Spojte se s námi


Fortuna liga

Till Schumacher: Trenér Svědík? Jeden z nejlepších trenérů. Bohemka je skvělý klub s úžasnými fanoušky

Německý obránce Till Schumacher momentálně působí v rakouském Klagenfurtu, ale čeští fanoušci si jej pamatují především v dresu pražských Bohemians. Čtyřiadvacetiletý Schumacher se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o svém působením v Borussii Dortmund…

Publikováno

dne

Německý obránce Till Schumacher momentálně působí v rakouském Klagenfurtu, ale čeští fanoušci si jej pamatují především v dresu pražských Bohemians. Čtyřiadvacetiletý Schumacher se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o svém působením v Borussii Dortmund, nebo svých bývalých spoluhráčích.

V mládežnických kategoriích jste působil v německém Dortmundu. Proč jste se podle Vás nedokázal prosadit až do prvního týmu?

Cesta z akademie Borussie Dortmundu do prvního týmu je opravdu obtížná. Není mnoho hráčů, kteří dosáhnou tohoto cíle. Já jsem měl nějaký talent a dostal jsem šanci ukázat se v prvním týmu, ale abyste se prosadil natrvalo, tak musíte být mimořádný talent s obrovskými schopnostmi.

Podařilo se některým spoluhráčům získat trvalé místo v prvním týmu?

Ano jsou kluci, kteří právě teď nastupují na té TOP úrovni. Například Christian Pulišić, Felix Passlack nebo Jacob Bruun Larsen. Obecně je hodně kluků, kteří hrají druhou ligu v Německu nebo jinou evropskou soutěž.

Musím se Vás zeptat na Jana Kollera a Tomáše Rosického. Co znamenají tito dva pro fanoušky Dortmundu?

Tyto bývalé hráče zná každý v Dortmundu. Jsou to naprosté legendy klubu. Všichni moc dobře vědí, co dokázali ve svých kariérách, a jak byly důležití pro tým na hřišti, ale i mimo něj. Vždycky tam budou srdečně vítáni.

Když se Vám nepodařilo prosadit se do prvního týmu Dortmundu, tak jste se rozhodl zkusit štěstí v České republice. Co jste očekával od zkoušky v Pardubicích?

Sice jsem se nedostal do prvního týmu, ale své působení v Dortmundu hodnotím pozitivně. Jako kapitán týmu jsem získal dva tituly v mládežnických kategoriích. Ale poté, co jsem viděl, že se můj čas chýlí v Dortmundu ke konci, tak jsem musel začít řešit svou budoucnost.

A zrovna Pardubice se mi v zimě ozvaly s tím, že mají o mně velký zájem. Neměl jsem moc velké informace o českém fotbale, a tak jsem řekl, že než něco podepíšu, tak se chci do České republiky podívat. Vzhledem k tomu, že jsem velmi otevřený člověk, tak jsem si řekl, že tomu dám šanci.

Nakonec jste v Pardubicích natolik zaujal, že jste si vysloužil smlouvu v prvoligové Jihlavě. Jak vzpomínáte na angažmá v Jihlavě?

Jihlava je opravdu malé město, ale velmi krásné. V týmu i ve městě jsem byl spokojený a užíval si tam strávený čas. Poznal jsem i místo, které bylo tak odlišné od všech míst, které jsem zatím měl možnost navštívit a poznat.

V Jihlavě jste nastupoval pod trenérem Martinem Svědíkem. Jak se Vám hrálo pod jeho vedením?

Martin Svědík je velmi dobrý trenér. Za svou kariéru jsem měl spoustu skvělých trenérů, hlavně v Dortmundu, ale trenér Svědík je určitě jeden z nejlepších trenéru, který mě trénoval. Jeho tréninky jsou náročné, ale smysluplné a zábavné. Také umí komunikovat s hráči, jak na hřišti, tak i mimo něj.

Je to náročný trenér, který očekává od svých hráčů hodně, a to si myslím, že je jeden z klíčů jeho úspěchu. Takže nejsem vůbec překvapený, že se mu teď daří ve Slovácku. Jsem si docela jistý tím, že dříve nebo později ho uvidíme jako trenéra jednoho ze tří nejlepších českých klubů. O panu Svědíkovi mohu mluvit jenom v dobrém.

V Jihlavě jste strávil pouze půl roku, protože klub sestoupil z nejvyšší soutěže. Zájem o Vás projevila pražská Bohemians. Jak vzpomínáte na tříleté působení u Bohemians?

Bohemka je skvělý klub. Fanoušci jsou naprosto úžasní a stojí za svým klubem. Když fanoušci vidí, že bojujete za klub a je pro vás důležitý, tak vás vřele přijmou. Vždy jsem se cítil milován fanoušky a snažil jsem se jim to splatit svými výkony na hřišti. I vedení klubu bylo skvělé, vždy upřímné a mluvilo na rovinu. Takže celý klub má můj obrovský respekt. 

V Bohemians jste působil se dvěma legendami klubu, a to Davidem Bartkem a Josefem Jindříškem. A pak i s hráči jako jsou Jhon Mosquera, Roman Květ, Yusuf Helal nebo Tomáš Necid. Jaký dojem udělali na Vás tito hráči?

Bartek a Jindříšek jsou strašně hodní kluci. Oba jsem si moc oblíbil během mého působení. Dokonce jsem seděl vedle Pepy Jindříška v kabině a o jeho charakteru mohu mluvit pouze pozitivně. Oba dva jsou skvělí vůdci, ale vždy respektující. 

Yusuf byl podle mě obdařen velkým talentem. Jeho schopnosti jsou neuvěřitelné, takže jsem byl překvapený, že se nedokázal více prosadit ve Slavii. A taky se jedná o skvělého chlapa, s kterým udržuji kontakt. 

S Mosquerou jsem měl taky dobrý vztah. On je tak zapálený do fotbalu. Taky má skvělé dovednosti a je platný pro svůj tým. Jsem moc za něj rád, že je teď úspěšný s Plzní. 

Květ nebyl tak výrazný jako teď. Vždy bylo vidět, že je to dobrý fotbalista s výbornou střelou. Jsem moc rád, že naplňuje svůj potenciál. Necid je velmi laskavý a přátelský člověk. V jeho chování můžete vidět, že je to opravdu profesionál.

V Ďolíčku jste zažil trenéry Martina Haška a Luďka Klusáčka. Jak se Vám s těmito trenéry spolupracovalo?

Panu Haškovi jsem vděčný za to, že mě do Bohemians přivedl. Ale jinak kromě toho, to nebylo pro mě nejjednodušší období v kariéře. Luděk Klusáček je velmi dobrý trenér, ke kterému chovám velký respekt.

Je detailně orientovaný a má svou vizi moderního fotbalu. Vždy jsem od něj cítil podporu. Také je velmi komunikativní a umí naslouchat svým hráčům. Přeju mu, ať si brzy najde nové angažmá.

Byla nějaká šance, že byste zůstal v Ďolíčku, nebo jiném českém klubu? 

V tom období, když jsem to řešil, tak ta šance nebyla. Měl jsem pocit, že potřebuji zkusit něco nového. Ano, byl o mě zájem ze strany Bohemians nebo jiných českých klubů, ale já se zaměřil na zahraničí.

Ale to neznamená, že se jednou nevrátím do České republiky. Život v Praze byl úžasný a cítil jsem se tam opravdu dobře. Takže tyto dveře nechávám otevřené, protože v Bohemians jsem se cítil opravdu dobře a vždy jsem cítil podporu od fanoušků.

Nyní působíte v rakouském klubu Austria Klagenfurt. Jak jste spokojený v Rakousku?

Klagenfurt je velmi krásné město. Život je tady spíš klidnější a uvolněnější. Je vidět, že se jedná o prázdninovou oblast. Je tady strašně krásná příroda a spousta jezer. Bohužel lidé tady moc nejsou nadšení do fotbalu. Po životní stránce jsem tady spokojený.

A po té fotbalové? Klub je velmi organizovaný a infrastruktura je skvělá. Fotbal je trochu podobný tomu v České republice. A v soutěži jasně dominuje Salcburk, kterému se to snaží každý znepříjemnit.

Reklama

Fortuna liga

Vitrína dneška: Baráž postup nepřináší, trenér Koubek potřetí do Plzně

Baráž byla opět pro kluby toužící z nižší soutěže proniknout mezi elitu neprostupná, prvoligisté Pardubice a Zlín pozice uhájily. Vyškov a Příbram nedaly dokonce ani gól. Nejstarší český trenér na prvoligové scéně Miroslav Koubek přebírá potřetí Viktorii Plzeň. José Mourinho stříbrné medaile nesbírá. Zlaté míče možná opouštějí Evropu.

Publikováno

dne

Baráž byla opět pro kluby toužící z nižší soutěže proniknout mezi elitu neprostupná, prvoligisté Pardubice a Zlín pozice uhájily. Vyškov a Příbram nedaly dokonce ani gól. Nejstarší český trenér na prvoligové scéně Miroslav Koubek přebírá potřetí Viktorii Plzeň. José Mourinho stříbrné medaile nesbírá. Zlaté míče možná opouštějí Evropu.

Nikdo do ligy nejde

Baráž mezi prvoligovými odpadlíky a druholigovými junáky dopadla jako každý rok – týmy, které končily na chvostu tabulky nejvyšší soutěže, si právo vystupovat mezi elitou opět udržely. Jako každý rok. Jak Pardubice, tak Zlín, jenž se vyhnul přímému sestupu na poslední chvilku.

Převaha prvoligistů byla tak zřejmá, že ve čtyřech zápasech nedostaly ani gól.

Takže záměr na další ročníky je jasný – nepropadnout se až na dno, z baráže se nahoru nepostupuje.

Koubek potřetí do Plzně

Pravidlo, že dvakrát nevstoupíš do téže řeky, narušuje zkušený trenér Miroslav Koubek, jenž se v 71 letech upsal Viktorii Plzeň už potřetí. Jednou v dobách nezralosti západočeského týmu s touhou udržet se mezi elitou (2000-2001), podruhé v době slávy (titul 2014/2015).

Nyní přichází třetí pokus. Jelikož Plzeň leží na soutoku čtyř řek – Mže, Radbuza, Úhlava a Úslava a vzniká z nich Berounka, má ještě minimálně jeden.

Mourinho poprvé stříbrný

Special One, jak si říká charismatický portugalský trenér José Mourinho, prohrál své první evropské finále v kariéře, když jeho italský AS Řím podlehl ve finále Evropské ligy na střely ze značky pokutového kopu (utkání skončilo remízou 1:1) španělskému FC Sevilla.

Rozezlen na výkon anglického rozhodčího, jenž nechtěl utkání na rozdíl od svých zahraničních kolegů poškodit ´soft´penaltou, věnoval stříbrnou medaili divákovi. S poukazem, že nižší kovy nesbírá.

Jen aby se ještě nějakého dočkal.

Zlaté míče končí

Držitel sedmi Zlatých míčů pro nejlepšího fotbalistu světa kapitán argentinských mistrů světa Lionel Messi končí po dvou letech ve francouzském Paris Saint-Germain, poslední vítěz prestižní ankety francouzský kanonýr Karim Benzema odchází po čtrnácti letech z královského Realu Madrid.

Kroky obou hvězd navíc povedou mimo Evropu. Ostatně pětinásobný král Ronaldo už kope v Saúdské Arábii. Starý dobrý kontinent ztrácí na kvalitě.

Zdroj: UEFA, Fortuna liga

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

Další dvě posily pro severočeský Jablonec. Přichází mladý talent a gruzínský křídelník

FK Jablonec jako jeden z mála klubů Fortuna ligy začal oznamovat nové posily. Sice nemá trenéra, ale i tak Miroslav Pelta po sezóně sehnal dva nové muže mladíka Matěje Náprstka a Vakhtanga Chanturishviliho. Také už dříve přišel slovenský obránce Adrián Slávik.

Publikováno

dne

FK Jablonec jako jeden z mála klubů Fortuna ligy začal oznamovat nové posily. Sice nemá trenéra, ale i tak Miroslav Pelta po sezóně sehnal dva nové muže mladíka Matěje Náprstka a Vakhtanga Chanturishviliho. Také už dříve přišel slovenský obránce Adrián Slávik.

Matěj Náprstek

Již v uplynulém týdnu Jablonec na sociálních sitích oznámil příchod Matěje Náprstka. Devatenáctiletý útočník přichází z německého Norimberku.

„Jsem rád, že se kluby dohodly a můžu se vrátit. Těším se na kluky v kabině a věřím, že zapadnu a budeme si rozumět na hřišti i mimo něj. Těším se, že si tady zahraju se zkušenými hráči, co mi dál pomůžou se rozvíjet jak fotbalově, tak i v osobním životě,“ říká po přesunu pro web Jablonce.

Vakhtang Chanturishvili

Ve středečních odpoledních hodinách Jablonec přivítal na Střelnici gruzínského Vakhtanga Chanturishviliho. Devětadvacetiletý záložník podepsal dlouhodobý kontrakt.

Naposledy působil ve zlínském Trinity, kde odehrál čtyři a půl sezóny. Dříve také hrál za slovenskou Trnavu. Vyzkoušel krátké angažmá v Oleksandrija.

Ve své rodné zemi nastoupil za Zestafoni a Dinamo Tbilisi. Za reprezentaci nastoupil do třech přátelských utkání a dvakrát si zahrál v Lize národů.

„Jsem v české lize dlouho, znám kluby a samozřejmě i Jablonec. Když jsem v Česku podepisoval první smlouvu, tak Jablonec hrál Evropskou ligu. Je to klub, který má ambice, a proto jsem tady. Jsem hráč, který má vítězný charakter a chci s klubem dosáhnout co nejvíc,“ uvedl Gruzínec pro klubový web.

Dřívější posílení

Zhruba před měsícem Severočeši potvrdili příchod Adriána Slávika. Čtyřiadvacetiletý pravý bek přišel z Banské Bystrice, kde mu vypršela smlouva.

„Nabídka Jablonce mě zaujala, vůbec jsem neváhal a chtěl jsem do toho jít. Českou ligu znám, sleduju ji. Myslím, že bych se svým stylem do české ligy mohl hodit. Jsem zvědavý, co mi to toto působení přinese,“ uvedl tehdy pro klubový web.

Zdroj: FK Jablonec

Pokračovat ve čtení

Fortuna liga

V utkání ČFL běhal po hřišti nahý fanoušek. Pořadatelé ho naháněli marně

Pozornost fotbalových fanoušků byla v posledních dnech a týdnech upřena především na Fortuna ligu, kde vrcholily boje o titul i o záchranu. Ostře sledovanou událostí bylo i finále Konferenční ligy v pražském Edenu. Zajímavé věci se však dějí i v tzv. fotbalovém pralese.

Publikováno

dne

Pozornost fotbalových fanoušků byla v posledních dnech a týdnech upřena především na Fortuna ligu, kde vrcholily boje o titul i o záchranu. Ostře sledovanou událostí bylo i finále Konferenční ligy v pražském Edenu. Zajímavé věci se však dějí i v tzv. fotbalovém pralese.

Česká fotbalová liga není tím nejlepším příkladem „fotbalového pralesa“. I v třetí nejvyšší soutěži ale občas můžete být svědky situací, které se běžně nevidí. Jedna taková se udála o minulém víkendu v Mostě, kam v rámci 29. kola zavítal Benešov.

Když ve druhém poločase navýšil mostecký Jindřich Novotný vedení domácího Baníku na 2:0, jeden z návštěvníků oslavil druhý gól v síti Benešova po svém. Úplně nahý vběhl na hřiště a po trávníku se vydržel producírovat více než minutu. Pak se napil z brankářovy flašky a v klidu si šel sednout na tribunu mezi diváky.

„Vystoupení“ nahého muže sledovalo na mosteckém stadionu 630 diváků. Pro naháče si pak přišla policie. „Tak to jsem tady ještě nezažil,“ citoval Deník jednoho z místních pořadatelů.

Zdroj: Deník

V I. A třídě byla atmosféra jak na lize

Slyšeli jste někdy o obci Třebětice? Obec, kde žije něco přes tři stovky obyvatel, se nachází v okrese Jindřichův Hradec na pomezí Čech a Moravy. Místní fotbalový klub před touto sezónou postoupil do I. A třídy.

Na nováčka si vedl náramně. Dvě kola před koncem soutěže je jisté, že z aktuální první příčky už nikdo Třebětice nesesadí. Mužstvo v tomto ročníku dosud našlo jen dva přemožitele a od příští sezóny bude hrát jihočeský krajský přebor.

Zajímavostí je, že většina hráčů třebětického kádru žije přímo ve vesnici. Místní příznivci jsou proto na tým patřičně hrdí a fanoušci ho jezdí podporovat v hojném počtu i na hřiště soupeřů po celém kraji.

Nedávné derby v sousedních Dačicích sledovala téměř tisícovka diváků a většina z nich přijela právě z Třebětic. Fandové vytvořili atmosféru, jaká mnohdy není k vidění ani prvoligových stadionech.

Zdroj: Deník, FK Sokol Třebětice

Pokračovat ve čtení

Oblíbené