Spojte se s námi

Bundesliga

Speciální Preview: Der Klassiker je konečně tu! Získá tři body Bayern nebo Dortmund?

Zveřejněno

dne

Již v sobotu v 18:30 nás čeká tradiční Der Klassiker. Jedno z největších, ne-li úplně to největší utkání v rámci Německa. V 10. kole Bundesligy přivítá Bayern Mnichov na své půdě Borussii Dortmund. Forma obou týmů je poměrně nevyrovnaná, výkonnost taktéž. Jak utkání dopadne, jak bude vypadat a co můžeme čekat? Za Red Dogs, oficiální fanklub Bayernu Mnichov, nám odpovídal předseda Miroslav Klaban, za Schwarz-Gelbe Bienen, fanklub Dortmundu, pak hovořil rovněž jeho předseda Ondřej Vašek.

Zdroj: Koláž Ruik Football

Už v sobotu se můžeme těšit na další famózní bitvu mezi Bayernem a Dortmundem. Jak se Vaše fankluby na utkání připravují a kde budete utkání sledovat? Připravujete snad i společné sledování obou fanklubů? Přeci jen víme, že mezi Vámi panují přátelské vazby.

Miroslav Klaban (FCB): S Ondrou Vaškem (předseda fanklubu Dortmundu) v budoucnu určitě nějaké společné setkání příznivců Bayernu a Dortmundu připravíme a budeme zápas sledovat společně u TV, i když já asi bohužel nebudu moc být přítomen, protože na takových zápasech chci být osobně. Je to totiž nezapomenutelný zážitek. Takže i na tomto utkání budu přítomen a měl s námi jet i Ondra, ale bohužel kvůli jeho přeplněnému programu nebude moci jet.

Liga mistrů jim do základní skupiny nalosovala zajímavé soupeře jako Barcelonu, Inter a Slavii, kterých se zúčastní a do toho má ještě nějaké bundesligové zápasy. Měl jsem od Ondry nabídku, jestli s nimi nechci jet na zápasy Dortmundu s Barcelonou nebo Slavií, ale jelikož pravidelně jednou, dvakrát, nebo dokonce i třikrát jako v tomto měsíci, jezdím na zápasy Bayernu, k tomu samozřejmě musím chodit do práce, věnovat se nově připravovanému magazínu o Bayernu a hlavně se věnovat rodině, aby to neodnášela na úkor mé největší vášně, tak jsem to musel se vší úctou odmítnout.

Jak už jsem říkal několikrát, tak Bundesliga je zvláštní tím, že tam chodí lidi fandit a na fotbal, ne kvůli výtržnostem a rvačkám. Často můžete vidět, jak sedí fanoušci Dortmundu vedle fanoušků Bayernu a společně se baví. Nedávno mi kamarád vyprávěl, jak byl v Dortmundu s kamarádem a kolem nich bylo přes 500 příznivců Dortmundu a všichni se s nimi bavili, popili a uznale je poplácávali po rameni, že přijeli takovou dálku. U nás v Česku je to něco nepředstavitelného, aby například dva Sparťani přijeli mezi 500 Baníkovců a takto se normálně bavili a popíjeli.

O této vstřícnosti se přesvědčil i můj 7letý syn, když jsem s ním při zápase šel na toalety a v chodbě stálo asi 30 příznivců soupeře. Kluci byli potetovaní a vypadali jak z nějakého filmu o motorkářích. Syn znejistěl zastavil se a dostal strach, kluci si toho všimli uvolnili mu místo, usmáli se na něj a ukázali zdvořile, že může jít. Když si všimli že má dres Lewandowského, tak prohlásili “Bitte Lewy”, zvedli palec a pohladili ho po vlasech. Je to prostě zkušenost, která se vám navždy vryje do paměti. Moc mě mrzí, že to u nás taky tak není, ale s tím nic neuděláme. Proto jsem rád, že Ondra bere fotbal stejně jako já a máme mezi fankluby dobré vztahy.

Co se týče sledování zápasu, tak někteří členové našeho fanklubu budou tento zápas sledovat u TV ale hodně jich bude přítomno i přímo na stadionu. Jelikož je na tento zápas velmi těžké sehnat vstupenky, vysvětlil jsem členům postup, jak můžou lístky koupit přímo od klubu za oficiální cenu, což je podle zvolené kategorie od 15 do 70 eur, a nemuseli platit nelegálním prodejcům, kde se ceny pohybují od 10 tisíc a výš.

Ondřej Vašek (BVB): Na utkání se samozřejmě neskutečně těším. Doufám, že zápas to bude minimálně tak kvalitní, jako před rokem v Dortmundu. Byl jsem domluvený s Mirkem, že na zápas s Red Dogs pojedu. Všechno bylo domluvené, ale nakonec jsem to musel z časových důvodů odvolat. Za tuto nabídku bych chtěl Mirkovi poděkovat, doufám, že to vyjde někdy příště. Mirek s námi mohl jet na zápasy LM s Barcelonou nebo v prosinci se Slávií, ale jelikož má taky nabitý program, tak mu to bohužel nevyšlo.

Náš fanklub je teprve v začátcích, momentálně je nás asi 55. Jelikož jsme ale rozprostřeni od Aše až po Košice, do toho termín nevyhovoval všem, tak jsme společné sledování v rámci našeho fanklubu zrušili. Máme v plánu s Mirkem velké věci v budoucnu, a společné sledování obou fanklubů je určitě jedna z připravovaných aktivit. Já budu sledovat zápas společně s přáteli v pohodlí domova, jak už s příznivci Bayernu, tak s příznivci žlutočerných.

Embed from Getty Images

Nyní už ale postupně k zápasu. Bayern se v lize poprvé představí bez Nika Kovače. Svou soutěžní premiéru bez něj na půdě Olympiakosu v Lize mistrů zvládl poměrně bravurně a svého soupeře přehrál. Prezentovali se Bavoři lepším výkonem či větší snahou než pod Kovačem? Může Chorvatův konec ovlivnit utkání?

Miroslav Klaban (FCB): U nás se o tom moc nemluví, ale zasvěcené zdroje v Německu říkají, že Niko ztratil u hráčů důvěru a to byl hlavní problém. Hráči nevěřili jeho taktice a jeho vedení týmu. Vše naznačuje, že tyto zdroje měli pravdu. Vždyť vzpomeňme si, co prohlásil Robert Lewandowski po prohraném utkaní 1:3 v osmifinále Ligy mistrů proti Liverpoolu – že s takovou taktikou, jakou Niko zvolil, nebylo možné uspět.

Dále byli hráči zklamáni jeho vyvolenou, tzv. zlatou třináctkou, kdy nedával pořádnou příležitost ostatním hráčům a vznikala z toho nespokojenost. V minulé sezoně byli na Nika naštvaní hráči jako James Rodriguez, Rafinha, Boateng nebo Hummels, který následně odešel do Dortmundu. V této sezoně to pokračovalo nespokojeností Thomase Müllera nebo Javiho Martineze.

Niko měl hlavní oporu v Uli Hoenesovi, který ho bránil zuby nehty, ale po ostudném výprasku 1:5 s Frankfurtem asi i on změnil názor a rozhodl se, že je potřeba přivést nového trenéra, který by Bayern znova nastartoval. Těžko hodnotit, jestli se hráči prezentovali lepší snahou. Přece jenom Olympiakos nepatří mezi týmy, které by nás mohly prověřit. Teď všichni příznivci Bayernu netrpělivě vyhlíží další zápasy, aby se zjistilo jestli to bylo Nikem nebo ne, ale vše ukáže až čas.

Embed from Getty Images

Pod tlakem pak na druhé straně je i Lucien Favre. Kritizován byl především za neschopnost udělat změnu v sestavě či taktice. Mluvilo se i o rozkolech v kabině. Dortmund ale dokázal vyhrát poslední tři soutěžní utkání v řadě. Změnila se situace ve vestfálském celku k lepšímu? Jak vidíte současnou formu Borussie?

Ondřej Vašek (BVB): Poslední dva měsíce se nesly ve znamení jarní části minulé sezóny, výsledky špatné a výkony ještě horší. Přišli noví hráči, všichni čekali, že budeme soupeře porážet rozdílem třídy. Já jsem ale trpělivý. Vím, že všechno nepůjde hned a musí si to sednout. Nové posily se musí začlenit do týmu. Krásný příklad je Thorgan Hazard, který se na začátku sezónu rozkoukával pomalu, ale dnes je to bezpochyby člen základní sestavy. I když se i teď během zápasů nevyhne zbytečným individuálním chybám, tak jde vidět neskutečná snaha a chuť strhnout vítězství na svou stranu.

To nám v mnoha zápasech chybělo, hráči stáli do 80. minuty a čekali, že se zápas vyhraje sám. Jak jsem říkal, jsem trpělivý a za trenérem Favrem stojím. Poslední tři zápasy byly neskutečné. To, o čem přemýšlím poslední rok, se potvrdilo.

Když naši hráči útočí proti Südtribune, je to neskutečný rozdíl, než když hrajeme venku nebo se Südtribune v zádech. Proti Südtribune hrajeme vždy ve druhém poločase a výsledky tomu odpovídají. Zápas s Mönchengladbachem poločas 0:0, konec 2:1, S Wolfburgem 0:0 a 3:0 a s Interem 0:2 a 3:2. Všechno se obrací k lepšímu, snad se bude forma jen a jen stoupat.

Dortmund aktuálně ztrácí na čelo tabulky tři body, Bayern čtyři. Jak již bylo výše zmíněno, ani jeden z klubů nemá úplně optimální formu. Zatímco minulý rok oba vzájemné duely rozhodovaly o titul, letos tomu může býti jinak. Co dané utkání pro oba kluby znamená v dlouhodobém horizontu pro zbytek sezony?

Miroslav Klaban (FCB): Borussia přivedla hodně nových hráčů a je potřeba, aby si vše sedlo, což je pro nás jedině dobře, protože v současné době se nám výsledkově moc nedaří a žlutočerní se nám tolik nevzdalují. Sice prohráli jen jeden zápas v lize, ale mají 4 remízy, což je hned po Werderu Brémy a Wolfsburgu nejvíce v lize.

Naštěstí se také nedaří Lipsku a tak je Bundesliga po dlouhé době vyrovnaná a není zde nikdo, kdo by byl suverénní. Jakmile by totiž někdo z této silné trojky dominoval, tak by měl velkou šanci na titul a vzdaloval se ostatním dvěma. V Bundeslize není jiné mužstvo, které by mohlo bojovat o titul a ačkoliv je momentálně na prvním místě Mönchengladbach, tak je jen otázka času, do kdy si první místo udrží.

Minulou sezonu jsme prohráli v Dortmundu a naopak vyhráli doma, takže jsme si body rozdělili spravedlivě. V dlouhodobém hledisku to momentálně nejde určit, jelikož je sezona ještě dlouhá a teprve se ukáže, jestli body z tohoto utkání budou scházet nám nebo Dortmundu. Daleko moudřejší budeme až při odvetném zápase v Dortmundu. To už se tak nějak bude rýsovat konečná tabulka Bundesligy.

Toto utkání je spíše důležité z toho pohledu, kdo bude mít několik měsíců navrch a kdo bude tzv. otloukánkem, z něhož se bude dělat sranda. Když jsme vyhráli 5:0 v Allianz Aréně, tak jsem to měl jako tapetu na svém PC v práci a kolega, který fandí Dortmundu, kolem toho musel každý den chodit a já si nezapomněl občas z legrace do něj rýpnout. Když jsme s Dortmundem prohráli v této sezoně Superpohár, tak se situace zase obrátila. Věřím ale, že po tomto utkání bude opět na mém monitoru jako pozadí plochy logo Bayernu a Dortmundu v náš prospěch.

Ondřej Vašek (BVB): Bundesliga je letos neskutečně vyrovnaná, je to samozřejmě zapříčiněno hlavně neoptimální formou obou celků. Lipsko je na tom plus minus stejně. Pro Bundesligu je to samozřejmě dobře, když není boj o titul mezi jedním nebo dvěma týmy.

Je to šlágr kola, šlágr celé Bundesligy a jeden z nejsledovanější zápasů na světě. Nezapomeňme, že je to ale jenom zápas o tři body. Když prohrajeme, tak budeme na Bayern ztrácet dva body, což není nic hrozného. Nepochybně se hraje o psychickou výhodu pro další půlrok, přesto si myslím, stejně tak jak na každý jiný v dalším průběhu sezóny.

Embed from Getty Images

Jaké jsou podle Vás největší zbraně a slabé stránky obou celků? Jaký faktor by mohl sobotní duel rozhodnout ve prospěch toho či onoho týmu?

Miroslav Klaban (FCB): V náš neprospěch teď hovoří, že jsme bez stálého trenéra, který by týmu vštípil svojí myšlenku. Sice se to brzy napraví, jelikož klub intenzivně shání, kdo se ujme kormidla. Ale teď to hovoří v jasný náš neprospěch. Naší silnou stránkou je naopak famózní forma Roberta Lewandowského, který zažívá životní formu, a také domácí prostředí nám hraje do karet. Všichni fanoušci, co budeme na stadionu, ze sebe vydáme maximum, abychom pomohli našemu týmu.

Ondřej Vašek (BVB): V náš prospěch hraje fakt, že Bayern je momentálně bez stálého trenéra. Dost mě překvapilo, že před takovým zápasem, jako je Der Klassiker, vyhodili trenéra. Čekal jsem, že se rozhodnou až po zápasech s Olympiakosem a s námi. Uvidíme, třeba jim to nakonec může pomoct.

Dále je zde fakt, že Bayern má 3 stopery na marodce, zápas s Olympiakosem jsem sice zahlédl jen na chvíli, ale pokud si dobře vzpomínám, tak stoperská dvojice je Martinez a Alaba. Uvidíme, jak to poskládají proti nám.

Hodně bude záležet na rozpoložení Marca Reuse a Paca Alcácera. Toto duo je pro nás nesmírně důležité. Doufám také, že Hakimi a Sancho navážou na své výkony ze zápasu s Interem. Pro Bayern bude hrát neskutečná forma Lewandowského, který po individuální stránce zažívá životní sezónu.

Embed from Getty Images

V posledních pěti vzájemných utkáních vyhrál vždy domácí tým. Zároveň v nich padlo neuvěřitelných 21 branek. Dvakrát Bayern vyhrál rozdílem třídy (6:0, 5:0). Navíc se potkávají dva nejlepší útoky v lize. Co podle Vás můžeme od zápasu čekat?

Miroslav Klaban (FCB): Čekat můžeme kvalitní a zajímavý zápas, kde se bude bojovat o každý metr a žádný souboj se nevypustí.

Ondřej Vašek (BVB): Čekám velkou bitvu a taktický boj, Doufám, že nedopadneme jako poslední zápasy v Alianz Aréně a konečně po letech Bayern na jeho půdě v Bundeslize porazíme.

I díky v otázce výše zmíněnným skutečnostem je jasným favoritem podle bookmakerů Bayern Mnichov. Kdo je favoritem podle Vás a proč?

Miroslav Klaban (FCB): Odhady bookmakerů neberu vážně. Kdyby se podle nich člověk měl řídit, tak nemusí chodit do práce a sázkové kanceláře by na vás nevyskakovaly z každé reklamy na webových stránkách, protože by prodělávaly. A co se týče zápasu, tak pokud bych měl odpovědět na jakýkoliv jiný, tak pokaždé řeknu přesně můj typ, ale to samé nejde říct u zápasu Bayern vs. Dortmund.

Každý zápas je totiž jiný, je to jako noc a den a nejde nikdy určit, jak se zápas bude vyvíjet a myslím si, že to je jen dobře, protože toto utkání sleduje celý svět a všichni by ho rádi navštívili a zažili tu atmosféru. Bohužel stadion má omezenou kapacitu na 75 tisíc lidí a nejde nafouknout. Kdyby se dalo přesně určit, jak se zápas bude vyvíjet, tak by to nebylo asi tak sledované a napínavé. Je to zkrátka jako když teď budete házet kostkou a hádat, jestli padne sudé nebo liché číslo.

Ondřej Vašek (BVB): Favoritem je bezpochyby Bayern, hlavně proto, že je budou hnát vlastní fanoušci. Jak už jsem říkal, je obrovský rozdíl mezi naší hrou doma a venku. Doufám, že se v sobotu kluci hecnou a uhrají dobrý výsledek.

Embed from Getty Images

Jaký pak tipujete konečný výsledek utkání? Kdo vyhraje?

Miroslav Klaban (FCB): Mým přáním je vyhrát. Proto tipuji výsledek 3:2 v náš prospěch.

Ondřej Vašek (BVB): Když v bráně proti Bayernu nastoupil Marwin Hitz, tak jsme vždy vyhráli. Doufám tedy, že bude v základu on na úkor Romana Burkiho. Hlavně si přeji, ať je to reklama na fotbal a ať padne hodně gólů. Moje přání je 2:4, ale když vyhrajeme jakýmkoliv výsledkem, nebudu se zlobit.

Na závěr bych oběma účastníkům tohoto speciálního preview chtěl poděkovat za účast, příjemný a přátelský přístup a zároveň popřát mnoho štěstí do zbytku sezony!

Reklama
Klikněte pro komentář

Zanechte odpověď

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..

Bundesliga

Souboj o Zlatou kopačku zatím vede Lewandowski, kterého nahánějí mladé pušky

Zveřejněno

dne

Robert Lewandowski pokračuje ve svých skvělých výkonech z předchozích ročníků a pálí jeden gól za druhým. V letošní sezoně už jich nastřílel 16 a v boji o Zlatou kopačku zatím poměrně jasně dominuje. Dokáže tak po třech výhrách sesadit z trůnu Messiho? A jak vypadá pořadí za ním?

Embed from Getty Images

Na druhém místě je se 14 góly Ciro Immobile, který táhne Lazio. I italský kanonýr je velmi spolehlivým střelcem a v Serii A měl už nejvíce gólů ze všech v sezonách 2013/14 a 2017/18.

Bronzová příčka zatím patří velké hvězdě letošní sezony Erlingu Haalandovi, který v letošní sezoně vstřelil již 15 branek. Ano, čtete správně! Norský kanonýr jich nastřílel skutečně 15, jenomže kvůli horší lize nemá dva body za gól, jako Lewandowski v Bundeslize nebo Immobile v Serii A.

Zatímco má polský střelec 32 bodů, druhý Ital 28 bodů, tak Haaland pouhých 22.5. Není však pochyb o tom, že pokud bude mladý Nor takto pokračovat, uvidíme ho brzy v top evropské lize, kde jistě dostane šanci potvrdit svoje kvality.

Na čtvrtém místě se usadil Timo Werner s 11 góly a stejnou porci branek už dokázal nasbírat i Jamie Vardy, který zažívá s Leicesterem opět famózní sezonu.

Na šestém místě je další letošní překvapení Premier League. Tammy Abraham táhne gólově Chelsea, která si překvapivě vede skvěle a stejně tak s 10 góly anglický útočník.

O tom, že to útočníkům v Rakousku padá není pochyb a důkazem toho je sedmé místo Shona Weissmana (12 gólů) a osmé Patsona Daka (12 gólů).

Trojnásobný obhájce Zlaté kopačky Lionel Messi se teprve rozjíždí, když musel nejprve v úvodu letošní sezony doléčit zranění a zatím má na kontě 8 gólů.

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Jednička Arsenalu Bernd Leno by mohl být v Bayernu náhrada za Manuela Neuera

Zveřejněno

dne

Sedmadvacetiletý brankář Bernd Leno je zvažován jako nástupce Manuela Neuera v Bayernu Mnichov. Ten totiž nemá úplně ideální formu a jeho výkonnost postupně klesá. Leno se u Gunners po přestupu z Bayeru Leverkusen rychle uchytil a má tak zkušenosti jak z Premier League, tak Bundesligy.

Embed from Getty Images

Neuer, kterému je už 33 let, je dlouhodobě považován za jednoho z nejlepších na světě. Má za sebou ale sérii zranění, z nichž se již snad definitivně dostal.

Německá legenda o víkendu udržela čisté konto ve šlágru kola s Borussií Dortmund (4:0). To nic nemění na tom, že bude muset dojít ke generační výměně.

Na špici seznamu posil do branky by měl údajně být Marc-Andre ter Stegen, který je ale jedničkou v Barceloně. Dalším pak právě Leno, který v Arsenalu předvádí skvělé výkony, ale díky špatné obraně se mu nedaří držet čistá konta. Možná by tak mohl zatoužit po lepším.

Pokračovat ve čtení

Bundesliga

Tohle jste ještě neviděli! Hráč v Bundeslize napadl trenéra soupeře

Zveřejněno

dne

Naprosto nečekaný zkrat předvedl v zápase nejvyšší německé fotbalové soutěže kapitán Eintrachtu Frankfurt. Za nepříznivého stavu v zápase s Freiburgem napadl v nastaveném čase trenéra soupeře!

V dramatickém nedělním utkání rozhodla pouze jediná branka Freiburgu, kterému se aktuálně nesmírně daří a má dokonce stejný počet bodů jako Bayern Mnichov a Lipsko. Čtyřiapadesátiletý trenér Christian Streich za svou práci s týmem dostal nečekanou odměnu!

V páté minutě nastavení se Frankfurt marně hnal za vyrovnáním a míč zrovna putoval do zámezí ke střídačce domácího Freiburgu. Kapitán Frankfurtu David Abraham pádil rychle za ním, aby mohl rychle rozehrát. Tedy alespoň to si všichni mysleli…

Jenže Abraham naprosto nepochopitelně naběhl do stojícího trenéra domácích a srazil ho tvrdě k zemi. Celá lavička explodovala a vyběhla za hříšníkem, načež se strhla velká strkanice. Takovou situaci v jedné z nejlepších lig světa prostě jen tak neuvidíte!

Kapitán Frankfurtu za svůj zkrat viděl červenou kartu a vyloučen byl i jeden z hráčů, kteří šli svého trenéra pomstít. Absolutně odporné chování argentinského stopera bude mít ještě určitě i disciplinární dohru.

Pokračovat ve čtení
Reklama

Ruik Football Talk

Reklama

Oblíbené