Běloruský recept na koronavirus: vodka, traktor a sport! Fotbal i hokej pokračují vesele dál. Vysílací práva se prodala do deseti zemí

Skvělá komerční taktika a vydařená politická kampaň na další volby, nebo jen zbytečný hazard se zdravím? Bělorusko v čele s prezidentem Lukašenkem jde proti proudu. Zatím je může těšit úspěch, přichází však i první komplikace.

Zdroj: Sportspro Media

Bělorusko je jedinou evropskou zemí, kde se první fotbalová i hokejová liga hraje bez omezení. Fotbalová sezona začala před dvěma týdny, zatímco ta hokejová právě vrcholí. Na stadionech se akorát zavedla distribuce dezinfekce a kontroly teplot diváků před vstupem. Mnohdy však pouze namátkově.

Kupodivu se i tak fotbalová liga těší nebývalé návštěvnosti. Diváků chodí více než dříve. Hlavním úspěchem této neortodoxní taktiky ale bezpochyby je zájem o vysílací práva ze zahraničí. Fotbalový svaz se chlubí tím, že je nově prodal do deseti zemí světa včetně Ruska a Indie. Ve velkém se také rozjely sázky.

Hlavní hvězdou běloruského vzdoru proti koronavirovým opatřením je prezident Alexandr Lukašenko. V jeho zemi je podle zveřejněných údajů zatím jen něco přes 350 nakažených a 4 mrtví. Situace je tak oproti zbytku Evropy zatím poměrně dobrá. “Lidé pracují, jezdí na traktorech a nikdo nemluví o viru. Ve vesnicích vyléčí všechny traktor. Všechny uzdraví pole!” hlásá svědomitě.

Mezi další rady, které svým občanům Lukašenko dává je také léčba vodkou. Mají jí pít a také si s ní mýt ruce. V rozhovoru při nedávném exhibičním hokejovém turnaji, kde sám nastoupil, také vyzdvihl důležitost sportu. Konkrétně na zimním stadionu je pak vzhledem k teplotě prý nemožné, aby virus přežil. Navíc žádný nevidí.

Zdroj: Newshub

Právě sport je jednou z hlavních image prezidenta Lukašenka, který stojí v čele Běloruska už od roku 1994. Svéráznými výroky a rozhodnutími ve prospěch fotbalu i hokeje by mohla jeho oblíbenost ještě posílit. Toho si je samozřejmě moc dobře vědom a hodlá toho využít ve prospěch nadcházejících prezidentských voleb, které se konají tento rok. Lukašenko kandiduje už pošesté v řadě, zároveň jemu nakloněná “prorežimní” strana stoprocentně ovládá parlament.

I přes aktuální rozpoložení hlavních představitelů Běloruska se přece jen zavedla první opatření vůči sportu. Pozastaveny byly všechny juniorské a mládežnické soutěže. Zastavení první fotbalové nebo hokejové ligy ale nic nenasvědčuje, obzvlášť po nedávném úspěchu s vysílacími právy.

“Řešíme aktuální situaci každý den. Věříme našemu zdravotnickému systému a nyní není jediný důvod, proč zastavit ligu,” tvrdí předseda fotbalového svazu Zhardetski. “Rozhodnutí, jestli jít na fotbal nebo ne, je na fanoušcích,” dodal.

Fanouškovské tábory několika klubů soutěž začaly bojkotovat a nabádají i ostatní, aby tak učinily. Světové hráčské unii FIFPro už se z obavami ozvali i někteří hráči. “Upřímně řečeno je nepochopitelné, že to stále pokračuje. Budeme apelovat na FIFA a UEFA, aby běloruskému svazu domluvila,” uvedl její generální sekretář.

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené

Projekt Restart aneb Kdy se vrátí nejvyšší evropské soutěže

Některé významné evropské ligy už tuto sezónu oficiálně ukončily. Které to jsou a které se naopak připravují na dlouho očekávaný návrat?

Potvrzeno! Götze se po sezoně rozloučí s Dortmundem. Kam zamíří dál?

Fotbalově zde vyrůstal, pak odešel k rivalovi a fanoušky si opět usmířil. Tato sezona je však pro mistra světa z roku 2014...

Nechtěný Coutinho! Bayern Mnichov nevyužil opci na jeho nákup. Několik zájemců se však hlásí z Anglie

Hostování Philippeho Coutinha v bavorském Bayernu se pravděpodobně nepromění v trvalý přestup. Klub nevyužil původní opci, kterou sjednal s Barcelonou, a budoucnost...