Fortuna liga
Till Schumacher: Trenér Svědík? Jeden z nejlepších trenérů. Bohemka je skvělý klub s úžasnými fanoušky
Německý obránce Till Schumacher momentálně působí v rakouském Klagenfurtu, ale čeští fanoušci si jej pamatují především v dresu pražských Bohemians. Čtyřiadvacetiletý Schumacher se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o svém působením v Borussii Dortmund…

Německý obránce Till Schumacher momentálně působí v rakouském Klagenfurtu, ale čeští fanoušci si jej pamatují především v dresu pražských Bohemians. Čtyřiadvacetiletý Schumacher se v rozhovoru pro Ruik rozpovídal o svém působením v Borussii Dortmund, nebo svých bývalých spoluhráčích.
V mládežnických kategoriích jste působil v německém Dortmundu. Proč jste se podle Vás nedokázal prosadit až do prvního týmu?
Cesta z akademie Borussie Dortmundu do prvního týmu je opravdu obtížná. Není mnoho hráčů, kteří dosáhnou tohoto cíle. Já jsem měl nějaký talent a dostal jsem šanci ukázat se v prvním týmu, ale abyste se prosadil natrvalo, tak musíte být mimořádný talent s obrovskými schopnostmi.
Podařilo se některým spoluhráčům získat trvalé místo v prvním týmu?
Ano jsou kluci, kteří právě teď nastupují na té TOP úrovni. Například Christian Pulišić, Felix Passlack nebo Jacob Bruun Larsen. Obecně je hodně kluků, kteří hrají druhou ligu v Německu nebo jinou evropskou soutěž.
Musím se Vás zeptat na Jana Kollera a Tomáše Rosického. Co znamenají tito dva pro fanoušky Dortmundu?
Tyto bývalé hráče zná každý v Dortmundu. Jsou to naprosté legendy klubu. Všichni moc dobře vědí, co dokázali ve svých kariérách, a jak byly důležití pro tým na hřišti, ale i mimo něj. Vždycky tam budou srdečně vítáni.
Když se Vám nepodařilo prosadit se do prvního týmu Dortmundu, tak jste se rozhodl zkusit štěstí v České republice. Co jste očekával od zkoušky v Pardubicích?
Sice jsem se nedostal do prvního týmu, ale své působení v Dortmundu hodnotím pozitivně. Jako kapitán týmu jsem získal dva tituly v mládežnických kategoriích. Ale poté, co jsem viděl, že se můj čas chýlí v Dortmundu ke konci, tak jsem musel začít řešit svou budoucnost.
A zrovna Pardubice se mi v zimě ozvaly s tím, že mají o mně velký zájem. Neměl jsem moc velké informace o českém fotbale, a tak jsem řekl, že než něco podepíšu, tak se chci do České republiky podívat. Vzhledem k tomu, že jsem velmi otevřený člověk, tak jsem si řekl, že tomu dám šanci.
Nakonec jste v Pardubicích natolik zaujal, že jste si vysloužil smlouvu v prvoligové Jihlavě. Jak vzpomínáte na angažmá v Jihlavě?
Jihlava je opravdu malé město, ale velmi krásné. V týmu i ve městě jsem byl spokojený a užíval si tam strávený čas. Poznal jsem i místo, které bylo tak odlišné od všech míst, které jsem zatím měl možnost navštívit a poznat.
V Jihlavě jste nastupoval pod trenérem Martinem Svědíkem. Jak se Vám hrálo pod jeho vedením?
Martin Svědík je velmi dobrý trenér. Za svou kariéru jsem měl spoustu skvělých trenérů, hlavně v Dortmundu, ale trenér Svědík je určitě jeden z nejlepších trenéru, který mě trénoval. Jeho tréninky jsou náročné, ale smysluplné a zábavné. Také umí komunikovat s hráči, jak na hřišti, tak i mimo něj.
Je to náročný trenér, který očekává od svých hráčů hodně, a to si myslím, že je jeden z klíčů jeho úspěchu. Takže nejsem vůbec překvapený, že se mu teď daří ve Slovácku. Jsem si docela jistý tím, že dříve nebo později ho uvidíme jako trenéra jednoho ze tří nejlepších českých klubů. O panu Svědíkovi mohu mluvit jenom v dobrém.
V Jihlavě jste strávil pouze půl roku, protože klub sestoupil z nejvyšší soutěže. Zájem o Vás projevila pražská Bohemians. Jak vzpomínáte na tříleté působení u Bohemians?
Bohemka je skvělý klub. Fanoušci jsou naprosto úžasní a stojí za svým klubem. Když fanoušci vidí, že bojujete za klub a je pro vás důležitý, tak vás vřele přijmou. Vždy jsem se cítil milován fanoušky a snažil jsem se jim to splatit svými výkony na hřišti. I vedení klubu bylo skvělé, vždy upřímné a mluvilo na rovinu. Takže celý klub má můj obrovský respekt.
V Bohemians jste působil se dvěma legendami klubu, a to Davidem Bartkem a Josefem Jindříškem. A pak i s hráči jako jsou Jhon Mosquera, Roman Květ, Yusuf Helal nebo Tomáš Necid. Jaký dojem udělali na Vás tito hráči?
Bartek a Jindříšek jsou strašně hodní kluci. Oba jsem si moc oblíbil během mého působení. Dokonce jsem seděl vedle Pepy Jindříška v kabině a o jeho charakteru mohu mluvit pouze pozitivně. Oba dva jsou skvělí vůdci, ale vždy respektující.
Yusuf byl podle mě obdařen velkým talentem. Jeho schopnosti jsou neuvěřitelné, takže jsem byl překvapený, že se nedokázal více prosadit ve Slavii. A taky se jedná o skvělého chlapa, s kterým udržuji kontakt.
S Mosquerou jsem měl taky dobrý vztah. On je tak zapálený do fotbalu. Taky má skvělé dovednosti a je platný pro svůj tým. Jsem moc za něj rád, že je teď úspěšný s Plzní.
Květ nebyl tak výrazný jako teď. Vždy bylo vidět, že je to dobrý fotbalista s výbornou střelou. Jsem moc rád, že naplňuje svůj potenciál. Necid je velmi laskavý a přátelský člověk. V jeho chování můžete vidět, že je to opravdu profesionál.
V Ďolíčku jste zažil trenéry Martina Haška a Luďka Klusáčka. Jak se Vám s těmito trenéry spolupracovalo?
Panu Haškovi jsem vděčný za to, že mě do Bohemians přivedl. Ale jinak kromě toho, to nebylo pro mě nejjednodušší období v kariéře. Luděk Klusáček je velmi dobrý trenér, ke kterému chovám velký respekt.
Je detailně orientovaný a má svou vizi moderního fotbalu. Vždy jsem od něj cítil podporu. Také je velmi komunikativní a umí naslouchat svým hráčům. Přeju mu, ať si brzy najde nové angažmá.
Byla nějaká šance, že byste zůstal v Ďolíčku, nebo jiném českém klubu?
V tom období, když jsem to řešil, tak ta šance nebyla. Měl jsem pocit, že potřebuji zkusit něco nového. Ano, byl o mě zájem ze strany Bohemians nebo jiných českých klubů, ale já se zaměřil na zahraničí.
Ale to neznamená, že se jednou nevrátím do České republiky. Život v Praze byl úžasný a cítil jsem se tam opravdu dobře. Takže tyto dveře nechávám otevřené, protože v Bohemians jsem se cítil opravdu dobře a vždy jsem cítil podporu od fanoušků.
Nyní působíte v rakouském klubu Austria Klagenfurt. Jak jste spokojený v Rakousku?
Klagenfurt je velmi krásné město. Život je tady spíš klidnější a uvolněnější. Je vidět, že se jedná o prázdninovou oblast. Je tady strašně krásná příroda a spousta jezer. Bohužel lidé tady moc nejsou nadšení do fotbalu. Po životní stránce jsem tady spokojený.
A po té fotbalové? Klub je velmi organizovaný a infrastruktura je skvělá. Fotbal je trochu podobný tomu v České republice. A v soutěži jasně dominuje Salcburk, kterému se to snaží každý znepříjemnit.

Fortuna liga
Okénko minulosti: Sparta slavila předchozí titul před devíti lety v ročníku 2013/2014. O nejdelší čekání v historii nešlo
Je tomu už devět let, kdy se nejúspěšnější klub v historii radoval z prvenství. Nešlo o nejdelší čekání, v letech 1967-1984 je dělilo od korunovace sedmnáct let, jedenáct v období 1954-1965. Vzpomínání bylo přesto dosti dlouhé, zvláště když tým vedeným Vítězslavem Lavičkou získal triple, kromě ligy i domácí pohár a superpohár.

Je tomu už devět let, kdy se nejúspěšnější klub v historii radoval z prvenství. Nešlo o nejdelší čekání, v letech 1967-1984 je dělilo od korunovace sedmnáct let, jedenáct v období 1954-1965. Vzpomínání bylo přesto dosti dlouhé, zvláště když tým vedeným Vítězslavem Lavičkou získal triple, kromě ligy i domácí pohár a superpohár.
Přitom všechno začalo chmurně, vypadnutí z evropské scény s neznámým švédským BK Häcken. „Těžko to všichni vydýchávali,“ vybavuje si tísnivou atmosféru trenér Vítězslav Lavička. Všechny to však nabudilo. „Přišel obrovský hlad po úspěchu, byly z toho tři trofeje,“ připomíná zářivý konec se ziskem rekordních 79 bodů.
Mužstvo bylo výborně poskládané. „Byl to mix vyzrálých individualit a mladíků z báječného dorosteneckého ročníku 1992 – Krejčí, Kadeřábek, Hybš, Brabec, Skalák, k nim Kadlec,“ uvádí Lavička, který od června přebírá odpovědnost za výchovu sparťanské mládeže.
Všichni dali své schopnosti ve prospěch kolektivu. „V brance spolehlivý Tomáš Vaclík, jemuž se zpočátku moc nevěřilo, hru tvořil Mára Matějovský, gólově se vedle něj prosazoval Pepa Hušbauer, nejlepší střelec soutěže,“ upozorňuje Lavička.
Ofenzívní síla byla obrovská. „David Lafata, to byl kulomet,“ dokumentuje Lavička. Soudržnost kolektivu dokládá i další hrotový bijec Roman Bednář.
„Přišel jako posila, trpělivě čekával, až se dostane do hry, kdy jsme potřebovali přitopit pod kotel,“ zvýrazňuje přínos českého reprezentanta, který si připsal z pozice náhradníka sedm přesných tref.
Velkou vzpruhou byl příchod v průběhu podzimu tvořivého záložníka Bořka Dočkala z norského Rosenborgu. „Vedení přišlo s informací, že je k mání, tak jsme ho hned angažovali,“ vítal trenér důležitou posilu. „Moc nám pomohl,“ vyzdvihuje jeho přínos.
O slávistického odchovance se s odvěkým rivalem, kde vyrostl, nijak nepřetahovali. Slavia měla v té době docela jiné problémy, obrovské dluhy, které vyvrcholily insolvencí, jí táhly dolů. Ligu zachránila až shodou okolností v posledním kole, v němž pohrála v Ostravě 0:2.
Najít peníze na hráče jako Dočkal nebylo v Edenu před devíti lety ani pomyšlení.
Zdroj: AC Sparta Praha, Fortuna liga
Fortuna liga
Briana Priskeho čeká těžký úkol! Dovede Spartu po dlouhých 18 letech do základní skupiny Ligy mistrů?
Brian Priske dovedl Spartu po dlouhých devíti letech k vytouženému titulu. Díky němu si letenští zajistili účast ve třetím předkole Ligy mistrů. Od základní skupiny nejprestižnější klubové soutěže je dělí pouze čtyři zápasy.

Brian Priske dovedl Spartu po dlouhých devíti letech k vytouženému titulu. Díky němu si letenští zajistili účast ve třetím předkole Ligy mistrů. Od základní skupiny nejprestižnější klubové soutěže je dělí pouze čtyři zápasy.
Když Brian Priske přicházel na Letnou, fanoušci Sparty si kladli otázku, zda právě dánský kouč dovede Spartu k mistrovskému titulu, nebo dopadne podobně jako jeho italský předchůdce Andrea Stramaccioni.
Ačkoliv podzimní část sezony nedopadla optimálně, platila nakonec první možnost. Sparta si zajistila titul ve čtvrtém kole nadstavby remízou na Slovácku, mistrovské oslavy už nezhatila ani následná prohra s Plzní.
Slavia získala rovněž 78 bodů, o vítězi tedy rozhodovalo pořadí po základní části. V té době měla Sparta o dva body více, proto ukončila dlouhé devítileté čekání na vytoužený titul.
Naposledy se to podařilo hráčům jako Tomáš Vaclík, Pavel Kadeřábek, Lukáš Vácha, Bořek Dočkal, David Lafata či Ladislav Krejčí. Někteří z nich už dokonce ukončili profesionální kariéru.
Vraťme se ale zpátky k současnosti. Sparta si díky titulu zajistila třetí předkolo Ligy mistrů, tudíž má jistotu minimálně základní skupiny Evropské konferenční ligy. Priskeho svěřenci mají ale určitě vyšší ambice.
Základní skupinu Ligy mistrů si celek z hlavního města České republiky zahrál naposledy v sezoně 2005/06. Čekání na největší hvězdy evropského fotbalu tedy na Letné trvá už neuvěřitelných osmnáct let.
Změnit by se to mohlo již v nadcházejícím ročníku. Ve třetím předkole Ligy mistrů by úřadující český mistr mohl nastoupit proti Dinamu Záhřeb, Kodani, Galatasarayi, Karabachu, Ferencvárosi nebo Slovanu Bratislava.
Před Brianem Priskem tedy rozhodně stojí těžká výzva. Šestačtyřicetiletý dánský kouč s tím však má obrovské zkušenosti, neboť v sezoně 2020/21 dovedl Midtjylland mezi evropskou smetánku.
Ve čtvrtém předkole přitom vyřadil pražskou Slavii. V Edenu skončil zápas bezbrankovou remízou, v Dánsku prohrála Slavia poměrem 1:4. Ve skupinové fázi poté Midtjylland narazil na Liverpool, Atalantu a Ajax.
Podobný příběh by nyní mohl čekat i na pražskou Spartu.
Zdroj: UEFA, Livesport
Fortuna liga
Stefan Simič končí v Hajduku Split a je volným hráčem. Sáhne po něm nějaký český klub?
Stefan Simič je volným hráčem. Po čtyřech sezónách v Hajduku Split už v Chorvatsku pokračovat nebude a může kamkoliv odejít zadarmo. Sáhne po něm nějaký český klub?

Stefan Simič je volným hráčem. Po čtyřech sezónách v Hajduku Split už v Chorvatsku pokračovat nebude a může kamkoliv odejít zadarmo. Sáhne po něm nějaký český klub?
Odchovanec pražské Slavie odešel v roce 2011 do Itálie. Přes Janov se Simič po dvou letech dostal až do AC Milán za 10 milionů eur.
V milánském velkoklubu se ale do A-týmu nepropracoval a nastoupil za něj pouze jednou v Evropské lize.
Mladý stoper tak začal putovat po hostováních. Nastupoval za Varese v Serii B, poté za Mouscron v belgické Jupiler League.
Poté se vrátil do Itálie, tentokrát do Serie A, do Crotone, zkusil si i angažmá ve Frosinone. Po konci smlouvy v létě 2019 odešel jako volný hráč do chorvatského Hajduku Split.
Tam se poměrně rychle zařadil do základní sestavy a odehrál 3 a půl sezóny poměrně stabilně. Dostal se i do české reprezentace, kde nastoupil do dvou utkání.
V únoru letošního roku po výhře 2:1 nad Goricou byl ale posazen na lavičku a do konce sezóny už se do sestavy nevrátil. Pouze v posledním zápase nastoupil na 12 minut.
To byla však rozlučka, Simičovi v červnu vyprší smlouva a novou v Hajduku nepodepíše. 28letý stoper je tak volným hráčem.
Dříve se o stopera se zkušenostmi z Itálie zajímala jak Slavia, tak Sparta. Sáhne po něm nějaký český tým i tentokrát?
Shodou okolností obě pražská „S“ hledají stopera, je však těžké říct, jestli je pro oba týmy perspektivní 28letý hráč, který toho posledního půlroku moc neodehrál.
Zdroj: Transfermarkt
-
Bojové sportypřed 4 dny
Je hotovo! Karlos Vémola oznámil, že po zápase s Attilou Véghem ukončí svou bohatou kariéru
-
Hokejpřed 4 dny
Hvězdy NHL na MS v Praze! Kanada pod podmínkou zápasů v hlavním městě přislíbila nejlepší hráče
-
Bundesligapřed 7 hodinami
Alex Král má nové angažmá! Výrazně si polepšil a zahraje si Ligu mistrů
-
Fortuna ligapřed 3 dny
Sparta má titul po devíti letech. Kde jsou dnes hráči, kteří jej vyhráli v roce 2014?