Spojte se s námi


ZOH 2022

ZOH v Pekingu se možná zúčastní rekordní počet českých sportovců

ZOH v Pekingu začínají už 4.února 2022. Česká výprava by mohla mít až 130 sportovců. To by byla největší „mise“, jakou kdy Česká republika na zimní hry vyslala. Na čem to závisí a kdy se rozhodne?

Publikováno

dne

Zdroj: Jan Beneš, ČH

ZOH v Pekingu začínají už 4.února 2022. Česká výprava by mohla mít až 130 sportovců. To by byla největší „mise“, jakou kdy Česká republika na zimní hry vyslala. Na čem to závisí a kdy se rozhodne?

Kdo nesní, jako by nebyl. Pojďme si to dovolit i vzhledem k olympijským hrám v Pekingu, které se kvapem blíží. „Kdybych měl říct ultra optimistické číslo, dostali bychom se na 130,“ uvažuje Martin Doktor, šéf olympijské mise, nad počtem sportovců, kteří by v únoru mohli na hry odcestovat.

„Stále ale žijeme jen z odhadů. Tohle číslo zahrnuje všechny sportovce, na které jsme pomysleli. Hodně bude záležet na tom, zda projdou kvalifikací hokejistky.“

Kvalifikace finišují v lednu příštího roku. Místa už si ale vybojovali krasobruslaři ve všech čtyřech disciplínách, Zuzana a Tomáš Paulovi v curlingu smíšených dvojic či hokejisté. V posledních týdnech absolvovali v Číně třítýdenní přípravný kemp čeští bobisté. „Dráha je za mě hodně impozantní a zajímavá. Celá je zakrytá střechou,“ popisuje Dominik Dvořák.

Ve většině sportů ještě stále probíhá sběr bodů do žebříčků, které určují kvalifikaci na olympijské hry.  Do 23. ledna pak budou probíhat realokace nevyužitých míst. Početná skupina by pak mohla na olympijské vyrazit ze strany lyžařů. Češi mají před začínající sezonou zatím 37 účastnických míst.

V následujících třech měsících proběhnou v dějišti olympiády tři tréninkové týdny a testy v curlingu a ledním hokeji, kterých se však zúčastní jen čínští sportovci. Testy se budou konat ve všech třech lokalitách plánovaných olympijských soutěží.

„Budou tam lyžaři, snowboarding… Od všech budeme zjišťovat detaily, ale na druhou stranu podmínky při testech mají trošku jiné, než nakonec při hrách jsou,“ líčí Doktor. „Nicméně každá informace je cenná. My se tam s největší pravděpodobností nemáme šanci před olympiádou dostat.“

Nominované sportovce potvrdí nominační plénum Českého olympijského výboru 14. ledna. Na základě realokací a dalších nominačních pravidel je ještě možné nominaci upravit i po tomto termínu. Přihlášku ČOV odevzdá do 21. ledna. Dosavadním tuzemským maximem je 95 sportovců na předchozích ZOH v Pchjongčchangu.

Zdroje: Český olympijský tým

Reklama

Hokej

Jak může ženský hokej profitovat? Mají holky v Pekingu šanci na medaili?

Podle známého rčení se říká: „Jednou jsi nahoře, jednou dole.” To stejné platí i ve sportu, tím pádem i v hokeji. Reprezentantky České republiky dosáhly úžasného počinu, když dokázaly dominantně prosvištět olympijskou kvalifikací. Poprvé v historii si tak zahrají pod olympijskými kruhy.

Publikováno

dne

KOMENTÁŘ – Podle známého rčení se říká: „Jednou jsi nahoře, jednou dole.” To stejné platí i ve sportu, tím pádem i v hokeji. Reprezentantky České republiky dosáhly úžasného počinu, když dokázaly dominantně prosvištět olympijskou kvalifikací. Poprvé v historii si tak zahrají pod olympijskými kruhy. Navíc to vypadá, že tím vzestup ženského hokeje nemusí být zdaleka u konce.

Velmi sebevědomě a s pokorou. Přesně takhle vypadala cesta českých hokejistek do Pekingu. Ničeho nebylo více, ničeho méně. Vyváženost sebevědomí a touhy tvořila ideálně namíchaný koktejl. Holky věděly, že jsou v Chomutově favoritky, nikde to však nahlas neřekly. 

Pro splnění snu šlo veškeré ego stranou, ve stejném duchu to pokračuje i teď. Základní skupina bude v Pekingu složená následovně – Česko, Norsko, Japonsko, Čína a Švédsko. Do čtvrtfinále stačí uhrát jedno z prvních tří míst. Takovýto cíl by ovšem mohla být následná sebevražda.

Druhé nebo třetí místo ve skupině by znamenalo, že by šly naše hokejistky proti jednomu ze dvou nejvýše nasazených týmů, což budou s největší pravděpodobností výběry Kanady a USA. V ženském hokeji se dá říct, že jsou tyhle dvě reprezentace a pak až ten zbytek.

ŠANCE NA MEDAILI?

Vyhrát skupinu bude enormně těžké. Znamená to, že si nebudou moct české reprezentantky prakticky dovolit ani zaváhat. I tak se nedá tento cíl vyloučit. Pokud bychom hledali jednu z nejnadějnějších cest k medaili, bude to tahle. Získat hratelného soupeře pro čtvrtfinále je ideální cesta.

Těžko uslyšíme v mikrofonech sebevědomé volání po těchto metách. Jediné, co po postupu z kabiny reprezentace zaznělo, byla věta: „Postupem nic nekončí.” Vzhledem k tomu, jak se hokejistky prezentovaly na své cestě doposud, nezbývá, než tomuto prohlášení věřit.

Dokonce už tu a tam zaznívají názory, že ženská hokejová reprezentace má v Pekingu na medaili teoreticky větší šanci než mužský tým. A dá se tomu věřit. Bolavá místa mužské kategorie známe prakticky už nazpaměť, navíc světová špička v ženské kategorii je daleko užší.

K tomu všemu si vezměme tlak a očekávání. Zatímco mužský výběr je v posledních letech pod ohromným tlakem a drobnohledem, ženy mají vzduch daleko čistější. Svým způsobem mohou pouze překvapit. Pokud se jim turnaj nepovede, mohou klidně mávnout rukou a makat dál na další šanci. 

Pokud v Pekingu vyhoří muži, budou žádat fanoušci minimálně hlavu Filipa Pešána. Věčné diskuse o tom, jak špatně na tom český hokej je, jsou samozřejmostí.

NEJLEPŠÍ ČAS JE TEĎ

Ať už se na olympijských hrách nějaké senzace dočkáme či nikoliv, už teď můžeme říct, že ženský hokej začíná na našem území rozkvétat. Nejen výsledkově, ale taky co se týče zájmu veřejnosti a financí.

Šéfkomentátor ČT Sport Robert Záruba na svém Twitteru nedávno zveřejnil, že kvalifikace žen na OH předčila ve sledovanosti i turnaj Karjaly v rámci EHT, která má v televizi zpravidla výrazně vyšší sledovanost, než Tipsport Extraliga. Prakticky se jedná o nejsledovanější hokejový program v České televizi, nepočítáme-li logicky mistrovství světa a olympijské hry.

Závěrečné kvalifikační vystoupení českých hokejistek sledovalo podle dat České televize 209 tisíc diváků s dosahem až 546 tisíc. Jednalo se o týdenní maximum. Naproti tomu na mužské utkání Česko – Rusko ve stejný den koukalo v průměru 183 tisíc diváků s maximálním dosahem 579 tisíc.

Ženský hokej rovněž předčil v televizi sledovanost fotbalového reprezentačního utkání mezi Českem a Kuvajtem. Ano, šlo v tomhle případě sice jen o přátelák, ale upřímně. Řekli byste to pár let zpět?

Ženám se začíná v posledních letech dařit taky finančně. V roce 2012 tvořily investice Českého hokeje do ženských reprezentací 3,7 milionu korun, v roce 2017 to už bylo 11,2 milionu. Pro kalendářní rok 2021 se už počítá s částkou 23,3 miliónu korun.

Pokud jde o výsledky, v roce 2011 byly naše hokejistky v ratingu IIHF na 14. místě, dnes už jim patří 7. místo. Všechny tyhle faktory navíc podporuje rostoucí zájem. Ženský hokej už není v České republice takové tabu, jako tomu bylo kdysi.

Hodně těžko si lze představit, co by s ženským hokejem u nás udělala případná olympijská medaile, vzpomeneme-li si, jak raketově vzrostl zájem chlapců o hokej po Naganu v roce 1998.

Zdá se, že ideální doba pro růst této kategorie je skutečně právě teď. Veškeré předpoklady tomu odpovídají. Celé situaci hraje do karet nepopsaný list.

Zdroj: Český hokej

Pokračovat ve čtení

Hokej

Účast hráčů NHL v Pekingu je v ohrožení! Kvůli výskytu koronaviru tohle nebezpečí roste

Celý hokejový svět se těší na únorovou podívanou, kdy se na olympiádě v Pekingu mají objevit nejlepší hráči světa, kteří válčí ve slavné NHL. Veřejnost včetně novinářů by však měla prozatím své nadšení trochu krotit. Ve hře je stále varianta, že tomu tak nakonec nebude. Situace v zámoří tomu může dost nepříjemně pomoct.

Publikováno

dne

Celý hokejový svět se těší na únorovou podívanou, kdy se na olympiádě v Pekingu mají objevit nejlepší hráči světa, kteří válčí ve slavné NHL. Veřejnost včetně novinářů by však měla prozatím své nadšení trochu krotit. Ve hře je stále varianta, že tomu tak nakonec nebude. Situace v zámoří tomu může dost nepříjemně pomoct.

Na začátku září prosvištěla letem světem úžasná zpráva. Zástupci NHL, IIHF (Mezinárodní hokejová federace) a MOV (Mezinárodní olympijský výbor) se dohodli na podmínkách, aby se po odmlce v jihokorejském Pchjongčchangu mohli hráči na turnaj pod pěti kruhy vrátit.

Poprvé by se tak na olympiádě představily hvězdy jako Connor McDavid nebo Auston Matthews, kteří se při posledních hrách za účasti hráčů NHL v Sochi ještě proháněli v mládežnických kategoriích. Z Čechů bychom nejraději viděli v reprezentačním dresu Davida Pastrňáka.

Jenomže ve vzájemné dohodě si NHL nechala ještě zadní vrátka. V případě, že bude covidová situace příliš vyhrocená, mají zástupci nejslavnější ligy světa do 10. ledna nárok celou dohodu smést ze stolu.

V NHL jsou všichni hráči vesměs naočkovaní. Poslední informace mluví snad o čtyřech jedincích, kteří zatím na žádost očkování ze strany ligy nepřistoupili. Pro ně to znamená problém při cestování přes kanadsko-americké hranice. 

Navíc kanadské úřady už nahlas mluví o tom, že by mělo být očkování pro profesionální sportovce povinností, chtějí-li působit v takových soutěžích, jako je NHL.

OTTAWA JAKO ZDVIŽENÝ PRST

Není žádným tajemstvím, když se tu a tam objeví na covidové listině některý z hráčů NHL, protože kluby dodržují velmi striktní bezpečnostní protokoly. Ottawa Senators je první organizací, která odložila tři zápasy základní části, jelikož se hned 10 hráčů na této listině objevilo. Zrovna v Ottawě jsou očkováni proti covidu všichni hokejisté.

Z NFL, NBA a NHL se jedná o první odložené zápasy v aktuální sezoně. Devět odložených utkání doposud zaznamenala basseballová MLB.

V NHL ještě hlásilo na konci října sedm hráčů na covidové listině San José, jinak se vesměs jedná o jedince. Ne vždy jde zpravidla o nakažené hráče, je to prakticky sportovní druh karantény.

RISK JE ZTRÁTA

Zástupce komisaře NHL Bill Daly v září řekl: „Pokud budeme muset buď zrušit nebo odložit a přemístit zápasy mimo náš herní kalendář, znamenalo by to, že se olympiády nezúčastníme.” Pochopitelně bude klíčové, o kolik odložených zápasů by případně šlo. Tři by se asi daly zvládnout. Ale pokud by počet narůstal, byla by účast hráčů v Pekingu vážně v ohrožení.

NHL hodlá za všech okolností dodržet plán tak, aby nemusela termíny základní části posouvat. Všechno, co by znamenalo časové či finanční problémy, se lize nehodí. Za těchto okolností by se ke zrušení dohody s IIHF a MOV určitě přiklonila. Priority NHL jsou v tomto ohledu striktně nastaveny.

Olympijská přestávka je naplánována od 3. do 22. února a zahrnuje All Star Game, které se má uskutečnit v Las Vegas, konkrétně 4. až 5. února.

Na začátku října zveřejnily,  kromě domácí Číny, všechny reprezentace první tři jména, které se mají v Pekingu objevit. Především zámořské týmy tyhle hráče hodlají použít v případné propagaci olympijského turnaje. 

Další sestavování výběrů pokračuje v zákulisí, konečné soupisky budou oznámeny v lednu. Pokud tedy ještě bude co oznamovat.

Zdroj: Forbes

Pokračovat ve čtení

Hokej

Program českých hokejistů a hokejistek na olympiádě v Pekingu 2022

Český hokejový fanoušek má po delší době konečně taky důvod k radosti, ale hlavně o důvod víc, proč si v únoru ráno zapnout televizi. Na olympijských hrách v Pekingu se poprvé v historii představí ženská i mužská reprezentace. Díky kompletnímu složení účastníků už známe i program, včetně časů zápasů.

Publikováno

dne

Český hokejový fanoušek má po delší době konečně taky důvod k radosti, ale hlavně o důvod víc, proč si v únoru ráno zapnout televizi. Na olympijských hrách v Pekingu se poprvé v historii představí ženská i mužská reprezentace. Díky kompletnímu složení účastníků už známe i program, včetně časů zápasů.

Na blížících se olympijských hrách to bude mimořádně atraktivní podívaná. Především v mužském turnaji, neboť po poslední přestávce v jihokorejském Pchjongčchangu se opět na scénu vrací nejlepší hokejisté planety, kteří válčí za normálních okolností výhradně v NHL.

HOKEJISTÉ V HRATELNÉ SKUPINĚ

Mužský hokejový turnaj odstartuje ve středu 9. února zápasem Ruska se Švýcarskem (9:40 SEČ), tedy týmy, které má Česká republika v základní skupině. Výběr Filipa Pešána se pak představí odpoledne středoevropského času od 14:10 v úvodním utkání proti Dánsku.

Ke kolizi pracovních povinností fanoušků s hokejem dojde poprvé v pátek, kdy hrají čeští hokejisté od 9:40 proti Švýcarsku. Vrcholem základní skupiny, ale zároveň pořádným testem před vyřazovací částí turnaje bude pak sobotní utkání s hvězdnými Rusy, které vypukne odpoledne ve 14:10.

PROGRAM MUŽSKÉ REPREZENTACE
9.2. 2022 – 14:10ČESKO vs. Dánsko
11.2. 2022 – 9:40ČESKO vs. Švýcarsko
12.2. 2022 – 14:10Rusko vs. ČESKO

Mužského turnaje se zúčastní celkem dvanáct týmů rozdělených do tří skupin. Rovnou do čtvrtfinále postoupí jejich vítězové a ten nejlepší z týmů, které se umístily na druhém místě. Zbylé reprezentace čeká podle umístění osmifinále, které se odehraje v úterý 15. února.

Samotný vrchol hokejového turnaje mužů je naplánován na závěrečný olympijský víkend. V sobotu 19. února se od 14:10 uskuteční zápas o bronz, finále se hraje v neděli, tedy na závěr olympiády. To už si budou muset diváci v České republice přivstat, jelikož zápas o zlatou medaili začne už v 5:10 ráno.

VELKÝ DÍVČÍ SEN POKRAČUJE

Mnoho lidí, včetně členů ženské reprezentace říká, že postupem na turnaj pod pěti kruhy zdaleka nic nekončí. Díky senzačnímu postupu v kvalifikaci se tak mohou čeští diváci těšit i na hokejové souboje v ženském provedení.

Zatímco mužský turnaj startuje až po šesti dnech olympiády, aby nedocházelo ke kolizím termínů, ženy začnou už 3. února, tedy den před samotným zahajovacím ceremoniálem.

Hned v úvodu čeká naše hokejistky boj s domácí Čínou. Na tento zápas si budeme muset přivstat, jelikož úvodní vhazování proběhne už v 5:10 SEČ. Další zápasy sehrají naše holky shodně od 9:40. 

Nejdříve v sobotu 5. února se Švédkami, o dva dny později narazí na Dánky, a v závěru základní skupiny se střetnou s Japonkami.

PROGRAM ŽENSKÉ REPREZETACE
3.2. 2022 – 5:10ČESKO vs. Čína
5.2. 2022 – 9:40ČESKO vs. Švédsko
7.2. 2022 – 9:40ČESKO vs. Dánsko
8.2. 2022 – 9:40ČESKO vs. Japonsko

Turnaje pod pěti kruhy se zúčastní celkem deset týmů. Skupinu A tvoří nejlepší týmy podle světového žebříčku (USA, Kanada, Finsko, Rusko a Švýcarsko). Všechny tyhle celky budou hrát základní skupinu pouze o umístění, do čtvrtfinále postoupí automaticky. Ze skupiny “B” pak postoupí do čtvrtfinále nejlepší tři.

Zdroj: Český hokej 

Pokračovat ve čtení

Oblíbené