligy mistrů se totiž blíží a při sobotním vítězství v FA Cupu se celku z města The Beatles zranili hned dvě klíčové opory. Jak jejich zdravotní stav hodnotil kouč Jürgen Klopp?

Liverpool se sice mohl v sobotu radovat ze zisku další trofeje, když porazil po penaltách Chelsea, nicméně výhra si vybrala svou daň. A ne zrovna zanedbatelnou.

Už ve 33. minutě totiž musel být ze hřiště stažen hvězdný útočník Mohamed Salah, kterého nahradil Diogo Jota. Do prodloužení už nenastoupil Virgil Van Dijk, jehož vystřídal Joel Matip.

Obě hvězdy Reds se bohužel pro družinu Jürgena Kloppa zranily a pochopitelně se začala šířit panika, co si bez nich Liverpool počne ve finále Ligy mistrů proti Realu Madrid. Jejich účast v tomto duelu však rozhodně není vyloučena. Naopak.

Klopp fanouškům Liverpoolu ihned po zápase dodal dávku naděje. Jak Salaha, tak Van Dijka vystřídal spíše z preventivních důvodů.

„Salah mi říkal, že něco cítí, ale že může pokračovat v zápase. Odpověděl jsem mu, že fotbalový zápas není skvělý fyzioterapeut a že během něj se zranění jen málokdy zlepší,“ vyjádřil se Klopp pro klubový web.

„Poté za mnou přišel Virgil a stejně jako Mohamed řekl, že něco cítí, ale že si myslí, že bude v pořádku. S oběma jsem mluvil po zápase a oba jsou v pořádku. Nemělo by to být v jejich případě něco vážného,“ nechal se slyšet kouč Liverpoolu.

Další zápas čeká Liverpool již v úterý. Jejich stav a způsobilost pro utkání bude hodnotit na trénincích, které tým čekají. Pokud mu řeknou, že jsou úplně v pořádku, vyjde jim vstříc a klidně je do hry nasadí.

Zdroj: Liverpool FC

Koho může dostat Plzeň v předkole Ligy mistrů? Staří známí či sousedi ze Slovenska

Viktoria Plzeň oslavila ligový nečekaný ligový titul, který si definitivně zajistila výhrou nad Hradcem Králové. Až opadnou mistrovské oslavy, začnou se ve Štruncových sadech ohlížet na evropská předkola.

Zatímco na domácím poli Viktoria válčila letos úspěšně, v pohárových předkolech hodně tápala. V nové sezóně si však zahraje 2. předkolo Ligy mistrů a už se rýsuje několik soupeřů.

Plzeňští se například mohou střetnout opět s TNS, tedy The New Saints z Walesu. S těmi loni v předkole Konferenční ligy v prvním zápase prohrávali už 0:4, nakonec snížili v nastavení alespoň na 2:4. To v odvetě přišlo vhod, když Viktoria vyhrála 4:1 po penaltách a postoupila. konec zápasu byl ale velmi vyhrocený a opakovaný střet by byl velmi zajímavý.

Dále se Viktoria může střetnout například s Helsinkami, Zalgirisem Vilnius, Lincolnem, Shamrockem a FC Curych.

K těmto celkům přibude ještě několik soupeřů, kteří přejdou přes první předkolo. Tím by se mohl stát třeba slovenský Slovan Bratislava.

Aby Viktoria prošla do závěrečné fáze Ligy mistrů, musí přejít přes 3 předkola. Pokud vypadne hned v prvním, půjde do kvalifikace o Evropskou ligu, pokud ani tu nezvládne, zahraje si Konferenční ligu.

Druhé předkolo LM se odehraje 19./20. a 26./27. července. Los se Plzeň dozví 15. června.

Zdroj: Twitter | Ondřej Zlámal