Spojte se s námi

Golf

Stensonovo hořkosladké vítězství na LIV mu vydělalo pořádný balík, ale jeho pověst trpí

Nový projekt světového golfu s názvem LIV Golf Invitation zná ve svém premiérovém ročníku třetího šampiona. Na hřišti Trump National Golf Club Bedminster na prahu New Jersey zvítězil švédský rodák Henrik Stenson, pro kterého to byla vůbec první účast na hojně diskutovaném podniku. Golfoví fanoušci mu však pokládají otázku – stálo to za to?

Publikováno

dne

Nový projekt světového golfu s názvem LIV Golf Invitation zná ve svém premiérovém ročníku třetího šampiona. Na hřišti Trump National Golf Club Bedminster na prahu New Jersey zvítězil švédský rodák Henrik Stenson, pro kterého to byla vůbec první účast na hojně diskutovaném podniku. Golfoví fanoušci mu však pokládají otázku – stálo to za to?

Henrik Stenson má za sebou velmi divoké období. Ještě nedávno se hrdě těšil z přidělení kapitánství na Ryder Cup v příštím roce. Pak se rozhodl navzdory tlaku veřejnosti opustit PGA Tour, aby se připojil k rebelské LIV Golf Tour, která je silně kritizována, protože je dotována z veřejných peněz Saúdské Arábie.

Přesto byl vidět v neděli večer na tváři švédského golfisty úsměv, ačkoliv svým běžně chladným pohledem získal už dříve od fanoušků přezdívku “Ice man”, což znamená ledový muž.

Jen týden po tom, co byl zbaven funkce kapitána pro Ryder Cup 2023, vyhrál turnaj Invitational Bedminster, který je v pořadí historicky třetí akcí nově zrozené saúdské golfové ligy LIV Golf.

K ní přestupují hráči především kvůli lukrativnímu výdělku, který si prestižní PGA Tour nemůže dovolit nabídnout, nemluvě o velmi tučném podpisovém bonusu. Za vítězství v Invitational Bedminster inkasoval Stenson pohádkovou odměnu ve výši 4 miliony amerických dolarů.

Další 1,5 milionů si rozdělí se svými spoluhráči v týmu, jelikož LIV Golf nabízí pro zpestření také týmovou soutěž. Americká média mluví o součtu Stensonovo vydělaných peněz za poslední týdny jako o “generálním bohatství”.

Nejtvrdší daň, kterou musí Stenson za trumf zaplatit, se však nedá vyčíslit žádnou finanční hodnotou. Trvale musí čelit otázkám o morálce, etice či loajálnosti, jelikož původ peněz, který si hráči na LIV Golf vydělají, je tvrdě kritizován a nazýván “krvavým penězi” ze země, která hrubě porušuje lidská práva.

Obzvlášť tomu je v New Jersey, poblíž Manhattanu, kde došlo v roce 2001 k největšímu teroristickému útoku na území USA v moderních dějinách. Vyšetření navíc ukázalo, že 15 z 19 lidí, kteří se na sérii krvavých útoků 11. září 2001 podílelo, pochází právě ze Saúdské Arábie.

Jediné, co Stenson na tohle téma ve čtvrtek před turnajem pronesl, bylo: „Ano, myslím, že můžeme jen říci, že naše srdce patří každému, kdo ztratil milovaného člověka v této hrozné tragédii. To je vše, co můžeme říct, opravdu,” citoval švédského golfistu GolfDigest.

Jeho strohé prohlášení rozbouřilo dav natolik, že se několik diváků vydalo protestovat rovnou na hřiště bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa, který ve stejný den celou akci veřejně podpořil.

Stenson je taky kritizován za to, že ještě v březnu veřejně hlásil, že se k LIV Golf za žádných okolností připojit nehodlá: „Ano, objevilo se mnoho spekulací. Ale jak jsem řekl, jsem plně oddaný kapitánství a Ryder Cupu v Evropě a práci, která mě tady čeká,” tenkrát hovořil. I proto mu bylo kapitánství na Ryder Cup uděleno.

Nyní švédský golfista ke ztrátě prestižní funkce říká: „Nemám pocit, že bych se toho vzdal. Udělal jsem všechna možná opatření, abych mohl plnit své kapitánské povinnosti. Měl jsem zde velkou pomoc od LIV, abych to mohl udělat. A přesto bylo rozhodnuto, že budu odstraněn,” hovoří Stenson nechápavě.

Golfový svět, který v těchto dobách Henrik Stenson okupuje, je v mnoha ohledech absolutní protiklad morálních zásad Ryder Cupu. I proto s ním neměli organizátoři prakticky žádné slitování. Mnoho fanoušků se navíc domnívá, že v rozhodnutí, které Stenson před nedávnem učinil, jde čistě o peníze. 

V Ryder Cupu totiž žádný výdělek není. Jedná se o jednu z posledních akcí ve světě sportu, kde hraje ve všech ohledech první housle čistá prestiž. A pokud Stenson řekl, že pro něj kapitánství na Ryder Cupu znamená hodně, je jeho krok připojit se k LIV Golf podle fanoušků velmi smutné rozhodnutí.

Teď však Stenson slavil v Bedminsteru triumf, který mu dává na tyhle věci alespoň částečně zapomenout. Netradičně po turnaji rozdával úsměvy, vtipkoval a oplýval na jeho poměry netradičně dobrou náladou. Golfově si uplynulý týden po dlouhé době skutečně užil. Mnoho fanoušků a novinářů mu však bude nadále pokládat otázky, jestli mu to za to všechno stojí.

Zdroj: LIV Tour, GolfDigest

Reklama

Oblíbené