Reklama

Úvaha: Proč je fotbal nejpopulárnějším sportem na světě?

Fotbal je nejsledovanějším sportem minulosti, současnosti a pravděpodobně i budoucnosti. Na každém kontinentu světa má statisíce fanoušků, pro které bývají výsledky jejich oblíbené jedenáctky nedílnou součástí života. Spousta z nich fotbalem doslova žije, v důležitých dnech, kdy hraje zápas jejich oblíbený tým, si berou dovolenou, kupují si klubový merch a v případě finanční krize pomohou určitou částkou. Proč je však fotbal tak populární?

Zdroj: SK Slavia Praha

Na to si najde každý svou odpověď. Z mého pohledu na tom má z velké části podíl celkový systém. Tím myslím fakt, že se ve většině lig sestupuje. Pro někoho může být sestup něčím, co by se dalo zrušit, podle mě ale má ve fotbale své místo.

Když si představím, že by se druhou půlku sezóny spodní polovina tabulky pouze dohrávala s tím, že v létě začne nový ročník, přibylo by “zápasů” o ničem a půlku ze zápasů by nemělo z pohledu nezaujatého fanouška cenu sledovat.

Nemluvě o tom, že by tyto týmy své zápasy moc rády pouštěly klubům ze špičky tabulky a ligy by ztratily kvalitu. Zároveň by zmizely příběhy malých týmů, které zažily v druhé či nižší soutěži historický úspěch.

A nejde jen o postup, příběh Watfordu z roku 2013 zná každý, přestože Sršni nakonec finále ve Wembley nezvládli a do Premier League nepostoupili.

Slavnou frázi “There is Hogg, Deeneyyyyy,” bychom vůbec neznali, kdyby Premier League (nejsledovanější fotbalová liga světa) fungovala ve stejném formátu jako NHL (nejsledovanější hokejová liga světa), MLB (nejsledovanější baseballová liga světa) nebo NBA (nejsledovanější basketbalová liga světa).

A systémem pokračujeme do Ligy mistrů. I zde dle mého názoru sbírá fotbal plusové body. Jak se říká, v jednoduchosti je krása a tato soutěž je toho krásným příkladem.

Osm skupin po čtyřech s tím, že šanci prokousat se do milionářské soutěže má mistr každé evropské ligy. Do vyřazovacích bojů se dostanou dva nejlepší z každé skupiny a čeká je play-off. To se hraje stylem doma/venku a právě díky tomu je Champions League tak populární.

Nehraje se na tři nebo čtyři vítězné zápasy, jako v řadě jiných sportů, prostě máte dvě šance a když je nevyužijete, máte smůlu. A tak to má být! Tento systém hraje do karet outsiderům a píše fantastické příběhy.

Krásným příkladem je jízda Ajaxu Amsterdam ze sezóny 2018/19, respektive celá tato sezóna. S ní jsou spjaty nezapomenutelné zápasy Liverpoolu s Barcelonou (4:3 celkově), Tottenhamu s Ajaxem (3:3 celkově) nebo Manchesteru City s Tottenhamem (4:4).

Úspěšnou soutěž napodobila před pěti lety i hokejová asociace, hokejová Liga mistrů ale zklamala a některé týmy na její zápasy dokonce nepouštěly své nejlepší hráče.

S třetím bodem se pravděpodobně s velkou částí čtenářů neshodnu, ale popularitě fotbalu podle mě pomáhá i pravidlo o venkovním gólu, které už bude od nové sezony minulostí.

U debat o tomto pravidlu se dokážou pohádat i nejlepší kamarádi, já si přesto stojím za tím, že toto pravidlo skutečně fotbalu přidává. Domácí tým nutí hrát fotbal i v zápasech, kdy mají nahráno, stejně to platí i v opačném případě, kdy jede tým s náskokem na výjezd, vždy se bude snažit minimálně jednou skórovat.

Toto pravidlo v roce 2017 nejprve zachránilo PSG od pohromy, o pár minut později zařídilo historický moment, kdy Barcelona třemi góly v rozmezí sedmi minut dokonala obrat z 0:4 na celkových 6:5. Podobný byl i ikonický duel AS Řím právě s Barcelonou nebo již zmíněný druhý zápas Ajaxu s Tottenhamem.

Samozřejmě by se dala najít řada jiných důvodů, proč je právě fotbal nejpopulárnějším sportem, u mě ale figurují právě tyto tři body.

Reklama

Mohlo by vás zajímat

Komentáře

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Oblíbené