Běloruský recept na koronavirus: vodka, traktor a sport! Fotbal i hokej pokračují vesele dál. Vysílací práva se prodala do deseti zemí

Skvělá komerční taktika a vydařená politická kampaň na další volby, nebo jen zbytečný hazard se zdravím? Bělorusko v čele s prezidentem Lukašenkem jde proti proudu. Zatím je může těšit úspěch, přichází však i první komplikace.

Zdroj: Sportspro Media

Bělorusko je jedinou evropskou zemí, kde se první fotbalová i hokejová liga hraje bez omezení. Fotbalová sezona začala před dvěma týdny, zatímco ta hokejová právě vrcholí. Na stadionech se akorát zavedla distribuce dezinfekce a kontroly teplot diváků před vstupem. Mnohdy však pouze namátkově.

Kupodivu se i tak fotbalová liga těší nebývalé návštěvnosti. Diváků chodí více než dříve. Hlavním úspěchem této neortodoxní taktiky ale bezpochyby je zájem o vysílací práva ze zahraničí. Fotbalový svaz se chlubí tím, že je nově prodal do deseti zemí světa včetně Ruska a Indie. Ve velkém se také rozjely sázky.

Hlavní hvězdou běloruského vzdoru proti koronavirovým opatřením je prezident Alexandr Lukašenko. V jeho zemi je podle zveřejněných údajů zatím jen něco přes 350 nakažených a 4 mrtví. Situace je tak oproti zbytku Evropy zatím poměrně dobrá. “Lidé pracují, jezdí na traktorech a nikdo nemluví o viru. Ve vesnicích vyléčí všechny traktor. Všechny uzdraví pole!” hlásá svědomitě.

Mezi další rady, které svým občanům Lukašenko dává je také léčba vodkou. Mají jí pít a také si s ní mýt ruce. V rozhovoru při nedávném exhibičním hokejovém turnaji, kde sám nastoupil, také vyzdvihl důležitost sportu. Konkrétně na zimním stadionu je pak vzhledem k teplotě prý nemožné, aby virus přežil. Navíc žádný nevidí.

Zdroj: Newshub

Právě sport je jednou z hlavních image prezidenta Lukašenka, který stojí v čele Běloruska už od roku 1994. Svéráznými výroky a rozhodnutími ve prospěch fotbalu i hokeje by mohla jeho oblíbenost ještě posílit. Toho si je samozřejmě moc dobře vědom a hodlá toho využít ve prospěch nadcházejících prezidentských voleb, které se konají tento rok. Lukašenko kandiduje už pošesté v řadě, zároveň jemu nakloněná “prorežimní” strana stoprocentně ovládá parlament.

I přes aktuální rozpoložení hlavních představitelů Běloruska se přece jen zavedla první opatření vůči sportu. Pozastaveny byly všechny juniorské a mládežnické soutěže. Zastavení první fotbalové nebo hokejové ligy ale nic nenasvědčuje, obzvlášť po nedávném úspěchu s vysílacími právy.

“Řešíme aktuální situaci každý den. Věříme našemu zdravotnickému systému a nyní není jediný důvod, proč zastavit ligu,” tvrdí předseda fotbalového svazu Zhardetski. “Rozhodnutí, jestli jít na fotbal nebo ne, je na fanoušcích,” dodal.

Fanouškovské tábory několika klubů soutěž začaly bojkotovat a nabádají i ostatní, aby tak učinily. Světové hráčské unii FIFPro už se z obavami ozvali i někteří hráči. “Upřímně řečeno je nepochopitelné, že to stále pokračuje. Budeme apelovat na FIFA a UEFA, aby běloruskému svazu domluvila,” uvedl její generální sekretář.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Maradona odešel, ale jeho kouzla s námi zůstanou navždy. Připomeňte si jeho nejlepší momenty

Diego Armando Maradona předčasně odešel na věčnost v pouhých 60 letech. Na hřišti uměl s balónem taková kouzla, že díky němu se do fotbalu zamilovali milióny dětí.

Diego Maradona zemřel! Nepřežil srdeční zástavu, nepomohla ani resuscitace

Diego Maradona dnes ráno zemřel, když se mu osudnou stala srdeční zástava. Jednomu z nejlepších fotbalistů historie nepomohla ani včasná resuscitace lékařů,

Z české ligy bude těžké dostat se do reprezentace. Mým cílem je přestoupit do zahraničí, říká Filip Nguyen

Osmadvacetiletý brankář Filip Nguyen je v současné době neotřesitelnou jedničkou v týmu Pavla Hoftycha. V rozhovoru pro náš web prozradil mimo jiné i to, jaké šance dává Spartě a Slavii na postup do jarních bojů Evropské ligy.