Spojte se s námi


Fortuna liga

Tomáš Mičola: Slavia? Chtěl jsem jít do Baníku, ale nešlo to. Pokusím se o comeback v Hranicích

Kariéra Tomáše Mičoly byla ovlivněna problémy s koleny, ale i přesto se vryl fanouškům do paměti skvělými výkony v dresu Baníku Ostrava. V rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na angažmá ve Francii, nebo prozradil, jak to bylo s jeho přestupem do pražské Slavie.

Publikováno

dne

Kariéra Tomáše Mičoly byla ovlivněna problémy s koleny, ale i přesto se vryl fanouškům do paměti skvělými výkony v dresu Baníku Ostrava. V rozhovoru pro Ruik zavzpomínal na angažmá ve Francii, nebo prozradil, jak to bylo s jeho přestupem do pražské Slavie.

V sedmnácti letech jste se dokázal prosadit do prvního týmu Baníku Ostrava, který měl v té době velmi nabitý kádr. Jak hodnotíte s odstupem času, že jste se dokázal v mladém věku probojovat do A-týmu?

V šestnácti letech si mě vybrali do béčka, což byla pro mě ta největší fotbalová škola. Občas jsem chodil i trénovat s áčkem za pana Jarabinského. A v sedmnácti letech si mě vzal na přípravu pan Večeřa.

Bral jsem to jako zkušenost a nic jsem od toho neočekával, protože tam bylo mnoho zkušených borců. Kluci mi strašně pomohli, vzali mě mezi sebe a já se tam cítil naprosto skvěle. Hodně jsem se toho od nich naučil a dalo mi to strašně moc. 

Dovolím si říct, že jste v Baníku strávil nejlepší období hráčské kariéry. Jak vzpomínáte celkově na působení v Ostravě?

Samozřejmě, že jsem prožil v Baníku nejlepší období kariéry. Možná trochu lituji, že jsem se rozhodl pro odchod do Francie. Nelituji toho po životní stránce, ale spíš po té fotbalové, protože mi to úplně nesedlo.

Díky Baníku jsem se dostal do zahraničí a každé období tam bylo krásné. Chodilo na nás vždycky spoustu lidí a poznal jsem i hodně reprezentantů. Jsem strašně rád, že jsem dostal tu možnost poznat a zahrát si s hráči jako jsou Martin Lukeš, Václav Svěrkoš, René Bolf, Tomáš Galásek nebo Milan Baroš.

Nechtěl bych na někoho zapomenout, ale bylo jich spoustu, byli pro mě vzory. Pro mladého kluka to bylo neskutečné.

V roce 2007 jste byl u obrovského úspěchu pro český fotbal, kterým bylo druhé místo na mistrovství světa do 20 let. Jak vzpomínáte na ten turnaj?  A co stálo za tím úspěchem?

Před odjezdem do Kanady jsem hrál poslední zápas v Teplicích, kde jsem si urval vazy v kotníku, takže jsem ani nemusel odjet. Ale byl tam asi nějaké dva měsíce čas, abych se dal do kupy. Trenér Soukup mě přemluvil, abych prostě jel a velkou práci odvedli doktoři s fyzioterapeuty.

Na první zápas jsem se dal nějak do pořádku a naskočil jsem na pár minut proti Argentině. A co stojí za tím úspěchem? Budu se pořád opakovat a bylo to hlavně o partě. Ten tým měl kvalitu a nebyli jsme rozhodně outsideři. Škoda je, že jsme to nedotáhli až k úplnému vítězství, protože by to byl pro český fotbal neskutečný úspěch. 

Po zmíněném šampionátu několik Vašich spoluhráčů přestoupilo do zahraničí. Měl jste i Vy nějakou zajímavou nabídku?

Určitě jsem měl nějaké nabídky, ale vůbec jsem to neřešil. Soustředil jsem se hlavně na to, abych se prosadil do základní sestavy Baníku. V té době mi bylo devatenáct let a neměl jsem velké oči, abych měl nějaký velký přestup. Byl jsem rád, že jsem mohl zůstat v Baníku a ten přestup se povedl až později.

V létě 2010 jste se nakonec dočkal zahraničního angažmá a přestoupil jste k nováčkovi Ligue 1 Stade Brest. Proč jste se rozhodl pro odchod do Brestu? Jak Vám pomohla přítomnost Mária Ličky a jak jste na tom byl s francouzštinou?

Když jsem odcházel do Francie, tak mi trenér Koubek řekl, že mám ještě čas na zahraničí a mohl jsem zůstat ještě rok. V té době měl bohužel Baník finanční problémy a můj přestup nějakým způsobem pomohl klubu. Ve Francii mi strašně pomohl Mário Lička a beru ho jako bratra. A francouzština? Hodně jsem rozuměl, ale to mluvení bylo horší. 

Jak celkově hodnotíte působení ve Francii po životní a fotbalové stránce?

Brest je krásné město a fotbal tam je pro lidi na první místě, takže jsem si nemohl na nic stěžovat. Hrál jsem před plnými stadiony a proti spoustě známým hráčům. Bohužel mě tam potkala nějaká zranění a já potom i přestal dávat góly, takže jsem vypadl ze sestavy.

Brest koupil nové hráče, a i lepší, když to vezmu takhle s odstupem času. Ničeho nelituji, protože to byla velká životní zkušenost. 

V roce 2012 jste se rozhodl pro návrat do České republiky, ale překvapivě to nebylo do Baníku Ostrava. Dohodl jste se na angažmá v pražské Slavii. Proč jste dal přednost Slavii před Baníkem? A jaká byla reakce fanoušků Baníku?

Nejprve se řešilo angažmá v Turecku nebo Rusku, ale ve hře bylo i hostování ve Francii. Pak jsem absolvoval i týdenní testy v Drážďanech, kde jsem uspěl, ale nakonec jsem si vybral Slavii. Ale já jsem chtěl jít od samého začátku do Baníku a mluvil jsem o tom i s panem Šafarčíkem.

V klubu byla pořád špatná situace a vůbec se nevědělo, zda klub krachne nebo nekrachne. Chtěl jsem tam jít strašně moc, ale pan Paska říkal, že tam se teď prostě nedá jít. Tak jsem si vybral Slavii.

Vím, že fanoušci Baníku byli naštvaní a mrzelo mě to. Pamatuji si, že jsem byl i v Edenu vypískaný, ale to prostě k fotbalu patří. Ale jsem rád, že se mi nakonec v budoucnu podařilo zakončit tu kariéru v Baníku, i když to pro mě velmi brzo skončilo.

Od svého návratu do České republiky jste byl často na marodce kvůli kolenu a makal na tom, abyste se vrátil brzy na trávníky. Jak to pro Vás bylo těžké po psychické stránce?

Upřímně pro mě to bylo šílený. Měl jsem nějakých pět operací kolen. Začalo to běžně menisky, utrženým vazem a skončilo to tím, že nemám chrupavku. Lidi to třeba nevidí, ale když jste rok zraněný, snažíte se vrátit k fotbalu a utrhne se vám sval, tak se třeba začnou na vás dívat skrz prsty.

Kdo si to neprožije na vlastní kůži, tak netuší, co to obnáší se vrátit do formy. Plno talentovaným fotbalistům to ukončilo kariéru, takže to není jednoduchý, ale i to bohužel patří ke sportu.

Naposledy jste působil jako asistent trenéra u rezervního týmu Opavy. Takže už jste definitivně přešel na pozici trenéra?

V Opavě jsem dal v lednu na vlastní žádost výpověď, protože se začínám připravovat s třetiligovými Hranicemi. Kamarád Mára Chudý mě přemluvil, ať to ještě zkusím, tak uvidíme jestli to bude menší comeback.

Zdroj: Ruik.cz

Reklama

Fortuna liga

Jablonec hlásí posilu z Německa! Nová tvář chce klubu pomoct do Top 6 ve Fortuna lize

https://www.ruik.cz/video-uvod-jako-z-pohadky-historicke-finale-fa-cupu-otevrel-po-pouhych-13-vterinach-zapasu-krasnym-volejem-ilkay-gundogan/

Publikováno

dne

Jablonec oznámil příchod zajímavé posily, a to z německé soutěže. Jedná se o talentovaného mladíčka, jenž se do prostředí českého fotbalu vrací po čtyřech letech strávených za hranicemi republiky.

Mátěj Náprstek se stal posilou Jablonce, klub to oznámil na svém Twitteru. 19letý hráč je českým mládežnickým reprezentantem.

Jde o odchovance Litoměřic, jenž v roce 2014 zamířil do Slavie Praha. Odtud zamířil v roce 2019 do Norimberku, který je účastníkem německé 2. Bundesligy.

„Jsem rád, že se kluby dohodly a můžu se vrátit. Těším se na kluky v kabině a věřím, že zapadnu a budeme si rozumět na hřišti i mimo něj,“ prohlásil Náprstek pro klubový web.

Těším se, že si tady zahraju se zkušenými hráči, co mi dál pomůžou se rozvíjet jak fotbalově, tak i v osobním životě,“ pokračoval útočník.

184 centimetrů vysoký forvard byl v minulosti členem reprezentační sedmnáctky, za kterou odehrál tři utkání. Působil také v kategoriích U-16 a U-15.

Chtěl bych Jablonec pomoct dostat tam, kam z mého pohledu patří, a to je do TOP 6 v lize. A zaútočit na poháry,“ uvedl nadějný fotbalista.

Znám v Jablonci Michala Černáka, s Černysem jsme bývali vždycky spolu na pokoji v reprezentaci. A s Kubou Surovčíkem jsme spolu hráli ve Slavii,“ okomentoval své dva staronové spoluhráče Náprstek.

Jablonec před pár dny odvolal hlavního trenéra Davida Horejše, který měl původně u týmu pokračovat i v příští sezoně. Náprstek by se měl stát součástí nového projektu.

Zdroj: FK Jablonec, Twitter

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Další klenot Sparty na odchodu do ciziny? O obránce je zájem v Serii A!

Spartu Praha nejspíš opustí mladý útočník Tomáš Čvančara, o nějž stojí především Borussia Mönchengladbach. To ale není vše, z Letné může odejít i další talent, a to na Apeninský poloostrov.

Publikováno

dne

Spartu Praha nejspíš opustí mladý útočník Tomáš Čvančara, o nějž stojí především Borussia Mönchengladbach. To ale není vše, z Letné může odejít i další talent, a to na Apeninský poloostrov.

O Čvančaru mají zájem vedle Bundesligy (zmíněný Gladbach, Wolfsburg) i v italské lize, kde jej má sledovat nejmenovaný renomovaný celek z tamní Serie A.

V této soutěži je podle informací deníku Sport zájem rovněž o služby dalšího sparťanského mladíka Martina Vitíka.

Ten je ve svých 20 letech stabilním členem základní sestavy Sparta a už také navíc členem širšího kádru českého národního týmu.

Není tedy divu, že poutá pozornost i v zahraničí. Podle Sportu by mohl dostat laso z italské Serie A, o konkrétních klubech se deník nezmiňuje.

Sparta bude mít po zisku tituly velké problémy udržet stávající kádr. Vedle Vitíka s Čvančarou stojí zahraniční celky také o kapitána Ladislava Krejčího nebo o slovenského křídelníka Lukáše Haraslína.

Vitík má podle webu Transfermakt hodnotu 2,2 milionu eur, je však pravděpodobné, že Sparta by za něj od případného kupce požadovala výrazně vyšší částku.

Urostlý, 193 centimetrů vysoký stoper, si ve středu obrany parádně sedl s Asgerem Sörensenem, Ladislavem Krejčím i Filipem Panákem a ukázal, že má před sebou velkou budoucnost.

Za Spartu Praha letos ve FORTUNA:LIZE odehrál devatenáct zápasů, ve kterých zaznamenal jednu asistenci. Celkem nastoupil v uplynulém ročníku ke 31 utkáním.

Zdroj: Deník Sport, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Sparťan Kovář měl telefonát od kouče Manchesteru United Ten Haga! Je jasno, kde bude hrát v příští sezoně

Sparťanský gólman Matěj Kovář už konečně ví, kde bude hrát v novém ročníku. Po telefonátu od samotného trenéra Manchesteru United Erika ten Haga má o své budoucnosti jasno.

Publikováno

dne

Sparťanský gólman Matěj Kovář už konečně ví, kde bude hrát v novém ročníku. Po telefonátu od samotného trenéra Manchesteru United Erika ten Haga má o své budoucnosti jasno.

Kovář v uplynulé sezoně hostoval ve Spartě Praha, kde se mu dařilo, okamžitě se stal jedničkou a dokonce byl vyhlášen nejlepším brankářem sezony v rámci Fortuna ligy.

Tohle hostování se tedy povedlo a jak ze strany Sparty, tak ze strany hráče, byl zájem si je ještě o jednu sezonu prodloužit.

Čekalo se, jak se k tomu postaví Manchester United, se kterým byla Sparta již minulou sezonu předběžně domluvena na dvouletém hostování.

Rudí ďáblové totiž zvažovali, že Kovářovi dají šanci v A-týmu, kde by se mohl stát třetím nebo možná dokonce druhým brankářem.

Nyní je však konečně jasno. Podle deníku Sport kouč United Ten Hag Kovářovi osobně zavolal, pogratuloval mu k titulu a sdělil mu, že může pokračovat v pražském celku.

Talentovaný gólman tak může zůstat na Letné, což bylo jeho přáním. Se sparťanským celkem se chce pokusit probojovat do vysněné Ligy mistrů.

Kovář je ve svých 23 letech považován za velký český brankářský talent. Do Anglie odešel už v roce 2018 z mládeže Slovácka.

Startu ve slavné Premier League se zatím nedočkal, kromě juniorky Manchesteru United si zahrál za Swindon Town a Burton Albion, kde hostoval.

Matěj Kovář v uplynulém ročníku odchytal ve Fortuna lize za Spartu 28 utkání, ve kterých obdržel stejný počet branek a zaznamenal osm čistých kont.

Zdroj: Deník Sport, Transfermarkt

Pokračovat ve čtení

Oblíbené