Fortuna liga

Brankář David Bičík prodloužil ve Spartě smlouvu

Brankář David Bičík prodloužil s pražskou Spartou smlouvu o další rok. Letenský klub o tom své fanoušky informoval na sociálních sítích.

Zdroj: Facebookový profil AC Sparta Praha

Pražská Sparta prodloužila o rok smlouvu s osmatřicetiletým brankářem Davidem Bičíkem. Jedná se o odchovance Sparty, který na Letné strávil většinu fotbalové kariéry. Po svém odchodu nastupoval například za Viktorii Plzeň, Slovan Bratislava, Slovan Liberec nebo dva turecké kluby, aby se před pěti lety vrátil zpět. Zdá se tak, že se Bičík hodlá rozloučit s velkým fotbalem právě ve Spartě.

David Bičík vstoupil do letní přípravy áčka Sparty s dalšími třemi brankáři. Jedničkou bude v nové sezóně s největší pravděpodobností rumunský brankář Florin Nita. Tomu by měl dělat dvojku Milan Heča a až pak by přišel na řadu právě Bičík. Posledním brankářem do party je mladý Hugo Jan Bačkovský.

Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Sparta se oklepala z úvodní ligové porážky a přesvědčivě porazila Jablonec

Jako noc a den. I tak by se daly shrnout výkony Sparty v zápasech proti Slovácku a nyní proti Jablonci. Letenští se oklepali z porážky 2:0 se Slováckem dokonale a ve druhém kole stejným výsledkem porazili Jablonec. Co však fanoušky Sparty může těšit nejvíce, je výrazně zlepšená hra oproti úvodnímu zápasu nového ročníku Fortuna ligy.

Sparta do zápasu vlétla a hned si od úvodu vytvářela šance. Hned v první z nich ve 3. minutě sice Adam Hložek dopravil míč do sítě, avšak gól nemohl být uznán kvůli faulu na brankáře. O dvě minuty později stejný hráč hlavičkoval pouze do náruče brankáře Hrubého.

V 11. minutě měl na hlavě úvodní branku Libor Kozák, jenže z malého vápna hlavičkou netrefil branku. Po přímém kopu ze 17. minuty sice Kozák hlavou branku trefil, jenže pouze do míst, kde se nacházel jablonecký brankář.

Ve 26. minutě zachránila Jablonec tyč. To si Adam Hložek naskočil na centr z pravé strany a tvrdou hlavičkou rozezvučel brankovou konstrukci. Z protiútoku na druhé straně zkoušel zahrozit Holík, jenže Nita byl v brance připraven.

A když ani v dvou dalších šancí Kozák neuspěl, šlo se do šaten za bezbrankového stavu.

I ve druhém poločase byla Sparta aktivnější, nicméně to byli hosté, kteří měli první brankovou příležitost. Jenže obstřel Jovoviče jen těsně minul zadní tyč. Na druhé straně měl o pět minut později obrovskou příležitost Kozák, když po hrubce jablonecké obrany zakončoval z malého vápna, ale i ten bránu netrefil. Sparťanskému útočníkovi dnes evidentně nebylo přáno.

A tak osud zápasu vzal do vlastních rukou Adam Hložek, jenž si dobře naběhl na centr Plavšiče na přední tyč a skvěle umístěnou hlavou otevřel skóre utkání – 1:0.

Další obrovskou šanci spálil v 80. minutě Hašek, jenž z dorážky netrefil zcela odkrytou bránu. Druhý gól tak přidal v následující akci Geúlor Kanga a nutno říct, že stál opravdu za to. Gabonský záložník si potáhl míč na střed a tvrdou ranou zpoza vápna vymetl vzdálenější šibenici soupeřovy brány – 2:0.

Sparta ve zbytku zápasu hru kontrolovala. V nastavení se ještě do šance dostal Hübschman, jenže z obtížné pozice netrefil branku. To byla také zároveň poslední akce zápasu. Sparta zaslouženě porazila Jablonec 2:0.

Slovácko opět šokovalo! Po výhře na Spartě přišla prohra s Budějovicemi

Nikdo nečekal, že Slovácko v prvním kole Fortuna ligy sestřelí Spartu. Před zápasem s Českými Budějovicemi tak byli Hanáci logicky v roli favoritů. Jenže selhali!

Zdroj: Facebook SK Dynamo České Budějovice

Kouč Svědík se po šokující výhře na hřišti Sparty logicky řídil pravidlem neměnit vítěznou sestavu. Na domácím stadionu se tak poprvé od svého návratu ukázal i Milan Petržela.

Soupeřem byl Slovácku nováček z Českých Budějovic, který v prvním kole padl proti Opavě nejtěsnějším rozdílem. Tým kapitána Kladrubského byl Slovácku velmi vyrovnaným soupeřem, jak naznačují i statistiky prvního poločasu.

Jenže v té nejdůležitější satistice mělo Dynamo po první půli navrch. Lukáš Provod se v 18. minutě dostal přes svého obránce k centrovanému míči a hlavou nekompromisně zakončil za záda brankáře Trmala.

Pro Slovácko tak platilo, že není nic staršího než včerejší vítězství. Na skvělou výhru na Letné už bylo dávno zapomenuto a hráči v bílých dresech museli v druhé půli zabrat.

Střelecká převaha ale domácím nestačilo, obzvlášť, když musel brankář Staněk zasahovat pouze dvakrát. Hráči Českých Budějovic se tak úspěšně ubránili tlaku soupeře a pět minut před koncem zápasu si ještě pojistili první ligové vítězství po návratu mezi elitu.

Hlavní hvězda utkání Provod proklouzl mezi několika bránícimi hráči a na hranici velkého vápna vypálil. Jeho sražená střela poté spadla příhodně přímo před Táborského, který rozjásal fanoušky Budějovic i celou lavičku.

Proč odchází hvězdy české ligy do Belgie? Kvalitnější liga, větší příjmy i lepší životní styl

Českou ligu opustili v letním přestupovém období hned tři hvězdy. Patrik Hrošovský zamířil do Genku, Simon Deli do Brugg a jeho parťák ze Slavie, Michael Ngadeu, do Gentu. Proč si všichni tři vybrali právě belgickou ligu? Důvodem je životní styl i kvalitnější liga.

Koláž Ruik Football

Mnoho příznivců českého fotbalu si určitě klade otázku: Proč zrovna Belgie? Důvodů najdeme hned několik: vyšší příjmy, kvalitnější liga, životní styl či odrazový můstek do těch nejlepších lig.

Dalším důvodem je to, že vítěz belgické Jupiler League má jistou účast v základní skupině Ligy mistrů. Belgii totiž patří v koeficientu UEFA 8. příčka, kdežto Česko najdeme až na třinácté pozici.

Důvodem, proč si Patrik Hrošovský, Simon Deli a Michael Ngadeu vybrali právě Belgii, je i větší vyrovnanost celé soutěže. Pokud se podíváme na loňskou sezonu, tak zjistíme, že v Belgii se prvních šest celků vešlo do rozmezí čtrnácti bodů. V Česku měla Slavia na šestý Liberec náskok třiceti bodů.

Belgickou Jupiler League navíc navštěvuje v průměru dvakrát více lidí, než se přijde podívat na českou Fortuna ligu. Tím pádem jsou i televizní příjmy několikanásobně vyšší, něž má česká nejvyšší soutěž.

To, zda se trio Horšovský, Deli a Ngadeu rozhodlo správně, zjistíme až v příštích měsících. Belgie je však takovým odrazovým můstkem do těch nejlepších lig.

„Hodně hráčů, kteří vyletí, berou kluby z okolních zemí, třeba z Francie. Belgická liga je určitě sledovanější než česká liga a i kvalita celé soutěže a hráčů je na vyšší úrovni než v Česku,“ zmiňuje David Rozehnal, bývalý obránce Brugg a Ostende.

V Belgii se hráči nepohorší ani finančně. „Musíme pochopit, že kluci, kteří tam nyní odchází, si nepohorší výkonnostně ani finančně. Naopak, polepší si. A ještě jsou ve frankofonním prostředí, kde bude jejich rodinám líp. Hrošovskému a spol. se vůbec není co divit, je to dobrá štace na život i na fotbal,“ dodal Roman Vonášek, který si zahrál třeba v belgickému Lokrenu.

Pokud se tedy tyto aspekty v budoucnu nezlepší, česká liga se nikdy nedostane na vyšší úroveň, než je nyní.